Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Tsino said:

για πες τι φτιάχνεις να πάρουμε ιδέες

Τίποτα το σπουδαίο. Απλά κλασσικα μιξ . Πιπέρι αλάτι λίγο πάπρικα σκόνη σκόρδο και προσθέτω ανάλογα το κρέας. Πχ κύμινο στο κοτόπουλο. Πιπέρι Σετσουάν κακουλέ κτλ.  Αν δεν βαριέμαι τα ζεσταίνω και ελαφρός στο τηγάνι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2220

  • ilpapacha

    2012

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 hour ago, surveyor81 said:

Καλησπέρα. Θέλω κάποια στιγμή να ψήσω κορτεζίνες αλλά σε όσα χασαπικα έχω ρωτήσει δεν έχουν. Τόσο δύσκολο είναι να βρω?

Έχω είχα βρει στον ΑΒ... Ούτε εγώ έχω βρει σε κρεοπωλείο. Ribs...baby back ribs ....

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, surveyor81 said:

Καλησπέρα. Θέλω κάποια στιγμή να ψήσω κορτεζίνες αλλά σε όσα χασαπικα έχω ρωτήσει δεν έχουν. Τόσο δύσκολο είναι να βρω?

AB στην Τριπολη φερνει μονιμα και εχει παντα. Ολλανδικα κομματια που εχουν αρκετο κρεας και εινα μονο τα παϊδια (8 ή 9). Τιμη νομιζω 8 το κιλό

  Σε κρεοπωλειο (Τσικακης Τρίπολη) η Ελληνικη κοπη ειναι τα υπολοιματα των παϊδιων και εχουν λιγοτερο κρεας και το ακρο με τον λευκο χονδρο. ΤΙμη εδω απο 2-2.5 το κιλο.

Πριν 1 μηνα βρηκα και στον Σκλαβενιτη. Ελληνικη κοπη αλλα με λιγο περισσοτερο κρεας. Τιμη δεν θυμαμαι.

Αυτα τα Ολλανδικα εχουν πολυ κρέας και κυριολεκτικα απο ολη την σειρα στο τελος πετας μονο 8 κομματακια κοκαλα.

Κοβω καθε πλακα στη μεση, ραντιζω με ελαχιστο λαδι και αλατοπιπερο και τα τυλιγω σε λαδοκολα και αλουμινοχαρτο και τα βαζω στο φουρνο στο 130 για 2 ωρες. Μετα τα βαζω στην Napoleon για περιπου 5-6 λεπτα καθε πλευρα σε εντονη φωτια. Γινονται τραγανα απεξω και το κοκαλο ξεκολαει με το που το σηκωσεις. Τα παιδια τρωνε 1 κιλο το καθενα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλυτερα παρε baby back ribs. Τις κορτεζινες τις εχουν ξεψαχνισει τελειως και ειναι σκετα κοκκαλα.

Οπως ειπαν τα παιδια φερνει ο ΑΒ. Αν εισαι Αθηνα θα ελεγα να δοκιμασεις κρεοπωλειο Λεβεντης στο Περιστερι (κανει και delivery), ο οποιος φερνει κατι σπεσιαλ Ολλανδικα που ειναι τα καλυτερα που εχω φαει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...