Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Τι μου θύμισες…

Την έχουμε ακόμα πάντως, σε μια αποθήκη.

Τούμπανο η ψησταριά!.... Θα πει κάποιος που δεν ξέρει. 😲

Έχει δύο καυστήρες, καπάκι να ψήνεις ότι θες, πλαϊνό μάτι, ραφακια στο πλάι και κάτω, ροδακια, ανοξείδωτη σχάρα και warming rack, μέχρι και αναπτήρα για αυτόματη ανάφλεξη 😜

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2218

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τούμπανο η ψησταριά!.... Θα πει κάποιος που δεν ξέρει. 😲

Έχει δύο καυστήρες, καπάκι να ψήνεις ότι θες, πλαϊνό μάτι, ραφακια στο πλάι και κάτω, ροδακια, ανοξείδωτη σχάρα και warming rack, μέχρι και αναπτήρα για αυτόματη ανάφλεξη 😜

Ακριβώς αυτό είπαμε κι εμείς όταν την πήραμε. Πληρώσαμε και κάτι παραπάνω για να την πάρουμε με πλαϊνό μάτι. Το οποίο δεν κάνει ούτε για ν’ ανάψεις σπίρτο.

Αν πχ πάρει κάποιος αυτήν ή παρόμοια ψησταριά, το πιο πιθανό είναι να χάσει πάσα ιδέα για το ψήσιμο με αέριο κι ενδεχομένως να μην ξανά ασχοληθεί καθόλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, sndev είπε

μπα.. 3ς καυστηρες ειχα σε ολες διαφορετικο αποτέλεσμα ολες

ισως να φταιει κ η κατασκευη με τα υλικα της καθε μιας

Στο 8 λεπτο

SmartSelect_20240818_194723_Gallery.jpg.2ebeea67488d481939c305b1175237aa.jpg

 σίγουρα  όλα πάιζουν ρόλο   , να σε ρωτήσω  κάτι   σε πόσο χρόνο   ψήνεις  12  χοιρινές τυπικές μπριζόλες λαιμού -  σε τουλάχιστον δύο δόσεις όπως σε ενα τυπικό  ψήσιμο για μια παρέα   -    πέρα απο το χρόνο τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ τους σε οτι αφορά  το τελικό αποτέλεσμα ;
  ευχαριστώ !

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.. Θα είμαι ειλικρινής. Δεν αντέχω ρε παιδιά, να διαβάσω 1200 σελίδες. Θέλω να με βοηθήσετε να αγοράσω μια ψησταριά υγραερίου για 2 έως 3 άτομα με μπάτζετ μέχρι 300 ευρω. Μέχρι τώρα είχα αυτές τις ηλεκτρικές του Κλαπακη, που δεν είχα παράπονο, αλλά κουράστηκα συνεχώς να μου ρίχνει το ρεύμα οπότε ψήνω, κ τις πολλές αναφλεξεις. Θα ήθελα τη γνώμη σας κ τις προτάσεις σας. Δεν με νοιάζει ενδιαφέρει καθόλου η εξωτερική εμφάνιση, γιατί ξέρω ότι μερικοί κοιτάζουν κ αυτό. Με ενδιαφέρει να μπορώ να ψήσω μπριζόλες, λουκάνικα, μπιφτέκια. Αν γίνεται να μην φοβάμαι μην πάρω κ φωτιά από τις αναφλεξεις ακόμα καλύτερα.. 

Σας ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g-e-o είπε

Ναι ναι.. 🤣🤣...Μου άρεσε πολύ αυτή ρε συ.. Στη Napoleon κατέληξα.. 

Ευτυχώς που δεν σε νοιάζει η εμφάνιση 🤣

Μια χαρά είναι, go for it. Αρκεί να σε καλύπτει σε μέγεθος με ότι αυτό συνεπάγεται, πχ σούβλες, beer can chicken, low and slow μεγάλα κομμάτια κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την Κυριακη εγινε τελικα η δοκιμη για γυρο.

Ειχα παρει χοιρινες λαιμου μονοκοματες 4 κιλα απο τις οποιες εβγαλα ενα σχεδον στρογγυλο κομματι μπαστουνι μηκους περιπου 30cm και διαμετρου 8-10cm.

Aπο Σαββατο πρωι το εκοψα σε φετες περιπου 4-5mm τις οποιες αλατισα μια μια με ενα μιγμα αλατι, πιπερι, παπρικα, σκορδο κρεμμυδι σκονη και σουμακ. Τα ξαναεβαλα το ενα διπλα στο αλλο μεσα σε ταψακι κεικ μακρουλο για να στεκονται.

Σε τοπικο πανηγυρι αγορασα αυτα τα αλουμινενια τασακια και τους εκανα τρυπα για να τα χρησιμοποιησω για πλακες στη σουβλα.

Το αποτελεσμα ηταν καλυτερο και απο το προσδοκομενο. τα παιδια μου 10 και 13 εφαγαν απο 2 πιτες γεματες ενω δεν τρωνε ποτε γυρο απο εξω γιατι τους φαινεται πολυ λιπαρος και μυριζει.

Με ζεσταμα την επομενη μερα ητα ντο ιδιο νοστιμο και μαλιστα εβαλα και σε vacuum 300 γραμμαρια για επομενες μερες.

Θα ξαναγινει το ιδιο αλλα αυτη την φορα θα παρω ετοιμο κομματι λαιμο χωρις κοκκαλο και θα το κανω πιο ομοιομορφα στρογγυλο.

image.jpeg.17a6cf238ca87e27c044badb67935be8.jpeg

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, johnniek13 είπε

Την Κυριακη εγινε τελικα η δοκιμη για γυρο

Εψηνες και εκοβες και ψανα ψησιμο για πιο μεσα; ή το εψησες εντελως και μετα κοψιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

 

Εψηνες και εκοβες και ψανα ψησιμο για πιο μεσα; ή το εψησες εντελως και μετα κοψιμο;

εκοψα περιπου 4 φορες λεπτες λωριδες και οποιο σημειο ροδιζε πιο γρηγορα λογο σχηματος. Το τελευταιο κομματι περιπου 4 ποντους διαμετρο το εκοψα μονοκομματο για να μην στεγνωσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnniek13 είπε

εκοψα περιπου 4 φορες λεπτες λωριδες και οποιο σημειο ροδιζε πιο γρηγορα λογο σχηματος. Το τελευταιο κομματι περιπου 4 ποντους διαμετρο το εκοψα μονοκομματο για να μην στεγνωσει.

Απο τα λιγα πραγματα που δεν εχω κανει ακομα στην ψησταρια και εγω, μολις γυρισω Αθηνα θα το κανω αμεσα :) φανταζομαι στα πρωτα 45 λεπτα - 1 ωρα θα μπορουσε να αρχισεις να κοβεις για τα πρωτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...