Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, fysikos είπε

Φιλε μου θα ακουσεις αποψεις περι bbq των 600,700+ ως τις καλυτερες τις αγορας που ισχυει κατά πασα πιθανοτητα. Τοσο καιρο που διαβαζω στα διαφορα forum υπαρχουν αρκετοι που εχουν δει το ζήτημα οπως στα κινητα και ρωταει καποιος πως θελει ενα κινητο για καθημερινη χρηση και του απαντανε μονο iphone. Προφανως λοιπον οταν θα δωσεις 800ε για μια ψησταρια θα παρεις κατι πολυ καλο (στα χαρτια τουλαχιστον και κατα 99% στην πραξη) αλλα σκεψου αν αξιζει να δωσεις αυτα τα χρηματα. Αλλωστε για ψησταρια μιλαμε δεν μιλαμε για εξοπλισμο υγειας. 

Εγω σου προτεινω κατι που θα ειναι vfm . Πολυ καλη κατασκευη, με κουκουλα κτλ. Τωρα την εχει 499ε στο leroy αλλα εγω την εχω αγορασει στα 249 κ 349 (την πηρα 2 φορες σπιτι κ εξοχικο).

Naterial hudson με 3 καυστηρες και πλαινο ματι. 

Οι ψησταριές των 600-800ευρω είναι σαν να παίρνεις Samsung a50 σειρά, όχι iphone. Είναι η entry level σειρά των επωνύμων ψησταριων. Για να πας σε iphone ψησταριά θα δώσεις πάνω από 2000 ευρώ και σχεδόν ποτέ δεν έχει προταθεί κάτι τετοιο. Αν και μεταξύ μας, πολύ προτιμότερο να δώσει κανείς 1500-2000 ευρώ για ψησταριά μια φορά στα 10+χρόνια πάρα για iphone κάθε 2-3 χρόνια. 

Ναι είναι value for money μια naterial στα 200-300 ευρώ, αλλά πολύ πιο σοφή επιλογή μια επώνυμη στα 600-800.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2218

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Σόφη επιλογή γιατί;

Τι παραπάνω σου δίνει η επώνυμη;

Οι ψησταριές των. Leroy/praktiker είναι αρκουντως επώνυμες, έχουν ανταλλακτικά και καλή κατασκευή. Για εμένα είναι μονόδρομος 

Βάζεις, ψήνεις. Δεν έχει κάτι άλλο παραπάνω 

Εξάλλου την νοστιμιά την κάνει ο ψηστης και όχι η ψησταριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tutuyo said:

Σόφη επιλογή γιατί;

Τι παραπάνω σου δίνει η επώνυμη;

Οι ψησταριές των. Leroy/praktiker είναι αρκουντως επώνυμες, έχουν ανταλλακτικά και καλή κατασκευή. Για εμένα είναι μονόδρομος 

Βάζεις, ψήνεις. Δεν έχει κάτι άλλο παραπάνω 

Εξάλλου την νοστιμιά την κάνει ο ψηστης και όχι η ψησταριά 

Τωρα συγκρινεις καδο ντουραλουμινιο με λαμαρινα 1mm. Εχω ψησταρια απο 1981 απο τον Καναδα στο εξοχικό πλέον με ντουραλουμινιο και υπολογιζω οτι θα καταστραφει μονο με αρμαγεδωνα. Δεν καιγεται δεν παραμορφώνεται, ειναι χωρις κολλήματα βιδες και τρύπες και δεν σκουριαζει ποτε. Αν εχεις πανω απο 5 χρόνια naterial ή αλλη θα ηθελα να βαλεις μερικες φωτο απο το σωμα της ψησταριας.

Πιασε το μαντεμι της napoleon και μετα πες μου αν ειναι ιδια. Πως θα ψηνουν και ίδια?

Καυστηρες ανοξειδωτοι με 10 -15 χρόνια εγγυηση σε συγκριση με κινεζικους φασον απο λαμαρινα inox μονο στο όνομα.

flavorizer bars inox σε σχεση με λαμαρινα εμαγιε? Συγκρινονται? Εχει καποιος να μας δειξει της naterial μετα απο 50 ψησιματα? Μετα απο περιπου 150 ψησιματα σε 2 χρόνια τα δικα μου περαν της μαυριλας είναι με μηδεν διαβρωση.

Εγω πήγα απευθειας σε Napoleon και δεν εχω ψησει σε τυπου Naterial αλλα φιλος που πηρε αυτη του lidl με 300 ευρω η πρωτη του κουβεντα ήταν " Δεν μπορω να ψησω... δεν εχει δυναμη αλλου τα καιει αλλου ειναι τελειως αψητα". Η δικη μου εμπειρια με γεματη την ψησταρια είναι να ψηνω στο 1/3 της εντασης με ευκολία και ομοιογενεια.

Εδω μεσα έχουν γραψει πολλοι για την εμπειρια τους οταν απο χρηση φτηνων bbq πηγαν σε επωνυμα με διπλασια τιμη. Ολοι λενε το ίδιο. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Σόφη επιλογή γιατί;

Τι παραπάνω σου δίνει η επώνυμη;

Οι ψησταριές των. Leroy/praktiker είναι αρκουντως επώνυμες, έχουν ανταλλακτικά και καλή κατασκευή. Για εμένα είναι μονόδρομος 

Βάζεις, ψήνεις. Δεν έχει κάτι άλλο παραπάνω 

Εξάλλου την νοστιμιά την κάνει ο ψηστης και όχι η ψησταριά 

Γιατί στην μια θα ψήνεις με άνεση ότι θες και στην άλλη θα σου βγαίνει η πίστη. Γιατί τη μία θα την κρατήσεις 3πλασια χρόνια από την άλλη. 

Και τέλος γιατί αν πάρεις την οικονομική, σχεδόν σίγουρα θα αρχίσουν να σου μπαίνουν ιδέες για καλύτερη. Οπότε θα έχεις χάσει και χρόνο και χρήμα σε μια φθηνή. Ή στη χειρότερη θα πεις ότι οι ψησταριές αερίου δεν ψήνουν σωστά και θα επιστρέψεις στο φούρνο ή στο κάρβουνο μια φορά το μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Τωρα συγκρινεις καδο ντουραλουμινιο με λαμαρινα 1mm. Εχω ψησταρια απο 1981 απο τον Καναδα στο εξοχικό πλέον με ντουραλουμινιο και υπολογιζω οτι θα καταστραφει μονο με αρμαγεδωνα. Δεν καιγεται δεν παραμορφώνεται, ειναι χωρις κολλήματα βιδες και τρύπες και δεν σκουριαζει ποτε. Αν εχεις πανω απο 5 χρόνια naterial ή αλλη θα ηθελα να βαλεις μερικες φωτο απο το σωμα της ψησταριας.

Πιασε το μαντεμι της napoleon και μετα πες μου αν ειναι ιδια. Πως θα ψηνουν και ίδια?

Καυστηρες ανοξειδωτοι με 10 -15 χρόνια εγγυηση σε συγκριση με κινεζικους φασον απο λαμαρινα inox μονο στο όνομα.

flavorizer bars inox σε σχεση με λαμαρινα εμαγιε? Συγκρινονται? Εχει καποιος να μας δειξει της naterial μετα απο 50 ψησιματα? Μετα απο περιπου 150 ψησιματα σε 2 χρόνια τα δικα μου περαν της μαυριλας είναι με μηδεν διαβρωση.

Εγω πήγα απευθειας σε Napoleon και δεν εχω ψησει σε τυπου Naterial αλλα φιλος που πηρε αυτη του lidl με 300 ευρω η πρωτη του κουβεντα ήταν " Δεν μπορω να ψησω... δεν εχει δυναμη αλλου τα καιει αλλου ειναι τελειως αψητα". Η δικη μου εμπειρια με γεματη την ψησταρια είναι να ψηνω στο 1/3 της εντασης με ευκολία και ομοιογενεια.

Εδω μεσα έχουν γραψει πολλοι για την εμπειρια τους οταν απο χρηση φτηνων bbq πηγαν σε επωνυμα με διπλασια τιμη. Ολοι λενε το ίδιο. 

 

 

 

 

Εχω κανει περισσότερα απο 100 (οχι 50) και δεν εχει γινει τιποτα απο οσα υποστηρίζεις. Το να παρει ο μεσος "ψηστης" των 2,3 ψησιματων ανα εβδομαδα μια ψησταρια των 2000ε το θεωρω τερμα χαζό οπως και το να αγορασει ψησταρια των 800ε ως entry level  κτλ αλλα οκ, δεν θα κανουμε κ κουμαντο στην τσεπη του αλλου. 

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γιατί στην μια θα ψήνεις με άνεση ότι θες και στην άλλη θα σου βγαίνει η πίστη. Γιατί τη μία θα την κρατήσεις 3πλασια χρόνια από την άλλη. 

Και τέλος γιατί αν πάρεις την οικονομική, σχεδόν σίγουρα θα αρχίσουν να σου μπαίνουν ιδέες για καλύτερη. Οπότε θα έχεις χάσει και χρόνο και χρήμα σε μια φθηνή. Ή στη χειρότερη θα πεις ότι οι ψησταριές αερίου δεν ψήνουν σωστά και θα επιστρέψεις στο φούρνο ή στο κάρβουνο μια φορά το μήνα. 

Ποια πίστη σας βγηκε ρε παιδια; Για ψήσιμο μιλαμε. Κανεναν χρονο δεν χανεις καθως (στην πιο απλοϊκή προσεγγιση) αποκτας εμπειρία και στο τέλος βρισκεις τον τρόπο. Δηλαδη θα βάλεις προβατίνα ή λουκανικο τερμα στο λιπος για ψησιμο και θα πει το λιπος "α δεν αναφλεγομαι γιατι ψηνομαι σε weber"....

Επεξ/σία από fysikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται, ναι σε μια weber θα έχεις πολύ λιγότερες αναφλεξεις από ότι σε μια noname.

Επίσης μην κοιτάς τώρα που είναι καλοκαίρι έχει ζεστη  και δεν φυσάει.

Για αντε να ψησεις χειμώνα σε μια του κιλου. Στο τελος μάλλον θα καταλήξεις να παραγγείλεις σουβλάκια 😉

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, stefan0sgr είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ηθελα τα φώτα σας σχετικά με ενα build in barbeque που ενδιαφέρομαι να κατασκευάσω. Πρόκειται για εναν χώρο ο οποίος είναι σχετικά κλειστός (κλειστός απο τις 3 πλευρές, ενώ η μπροστινή εχει κατι σαν καλαμωτή). Σε αυτό τον χωρο λοιπον, η μια πλευρά είναι ~1.66m οπου θελω να γινει μια κατασκευή (ψησταριά, παγκος και ντουλαπια) και απο πανω να μπει ενας ηλ. απορροφητηρας.

Με ανδιαφέρει κατι με 4 καυστήρες. Οι επιλογές που εχω δει σε Build in είναι σε Broil King και Napoleon, αλλά μου φαίνονται χωρίς λογω ακριβές, συγκριτικά με τις αντιστοιχες τροχήλατες.

Εχει κανει κανενας κατι αντίστοιχο? 

 

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα , ο λόγος που είναι πολύ πιο ακριβές είναι γιατί είναι ανοξείδωτες , αν όχι εξ ολοκλήρου τα περισσότερα μέρη τους  σε σχέση με τις τροχήλατες 

Λύσεις  υπάρχουν,  μια αναζήτηση στο γκουγκλ θα σε βοηθήσει αρκετά 

_-------------------------------------------------------------

Σουτζουκάκια σμυρνέικα σήμερα , ζουμερά πριν μπουν στη σάλτσα 

 

 

IMG_20240818_114846.jpg

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, johnniek13 said:

Τωρα συγκρινεις καδο ντουραλουμινιο με λαμαρινα 1mm. Εχω ψησταρια απο 1981 απο τον Καναδα στο εξοχικό πλέον με ντουραλουμινιο και υπολογιζω οτι θα καταστραφει μονο με αρμαγεδωνα. Δεν καιγεται δεν παραμορφώνεται, ειναι χωρις κολλήματα βιδες και τρύπες και δεν σκουριαζει ποτε. Αν εχεις πανω απο 5 χρόνια naterial ή αλλη θα ηθελα να βαλεις μερικες φωτο απο το σωμα της ψησταριας.

Πιασε το μαντεμι της napoleon και μετα πες μου αν ειναι ιδια. Πως θα ψηνουν και ίδια?

Καυστηρες ανοξειδωτοι με 10 -15 χρόνια εγγυηση σε συγκριση με κινεζικους φασον απο λαμαρινα inox μονο στο όνομα.

flavorizer bars inox σε σχεση με λαμαρινα εμαγιε? Συγκρινονται? Εχει καποιος να μας δειξει της naterial μετα απο 50 ψησιματα? Μετα απο περιπου 150 ψησιματα σε 2 χρόνια τα δικα μου περαν της μαυριλας είναι με μηδεν διαβρωση.

Εγω πήγα απευθειας σε Napoleon και δεν εχω ψησει σε τυπου Naterial αλλα φιλος που πηρε αυτη του lidl με 300 ευρω η πρωτη του κουβεντα ήταν " Δεν μπορω να ψησω... δεν εχει δυναμη αλλου τα καιει αλλου ειναι τελειως αψητα". Η δικη μου εμπειρια με γεματη την ψησταρια είναι να ψηνω στο 1/3 της εντασης με ευκολία και ομοιογενεια.

Εδω μεσα έχουν γραψει πολλοι για την εμπειρια τους οταν απο χρηση φτηνων bbq πηγαν σε επωνυμα με διπλασια τιμη. Ολοι λενε το ίδιο. 

 

 

 

 

Αστειοτητες 

Σε νορμάλ συνθήκες ( αν δεν είναι σε μπαλκόνι που το δέρνει η αλμύρα), η ημιεπώνυμη ψησταριά δεν παθαίνει τίποτα.

Δεν έχει κινητά μέρη η ψησταριά,ούτε κάποιον υπερπολυπλοκο μηχανισμό για να πεις ότι φθείρεται 

Εγώ έχω την Jamestown του πρακτικερ και έχει γερμανική ποιότητα κατασκευής. Την έχω σχεδόν 4 χρόνια, χωρίς ίχνος σκουριάς και είναι εξίσου στιβαρή και αποδοτική όπως την πρώτη ημέρα. Ψήνω κυρίως καλοκαίρι αλλά και ενδιάμεσα σποραδικά τον χειμώνα,όπως νομίζω κάνουν οι περισσότεροι. Δεν γίνεται να ψήνεις κάθε μέρα, δεν είναι και διατροφικά σωστό 

Η σχάρα της έχει το ίδιο μαντέμι όπως η ακριβότερες, στις εκθέσεις πρακτικερ τις έχει δίπλα δίπλα,τις Jamestown και τις Weber, άνετα κάνεις σύγκριση 

Και φυσικά έχει όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ/πρόσθετα (σούβλες, γουόκ κτλ) όπως και ανταλλακτικά ροδακια,φλογοκρυπτες κτλ

Και φυσικά η νοστιμιά των ψητων δεν εξαρτάται από το πόσο κόστισε η ψησταριά. Και με μαγκαλακι απλό ,αν έχεις μαστοριά βγάζεις τα καλύτερα ψητά 

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έδωσα τα πενταπλάσια για να αναβαθμισω την Kenton τολμώ να πω ότι δεν άξιζε η διαφορά 

Τελος πάντων μεγάλη η κουβέντα, εγώ είμαι της άποψης ότι εάν ψήνεις συχνά θα βρεις τον τρόπο και με την φτηνή να έχεις καλό αποτέλεσμα 

Μια άλλη ερώτηση

Εχω ένα σετ μαχαίρια salt and pepper, πήγα να κόψω χτες λίγο φιλέτο μπούτι κοτόπουλο και μου βγήκε η ψυχή 

Τι προτείνετε για ακόνισμα ;

IMG_1205.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, AristidisZ said:

Εγώ πάντως που έδωσα τα πενταπλάσια για να αναβαθμισω την Kenton τολμώ να πω ότι δεν άξιζε η διαφορά 

Τελος πάντων μεγάλη η κουβέντα, εγώ είμαι της άποψης ότι εάν ψήνεις συχνά θα βρεις τον τρόπο και με την φτηνή να έχεις καλό αποτέλεσμα 

Μια άλλη ερώτηση

Εχω ένα σετ μαχαίρια salt and pepper, πήγα να κόψω χτες λίγο φιλέτο μπούτι κοτόπουλο και μου βγήκε η ψυχή 

Τι προτείνετε για ακόνισμα ;

IMG_1205.jpeg

Έχω δοκιμάσει αρκετά. Από μασατι και ιαπωνικές πέτρες. Πλέον για ακονισμα χρεισιμοποιω λαδακονο Ελούντας. Με ποικιλία από πέτρες μπορείς να κάνεις καλύτερο αποτέλεσμα but nobody ain't got time for dat. Μετά για φινίρισμα και διατήρηση έχω δέρμα . Τα άλλα κάθονται στο συρτάρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, virginkiller είπε

Έχω δοκιμάσει αρκετά. Από μασατι και ιαπωνικές πέτρες. Πλέον για ακονισμα χρεισιμοποιω λαδακονο Ελούντας. Με ποικιλία από πέτρες μπορείς να κάνεις καλύτερο αποτέλεσμα but nobody ain't got time for dat. Μετά για φινίρισμα και διατήρηση έχω δέρμα . Τα άλλα κάθονται στο συρτάρι. 

Μπορείς να προτείνεις συγκεκριμένα προϊόντα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτό μιας και είναι κοντά μου και το πήρα από κοντά.

https://www.cretanknives.gr/shop/products/akonisma/ola_gia_to_akonisma/fysikos-akonolithos-kritis-ladakona

 

Τώρα για δέρμα εγώ πήρα ένα από το Etsy

https://www.etsy.com/listing/400329079/strop-double-side-leather-strop?ref=share_v4_lx

αλλά μπορείς να κάνεις και μόνος σου με παλιά δερμάτινη ζώνη και ένα ξύλο ή να στο κάνει κάποιος που ασχολείται με δέρμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γιατι διαφωνειτε για αυτονόητα πράγματα; 

Αν πηγαίνεις κάθε μέρα Κερατσίνι - Πειραιά είτε πας με  yaris είτε με Mercedes s-class τι διαφορά θα δεις; ίσα ίσα που την s-class θα ην πεις δύσκολο αυτοκίνητο και πεταμένα λεφτά το πιθανότερο. 

Θέλω να πω ότι το κάθε τι έχει την εφαρμογή του. Αν θέλετε μια ψησταριά απλά για να ψήνετε καλαμάκια μια χαρά κάνουν όλες (αν και οι φτηνές το χειμώνα ούτε αυτό δεν κάνουν). Αν θέλετε να ψησετε ιδιαίτερες κοπες, να κάνετε σωστό searing, low and slow κλπ και αυτο που θα βάλετε στο πιάτο σας να μην είναι ωμο ή σαν λάστιχο τότε ναι το χιλιαρικο για μια weber ή μια napoleon είναι απαραίτητο. Τι να κάνουμε; 🙂

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι διαθέτει ο καθένας αυτό θα αγοράσει. Η ότι διαθέτει για την συγκεκριμένη αγορά. Εγώ πήρα μια 250 ευρώ από Leroy είμαι ικανοποιημένος.και την ευχαριστείμαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...