Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεω την Κυριακη να φτιαξω κατι σαν γυρο.

έχω παρει 2 κιλα λαιμο χοιρινο μονοκομματο χωρις κοκκαλο σε περιπου κυλινδρικο σχημα.

Θα το κοψω λεπτες φετες ~5mm και θα το βαλω με μπαχαρικα (αλατι πιπερι παπρικα σκορδο κρεμμυδι μουσταρδα ριγανη θυμαρι) για 24 ωρες ψυγειο.

Μετα θα τα περασω στη σουβλα την οριζοντια και θα τα πρεσσαρω με τις πιρουνες του κοτοπουλου (με 2 μισα κρεμμυδια για να παταει).

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν θα μεινει οκ πανω στην σουβλα ή θα αρχισει να γλυστραει στην μεση του ψησιματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2218

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα γύρο χονδροκομμένο (προετοιμασμένος) στο μαντέμι και έμεινε ο μισός. Βγήκε πολύ ωραίος αλλά ήθελε γυρίσματα και ιδιαίτερη προσοχή γιατί ψήνεται πολύ γρήγορα.   Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα τα καταφέρεις με την σούβλα αλλά νομίζω ότι καλύτερο ψήσιμο γύρου από την μαντεμένια πλάκα δεν υπάρχει 

20243.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Λεω την Κυριακη να φτιαξω κατι σαν γυρο.

έχω παρει 2 κιλα λαιμο χοιρινο μονοκομματο χωρις κοκκαλο σε περιπου κυλινδρικο σχημα.

Θα το κοψω λεπτες φετες ~5mm και θα το βαλω με μπαχαρικα (αλατι πιπερι παπρικα σκορδο κρεμμυδι μουσταρδα ριγανη θυμαρι) για 24 ωρες ψυγειο.

Μετα θα τα περασω στη σουβλα την οριζοντια και θα τα πρεσσαρω με τις πιρουνες του κοτοπουλου (με 2 μισα κρεμμυδια για να παταει).

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν θα μεινει οκ πανω στην σουβλα ή θα αρχισει να γλυστραει στην μεση του ψησιματος.

Δεν θα έχεις κάποιο θέμα, απλά θα πρέπει να τον πιέσεις αρκετά. Για να μπορείς να κόβεις καλύτερα τον γύρο πάνω στην σούβλα, τοποθέτησε τις πιρούνες ανάποδα. Εμείς είχαμε βάλει τα «πιατάκια»/βάσεις από το εξάρτημα με τις σούβλες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας !!

 

Μπορειτε να με βοηθήσετε στην επιλογή ψησταριάς παρακαλώ ;

Μεχρι στιγμής έχω δει μια πιο οικονομική λύση 

την jamestown maddox στα praktiker 299

κ μια broil king royal 340 , αρκετά ακριβότερη .

Κ έχω μπερδευτεί !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rokforakii είπε

Καλησπέρα σας !!

 

Μπορειτε να με βοηθήσετε στην επιλογή ψησταριάς παρακαλώ ;

Μεχρι στιγμής έχω δει μια πιο οικονομική λύση 

την jamestown maddox στα praktiker 299

κ μια broil king royal 340 , αρκετά ακριβότερη .

Κ έχω μπερδευτεί !

Τι ακριβώς σε έχει μπερδέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Τι ακριβώς σε έχει μπερδέψει;

Αρχικά αν αξίζει η broil king τα τόσα παραπάνω χρήματα . Αν αξίζει το μαντεμι ή το χυτοσίδηρο .  Αν κάνω δουλειά με 3 αντί με 4 εστίες …

Αυτα πάνω κάτω . 
Μιλησα με έναν φίλο κ μου είπε μόνο napoleon & weber , όλες οι άλλες δεν αξίζουν … Γιατί χαλάνε πιο γρήγορα κ θέλουν μεγαλύτερη συντήρηση . 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ υγραερίου , μέχρι τώρα μόνο κάρβουνου . 

Συγγνώμη αν φαίνονται χαζές οι απορίες μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, rokforakii said:

Αρχικά αν αξίζει η broil king τα τόσα παραπάνω χρήματα . Αν αξίζει το μαντεμι ή το χυτοσίδηρο .  Αν κάνω δουλειά με 3 αντί με 4 εστίες …

Αυτα πάνω κάτω . 
Μιλησα με έναν φίλο κ μου είπε μόνο napoleon & weber , όλες οι άλλες δεν αξίζουν … Γιατί χαλάνε πιο γρήγορα κ θέλουν μεγαλύτερη συντήρηση . 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ υγραερίου , μέχρι τώρα μόνο κάρβουνου . 

Συγγνώμη αν φαίνονται χαζές οι απορίες μου !

 Χωρίς να ξέρω από ψησταριές θα σου απαντήσω στα απλά. Μαντέμι και χυτοσίδηρο είναι το ίδιο υλικό. Αξίζει για ψησταριά φυσικά αλλά και το ανοξείδωτο σε μια ψησταριά με ένσταση ίσως είναι καλύτερη επιλογή μιας και η πιθανότητα να σκουριάσει είναι πολύ μικρή. 

Τώρα αν χρειάζεται 3 ή 4 καυστήρες εξαρτάται από τις ανάγκες σου. Αν δεν πεις ποιες είναι δεν μπορεί άλλος να ξέρει. Τώρα όσο αναφορά τις μάρκες. Weber και Napoleon  είναι κορυφή ναι αλλά όπως και σε άλλα πράγματα στην αγορά δεν ακολουθαμε τυφλά μάρκες. Κοιτάμε μοντέλα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, rokforakii είπε

Αρχικά αν αξίζει η broil king τα τόσα παραπάνω χρήματα . Αν αξίζει το μαντεμι ή το χυτοσίδηρο .  Αν κάνω δουλειά με 3 αντί με 4 εστίες …

Αυτα πάνω κάτω . 
Μιλησα με έναν φίλο κ μου είπε μόνο napoleon & weber , όλες οι άλλες δεν αξίζουν … Γιατί χαλάνε πιο γρήγορα κ θέλουν μεγαλύτερη συντήρηση . 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ υγραερίου , μέχρι τώρα μόνο κάρβουνου . 

Συγγνώμη αν φαίνονται χαζές οι απορίες μου !

αφου στα ειπε ολα ο φιλος σου τι μας θες εμας;

άλλωστε φαίνεται μεγάλος γνώστης όταν λέει πως ολες οι αλλες δεν αξιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, fysikos είπε

αφου στα ειπε ολα ο φιλος σου τι μας θες εμας;

άλλωστε φαίνεται μεγάλος γνώστης όταν λέει πως ολες οι αλλες δεν αξιζουν

Ρε παιδιά , για να ρωτάω , προφανώς δεν μου αρκεί η άποψη του φίλου μου ! Τι απαντήσεις είναι αυτές ;!

Εγω ιδανικά , δεν θα ήθελα να ξεφύγω από τα 400 ευρώ . Εκτός αν αξίζει κάτι παααρα πολύ . Δεν θέλω κάτι φοβερό . Να ψήνουμε κατά κύριο λόγο συχνά μέσα στην εβδομάδα για 2 άτομα !

1 ώρα πριν, virginkiller είπε

 Χωρίς να ξέρω από ψησταριές θα σου απαντήσω στα απλά. Μαντέμι και χυτοσίδηρο είναι το ίδιο υλικό. Αξίζει για ψησταριά φυσικά αλλά και το ανοξείδωτο σε μια ψησταριά με ένσταση ίσως είναι καλύτερη επιλογή μιας και η πιθανότητα να σκουριάσει είναι πολύ μικρή. 

Τώρα αν χρειάζεται 3 ή 4 καυστήρες εξαρτάται από τις ανάγκες σου. Αν δεν πεις ποιες είναι δεν μπορεί άλλος να ξέρει. Τώρα όσο αναφορά τις μάρκες. Weber και Napoleon  είναι κορυφή ναι αλλά όπως και σε άλλα πράγματα στην αγορά δεν ακολουθαμε τυφλά μάρκες. Κοιτάμε μοντέλα. 

Γνωρίζεις  κάποιο μοντέλο με ανοξείδωτο  ; Σε ευχαριστώ γι αυτή την πληροφορία ! Θα το ψάξω .

Συνήθως θα ψήνουμε για 2 άτομα . Όταν μαζεύεται η παρεα είμαστε περίπου 9 άτομα .

Θέλω να ψήνω κυρίως κρεατικά , μπριζόλες , κοτόπουλα , μπιφτέκια κ λαχανικά . 

 

 

 

Επεξ/σία από rokforakii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιά και σε ενδιαφέρει να επιλέξεις σωστά για τα κριτήριά σου, καλό θα ήταν να δεις και να περιεργαστείς από κοντά τις ψησταριές που σε ενδιαφέρουν. Μην πας όμως μόνο σε καταστήματα που έχουν τις ψησταριές αλλά δεν έχουν κανέναν να σου πει κάτι για αυτές (plaisio, κωτσό κλπ). Εαν πας πχ στα εξειδικευμένα καταστήματα θα πάρεις την καλύτερη εικόνα και σίγουρα θα ξεχωρήσεις αυτό που σου ταιριάζει και στα χρήματα που θα δώσεις και στις ανάγκες σου. Δες τις Broil King, Weber και Napoleon καθώς και όποιες αλλές σου τραβήξουν το ενδιαφέρον. Εαν είσαι στην Αθήνα υπάρχουν αρκετά εξειδικευμένα καταστήματα (General Gas, Psistis, Grill Me κλπ). 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rokforakii είπε

Αρχικά αν αξίζει η broil king τα τόσα παραπάνω χρήματα . Αν αξίζει το μαντεμι ή το χυτοσίδηρο .  Αν κάνω δουλειά με 3 αντί με 4 εστίες …

Αυτα πάνω κάτω . 
Μιλησα με έναν φίλο κ μου είπε μόνο napoleon & weber , όλες οι άλλες δεν αξίζουν … Γιατί χαλάνε πιο γρήγορα κ θέλουν μεγαλύτερη συντήρηση . 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ υγραερίου , μέχρι τώρα μόνο κάρβουνου . 

Συγγνώμη αν φαίνονται χαζές οι απορίες μου !

Υπάρχουν διάφορες στα υλικά κατασκευής πχ η Broil King έχει κάδο από χυτό αλουμίνιο ενώ η Jamestown έχει απλή λαμαρίνα. Η Jamestown είναι μια μάρκα του OBI, όπως πχ Πλαίσιο και Turbo-X/Leroy Merlin και Naterial. Η Broil King έχει καλύτερη εγγύηση. Ανταλλακτικά και γενικότερα after sales, στην Broil King θα βρεις ανταπόκριση ακόμα και μετά το πέρας της εγγύησης ενώ για την Jamestown είναι πολύ πιθανό να συναντήσεις προβλήματα ανταπόκρισης ακομα και εντός εγγύησης.

Οι περισσότεροι καυστήρες, ενδεχομένως και αντίστοιχη διαφορά στο μέγεθος του κυρίως χώρου ψησίματος, προσφέρει μεγαλύτερη ευελιξία στο ψήσιμο έμμεσο/άμεσο. Αυτό έχει να κάνει με τις δικές σου ανάγκες και με βάση στο ποσό που θέλεις/μπορείς να διαθέσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, rokforakii είπε

Ρε παιδιά , για να ρωτάω , προφανώς δεν μου αρκεί η άποψη του φίλου μου ! Τι απαντήσεις είναι αυτές ;!

Εγω ιδανικά , δεν θα ήθελα να ξεφύγω από τα 400 ευρώ . Εκτός αν αξίζει κάτι παααρα πολύ . Δεν θέλω κάτι φοβερό . Να ψήνουμε κατά κύριο λόγο συχνά μέσα στην εβδομάδα για 2 άτομα !

Γνωρίζεις  κάποιο μοντέλο με ανοξείδωτο  ; Σε ευχαριστώ γι αυτή την πληροφορία ! Θα το ψάξω .

Συνήθως θα ψήνουμε για 2 άτομα . Όταν μαζεύεται η παρεα είμαστε περίπου 9 άτομα .

Θέλω να ψήνω κυρίως κρεατικά , μπριζόλες , κοτόπουλα , μπιφτέκια κ λαχανικά . 

 

 

 

Φιλε μου θα ακουσεις αποψεις περι bbq των 600,700+ ως τις καλυτερες τις αγορας που ισχυει κατά πασα πιθανοτητα. Τοσο καιρο που διαβαζω στα διαφορα forum υπαρχουν αρκετοι που εχουν δει το ζήτημα οπως στα κινητα και ρωταει καποιος πως θελει ενα κινητο για καθημερινη χρηση και του απαντανε μονο iphone. Προφανως λοιπον οταν θα δωσεις 800ε για μια ψησταρια θα παρεις κατι πολυ καλο (στα χαρτια τουλαχιστον και κατα 99% στην πραξη) αλλα σκεψου αν αξιζει να δωσεις αυτα τα χρηματα. Αλλωστε για ψησταρια μιλαμε δεν μιλαμε για εξοπλισμο υγειας. 

Εγω σου προτεινω κατι που θα ειναι vfm . Πολυ καλη κατασκευη, με κουκουλα κτλ. Τωρα την εχει 499ε στο leroy αλλα εγω την εχω αγορασει στα 249 κ 349 (την πηρα 2 φορες σπιτι κ εξοχικο).

Naterial hudson με 3 καυστηρες και πλαινο ματι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ηθελα τα φώτα σας σχετικά με ενα build in barbeque που ενδιαφέρομαι να κατασκευάσω. Πρόκειται για εναν χώρο ο οποίος είναι σχετικά κλειστός (κλειστός απο τις 3 πλευρές, ενώ η μπροστινή εχει κατι σαν καλαμωτή). Σε αυτό τον χωρο λοιπον, η μια πλευρά είναι ~1.66m οπου θελω να γινει μια κατασκευή (ψησταριά, παγκος και ντουλαπια) και απο πανω να μπει ενας ηλ. απορροφητηρας.

Με ανδιαφέρει κατι με 4 καυστήρες. Οι επιλογές που εχω δει σε Build in είναι σε Broil King και Napoleon, αλλά μου φαίνονται χωρίς λογω ακριβές, συγκριτικά με τις αντιστοιχες τροχήλατες.

Σκεφτόμουν μήπως παω σε καποια λυση Weber τροχήλατη (που δεν εχει build in απο οσο εχω δει) και το εντοιχισω με μια κατασκευή με ντουλάπια και μπει ενας παγκος δεξια αριστερά. Σε καποια βιντεάκια που έχω δει σε Weber, γίνεται και το αποτέλεσμα είναι όμορφο σαν κατασκευή. Θεωρω ομως ότι οποια τροχήλατη και αν επιλέξω θα γίνεται να "ντυθεί" με καποια ντουλαπια και να μπει και παγκος.

Εχει κανει κανενας κατι αντίστοιχο? 

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...