Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 12/08/2024 at 10:50, Spira said:

Δεν είχα συνταγή.. :D Βγηκαν σαν να τα εχεις ψήσει σε ηλεκτρικό φούρνο, το λίπος δεν είχε λιώσει, και δεν είχαν ψηθεί σωστά... 

 

Κοίτα για την ζύμη έχω τέλεια συνταγή. Στον φούρνο μου έβγαινε αρκετά καλή (πάντα με δυσκόλευε μόνο πως θα την μεταφέρω στον φούρνο ) αλλά φαντάσου χρησιμοποιούσα ταψί ανάποδα και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλο! 

Αυτή που έβαλα δεν είναι μαντεμένια?

Εγω το εχω λυσει το θεμα πιτσας με ιδιοκατασκευη. 

Ανοξειδωτη λαμαρινα 1mm οπως στο σχημα στην οποια εχω βαλει και χερουλι στο κεντρο

image.png.fd645471146e77f86d2d85c26e816734.png

η ψησταρια μου εχει πλατος 74cm.

βγαζω την δεξια και αριστερη σχαρα της napoleon και βαζω μονο το μεσσαιο κομματι και πανω σε αυτο την πετρα του lidl 35cm

Αναβω μονο τους 2 μεσαιους λιγο κατω απο max για 10-15 λεπτα.

Ανοιγω καπακι βαζω την πιτσα που εχει διασταση ακριβως οσο η πετρα μαζι με την λαδοκολλα και την καπακωνω με το ανοξειδωτο και κλεινω την ψησταρια. Αμεσα αναβω τους 2 ακριανους στη μεση βαζω μεσαιους λιγο κατω απο μεση και βγαζω την παρακατω πιτσα σε 4 λεπτα.

 

image.jpeg.726d4bc84015defcd28f29778cddc228.jpeg

 

image.jpeg.f5f07af2d8931274eef760e2a65c13a0.jpeg

πλεον βαζω λιγο πιο χαμηλα τους ακριανους και ψηνω για 5 λεπτα αφου την περιστρεψω στα 3 κατα 90 μοιρες. ετσι βγαινει ακομα πιο τραγανη η ακρη χωρις καψηματα.

Αλευρι POLSELLI Απο ΜΑRT που ειναι κορυφη.

Επεξ/σία από johnniek13
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2218

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Θέλω να πάρω φιάλη υγραερίου για να βάλω σε φούρνο για πίτσα που πήρα γιατί με τα ξύλα μου βγάζει την πίστη και βρωμίζει και ο τόπος. Πας και παίρνεις εσυ φιάλη απο κάπου ή σου φέρνουνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Silverage said:

Θέλω να πάρω φιάλη υγραερίου για να βάλω σε φούρνο για πίτσα που πήρα γιατί με τα ξύλα μου βγάζει την πίστη και βρωμίζει και ο τόπος. Πας και παίρνεις εσυ φιάλη απο κάπου ή σου φέρνουνε;

Εγώ που πήρα πρόσφατα μια ψησταριά πήγα στο μινι μάρκετ της γειτονιάς και πήρα μια δεκακιλη με 55€ γέμισμα στα 23€. Σίγουρα θα βρεις κάτι κοντά σου είτε μίνι μάρκετ είτε βενζινάδικο. Υπάρχουν και διανομής φιαλών σίγουρα αλλά νομίζω το πληρώνεις παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Silverage είπε

Θέλω να πάρω φιάλη υγραερίου για να βάλω σε φούρνο για πίτσα που πήρα γιατί με τα ξύλα μου βγάζει την πίστη και βρωμίζει και ο τόπος. Πας και παίρνεις εσυ φιάλη απο κάπου ή σου φέρνουνε;

Σου φερνουνε σπιτι. Απλα την πρωτη φορα να ξερεις οτι θα πληρωσεις και εγγυηση νεας μπουκαλας, ενω καθε επομενη φορα θα πληρωνεις μονο για το περιεχομενο.

1 λεπτό πριν, virginkiller είπε

Υπάρχουν και διανομής φιαλών σίγουρα αλλά νομίζω το πληρώνεις παραπάνω. 

Πετρογκαζ που παιρνω στο Γαλατσι δεν χρεωνει εξτρα για delivery

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, virginkiller said:

Εγώ που πήρα πρόσφατα μια ψησταριά πήγα στο μινι μάρκετ της γειτονιάς και πήρα μια δεκακιλη με 55€ γέμισμα στα 23€. Σίγουρα θα βρεις κάτι κοντά σου είτε μίνι μάρκετ είτε βενζινάδικο. Υπάρχουν και διανομής φιαλών σίγουρα αλλά νομίζω το πληρώνεις παραπάνω. 

Εδω επαρχια Τριπολη ειμαστε πιο φτηνα. Πριν 20 μερες πηρα Προπανιο 13κιλη με 23 ευρω και πριν 2 μηνες την ειχα παρει 22 και νομιζα οτι εκανε λαθος και με χρεωσε 10κιλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, johnniek13 είπε

Εδω επαρχια Τριπολη ειμαστε πιο φτηνα. Πριν 20 μερες πηρα Προπανιο 13κιλη με 23 ευρω και πριν 2 μηνες την ειχα παρει 22 και νομιζα οτι εκανε λαθος και με χρεωσε 10κιλη.

Nαι ειναι οπως τα βενζιναδικα που πανε αναλογα την περιοχη. 20.5€ πληρωσα 10κ προπανιο προχτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, virginkiller είπε

Είσαι ωραίος. Εγώ το παίζω Φλώρικα με σκαρους και λαχανικά 

 

received_2187880884901637.jpeg.6d179584b7f1827a07033cd791623285.jpegreceived_4795450610680296.jpeg.623174d8b87ffe1a81c166e7e0f7ff59.jpeg

Για γράψε εντυπώσεις από ψήσιμο και την κατάσταση που την πήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Για γράψε εντυπώσεις από ψήσιμο και την κατάσταση που την πήρες

Πολύ θετικές εντυπώσεις μέχρι τώρα. . Δεν έχω καθόλου εμπειρία από ψησταριές αλλά ακολούθησα κατά γράμμα ότι πληροφορίες βρήκα και βγήκαν ολα πετυχημένα. Ψάρι κόλλησε ελάχιστα έως καθόλου και λαχανικά σαν να ήταν σε αντικολλητικό τηγάνι. 

Η σχάρα είχε κάποια καμμένα λίπη όταν την παρέλαβα αλλά με πυρόλυση και τρίψιμο με λάδι και χοντρό αλάτι ,όπως κάνω στο τηγάνι τις Lodge δηλαδή, και έφυγαν όλα. Ο κάδος σε τέλεια κατάσταση. Τα πόδια της βάσης είχαν σκουριά μόνο αλλά τίποτα το τρομερό. Εκεί δεν με νοιάζει ιδιαίτερα. 

Επεξ/σία από virginkiller
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, virginkiller είπε

Πολύ θετικές εντυπώσεις μέχρι τώρα. . Δεν έχω καθόλου εμπειρία από ψησταριές αλλά ακολούθησα κατά γράμμα ότι πληροφορίες βρήκα και βγήκαν ολα πετυχημένα. Ψάρι κόλλησε ελάχιστα έως καθόλου και λαχανικά σαν να ήταν σε αντικολλητικό τηγάνι. 

Η σχάρα είχε κάποια καμμένα λίπη όταν την παρέλαβα αλλά με πυρόλυση και τρίψιμο με λάδι και χοντρό αλάτι ,όπως κάνω στο τηγάνι τις Lodge δηλαδή, και έφυγαν όλα. Ο κάδος σε τέλεια κατάσταση. Τα πόδια της βάσης είχαν σκουριά μόνο αλλά τίποτα το τρομερό. Εκεί δεν με νοιάζει ιδιαίτερα. 

Although you are a virgin , you are also a killer 😁

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...