Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα οποιαδηποτε ψησταρια δεν εχει αφαιρουμενο ταψι απο κατω ειναι πεδεμα το καθαρισμα, ολες θελουν τον χρονο τους αλλες λιγο αλλες πολυ οχι κατι τραγικο ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2212

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, sarakats85 είπε

Ποια προτείνεις δηλαδη ώστε να κάνω μια αντιπαράβολη? 

Πχ. Napoleon Freestyle 365, για μενα παρε αν μπορεις με αφαιρουμενο ταψι, μεγαλη ευκολια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, plasTOST said:

Αρχικά μην απογοητεύεσαι. :D 

Θα σου πρότεινα στο επόμενο ψήσιμο πχ σε χοιρινές, αφού προθερμάνεις την ψησταριά, γυρνάς στο τέρμα χαμηλό τους καυστήρες, ρίχνεις κρέατα, και γυρνάς ανά λεπτό τα κρέατα. Στην αρχή στο πρώτο γύρισμα ίσως και στα 30 δεύτερα και μετά ανά 1 λεπτό. μετά από 4 γυρίσματα αυξάνεις τον χρόνο γυρίσματος στα 2 λεπτά για άλλα 2 γυρίσματα και μετά στο 3 λεπτό. Δεν θυμάμαι την δομή/απόσταση καυστήρων από τις φλογοκρύπτεςκαι την δύναμή τους στην ψησταριά σου. 

Θα βρεις τους χρόνους και το πόσο δυνατά θα έχεις τους καυστήρες. Επίσης για την φλόγα που λες: Τσέκαρε αν είναι ευθυγραμισμένη η ψησταριά σου. Κουφό αυτό που γράφω αλλά έχει συμβεί σε φίλο που είχε μία μικρή κλίση προς τα μπροστά και έσταζαν τα λίπη μπροστά και πίσω έψηνε πιο δυνατά!

Thanks για τα ενθαρρυντικά λόγια:)

Έτσι όμως ρε συ με τόσα γυρίσματα δεν θα πρέπει να ανοιγοκλεινω το καπάκι συνέχεια? Νόμιζα πως το σκεπτικό είναι ότι κρατάς κλειστό το καπάκι για να κρατιέται η θερμοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, peterinio είπε

Thanks για τα ενθαρρυντικά λόγια:)

Έτσι όμως ρε συ με τόσα γυρίσματα δεν θα πρέπει να ανοιγοκλεινω το καπάκι συνέχεια? Νόμιζα πως το σκεπτικό είναι ότι κρατάς κλειστό το καπάκι για να κρατιέται η θερμοτητα

Θα τη βρεις την άκρη. Εάν έχεις βάλει κρέατα που ψήνονται σε διαφορετικούς χρόνους, είναι φυσιολογικό να πρέπει να ανοιγοκλείνεις για να τσεκάρεις. Ειδικά σε τέτοια περίπτωση όμως χρειαζεσαι θερμόμετρο, όχι κάτι φοβερό και τρομερό, με 10€ κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, peterinio είπε

Thanks για τα ενθαρρυντικά λόγια:)

Έτσι όμως ρε συ με τόσα γυρίσματα δεν θα πρέπει να ανοιγοκλεινω το καπάκι συνέχεια? Νόμιζα πως το σκεπτικό είναι ότι κρατάς κλειστό το καπάκι για να κρατιέται η θερμοτητα

Όταν θα αφήνεις για 3 λεπτά ή για 2 μέχρι να κάνεις την περιστροφή θα έχεις κλειστό το καπάκι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, βγάζει από εβδομαδα αυτη το Lidl. Έχει κάποιος άποψη?

Εγω δεν έχω ιδέα από αερίου και σκεφτομαι να δοκιμάσω μια οικονομικη.

https://www.lidl-hellas.gr/p/grillmeister-pistaria-ygraerioy/p10035159

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nicostratos είπε

Καλησπέρα, βγάζει από εβδομαδα αυτη το Lidl. Έχει κάποιος άποψη?

Εγω δεν έχω ιδέα από αερίου και σκεφτομαι να δοκιμάσω μια οικονομικη.

https://www.lidl-hellas.gr/p/grillmeister-pistaria-ygraerioy/p10035159

 

Να σου πω την αληθεια μου, για δοκιμη να δω αν με βολευει με 200 ευρω και ανοξειδωτες σχαρες θα την δοκιμαζα, δεν ειναι τραγικο το ποσο, εδω και ενα βιντεακι που βρηκα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, plasTOST είπε

στο τέρμα χαμηλό τους καυστήρες, ρίχνεις κρέατα, και γυρνάς ανά λεπτό τα κρέατα. Στην αρχή στο πρώτο γύρισμα ίσως και στα 30 δεύτερα και μετά ανά 1 λεπτό. μετά από 4 γυρίσματα αυξάνεις τον χρόνο γυρίσματος στα 2 λεπτά για άλλα 2 γυρίσματα και μετά στο 3 λεπτό.

Γιατί τόσο πολύπλοκες οδηγίες? έχει κάτι το ιδιαίτερο η ψησταριά του? πχ αναφλέξεις?

Στην δική μου (Weber) περίπου 5 λεπτά ανά πλευρά αφήνω μια χοιρινή με 2,5 εκ πάχος, μια φορά γύρισμα αρκεί. Θερμοκρασία πάνω από την μέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Γιατί τόσο πολύπλοκες οδηγίες? έχει κάτι το ιδιαίτερο η ψησταριά του? πχ αναφλέξεις?

Στην δική μου (Weber) περίπου 5 λεπτά ανά πλευρά αφήνω μια χοιρινή με 2,5 εκ πάχος, μια φορά γύρισμα αρκεί. Θερμοκρασία πάνω από την μέση. 

Οταν εννοεις πανω απο την μεση εννοεις τους διακοπτες? 3 καυστηρες? Αν καλοκαιριατικα βαλω τους διακοπτες πανω απο την μεση θα καει το πελεκουδι :) οχι μπριζολες θα ψησω

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Γιατί τόσο πολύπλοκες οδηγίες? έχει κάτι το ιδιαίτερο η ψησταριά του? πχ αναφλέξεις?

Στην δική μου (Weber) περίπου 5 λεπτά ανά πλευρά αφήνω μια χοιρινή με 2,5 εκ πάχος, μια φορά γύρισμα αρκεί. Θερμοκρασία πάνω από την μέση. 

Κυρίως για την ποιότητα ψησίματος. Ο καθένας ακολουθεί δικό του τρόπο. Απλά επειδή αναφέρθηκε στο ότι βγαίνουν στεγνά τα κρέατα ο τρόπος που του έγραψα θα τον βοηθήσει να είναι πιο ζουμερές. Η θερμοκρασία επιφάνεια του κρέατος κατά το ψήσιμο θα πρέπει να διατηρείται και από τις 2 μεριές περίπου το ίδιο χωρίς μεγάλες αυξομειώσεις ώστε να είναι και ομοιόμορφο το ψήσιμο στο εσωτερικό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολλά γυρίσματα δε νομίζω ότι έχει αποδειχθεί ότι συμβάλλουν στο να βγει πιο ζουμερό το κρέας. Έχουν γίνει διάφορες δοκιμές αλλά δεν παίζει να έχουμε καταλήξει universally ότι ισχύει κάτι και όχι κάτι άλλο.

Κάποιοι λένε να μην αφήνεις να συγκεντρώνεται υγρό στην πάνω πλευρά γιατί στο γύρισμα χάνεται. Ακούγεται λογικό, ίσως και να είναι, αλλά ποιος μπορεί να είναι απολύτως βέβαιος για εκείνον αλλά και για τους άλλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τα πολλά γυρίσματα δε νομίζω ότι έχει αποδειχθεί ότι συμβάλλουν στο να βγει πιο ζουμερό το κρέας. Έχουν γίνει διάφορες δοκιμές αλλά δεν παίζει να έχουμε καταλήξει universally ότι ισχύει κάτι και όχι κάτι άλλο.

Κάποιοι λένε να μην αφήνεις να συγκεντρώνεται υγρό στην πάνω πλευρά γιατί στο γύρισμα χάνεται. Ακούγεται λογικό, ίσως και να είναι, αλλά ποιος μπορεί να είναι απολύτως βέβαιος για εκείνον αλλά και για τους άλλους;

Εννοείται και από το κομμάτι βέβαια. Απλά στην δική μου σκέψη είναι ότι όσο το αφήνεις περισσότερο από την μία πλευρά, ιδίως αν έχεις και σχάρες μαντέμι, ψήνεται γρηγορότερα και αρχίζει να χάνει τα υγρά του. Από την άλλη το σύντομο γύρισμα βοηθάει στην αποφυγή του φαινομένου. Ιδίως αν ψήνουμε σε κάρβουνα που είναι πρώτο ψήσιμο μετά το άναμμα είναι φουλ πυρωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, εγώ έχω παρατηρήσει ότι ειδικά με τα λιπαρά κομμάτια, και στα συχνά γυρίσματα ντουμανιάζει ο τόπος, που σημαίνει ότι χάνονται υγρά, κι ας μην έχουν προλάβει να συγκεντρωθούν στην πάνω πλευρά.

Δεν υποστηρίζω κάποια μέθοδο, απλά λέω τι έχω δει έως τώρα.

Τέλος πάντων, ο καθένας κάνει τις δοκιμές του. Αλλά κι εγώ νομίζω ότι παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, το κρέας, η ψησταριά, η θερμοκρασία, ο καιρός κ.ά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...