Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2212

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Amaretos said:

Εγω σπανια χρησιμοποιω την πλακα αλλα οποτε το κανω τα πεταω τα πολλα πολλα απο κατω με την σπατουλα και οταν τελειωσω βγαζω το ταψι που ετσι και αλλιως το καθαριζω μετα απο καθε ψησιμο και 0 κοπος!

Το δικό μου είναι σκατόταψο. Πολύ χαμηλό, δεν παίρνει νερό ή άμμο με άνεση, βγαίνει ζόρικα. Άσε που σίγουρα θα ακουμπήσουν σχάρες και φλογοκρύπτες μέχρι να πέσουν κάτω.

(Έχω grillmeister LIDL)

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Σε τι θερμοκρασια τα εβγαλες;

Δυστυχώς δεν έχω θερμόμετρο εσωτερικής θερμοκρασίας του κρέατος οπότε δεν μπορώ να σου πω...Old school με το ματι :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, peterinio είπε

Δυστυχώς δεν έχω θερμόμετρο εσωτερικής θερμοκρασίας του κρέατος οπότε δεν μπορώ να σου πω...Old school με το ματι :(

Παρε ενα instant για αρχη και θα βγαινουν ολα ζουμερα. Ακομα και το στηθος κοτοπουλο που εχει σχεδον μηδεν λιπος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι στην ανάφλεξη δεν βοηθούν άμεσα αυτά, πρέπει πρωτα να σταματήσει η παροχή αερίου για να ανακοπεί η κύρια πηγή της φωτιάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και χωρίς περαιτέρω παροxή αερίου αν εχει πολλά λίπη θα κάψει για λίγο ακόμα, οπότε η κουβέρτα θα την σβήσει άμεσα. Αν χρειαστεί κα πυροσβεστήρα, τότε έγινε μ@λ@κία και η φωτιά έκανε ζημιά

Επεξ/σία από skskre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διεθνώς, τα μέτρα που προτείνουν είναι απλά. Οχι κουβέρτες, όχι άμμο, όχι νερό. 

Προτείνουν Κλείσιμο της παροχής αερίου, κλείσιμο το καπάκι και διακοπή παροχής οξυγόνου    https://www.firstalert.com/us/en/safetycorner/how-to-put-out-a-grill-fire/#:~:text=If you can reach the,the flames using the P.A.S.S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, costas_ είπε

Εννοώ ότι στην ανάφλεξη δεν βοηθούν άμεσα αυτά, πρέπει πρωτα να σταματήσει η παροχή αερίου για να ανακοπεί η κύρια πηγή της φωτιάς 

Η παράθεση που έκανα σε προηγούμενο ποστ και ανέφερα πυρίμαχη κουβέρτα, άμμο κτλ, έκανε αναφορά για φωτιά και όχι απλά αναφλέξεις.

Ένας από τους κύριους τρόπους αντιμετώπισης της είναι η «ασφυξία» της, η οποία μπορεί να γίνει και με πυρίμαχη κουβέρτα και με άμμο/χώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα πολύ καλά σε τι αναφέρεσαι. Να διευκρινήσω ότι μου έχει συμβεί και σε μένα να πάρει φωτιά η ψησταριά και κατατρόμαξα. Ευτυχώς με άρπαξε λίγο στο χέρι χωρις να μου προκαλέσει σοβαρό έγκαυμα αλλά είχα καθαρό μυαλό να κλείσω πρώτα το αέριο και μετά το καπάκι. Από μια απόψη, πάλι καλά που ήμουν κοντά και αμέσως την αντιμετώπισα.  

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, peterinio είπε

Καλησπέρα παίδες!

Είναι εδώ το κατάλληλο θέμα για να ρωτήσω για tips ψησίματος?
Μόλις απέκτησα μια Naterial με 5 καυστήρες, και καθώς δεν είχα ψησταριά υγραερίου στο παρελθόν, θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω κάνει 2-3 μικρά ψησίματα για δοκιμή, συγκεκριμένα καλαμάκια χοιρινά, μπριζόλες χοιρινές, πανσέτες και φιλέτο μπουτι κοτόπουλο.

Με εξαίρεση το μπούτι κοτόπουλο, τα υπόλοιπα μου βγήκαν στεγνά. Για να κάνω μια δοκιμή, δοκίμασα έμμεσο ψήσιμο (άναψα τους 4 ακρειανούς καυστήρες και έβαλα τις μπριζόλες στη μέση που δεν είχε φλόγα απο κάτω). Τα προγηγούμενα τα είχα πάνω απο τη φωτιά. Θερμοκρασία ψησίματος περί 220-250c, απ'ότι λέει το θερμόμετρο της.
 

Σημείωση ότι στους καυστήρες, η φλόγα κατα μήκος φαίνεται να ειναι πιο δυνατή προς τα μεσα και πιο σιγανή προς τα έξω, δηλαδη κοντά στον ψήστη

Στην ουσία θα ήθελα εναν "μπούσουλα" όσον αφορά θερμοκρασία, τοποθέτηση χωροταξικά στη ψησταρια κ.τ.λ. αν έχετε!

Thanks,

Οκ, δεν είναι επιστήμη, τι να πω, και κάποιος άλλος είχε γράψει παλιότερα το ίδιο, παιδιά μάλλον τα παραψήνετε, μην μας ρωτάτε. Πρωτόγονο ένστικτο είναι το ψήσιμο, θα τα καταφέρεις κάποια στιγμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, peterinio είπε

Καλησπέρα παίδες!

Είναι εδώ το κατάλληλο θέμα για να ρωτήσω για tips ψησίματος?
Μόλις απέκτησα μια Naterial με 5 καυστήρες, και καθώς δεν είχα ψησταριά υγραερίου στο παρελθόν, θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχω κάνει 2-3 μικρά ψησίματα για δοκιμή, συγκεκριμένα καλαμάκια χοιρινά, μπριζόλες χοιρινές, πανσέτες και φιλέτο μπουτι κοτόπουλο.

Με εξαίρεση το μπούτι κοτόπουλο, τα υπόλοιπα μου βγήκαν στεγνά. Για να κάνω μια δοκιμή, δοκίμασα έμμεσο ψήσιμο (άναψα τους 4 ακρειανούς καυστήρες και έβαλα τις μπριζόλες στη μέση που δεν είχε φλόγα απο κάτω). Τα προγηγούμενα τα είχα πάνω απο τη φωτιά. Θερμοκρασία ψησίματος περί 220-250c, απ'ότι λέει το θερμόμετρο της.
 

Σημείωση ότι στους καυστήρες, η φλόγα κατα μήκος φαίνεται να ειναι πιο δυνατή προς τα μεσα και πιο σιγανή προς τα έξω, δηλαδη κοντά στον ψήστη

Στην ουσία θα ήθελα εναν "μπούσουλα" όσον αφορά θερμοκρασία, τοποθέτηση χωροταξικά στη ψησταρια κ.τ.λ. αν έχετε!

Thanks,

Αρχικά μην απογοητεύεσαι. :D 

Θα σου πρότεινα στο επόμενο ψήσιμο πχ σε χοιρινές, αφού προθερμάνεις την ψησταριά, γυρνάς στο τέρμα χαμηλό τους καυστήρες, ρίχνεις κρέατα, και γυρνάς ανά λεπτό τα κρέατα. Στην αρχή στο πρώτο γύρισμα ίσως και στα 30 δεύτερα και μετά ανά 1 λεπτό. μετά από 4 γυρίσματα αυξάνεις τον χρόνο γυρίσματος στα 2 λεπτά για άλλα 2 γυρίσματα και μετά στο 3 λεπτό. Δεν θυμάμαι την δομή/απόσταση καυστήρων από τις φλογοκρύπτεςκαι την δύναμή τους στην ψησταριά σου. 

Θα βρεις τους χρόνους και το πόσο δυνατά θα έχεις τους καυστήρες. Επίσης για την φλόγα που λες: Τσέκαρε αν είναι ευθυγραμισμένη η ψησταριά σου. Κουφό αυτό που γράφω αλλά έχει συμβεί σε φίλο που είχε μία μικρή κλίση προς τα μπροστά και έσταζαν τα λίπη μπροστά και πίσω έψηνε πιο δυνατά!

Επεξ/σία από plasTOST
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομαδαρα καλησπερα.. Πρώτη φορά στο νήμα είστε φοβεροί με τόσες πληροφορίες.. Σκέφτομαι να πάρω την πρώτη μου ψησταριά υγραερίου.. Είδα σε γειτονικο site την Broil King Royal 340 με 529€.Αξίζουν τόσα χρήματα ή να πάω σε κάτι πιο οικονομικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Ομαδαρα καλησπερα.. Πρώτη φορά στο νήμα είστε φοβεροί με τόσες πληροφορίες.. Σκέφτομαι να πάρω την πρώτη μου ψησταριά υγραερίου.. Είδα σε γειτονικο site την Broil King Royal 340 με 529€.Αξίζουν τόσα χρήματα ή να πάω σε κάτι πιο οικονομικό? 

529? Καινουρια αν ναι αξιζει ειναι πολυ χαμηλη η τιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Amaretos είπε

529? Καινουρια αν ναι αξιζει ειναι πολυ χαμηλη η τιμη

Φίλε σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.. Απλά δεν έχω γνώση και στο σκρουτζ έχει με 500 διαστημόπλοια..με περισσότερους καυστήρες και χώρο.. Δεν ξέρω αν στο καθάρισμα είναι τρομερός μπελάς και το μετανιώσω σε σχέση με φθηνότερες που εχω δει σε φίλους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...