Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, VonLoutsos said:

Να κάνω ένα μια εμβόλιμη ερώτηση. Αν και ψήνω γενικά σε τζάκι και μπάρμπεκιου (το καλοκαίρι δεν με ενθουσιάζε λόγω ζέστης κυρίως), ήθελα να μου πείτε την άποψή σας όσοι ψήνετε για τα ηλεκτρικά πλατώ( σαν και αυτό https://www.skroutz.gr/s/49036075/Karamco-Ilektriko-Plato-PSisimatos-55x45x23cm-me-Leia-Plaka-OT-818.html ) Η ευκολία που παρέχει ειδικά το καλοκαίρι όπου δεν περιμένεις να ανάψεις φωτιά μου φαίνεται πολύ καλή. Σε συνδυασμό με την λαδίλα σε πίτες κτλ και την δυνατότητα να ετοιμάσεις και μπέργκερ και λουκάνικα και φιλέτα το κάνει ακόμα καλύτερο στα μάτια μου. Το ερώτημα είναι. Τι μπορεί να μην βλέπω; Μήπως το έχω ειδυλλειακά φτιαγμένο στο μυαλό μου και δεν ειναι έτσι; Ευχαριστώ πολύ.

Περαν της διαφορας σχαρας με τηγανι (αφου αυτο ψηνει με επαφη οπως τα τηγανια) το πιο σημαντικο για μενα ειναι η ισχυς στο ψησιμο. 

Μια υγραεριου με αυτες τις διαστασεις εχει περιπου 12kw ισχυ ενω το ηλεκτρικο που δειχνεις εχει 3kw. Ταυτοχρονα αυτη η ισχυς ενω ειναι μικρη ειναι σε επαφη με το κρεας που σημαινει οτι για να ψησεις θα αναγκαστεις να χαμηλωσεις την ενταση για να μην τα καψεις επιφανειακα ενω μεσα ειναι αψητα. Οταν αναβει η αντισταση η πλακα ανεβαζει αποτομα θερμοκρασια και καιει πολυ ενω οταν σβηνει δεν ψηνει και πρεπει να πεσει ο θερμοστατης για να ξαναναναψει. Και δεν ψηνει ομοιομορφα γιατι εκει που εχει την αντισταση ανεβαζει πολυ περισσοτερη θερμοκρασία.

Για μενα κανει μονο για  λεπτα κρεατα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2218

  • ilpapacha

    2011

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

4 ώρες πριν, StaPag είπε

Την ερχόμενη Πέμπτη 20/06, το Lidl, φέρνει μεντεμένια τηγάνια για ψησταριές https://www.lidl-hellas.gr/p/grillmeister-diafora-tigania/p10038963?pageId=10049183&tabCode=Next_Sales_Week . 

Τα έχει αγοράσει κανείς στο παρελθόν? Αξίζει η αγορά τους?

Τι σόι μαντέμι είναι αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Περισσότερο με ατσάλι κλπ μοιάζει αφού σίγουρα δεν είναι αλουμίνιο.

Μάλλον για καμία τσιπούρα με βλέπω να πηγαίνω Lidl ή και σολωμό μιας και ξέμεινα μόλις σήμερα...

 

 IMG_20240617_120238.jpg.4b089f3515a65dbcec9f8e7ebf7cddbe.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, manos09 said:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια. Εντάξει τώρα με τα μείγματα το χασα λίγο αλλά οκ θα πάω στη coral gas η σε ένα μαγαζί να πάρω μια και σιγά σιγά θα μάθω. 

Για 10 kg μπουκάλα;η εγγύηση ποσό είναι περίπου άλλο τόσο;;;

Eγω παντως ακομα δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η διαφορα σε μειγμα και προπανιο.

Εγω την πηρα σε πρωτη φαση με κλασικη προπανιου μεταλλικη, αλλα με δελεαζει η ευκολια με το κουμπωμα της Coral η οποια ειναι και μειγμα αν θυμαμαι καλα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, rallistas είπε

Eγω παντως ακομα δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η διαφορα σε μειγμα και προπανιο.

Εγω την πηρα σε πρωτη φαση με κλασικη προπανιου μεταλλικη, αλλα με δελεαζει η ευκολια με το κουμπωμα της Coral η οποια ειναι και μειγμα αν θυμαμαι καλα?

 

To προπανιο ειναι καλυτερο το χειμωνα, ειδικα σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.

Η coral βγαινει και σε μειγμα (μπορντο χρωμα) και προπανιο (γκρι χρωμα).

Εγω εχω παει σε πετρογκαζ γιατι παντα με εξυπηρετουν  αμεσα και σε λογικη τιμη (21.5ευρω προπανιο πληρωσα πριν 4-5 μερες), παρ ολο που εχω 2η φιαλη. Οταν με το καλο φερουν κουμπωτο ρυθμιστη, εννοειται οτι θα κανω την μεταβαση σε αυτον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρεπει να παω κι εγω μια βολτα μεσα στη βδομαδα απο τον υγραεριερα της γειτονιας που εχει και Coral,να μαθω λεπτομερειες.

Ειναι πολυ μεγαλο δελεαρ το κουμπωτο παντως,ιδιως για εμας τους χεστες, και κινητρο για να εχω δευτερη στην αποθηκη.

Αλλιως κατι φιλοι που ασχολουνται κι εχουν συμβατικες, παιρνουν τηλ κι ερχονται και τις αλλαζουν κιολας,αλλα δε θελω να εχω την "αναγκη" τους για αλλαγη.

Επεξ/σία από rallistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, rallistas είπε

Πρεπει να παω κι εγω μια βολτα μεσα στη βδομαδα απο τον υγραεριερα της γειτονιας που εχει και Coral,να μαθω λεπτομερειες.

Ειναι πολυ μεγαλο δελεαρ το κουμπωτο παντως,ιδιως για εμας τους χεστες, και κινητρο για να εχω δευτερη στην αποθηκη.

Αλλιως κατι φιλοι που ασχολουνται κι εχουν συμβατικες, παιρνουν τηλ κι ερχονται και τις αλλαζουν κιολας,αλλα δε θελω να εχω την "αναγκη" τους για αλλαγη.

Ρε συ πραγματικα δεν ειναι κατι δυσκολο. Μολις την βιδωσεις παιρνεις λιγη σαπουναδα και βαζεις εκει γυρω απο τον ρυθμιστη και αν εχει διαρροη θα αρχιζει να βγαζει φουσκαλες. Στις 30+ μπουκαλες που εχω αλλαξει, μια φορα μονο ειδα φουσκαλες, ηταν πολυ ευδιάκριτο, και απλα ξεβιδωσα και βιδωσα παλι και ηταν κομπλε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

To προπανιο ειναι καλυτερο το χειμωνα, ειδικα σε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.

και πολύωρα ψησίματα.

1 ώρα πριν, rallistas είπε

Ειναι πολυ μεγαλο δελεαρ το κουμπωτο παντως,ιδιως για εμας τους χεστες, και κινητρο για να εχω δευτερη στην αποθηκη.

Δεν γνωρίζω πως το εννοείς αυτό, όμως πχ έλεγχος για διαρροή πρέπει να γίνεται είτε είναι κουμπωτός ο ρυθμιστής είτε βιδωτός. Η διαφορά είναι στο πόσο εύκολα/γρήγορα μπορείς να αλλάξεις την φιάλη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, protathlitis είπε

Δηλαδή το μείγμα δεν έχει κανένα πλεονέκτημα απέναντι στο προπάνιο? Από ότι είδα ούτε στην τιμή, καθώς 22-23 ευρώ πληρώνω για μείγμα.

Είναι πιο φθηνό, 1-2 ευρώ και ανεβάζει λίγο περισσότερη θερμοκρασία. Στο προπανιο θα πιάσεις πχ 300 βαθμούς και στο μείγμα 315.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, ilpapacha said:

και πολύωρα ψησίματα.

Δεν γνωρίζω πως το εννοείς αυτό, όμως πχ έλεγχος για διαρροή πρέπει να γίνεται είτε είναι κουμπωτός ο ρυθμιστής είτε βιδωτός. Η διαφορά είναι στο πόσο εύκολα/γρήγορα μπορείς να αλλάξεις την φιάλη.

Α μονο θεμα ταχυτητας?Εγω νομιζα προσφερει και μεγαλυτερη ασφαλεια ο κουμπωτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σαββατοκύριακο πραγματοποίησα κι εγώ το πρώτο ψήσιμο. Είχα αγοράσει την ψησταριά το Πάσχα, όταν την είχε το Leroy σε έκπτωση, αλλά με τις δουλειές τώρα κατάφερα να τη βάλω μπρος.

Η διαδικασία ήταν πολύ εύκολη, πιο εύκολη κι από όσο περίμενα. Είχα συνηθίσει μάλιστα σε κάρβουνα και έχω να πω πως δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης ως προς την ευκολία.

Θέλω να πω λοιπόν ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έχουν γράψει στο νήμα, η βοήθειά σας είναι πολύτιμη. Ήξερα ότι πρέπει να την κουβαλήσω με φίλο για να ανέβει, ότι θέλω δύο ώρες να τη συναρμολογησω, πως να ανάψω τους καυστήρες, κλπ.

Βάζω και δύο φωτογραφίες από την πρώτη φορά. Καλά ψησίματα σε όλους!

received_477426608134696.jpeg

received_353315134164521.jpeg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Είναι πιο φθηνό, 1-2 ευρώ και ανεβάζει λίγο περισσότερη θερμοκρασία. Στο προπανιο θα πιάσεις πχ 300 βαθμούς και στο μείγμα 315.

Επιπρόσθετα, επειδή οι ψησταριές που αγοράζουμε, συνήθως έρχονται με βιδωτό ρυθμιστή για μείγμα (30mbar), αν θελήσουμε να πάμε σε προπάνιο, θα πρέπει να αγοράσουμε και τον αντίστοιχο ρυθμιστή (37mbar). Βέβαια ρυθμιστή θα αλλάξουμε ούτως ή άλλως αν αποφασίσουμε να βάλουμε κουμπωτή φιάλη (μείγμα ή προπάνιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Είναι πιο φθηνό, 1-2 ευρώ και ανεβάζει λίγο περισσότερη θερμοκρασία. Στο προπανιο θα πιάσεις πχ 300 βαθμούς και στο μείγμα 315

μηπως τα λες αναποδα οσο αφορα τις θερμοκρασιες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreaspA είπε

μηπως τα λες αναποδα οσο αφορα τις θερμοκρασιες ?

Απ οσο το ειχα ψαξει και ειχα δοκιμασει, ειναι οπως τα λεω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...