Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 17/05/2024 at 14:44, csontheline said:

Όχι, προς Θεού! Εννοείται ότι και η πλάκα/ταψί ψησίματος θα χρειάζεται καθάρισμα.

Ζητώ συγγνώμη που δεν ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή. Αυτό που προσπαθώ να γλιτώσω είναι το καθάρισμα που προκύπτει ως απότελεσμα των λιπών/ζουμιών που πέφτουν και καίγονται/βρωμίζουν σχάρες, φλογοκρύπτες, ταψί και γενικά ότι βρίσκεται εκεί μέσα.

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου, απλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 100€ ή θα μου κάνει μία των 25-30€ ή αν χρειάζεται να έχει αποχεύτεση ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Εκεί πάνω θα ψήνονται (υποθέτω, 3 ψησίματα έχω κάνει όλα κι όλα) τα πάντα.

Για να σκεφτείτε, πήρα πέτρα για πίτσα για αυτό τον σκοπό, αλλά φίλος με απέτρεψε, καθώς η πέτρα θα τραβάει τα υγρά και κάποια στιγμή θα τα πετάξει από κάτω.

Τέλος, η πλάκα θέλει ζέσταμα πριν να μπει το κρέας, σωστά; Και αν ναι, πόσος συνηθίζεται να είναι αυτός ο χρόνος; 2-3 λεπτά ή καμιά ώρα; Δεν είναι όπως την σχάρα που μπορεί να κάτσει κρέας μέσα σε 1 λεπτό από το άναμμα;

Τελικά προχώρησα με την πλάκα, πήρα και τα υπόλοιπα ΤΣυμπράγκαλα.
Καμία σχέση στο καθάρισμα. Για μικρές ποσότητες (5 μπιφτέκια και 5 μπριζόλες) ειδικά στην ευθεία και όχι στην ανάγλυφη επιφάνεια, είναι εξαιρετική. Τα ψήνει ικανοποιητικότατα και καθαρίζεται πανεύκολα. Σε πιο μεγάλες, μπουκώνει λίγο από λάδια, λίπη και λοιπά κρέατα που μαυρίζουν και καίγονται και δεν βγαίνουν πολύ καλά. Βέβαια, με περισσότερη χρήση, ίσως τα καταφέρω καλύτερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 hour ago, csontheline said:

Τελικά προχώρησα με την πλάκα, πήρα και τα υπόλοιπα ΤΣυμπράγκαλα.
Καμία σχέση στο καθάρισμα. Για μικρές ποσότητες (5 μπιφτέκια και 5 μπριζόλες) ειδικά στην ευθεία και όχι στην ανάγλυφη επιφάνεια, είναι εξαιρετική. Τα ψήνει ικανοποιητικότατα και καθαρίζεται πανεύκολα. Σε πιο μεγάλες, μπουκώνει λίγο από λάδια, λίπη και λοιπά κρέατα που μαυρίζουν και καίγονται και δεν βγαίνουν πολύ καλά. Βέβαια, με περισσότερη χρήση, ίσως τα καταφέρω καλύτερα.

Ακριβως ο ιδιος λογος που πηρα κι εγω την πλακα για την Rogue.

Να γλυτωσουμε λιγο "ταλαιπωρια" απο το καθαρισμα στις σχαρες και τα λιπια που πεφτουν μεσα.

Δυστυχως δεν εχω χαρει τη δικια μου ακομα περαν απο κατι μπιφτεκια, καθως η αγορα συνεπεσε με ολικη ανακαινιση στο σπιτι.

Λογικα σε 20 μερες θα ειμαι ετοιμος και τοτε "τσιτα τα γκαζια" :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την παρακάτω αλχημεία, ζητώ προκαταβολικά την κατανόηση των pizzaioli του νήματος 🤫

Κατεψυγμένη πίτσα για λίγα λεπτά στη σχάρα

IMG_20240528_203346_3.jpg.b018d85199c1a319e9457b2f641bf4e0.jpg

Έμμεσο ψήσιμο στη συνέχεια...

IMG_20240528_210613_3.jpg.62087b5e207167a95eea1200bbd8125d.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι πήρατε την μαντεμένια πλάκα, είναι ευκαιρία να την δοκιμάσετε και με άλλα υλικά εκτός από κρεατικά. 

Χαλούμι, πιπεριές φλωρίνης, κρεμύδια, πατάτες στον τρίφτη, αυγά, λάχανο σε φέτες, σαρδέλες, λαχανικά κλπ κλπ  θα σας αρέσουν πολύ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για Αμερικάνικη συνταγή πρωινού (πατάτες & αυγά μάτια στο μαντέμι) και όσοι έχετε ζήσει στην Αμερική σίγουρα θα το έχετε δοκιμάσει. Λέγεται hash brown και όταν γίνει σωστά (crispy) είναι πολύ νόστιμο. Δοκιμάστε το.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, est είπε

Κατεψυγμένη πίτσα για λίγα λεπτά στη σχάρα

Γραφανε σε μια σελιδα στο fb για μια πιτσα απο lidl πολυ καλη, μια ορθογωνια "Καρδις"

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γραφανε σε μια σελιδα στο fb για μια πιτσα απο lidl πολυ καλη, μια ορθογωνια "Καρδις"

Πράγματι 😂, καρδίς ήταν και αυτή η πίτσα με έξτρα όμως τυρί. Απλώς, δεν απαιτήθηκε πολύς χρόνος για το ψήσιμό της (edit: για την προετοιμασία ψησίματός της) καθώς δεν χρησιμοποιήθηκε πέτρα που θα έπρεπε να προθερμανθεί καλά, σχηματίστηκαν crosshatch grill marks και ενισχύθηκε η barbeque γεύση που τόσο ζητάμε από το ψήσιμο σε grill.

Επεξ/σία από est
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2024 στις 10:35 ΠΜ, est είπε

Πράγματι 😂, καρδίς ήταν και αυτή η πίτσα με έξτρα όμως τυρί. Απλώς, δεν απαιτήθηκε πολύς χρόνος για το ψήσιμό της (edit: για την προετοιμασία ψησίματός της) καθώς δεν χρησιμοποιήθηκε πέτρα που θα έπρεπε να προθερμανθεί καλά, σχηματίστηκαν crosshatch grill marks και ενισχύθηκε η barbeque γεύση που τόσο ζητάμε από το ψήσιμο σε grill.

Ολες αυτες οι κατεψυγμενες παντα θελουν εξτρα τυρι να ερθουν γευστικα εκει που πρεπει..Παντως μ εβαλες  να ψαχνω τι ειναι τα crosshatch grill marks😁 Ε ναι μετα το καταλαβα, και ναι ειναι κατι που δεν πετυχαινω παντα..

Παντως θα τη δοκιμασω αυτη απο λιντλ! Ειδα κ στον Σκλαβενιτη μια παρομοια νομζω alpha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, energy52 είπε

Ολες αυτες οι κατεψυγμενες παντα θελουν εξτρα τυρι να ερθουν γευστικα εκει που πρεπει..Παντως μ εβαλες  να ψαχνω τι ειναι τα crosshatch grill marks😁 Ε ναι μετα το καταλαβα, και ναι ειναι κατι που δεν πετυχαινω παντα..

Παντως θα τη δοκιμασω αυτη απο λιντλ! Ειδα κ στον Σκλαβενιτη μια παρομοια νομζω alpha

Οκ το παραδέχομαι, ένα τρολάρισμα ήταν το σχόλιό μου και αφορούσε τα "παιχνιδάκια" που κάνουμε με τις ψησταριές ειδικά με τις ζύμες ακόμα και με κατεψυγμένες. Για τις φρέσκιες δεν το συζητώ. Το ψήσιμό τους στη σχάρα είναι εντυπωσιακό αλλά απαιτεί την κατάλληλη τεχνική και δεξιότητες. Και αφού η συζήτηση έτσι κι αλλιώς είχε ξεφύγει, να πω ότι θεωρώ τις πίτσες της χρυσής ζύμης ως τις καλύτερες κατεψυγμένες. Είναι οι πιο ακριβές αλλά το κόστος περιορίζεται αρκετά με χρήση του pockee.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιο μέλος, νέος στο “άθλημα”, με ψησταριά την NAPOLEON FREESTYLE 365 και έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά το seasoning των μαντεμένιων σχαρών / πλακών:

1.    Σε ποια θερμοκρασία και για πόσο χρόνο πρέπει να γίνεται το ζέσταμα μετά την επάλειψη του λιπαντικού για να έχουμε ένα πετυχημένο seasoning?

2.    Ο πολυμερισμός του λιπαντικού για την κάλυψη των πόρων του μαντεμιού ώστε να επιτευχθεί η προστασία του, γίνεται στο σημείο καπνού (smoke point) του λιπαντικού?

3.    Αν ισχύει το παραπάνω (2), τότε δεν θα πρέπει η θερμοκρασία του seasoning να εξαρτάται από το σημείο καπνού (smoke point), του λιπαντικού που χρησιμοποιούμε? Σημειώνω ότι για το seasoning, το manual της ψησταριάς μου αναφέρει 350°F-400°F (176°C- 204°C) για 30 min.  Για υλικό λίπανσης αναφέρει γενικά “oil/fat”.

4.    Πως επηρεάζεται το seasoning των σχαρών / πλακών, όταν η ψησταριά λειτουργήσει σε θερμοκρασίες πολύ υψηλότερες από το σημείο καπνού του λιπαντικού (π.χ. στην προθέρμανση ή στην πυρόλυση)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2024 στις 11:19 ΜΜ, ventic139 είπε


Έχω παρατηρήσει ότι στη πλευρά που είναι οι διακόπτες δε πολύ ψήνει καλά. Αργεί υπερβολικά να ψήσει το κρέας. Από εκεί και πάνω είναι οκ 

Καλημέρα. Μήπως θέλει κάποιο καθάρισμα από εκεί που βγαίνει η φλόγα ή απλά έτσι είναι η ψησταριά; Ξέρω είναι πιο value for money σε σχέση με τις άλλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, StaPag είπε

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιο μέλος, νέος στο “άθλημα”, με ψησταριά την NAPOLEON FREESTYLE 365 και έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά το seasoning των μαντεμένιων σχαρών / πλακών:

1.    Σε ποια θερμοκρασία και για πόσο χρόνο πρέπει να γίνεται το ζέσταμα μετά την επάλειψη του λιπαντικού για να έχουμε ένα πετυχημένο seasoning?

2.    Ο πολυμερισμός του λιπαντικού για την κάλυψη των πόρων του μαντεμιού ώστε να επιτευχθεί η προστασία του, γίνεται στο σημείο καπνού (smoke point) του λιπαντικού?

3.    Αν ισχύει το παραπάνω (2), τότε δεν θα πρέπει η θερμοκρασία του seasoning να εξαρτάται από το σημείο καπνού (smoke point), του λιπαντικού που χρησιμοποιούμε? Σημειώνω ότι για το seasoning, το manual της ψησταριάς μου αναφέρει 350°F-400°F (176°C- 204°C) για 30 min.  Για υλικό λίπανσης αναφέρει γενικά “oil/fat”.

4.    Πως επηρεάζεται το seasoning των σχαρών / πλακών, όταν η ψησταριά λειτουργήσει σε θερμοκρασίες πολύ υψηλότερες από το σημείο καπνού του λιπαντικού (π.χ. στην προθέρμανση ή στην πυρόλυση)?

Πριν ξεκινήσεις την επάλειψη με λάδι/λαρδί θα πρέπει να τις ζεστάνεις, ώστε να «ανοίξουν» οι πόροι.  Μετά κάνεις την επάλειψη σε ζεστή σχάρα/πλάκα, με ελάχιστο λάδι/λαρδί και ξεκινάς την διαδικασία του seasoning. Προτίμησε ηλιέλαιο.

Το seasoning με τον καιρό, μπορεί να «χαλάσει» πχ έχεις να ψήσεις καιρό και αρχίζουν να «στεγνώνουν» οι σχάρες/πλάκες, κάνεις συχνά πυρόλυση και δεν λαδώνεις μετά τις σχάρες/πλάκες, χρησιμοποιείς βούρτσες με σκληρές τρίχες (ατσάλινες) ή κάποια μεταλλική σπάτουλα για τον καθαρισμό τους.

Το μαντέμι θέλει φροντίδα για να διατηρηθεί σε καλή κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Πριν ξεκινήσεις την επάλειψη με λάδι/λαρδί θα πρέπει να τις ζεστάνεις, ώστε να «ανοίξουν» οι πόροι.  Μετά κάνεις την επάλειψη σε ζεστή σχάρα/πλάκα, με ελάχιστο λάδι/λαρδί και ξεκινάς την διαδικασία του seasoning. Προτίμησε ηλιέλαιο.

Το seasoning με τον καιρό, μπορεί να «χαλάσει» πχ έχεις να ψήσεις καιρό και αρχίζουν να «στεγνώνουν» οι σχάρες/πλάκες, κάνεις συχνά πυρόλυση και δεν λαδώνεις μετά τις σχάρες/πλάκες, χρησιμοποιείς βούρτσες με σκληρές τρίχες (ατσάλινες) ή κάποια μεταλλική σπάτουλα για τον καθαρισμό τους.

Το μαντέμι θέλει φροντίδα για να διατηρηθεί σε καλή κατάσταση.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ποια θερμοκρασία και για πόσο χρόνο πρέπει να γίνεται το seasoning? Σχετίζεται αυτή η θερμοκρασία με το smoke point του λιπαντικού? π.χ το ηλιέλαιο έχει σημείο καπνού 227C, δηλαδή σε αυτή περίπου τη θερμοκρασία αρχίζει να διασπάται. Εκεί πρέπει να φτάσουμε για το seasoning και για πόσο χρόνο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιφτέκια και πατάτες για σήμερα

 

IMG_4390.jpeg

8 ώρες πριν, StaPag είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε ποια θερμοκρασία και για πόσο χρόνο πρέπει να γίνεται το seasoning? Σχετίζεται αυτή η θερμοκρασία με το smoke point του λιπαντικού? π.χ το ηλιέλαιο έχει σημείο καπνού 227C, δηλαδή σε αυτή περίπου τη θερμοκρασία αρχίζει να διασπάται. Εκεί πρέπει να φτάσουμε για το seasoning και για πόσο χρόνο? 

Θα ανάψεις στο φουλ τους καυστήρες για 20-25 λεπτά,  ώστε να καούν όλα τα εργοστασιακά έλαια/κατάλοιπα. Θα κλείσεις τους καυστήρες και πριν κρυώσουν εντελώς οι σχάρες, θα τις περάσεις με λίγο, πραγματικό λίγο, ηλιέλαιο και από τις 2 μεριές. Έπειτα θα ανάψεις τους καυστήρες μέχρι τους 180 βαθμούς για περίπου 40 λεπτά. Εάν θέλεις, μπορείς να το επαναλάβεις 1-2 φορές ακόμα. Όσο υψηλότερο είναι το σημείο καπνού του ελαίου, τόσο μεγαλύτερη αντοχή έχει το seasoning στις υψηλές θερμοκρασίες. 
Οι σχάρες/τα μαντεμένια σκεύη «λιπαίνονται» και κάθε φορά που ψήνεις λιπαρά κρέατα, με αποτέλεσμα το seasoning να «προστατεύεται».

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...