Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Αφού πήρα μια καλή μαντεμένια πλάκα, έφτιαξα πριν λίγες μέρες smashed burger για πρώτη φορά. Μου φάνηκαν εμφανώς πιο νόστιμα. Λογικά επειδή ψήθηκαν στο λίπος τους?

Το καραμελωμα που κανουν δινει εξτρα γευση. Σκεψου οτι εχεις πολυ πιο εντονο καραμελωμα λογω smash και αν βαλεις 2πλο μπιφτεκι, τοτε εχεις καραμελωμενη επιφανεια διπλασια. Aρα παιρνεις γευση στο φουλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Καλημερα στη ομαδα. Ερωτηση σχετικα με κεντον 4β.. μου επεσε νερο στις 2 απο τις 4 εξοδους της φλογας, ωστοσο το αναψα μετα να καψει καλα και δε φανηκε καποια δυσλειτουργια.. εχει θεμα ή ολα καλα λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Καλημερα στη ομαδα. Ερωτηση σχετικα με κεντον 4β.. μου επεσε νερο στις 2 απο τις 4 εξοδους της φλογας, ωστοσο το αναψα μετα να καψει καλα και δε φανηκε καποια δυσλειτουργια.. εχει θεμα ή ολα καλα λετε;

Αφου αναβει κανενα θεμα. Οτι νερο εχει απομεινει θα εξατμιστει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα  ΑΒ Βασιλόπουλο για χοιρινά Ribs  που γράφτηκε εδώ ότι έχει, και όντως βρήκα. Τα έκανα low n slow και σε 3.5 ώρες περίπου είχαν μαλακώσει. Σε συνδυασμό με σάλτσα BBQ γλύφαμε τα δάχτυλά μας. Κάτι ξέρουν οι Αμερικάνοι που τα κάνουν έτσι! 

Επόμενο level να τα καπνίζω παράλληλα.  

 

 

IMG_9310.jpeg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αφου αναβει κανενα θεμα. Οτι νερο εχει απομεινει θα εξατμιστει.

Σε ευχαριστώ. Γενικά υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει κάποιο θέμα ; 
Έχω παρατηρήσει ότι στη πλευρά που είναι οι διακόπτες δε πολύ ψήνει καλά. Αργεί υπερβολικά να ψήσει το κρέας. Από εκεί και πάνω είναι οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, protathlitis said:

Πήγα  ΑΒ Βασιλόπουλο για χοιρινά Ribs  που γράφτηκε εδώ ότι έχει, και όντως βρήκα. Τα έκανα low n slow και σε 3.5 ώρες περίπου είχαν μαλακώσει. Σε συνδυασμό με σάλτσα BBQ γλύφαμε τα δάχτυλά μας. Κάτι ξέρουν οι Αμερικάνοι που τα κάνουν έτσι! 

Επόμενο level να τα καπνίζω παράλληλα.  

 

 

IMG_9310.jpeg

Τα φτιαχνω και εγω, αλλα πρωτα στο φουρνο τυλιγμενα σε λαδοκολα και αλουμινοχαρτο στους 130 για 2.5 ωρες. Μετα στο BBQ για 10 λεπτα καθε πλευρα. Γινεται λιωμα και τα κοκκαλα βγαινουν μονα τους ενω ταυτοχρονα εχει και ξεροψημενη κρουστα. Sauce μονο μετα το ψησιμο γιατι καιγεται. 

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johnniek13 είπε

Τα φτιαχνω και εγω, αλλα πρωτα στο φουρνο τυλιγμενα σε λαδοκολα και αλουμινοχαρτο στους 130 για 2.5 ωρες. Μετα στο BBQ για 10 λεπτα καθε πλευρα. Γινεται λιωμα και τα κοκκαλα βγαινουν μονα τους ενω ταυτοχρονα εχει και ξεροψημενη κρουστα. Sauce μονο μετα το ψησιμο γιατι καιγεται. 

Στο φούρνο γιατί? δεν μπορεί η ψησταριά σου να κατέβει στους 130?

Για την sauce έχεις δίκιο.

Εγώ δεν είχα πολύ χρόνο στην διάθεσή μου, αλλιώς η συνταγή που έκανα είχε τα εξής βήματα:

  • Αλατι πιπέρι και ψήσιμο στους 130 1.30 ώρα
  • Άπλωμα BBQ sauce και τύλιγμα με χαρτί ψησίματος, ψήσιμο για 1 ώρα στους 130.
  • Ξετύλιγμα και ψήσιμο για περίπου 20-30 λεπτά για να κάνει κρούστα

Οι χρόνοι είναι ανάλογα το μέγεθος των ribs.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, protathlitis said:

Στο φούρνο γιατί? δεν μπορεί η ψησταριά σου να κατέβει στους 130?

Για την sauce έχεις δίκιο.

Εγώ δεν είχα πολύ χρόνο στην διάθεσή μου, αλλιώς η συνταγή που έκανα είχε τα εξής βήματα:

  • Αλατι πιπέρι και ψήσιμο στους 130 1.30 ώρα
  • Άπλωμα BBQ sauce και τύλιγμα με χαρτί ψησίματος, ψήσιμο για 1 ώρα στους 130.
  • Ξετύλιγμα και ψήσιμο για περίπου 20-30 λεπτά για να κάνει κρούστα

Οι χρόνοι είναι ανάλογα το μέγεθος των ribs.

 

το 3ο βήμα σε τι θερμοκρασία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, protathlitis said:

Στο φούρνο γιατί? δεν μπορεί η ψησταριά σου να κατέβει στους 130?

Για την sauce έχεις δίκιο.

Εγώ δεν είχα πολύ χρόνο στην διάθεσή μου, αλλιώς η συνταγή που έκανα είχε τα εξής βήματα:

  • Αλατι πιπέρι και ψήσιμο στους 130 1.30 ώρα
  • Άπλωμα BBQ sauce και τύλιγμα με χαρτί ψησίματος, ψήσιμο για 1 ώρα στους 130.
  • Ξετύλιγμα και ψήσιμο για περίπου 20-30 λεπτά για να κάνει κρούστα

Οι χρόνοι είναι ανάλογα το μέγεθος των ribs.

 

Γιατι στο φουρνο δεν ασχολεισαι, εχεις μικροτερο κόστος γιατι ειναι μονωμένος και θεωρω οτι δεν εχει νοημα να τα βαλω τυλιγμενα στο bbq. Γενικα θεωρω οτι ειναι λαθος να χρησιμοποιω το BBQ σαν φουρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε οποιοδήποτε έμμεσο ψήσιμο, σαν φούρνος χρησιμοποιείται. 

Βέβαια αν μιλάμε για κανένα ταψί με φαγητό ή κανένα κέικ/μπισκότα ή καμιά πίτα κλπ, εκεί ναι παραμένει ο φούρνος. Αν μιλάς για τέτοιες χρήσεις συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ribs εγω κανω μεθοδο 3-2-1. 

  • 3 ωρες καπνισμα, αφου πρωτα τα εχω περασει μουσταρδα και οποιο bbq rub μου αρεσει
  • 2 ωρες τυλιγμενα σε αλουμινοχαρτο με λιγο βουτυρακι και καστανη ζαχαρη
  • 1 ωρα ανοιχτα και συχνα περασματα με bbq sauce

BBQ Sauce δοκιμαστε την γλυκια απο εδω. Οτι καλυτερο εχω φαει. Σου σκανε γευσεις μεσα στο στομα απο παντου.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε
  • 3 ωρες καπνισμα, αφου πρωτα τα εχω περασει μουσταρδα και οποιο bbq rub μου αρεσει
  • 2 ωρες τυλιγμενα σε αλουμινοχαρτο με λιγο βουτυρακι και καστανη ζαχαρη
  • 1 ωρα ανοιχτα και συχνα περασματα με bbq sauce

Ενδιαφέρον.

Για τις ώρες παίζει ρόλο και το μέγεθος του Rib. Αυτά που πήρα από AB ζύγιζαν 1 κιλό το ένα. Παλιότερα είχα πάρει πολύ μεγαλύτερα από χασάπη.

Εσύ αυτές τις ώρες που γράφεις σε τι μεγέθη αναφέρεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Εσύ αυτές τις ώρες που γράφεις σε τι μεγέθη αναφέρεσαι?

Baby back, ειναι σχεδον παντα ιδιο μεγεθος/παχος. Τα καλυτερα τα ειχα παρει απο τον Λεβεντη στο Περιστερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, protathlitis said:

Μα σε οποιοδήποτε έμμεσο ψήσιμο, σαν φούρνος χρησιμοποιείται. 

Βέβαια αν μιλάμε για κανένα ταψί με φαγητό ή κανένα κέικ/μπισκότα ή καμιά πίτα κλπ, εκεί ναι παραμένει ο φούρνος. Αν μιλάς για τέτοιες χρήσεις συμφωνώ.

Δεν κανω εμμεσο ψησιμο παρα μονο σε σουβλα αν χρειαστεί. Θεωρω πως δεν αξιζει να δεσμευομαι με το αεριο και την διαδικασια ψησιματος με εμμεσο οταν κανω ακριβως το ιδιο με μεγαλυτερη ασφαλεια ελεγχο και ιδια γευση στον φουρνο. Θα εβαζα εμμεσο αν ηταν να καπνισω κατι αλλα δεν το προτιμουν τα παιδια, οποτε δεν.

Στο bbq στην ουσια βαζω οτι θα εβαζα και σε καρβουνα και επιπρόσθετα σουβλα κοτοπουλο, σουβλα μπουτι αρνι και κοντοσουβλια και ειδικα ψαρι ολοκληρο που το καψαλισμα της πετσας δινει αλλη γευση και ενταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...