Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, csontheline είπε

Μπήκα και εγώ στο σπορ, γιατί ζήλεψα το ψήσιμο, αλλά σιχαίνομαι το κάρβουνο. Ξεκίνησα με μία αγορά χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο, Grillmeister από τα Lidl.

Χτες ήταν η 3η φορά που έψησα. Όταν κάνει μεγάλη διαφορά το κρέας, καθώς βγήκαν λουκουμάκια!

Το κακό είναι ότι έψηνα 1+ ώρα, καθάριζα 1,5. Σκέφτηκα μαντεμένιο ταψάκι για να γλιτώσω τα ζουμιά και τις φωτιές (και ΚΥΡΙΩΣ το καθάρισμα). Υπάρχει κάποια πρόταση είτε για το καθάρισμα, είτε το ταψί;

οι φωτιές από που προέρχονται; Από τις φλογοκρύπτες ή το ταψάκι που μαζεύει τα λίπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, csontheline είπε

Υπάρχει κάποια πρόταση είτε για το καθάρισμα, είτε το ταψί;

Δεν υπαρχει λογος να καθαριζεις καθε φορα τα παντα.

  • Τριψε τη σχαρα οσο ειναι ζεστη με μια βουρτσα μετα απο καθε ψησιμο.
  • Καθε 2-3 ψησιματα καθαρισε και φλογοκρυπτες παλι με μια βουρτσα εκει οπως ειναι πανω στην ψησταρια. Αμα θες και πιο συχνα.
  • Τον καδο μεσα με μια πλαστικη σπατουλα να φευγουν τα χοντρα καθε 5-6 ψησιματα. Αμα δεις οτι στο συγκεκριμενο σημειο αρπαζει φωτια, καθαριζε πιο συχνα.
  • Το ταψακι συλλογης λιπους οταν αρχισει και γεμιζει.

Αυτα ειναι ενας γενικος μπουσουλας, θα πρεπει να βαλεις και τη δικη σου λογικη στο παιχνιδι. Αλλο να ψησεις 5 σουβλακια κοτοπουλο και αλλο να ψησεις 5 κιλα πλανσετες...

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, plasTOST said:

οι φωτιές από που προέρχονται; Από τις φλογοκρύπτες ή το ταψάκι που μαζεύει τα λίπη;

Από παντού. Κυρίως από τα λίπη που πέφτουν εκείνη την ώρα, καθώς φλογοκρύπτες και σχάρες καθάρισα και τις 3 φορές που έψησα. Το ταψάκι, δυστυχώς, είναι πολύ ρηχό για άμμο ή νερό και του έβαλα αλουμινόχαρτο (για να γλιτώσω το καθάρισμα).

3 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Δεν υπαρχει λογος να καθαριζεις καθε φορα τα παντα.

  • Τριψε τη σχαρα οσο ειναι ζεστη με μια βουρτσα μετα απο καθε ψησιμο.
  • Καθε 2-3 ψησιματα καθαρισε και φλογοκρυπτες παλι με μια βουρτσα εκει οπως ειναι πανω στην ψησταρια. Αμα θες και πιο συχνα.
  • Τον καδο μεσα με μια πλαστικη σπατουλα να φευγουν τα χοντρα καθε 5-6 ψησιματα. Αμα δεις οτι στο συγκεκριμενο σημειο αρπαζει φωτια, καθαριζε πιο συχνα.
  • Το ταψακι συλλογης λιπους οταν αρχισει και γεμιζει.

Αυτα ειναι ενας γενικος μπουσουλας, θα πρεπει να βαλεις και τη δικη σου λογικη στο παιχνιδι. Αλλο να ψησεις 5 σουβλακια κοτοπουλο και αλλο να ψησεις 5 κιλα πλανσετες...

Βούρτσα δεν έχω ακόμα (σήμερα θα πάρω), αλλά και πάλι, δεν θα τα καθαρίζει εντελώς. Το να τα βγάλω και να τα καθαρίσω, το κάνω και κάθε φορά, δεν είναι θέμα. Το πρόβλημα είναι να μην τρέχουν καν εκεί πάνω.
Επίσης, δεν μιλάω για ενδιάμεσα του ψησίματος, δεν με βλέπω να πέφτουν πολλά κιλά σάρκα απανωτά. Για αυτό θέλω κάποιο ταψάκι που να τα μαζεύει, να το σηκώνω και να το αδειάζω κατά το ψήσιμο (το αν θα βγει καλό το κρέας, το βλέπω στην πορεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, csontheline είπε

Από παντού. Κυρίως από τα λίπη που πέφτουν εκείνη την ώρα, καθώς φλογοκρύπτες και σχάρες καθάρισα και τις 3 φορές που έψησα. Το ταψάκι, δυστυχώς, είναι πολύ ρηχό για άμμο ή νερό και του έβαλα αλουμινόχαρτο (για να γλιτώσω το καθάρισμα).

Στιγμιαία θα έχεις αναφλέξεις. Για να μειώσεις τις αναφλέξεις μπορείς να ψήνεις με χαμηλή ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, plasTOST said:

Στιγμιαία θα έχεις αναφλέξεις. Για να μειώσεις τις αναφλέξεις μπορείς να ψήνεις με χαμηλή ένταση.

Με ενδιαφέρει κυρίως να γλιτώσω το καθάρισμα. Είναι εφικτό αυτό με μαντεμένιο ταψί που μπαίνει πάνω στην σχάρα ήθα πετάξω τα λεφτά μου; Ότι θα πάω να πάρω, θα πάω, κυρίως για τα μπιφτέκια. Αν μπορέσω να το συνδυάσω με την εξυπηρέτηση του καθαρίσματος, win-win!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, csontheline είπε

Με ενδιαφέρει κυρίως να γλιτώσω το καθάρισμα.

Mα και η μαντεμενια πλακα, τηγανι κλπ θα θελει καθαρισμα, στεγνωμα κλπ.  Να γλυτωσεις τελειως το καθαρισμα δεν γινεται. Μην σκεφτεσαι καν λυσεις μεμβρανες ψησιματος κλπ, εκτος και αν δεν σε ενδιαφερει τι εξτρα ουσιες θα εμπλουτισεις το φαγητο σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SagoniasSlutRos said:

Mα και η μαντεμενια πλακα, τηγανι κλπ θα θελει καθαρισμα, στεγνωμα κλπ.  Να γλυτωσεις τελειως το καθαρισμα δεν γινεται. Μην σκεφτεσαι καν λυσεις μεμβρανες ψησιματος κλπ, εκτος και αν δεν σε ενδιαφερει τι εξτρα ουσιες θα εμπλουτισεις το φαγητο σου...

Όχι, προς Θεού! Εννοείται ότι και η πλάκα/ταψί ψησίματος θα χρειάζεται καθάρισμα.

Ζητώ συγγνώμη που δεν ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή. Αυτό που προσπαθώ να γλιτώσω είναι το καθάρισμα που προκύπτει ως απότελεσμα των λιπών/ζουμιών που πέφτουν και καίγονται/βρωμίζουν σχάρες, φλογοκρύπτες, ταψί και γενικά ότι βρίσκεται εκεί μέσα.

Κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου, απλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 100€ ή θα μου κάνει μία των 25-30€ ή αν χρειάζεται να έχει αποχεύτεση ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Εκεί πάνω θα ψήνονται (υποθέτω, 3 ψησίματα έχω κάνει όλα κι όλα) τα πάντα.

Για να σκεφτείτε, πήρα πέτρα για πίτσα για αυτό τον σκοπό, αλλά φίλος με απέτρεψε, καθώς η πέτρα θα τραβάει τα υγρά και κάποια στιγμή θα τα πετάξει από κάτω.

Τέλος, η πλάκα θέλει ζέσταμα πριν να μπει το κρέας, σωστά; Και αν ναι, πόσος συνηθίζεται να είναι αυτός ο χρόνος; 2-3 λεπτά ή καμιά ώρα; Δεν είναι όπως την σχάρα που μπορεί να κάτσει κρέας μέσα σε 1 λεπτό από το άναμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε αν είναι να βάλεις με το καλημέρα μαντέμια, τότε θα έπρεπε να πάρεις άλλου τύπου ψησταριά, όλο πλάκα.

Μην απογοητεύεσαι, θα βρεις τον ρυθμό και τα κόλπα και θα γίνουν όλα πιο εύκολα. 

Πάρε την ατσαλόβουρτσα να καθαρίζεις τις σχάρες, χαμήλωσε στο ελάχιστο την θερμοκρασία στον μεσαίο καυστήρα και εκεί βάλε πολύ λιπαρά κρέατα, και ανέβασε την θερμοκρασία στα πλαινά. 

Δεν είναι όλες οι ψησταριές ίδιες, άλλες έχουν μικρότερο και άλλες μεγαλύτερο πρόβλημα. Αλλά με την εμπειρία και 2-3 κόλπα θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Επίσης τώρα το είδα, εννοείται θέλει 10-15 λεπτά προθέρμανση με κλειστό καπάκι η ψησταριά για να ζεσταθεί, έτσι ώστε μετά να μπορείς να κατεβάσεις την θερμοκρασία αν απαιτήται. 

Επίσης εννοείται ότι ψήνουμε με κλειστό καπάκι. 

Επεξ/σία από protathlitis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ήθελα να ρωτήσω παιζει κάτι αξιόλογο σε τιμή για ψησταριά υγραερίου με 3 καυστήρες αυτην την περίοδο?! 

Ευχαριστώ εκ το πρότερον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Post workout meal 💪😂

20240517_200958.jpg

νομιζω το τελειο ψησιμο εκανες φιλε. Με λιγο καπνιστο αλατι θα ειναι φανταστικη

On 13/05/2024 at 19:38, est said:

Ok μόλις ήρθε το θερμόμετρο από το temu. Ας πάμε μια βόλτα και από το Lidl για αυτές τις μικρές βούρτσες...

IMG_20240513_192708.jpg.6969d0e30e226962157c2174e45fc9a9.jpg

 

 

 

 

ακριβως το ιδιο θερμομετρο παρηγγειλα, χαχα μαλλον ο αλγορυθμος του τεμου για bbq δουλεψε το ιδιο και για τους 2 μας

Παντως ειναι πολυ καλο και γρηγορο. Το μαγνητακι μονο ειναι γτπκ

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλές παρατάσεις μπαίνουμε στο σπορ δυναμικά. Δείτε την καθαρή γιατί δεν θα την ξαναδείτε…

IMG_0226.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, csontheline είπε

Το ταψάκι, δυστυχώς, είναι πολύ ρηχό για άμμο ή νερό και του έβαλα αλουμινόχαρτο (για να γλιτώσω το καθάρισμα).

Το απλό αλουμινόχαρτο κάνει «ζάρες» και λιμνάζουν τα λίπη. Οπότε είναι άκρως επικίνδυνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...