Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, costas_ είπε

Εδώ το τέστ που είχα κάνει παλαιότερα με side to side ψησιμο των αγαπημένων μου κεμπάπ. Τα μισά στην σχάρα τα άλλα μισά στο πλατό. Σας πληροφορώ ότι στο πιάτο δεν μπορούσε κανένας να καταλάβει την διαφορά. Μόνο εγώ καταλάβαινα την διαφορά από τα καμμένα καλαμάκια αριστερά 

 

1616356003094.jpg

Μπράβο @costas_. Ψοφαμε για τεστ 👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Στις 15/2/2024 στις 3:28 ΜΜ, Konstantinos322 είπε

ουφ.. δεν εχω καταληξει ακομα. γι αυτην τι αποψη εχετε? Napoleon TravelQ Φορητή Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένιας Σχάρας 54x37εκ. με 2 Εστίες 4.1kW

https://www.skroutz.gr/s/23288240/Napoleon-TravelQ-Foriti-PSistaria-Ygraeriou-Mantemenias-Scharas-54x37ek-me-2-Esties-4-1kW-65444.html

Για την κατηγορία της, είναι μια πολύ καλή επιλογή. Καμία σχέση βέβαια με τις υπόλοιπες που είχες αναφέρει. Θα πρέπει πρώτα να δεις τις ανάγκες σου και έπειτα να κάνει την επιλογή σου με βάση αυτές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/02/2024 at 14:50, alimentas said:

Μπορει να το εγραψα κ λαθος.Δεν εννοω πανω στους καυστηρες γιατι προφανως δεν μπορεις να πατησεις δυνατα .Εννοω πανω στην υπαρχουσα σχαρα μεν αλλα χωρις τους φλωγοκρυπτες απο κατω ωστε η φλογα να ειναι σε πιο αμεση επαφη με το μαντεμι.Δεν υπαρχει καποιος κινυδος ετσι?? Αφου ετσι κ αλιως εδω μιλαμε για πλακα ,οχι σχαρα ωστε να πεσει κατι πανω στους καυστηρες.

Το μαντεμι σε αυτη την περιπτωση δεν κανει. Εκτος και αν θελεις να φτιαξεις 20 μπεργκερ. Για να πιασει θερμοκρασια καταναλωνεις πολυ αεριο γιατι το μαντεμι αποθηκευει συμφωνα με την μαζα του πολυ θερμοτητα και για να πιασει ολη αυτη η μαζα θερμοκρασια με το αεριο αργει πολυ και καταναλωνει. Οταν βεβαια "γεμισει" θα μπορεις να κανεις πολλα smashed. Αλλα για 2-3 μονο απλα δεν αξιζει. Σε 3-4 λεπτα θα τα εχεις ετοιμα αλλα στην ουσια θα εχεις καταναλωσει αεριο για να ψησεις 4 κιλα κρέας. Καταλαβαινεις δηλαδη οτι πιο πολυ ψηνεις το μαντεμι παρα τα μπιφτεκια.

Ειναι σαν να μενεις μονος σου στο σπιτι και να αναβεις θερμοσιφωνα 500 λιτρων για να κανεις 5 λεπτα μπανιο με 50 λιτρα απο τα 500 και τα υπολοιπα να παγωνουν παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα 

τεχνικη ερώτηση

 

η πρώτη μπουκάλα κράτησε πάνω από 2 μήνες με αρκετά ψησιματα 

η τωρινή στο μαξ 10 γονατισε… μήπως δε τη είχα κουμπώσει καλά; Ή ήταν μισή μέσα ;

 

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ομαδα

Χαλασε χτες το βραδυ ενα ενσυρματο inkbird θερμομετρο που με εβγαλε ασπροπροσωπο εδω και 4 χρονια

Σημερα βγηκα για ψαξιμο καταληγοντας τελικα σε ασυρματο αλλα οχι στο Meater+

Εψαξα αρκετα και τελικα τσιμπησα αυτο εδω απο Αμαζον Γερμανιας με 60ε + μεταφορικα. Το εχει κανεις να μας πει εντυπωσεις ;

Θα επανελθω και εγω μολις παραλαβω με review.

https://buythermopro.com/tempspike/

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2024 στις 3:28 ΜΜ, Konstantinos322 είπε

ουφ.. δεν εχω καταληξει ακομα. γι αυτην τι αποψη εχετε? Napoleon TravelQ Φορητή Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένιας Σχάρας 54x37εκ. με 2 Εστίες 4.1kW

https://www.skroutz.gr/s/23288240/Napoleon-TravelQ-Foriti-PSistaria-Ygraeriou-Mantemenias-Scharas-54x37ek-me-2-Esties-4-1kW-65444.html

Όπως σου είπε και ο @ilpapacha νωρίτερα, είναι μια πολύ καλή επιλογή αλλά θα πρέπει να σκεφτείς τις ανάγκες σου και μετά να αποφασίσεις. Υπάρχουν πολλά είδη ψησταριών αερίου από μικρές φορητές έως πολύ μεγάλες, εξελιγμένες και πολύ ακριβές που εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες.

Αν όμως, αποφασίσεις τελικά την αγορά μικρής - φορητής, η Napoleon που σκέφτεσαι είναι εξαιρετική. Επιπλέον, η ύπαρξη δύο καυστήρων επιτρέπουν έμμεσο ψήσιμο χωρίς χρήση ασπίδας θερμότητας και έξτρα σχάρας που προτείνει αντίστοιχα η Weber για έμμεσο ψήσιμο στις Q. Αυτό δηλαδή που έκανα εγώ σήμερα με πατέντα, ψήνοντας σε Weber Q2200 έμμεσα 1.5kg χοιρινό λαιμό, η αντίστοιχων διαστάσεων TravelQ της Napoleon  το έχει σχεδιαστικά επιτύχει με τους 2 καυστήρες που διαθέτει.

IMG_20240218_100914_1.jpg.ba2bf11d3adf28067095309f1a4119c8.jpg

IMG_20240218_122746_1.jpg.bdf672bfafbab59186c230869cf32fbb.jpg

IMG_20240218_124823_2.jpg.1d2cd5614ed8ba82689d57652b584304.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ritualistic είπε

Καλησπερα ομαδα

Χαλασε χτες το βραδυ ενα ενσυρματο inkbird θερμομετρο που με εβγαλε ασπροπροσωπο εδω και 4 χρονια

Σημερα βγηκα για ψαξιμο καταληγοντας τελικα σε ασυρματο αλλα οχι στο Meater+

Εψαξα αρκετα και τελικα τσιμπησα αυτο εδω απο Αμαζον Γερμανιας με 60ε + μεταφορικα. Το εχει κανεις να μας πει εντυπωσεις ;

Θα επανελθω και εγω μολις παραλαβω με review.

https://buythermopro.com/tempspike/

 

Kαλημερα ομαδα

Τωρα θα γελασετε αλλα τελικα ακυρωσα το Tempspike και πηγα σε Meater 2+

O λογος ειναι οτι συμφωνα με τον κατασκευαστη το καινουριο Meater αντεχει σε θερμοκρασιες μεχρι και 550°C ενω ολα τα αλλα εφταναν το πολυ μεχρι 275°C που κατα τη γνωμη μου ειναι προβληματικο για μακροχρονια χρηση. Δεν το ειχα τσεκαρει αυτο απο την αρχη.

140ε απο Αμαζον Γερμανιας, παραλαμβανω σε μια εβδομαδα και αναμενετε review!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Kαλημερα ομαδα

Τωρα θα γελασετε αλλα τελικα ακυρωσα το Tempspike και πηγα σε Meater 2+

O λογος ειναι οτι συμφωνα με τον κατασκευαστη το καινουριο Meater αντεχει σε θερμοκρασιες μεχρι και 550°C ενω ολα τα αλλα εφταναν το πολυ μεχρι 275°C που κατα τη γνωμη μου ειναι προβληματικο για μακροχρονια χρηση. Δεν το ειχα τσεκαρει αυτο απο την αρχη.

140ε απο Αμαζον Γερμανιας, παραλαμβανω σε μια εβδομαδα και αναμενετε review!

Με το καλό να παραλάβεις. 

Άντε να βγάλει και το block. Από όσα έχω διαβάσει δεν έχει βέβαια συμβατότητα η νέα ακίδα με το μπλόκ. Μακάρι με κάποιο update να το υποστήριζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Με το καλό να παραλάβεις. 

Άντε να βγάλει και το block. Από όσα έχω διαβάσει δεν έχει βέβαια συμβατότητα η νέα ακίδα με το μπλόκ. Μακάρι με κάποιο update να το υποστήριζε.

Nα σαι καλα! Tι ειναι το μπλοκ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2024 στις 7:50 ΜΜ, ventic139 είπε

Καλησπέρα ομάδα 

τεχνικη ερώτηση

 

η πρώτη μπουκάλα κράτησε πάνω από 2 μήνες με αρκετά ψησιματα 

η τωρινή στο μαξ 10 γονατισε… μήπως δε τη είχα κουμπώσει καλά; Ή ήταν μισή μέσα ;

 

ευχαριστω 

Καλησπέρα παιδιά 

Έχει κανείς άποψη μήπως ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ventic139 είπε

Καλησπέρα παιδιά 

Έχει κανείς άποψη μήπως ;

Δυσκολο να ισχυει αυτο που λες μαλλον εχεις μπερδευτει, ασε που η τωρινη που λες οτι γονατισε απο ποτε? γιατι τωρα ειναι "χειμωνας" οποτε θες περισσοτερη ενταση για να ψησεις στους βαθμους που ψηνεις συνηθως, αν την πρωτη σου μπουκαλα την χρησιμοποιησες ανοιξη καλοκαιρι καταλαβαινεις οτι χαλας πολυ λιγοτερο καυσιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Δυσκολο να ισχυει αυτο που λες μαλλον εχεις μπερδευτει, ασε που η τωρινη που λες οτι γονατισε απο ποτε? γιατι τωρα ειναι "χειμωνας" οποτε θες περισσοτερη ενταση για να ψησεις στους βαθμους που ψηνεις συνηθως, αν την πρωτη σου μπουκαλα την χρησιμοποιησες ανοιξη καλοκαιρι καταλαβαινεις οτι χαλας πολυ λιγοτερο καυσιμο.

Καλημέρα 

να πω τη αμαρτία μου δε το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι μιας και η ψησταριά ανοιγοκλείνει υπέθεσα ότι πάνω κάτω καίει τπ ίδιο. 
Ισχύει η πρώτη ήταν από το Αύγουστο μέχρι τον Νοέμβριο περίπου με φουλ ψησιματα 

 

αυτη που άλλαξα προχθές είχα τέρμα καυστήρες και πάνω από 150 βαθμούς δε μπορούσε να πάει. Ωστόσο αυτό που παραξένεψε επίσης ήταν το γεγονός ότι και η ένδειξη που έχει η  coral prime στο σωλήνα πάνω έδειχνε το δείκτη να γέρνει προς το κίτρινο αντί να είναι προς το πράσινο. δε ξέρω εάν παίζει τόσο ρόλο αυτό, σκέφτηκα και το ενδεχόμενο μήπως δε τη είχα κουμπώσει καλά αλλά μετά λέω δε παίζει θα είχαμε ακουστεί στις ειδήσεις 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...