Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ Πάντος δεν μπορώ να ψήσω στο χαμηλό, πάει πολύ αργά, άσε που δεν δημιουργεί ποτέ κρουστά (αντίδραση μαλιερ) 

Έστω στο τέλος πρέπει να το βάλω στο τέρμα.

Και πάντα με κλειστό καπάκι Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, mastoras007 είπε

Εγώ Πάντος δεν μπορώ να ψήσω στο χαμηλό, πάει πολύ αργά, άσε που δεν δημιουργεί ποτέ κρουστά (αντίδραση μαλιερ) 

Έστω στο τέλος πρέπει να το βάλω στο τέρμα.

Και πάντα με κλειστό καπάκι Ε

Αμα εχει καψει καλα η σχαρα, εχει κρατησει αρκετη θερμοκρασια και μπορεις να ψησεις και στο χαμηλο σε ειδικες περιπτωσεις. Αρκει να εχεις καλη σχαρα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αμα εχει καψει καλα η σχαρα, εχει κρατησει αρκετη θερμοκρασια και μπορεις να ψησεις και στο χαμηλο σε ειδικες περιπτωσεις. Αρκει να εχεις καλη σχαρα βεβαια.

Ειδικά στο μαντέμι!

Βέβαια θυμάμαι ότι μερικούς μήνες πριν είχε ανάψει μια συζήτηση περί ανωτερότητας του ενός ή του άλλου (ανοδείξωτες) !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, protathlitis είπε

Ειδικά στο μαντέμι!

Βέβαια θυμάμαι ότι μερικούς μήνες πριν είχε ανάψει μια συζήτηση περί ανωτερότητας του ενός ή του άλλου (ανοδείξωτες) !  

Και το ανοξείδωτο κρατάει.  Απλά το ανοξείδωτο είναι πιο ακριβό,  οπότε οι ανοξείδωτες σχάρες συνήθως έχουν μικρότερη μάζα από την αντίστοιχη μαντεμένια,  με αποτέλεσμα να μην κρατάνε τόσο θερμοκρασία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια ερωτηση??? Αγορασα επιτελους μια μανταμενια πλακα της lodge.

Την εβαλα στην weber δυστηχως με μπουκαλα προς τα τελειωματα.Παρατηρησα οτι δεν επιασα την θερμοκρασια που ηθελα στην πλακα,πιθανως να εφταιγε η μπουκαλα.Αλλα μου δημιουργηθηκε η εξης απορια...Ποιος ειναι ο τροπος ο πιασεις στην πλακα την ΜΕΓΙΣΤΗ θερμοκρασια?? Οι φλογοκρυπτες μηπως θα βοηθουσε να βγουν στο συγκεκριμενο ψησιμο??Επισης σε πια θεση ειναι καλυτερα μεση οριζορια λη στην μια πλευρα καθετα να πιανει ολη την πλευρα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, alimentas said:

Ποιος ειναι ο τροπος ο πιασεις στην πλακα την ΜΕΓΙΣΤΗ θερμοκρασια??

Οριζόντια κατευθειαν πανω στους καυστήρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alimentas είπε

Παιδια να κανω μια ερωτηση??? Αγορασα επιτελους μια μανταμενια πλακα της lodge.

Την εβαλα στην weber δυστηχως με μπουκαλα προς τα τελειωματα.Παρατηρησα οτι δεν επιασα την θερμοκρασια που ηθελα στην πλακα,πιθανως να εφταιγε η μπουκαλα.Αλλα μου δημιουργηθηκε η εξης απορια...Ποιος ειναι ο τροπος ο πιασεις στην πλακα την ΜΕΓΙΣΤΗ θερμοκρασια?? Οι φλογοκρυπτες μηπως θα βοηθουσε να βγουν στο συγκεκριμενο ψησιμο??Επισης σε πια θεση ειναι καλυτερα μεση οριζορια λη στην μια πλευρα καθετα να πιανει ολη την πλευρα??

Ποση θερμοκρασια επιασες; τη μετρησες με θερμομετρο ή απλα δεν σου προσεφερε αυτο που περιμενες;

Εγω εχω μια στρογγυλη και οπου την βαλω πανω στη σχαρα ειναι κομπλε για smash burgers που τη χρησιμοποιω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την μέτρησα με θερμόμετρο αλλά φαινόταν είναι η αλήθεια ότι έπαιξε ρολο η μπουκάλα που εσβηνε γιατί η φλόγα της weber ήταν αδύναμη. Πιο πολύ για την επόμενη φορά η απορία. Κ γω για smashed την πήρα. Απλά σκέφτηκα ότι με την πλάκα απευθείας στους καυστήρες κ χωρίς τις φλογοκρυπτες η πλάκα θα πυρωνει στο μέγιστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λένε και οι οδηγίες, το βάζεις πάνω από την αρχή που προθερμαίνεις την ψησταριά και θερμαίνεται μια χαρά. Ποια πήρες αν επιτρέπεται? Πήρες και πρέσσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, alimentas είπε

Δεν την μέτρησα με θερμόμετρο αλλά φαινόταν είναι η αλήθεια ότι έπαιξε ρολο η μπουκάλα που εσβηνε γιατί η φλόγα της weber ήταν αδύναμη. Πιο πολύ για την επόμενη φορά η απορία. Κ γω για smashed την πήρα. Απλά σκέφτηκα ότι με την πλάκα απευθείας στους καυστήρες κ χωρίς τις φλογοκρυπτες η πλάκα θα πυρωνει στο μέγιστο. 

Θα μπουκωσει ρε, απο που θα βγαινει το αεριο αν την βαλεις πανω στους καυστηρες χωρις τα καλυμματα; εκτος αν μπορει να ακουμπησει σε καποιο αλλο σημειο λιγο πιο ψηλα πχ. Απλα για να κανεις τα smash θα πρεπει να ειναι σταθερη για να πιεσεις. Οποτε πιο safe θεωρω ειναι να την βαλεις απ ευθειας πανω στους φλογοκρυπτες και να την κεντραρεις καλα να μην σου αναποδογυρισει σε καποια πιεση στην ακρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να το εγραψα κ λαθος.Δεν εννοω πανω στους καυστηρες γιατι προφανως δεν μπορεις να πατησεις δυνατα .Εννοω πανω στην υπαρχουσα σχαρα μεν αλλα χωρις τους φλωγοκρυπτες απο κατω ωστε η φλογα να ειναι σε πιο αμεση επαφη με το μαντεμι.Δεν υπαρχει καποιος κινυδος ετσι?? Αφου ετσι κ αλιως εδω μιλαμε για πλακα ,οχι σχαρα ωστε να πεσει κατι πανω στους καυστηρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω άδικα ανησυχείς. Οι πέτρες πίτσας πχ, ή τα μαντεμένια για πίτσα μια χαρά ανεβάζουν θερμοκρασία.. Και η πίτσα έχει ακόμα μεγαλύτερες ανάγκες υψηλής θερμοκρασίας από ένα burger. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφ.. δεν εχω καταληξει ακομα. γι αυτην τι αποψη εχετε? Napoleon TravelQ Φορητή Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένιας Σχάρας 54x37εκ. με 2 Εστίες 4.1kW

Μόλις τώρα, Konstantinos322 είπε

ουφ.. δεν εχω καταληξει ακομα. γι αυτην τι αποψη εχετε? Napoleon TravelQ Φορητή Ψησταριά Υγραερίου Μαντεμένιας Σχάρας 54x37εκ. με 2 Εστίες 4.1kW

https://www.skroutz.gr/s/23288240/Napoleon-TravelQ-Foriti-PSistaria-Ygraeriou-Mantemenias-Scharas-54x37ek-me-2-Esties-4-1kW-65444.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλει άπειρη θερμοκρασία....έχω είχα βάλει δύο πλάκες...μαζι...δίπλα δίπλα ....4 καυστήρες...παραεκαψε....δεν είχε που να φύγει η ζέστη και πήγαινε όλη στις πλάκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ το τέστ που είχα κάνει παλαιότερα με side to side ψησιμο των αγαπημένων μου κεμπάπ. Τα μισά στην σχάρα τα άλλα μισά στο πλατό. Σας πληροφορώ ότι στο πιάτο δεν μπορούσε κανένας να καταλάβει την διαφορά. Μόνο εγώ καταλάβαινα την διαφορά από τα καμμένα καλαμάκια αριστερά 

 

1616356003094.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...