Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Thanos (Earth -616) είπε

https://akispetretzikis.com/recipe/6733/marinada-gia-xoirines-mprizoles

 

Πολύ καλή, σπάει και την μυρωδιά του χοιρινού 

Σε ευχαριστώ,  βγήκαν πάρα πολύ γευστικές και μαλακές. Μου έκανε εντύπωση ο τρόπος του Άκη (μαρινάρισμα μόλις 20 λεπτά και μετά ξέπλυμα με νερό) αλλά στην πράξη δούλεψε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

7 ώρες πριν, costas_ είπε

Λουκάνικα & κρέατα λίπη δεν κάνουν για την ψησταριά υγραερίου. Το λουκάνικο όταν ζασταθεί, βράζει & αφρίζει, βγάζει λίπος και τρέχει, αναφλέγεται και προκαλεί μια κατάσταση που δεν μπορείς εύκολα να αντιμετωπίσεις. Εαν μάλιστα η ψησταριά έχει πολλά τέτοια υγρά δεν θέλει και πολύ να γίνει μια γενική ανάφλεξη. 

Εγώ δεν ψήνω λουκάνικα και συναφή γιατι είναι μάταιη κάθε προσπάθεια. Εαν όμως ντε και καλά πρεπει να τα βάλω, τότε χρησιμοποιώ το πλατώ 

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός σε αυτό. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές μάρκες ψησταριών,  που είναι διαφορετικά συντηρημένες, διαφορετικά είδη ψησίματος (έμμεσο/άμεσο) κλπ. 

Εγώ στην δική μου στις αρχές δεν είχα κανένα πρόβλημα ότι και αν έψηνα. Την είχα αφήσει όμως ακαθάριστη για μεγάλο χρονικό διάστημα, οπότε τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο που βλέπω συχνά/πυκνά φλόγες όταν ψήνω λιπαρά κρέατα. Η πηγή των αναφλέξεων είναι στα flavorized bars, τους διαχύτες πάνω από τους καυστήρες δηλαδή. Όσο και να τα έχω τρίψει δεν μπορώ να τα επαναφέρω. Οπότε μιας και είναι από ανοξείδωτο ατσάλι, θα βρω κάποιο δυνατό καθοριστικό, θα τα βάλω σε μία λεκάνη και θα προσπαθήσω να τα επαναφέρω. Αν δεν τα καταφέρω , μπορεί να αγοράσω καινούργια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, costas_ είπε

Λουκάνικα & κρέατα λίπη δεν κάνουν για την ψησταριά υγραερίου. Το λουκάνικο όταν ζασταθεί, βράζει & αφρίζει, βγάζει λίπος και τρέχει, αναφλέγεται και προκαλεί μια κατάσταση που δεν μπορείς εύκολα να αντιμετωπίσεις. Εαν μάλιστα η ψησταριά έχει πολλά τέτοια υγρά δεν θέλει και πολύ να γίνει μια γενική ανάφλεξη. 

Εγώ δεν ψήνω λουκάνικα και συναφή γιατι είναι μάταιη κάθε προσπάθεια. Εαν όμως ντε και καλά πρεπει να τα βάλω, τότε χρησιμοποιώ το πλατώ 

Α να μπράβο, είπα και εγώ τι γίνεται πώς ψήνουν όλοι και εγώ δεν μπορώ...

Μια μέρα τα άφησα και μπήκα στο σπίτι, είχα πάνω κάνα δυο κιλά παντσετες.

Λαμπαδιασε όλη η ψησταριά.. με το λάστιχο την έσβησα.

Από τότε είμαι πολύ προσεκτικός, λουκάνικα δεν θα ξανά βάλω πάνω, με πανσετες απλά θα είμαι από πάνω συνεχώς, όχι τίποτα έχω ένα κρεοπωλείο εδώ δίπλα που έχει κάτι παντσετες κάτσε καλά

Πλατό δεν έχω πάρει ακόμα αλλά είναι στα σχέδια να πάρω, εκεί να φανταστώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα σωστά??

42 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός σε αυτό. Υπάρχουν πολλές διαφορετικές μάρκες ψησταριών,  που είναι διαφορετικά συντηρημένες, διαφορετικά είδη ψησίματος (έμμεσο/άμεσο) κλπ. 

Εγώ στην δική μου στις αρχές δεν είχα κανένα πρόβλημα ότι και αν έψηνα. Την είχα αφήσει όμως ακαθάριστη για μεγάλο χρονικό διάστημα, οπότε τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο που βλέπω συχνά/πυκνά φλόγες όταν ψήνω λιπαρά κρέατα. Η πηγή των αναφλέξεων είναι στα flavorized bars, τους διαχύτες πάνω από τους καυστήρες δηλαδή. Όσο και να τα έχω τρίψει δεν μπορώ να τα επαναφέρω. Οπότε μιας και είναι από ανοξείδωτο ατσάλι, θα βρω κάποιο δυνατό καθοριστικό, θα τα βάλω σε μία λεκάνη και θα προσπαθήσω να τα επαναφέρω. Αν δεν τα καταφέρω , μπορεί να αγοράσω καινούργια. 

Έχεις καμία φωτογραφία από τους ανακλαστήρες?

Έχουν παραθυράκια η είναι μονοκοματοι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το πλατό διευρύνεις τα είδη που μπορείς να βάλεις στο BBQ. Eίναι ιδανικό για λαχανικά, baycon, τυριά (πχ χαλούμι), αυγά,  κρεμύδια, ρύζι, γαρίδες, ψαρικά κλπ. Τα κρεατικά στο πλατώ χρειάζονται ιδιαίτερο χειρισμό. Ο γύρος γίνεται πάρα πολύ εύκολα, όπως επίσης και τα μπιφτέκια. Οι πανσέτες και τα σχισμένα στην μέση κατά μήκος λουκάνικα θέλουν ένα βάρος, όπως ένα πλατύ μεταλλικό γουδοχέρι ώστε να πατάνε καλά στο μαντέμι. Εαν η ψησταριά τώρα είναι μισή σχάρα και μισή πλατό, τότε μπορείς να κάνεις ιδανικό ψήσιμο με μεταφορές από την μια θέση στην άλλη, ανάλογα με τις ανάγκες.     

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Α να μπράβο, είπα και εγώ τι γίνεται πώς ψήνουν όλοι και εγώ δεν μπορώ...

Μια μέρα τα άφησα και μπήκα στο σπίτι, είχα πάνω κάνα δυο κιλά παντσετες.

Λαμπαδιασε όλη η ψησταριά.. με το λάστιχο την έσβησα.

Από τότε είμαι πολύ προσεκτικός, λουκάνικα δεν θα ξανά βάλω πάνω, με πανσετες απλά θα είμαι από πάνω συνεχώς, όχι τίποτα έχω ένα κρεοπωλείο εδώ δίπλα που έχει κάτι παντσετες κάτσε καλά

Πλατό δεν έχω πάρει ακόμα αλλά είναι στα σχέδια να πάρω, εκεί να φανταστώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα σωστά??

 

 

Παιδια, αμα ηταν ετσι..τοτε δεν θα ψηναμε σχεδον τιποτα στην υγραεριου γιατι παιρνει φωτια..Εγω ψηνω κανονικα και λουκανικα και πανσετες που λετε με ελαχιστες αναφλεξεις αλλα η ψησταρια ειναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καθαρη απο προηγουμενο ψησιμο..Και δεν εχω καμια πανακριβη, μια κινεζικη ειναι κι εμενα..Και με τον τροπο που σας ειπε κι ο φιλος πιο πριν δηλ.τερμα καυστηρες κανα δεκαλεπτο να πιασει θερμοκρασια 250+ και βαζεις κρεατα με τους καυστηρες στο low..Οπου κανει αναφλεξη, μετακινεις το κρεας, γιαυτο καλο ειναι να μην ειναι τελειως γεματη η σχαρα..

Αν και με αυτο τον τροπο εχετε αναφλεξεις τοτε κατι συμβαινει λαθος..

Επισης ποτε δεν αφηνουμε την ψησταρια μονη της να καιει, ειμαστε εκει!

Οσον αφορα την μεντεμενια πλακα, για μενα δεν κανει για λιπαρα κρεατα αφου θα τηγανιζονται στο λιπος τους οποτε ποιο το νοημα αμα ειναι ετσι βαλε σχαροτηγανο στην κουζινα και φτιαξτα..

Επεξ/σία από energy52
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, protathlitis είπε

έχουν

 

IMG_8745.jpeg

Ειναι πεντακαθαροι, μην κανεις τπτ. Σαν καινουριοι ειναι.

 

14 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Λαμπαδιασε όλη η ψησταριά.. με το λάστιχο την έσβησα.

Φωτια απο λιπος δεν τη σβηνουμε με νερο.

Οπως ειπε και ο @ilpapacha με χαμηλη την ενταση δεν εχεις σχεδον ποτε αναφλεξεις. Δες το βιντεο που ψηνω λουκανικα με φουλ λιπος. ΕΙναι πανω απο καυστηρα που ειναι χαμηλα η ενταση, ενω οι διπλα ειναι φουλ δυνατα. Σταζει το λιπος συνεχόμενα και δεν αρπαζει, γιατι ο καυστηρας ειναι χαμηλα.

Κοιτα τι γινεται ομως μολις πεσει λιπος πανω στο τερμα δυνατα καυστηρα. Αναφλεγεται αμεσα. Αλλα επειδη ηταν καθαρη η ψησταρια σχετικα, μολις σταματησε η ροη του λιπους εσβησε και η φωτια. Αν δεν ηταν καθαρη θα αρπαζαν και τα προηγουμενα λιπη λογικα.

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ συμφωνω οτι τα λουκάνικα βγαίνουν πολύ νόστιμα στην ψησταριά υγραερίου. Απλα δεν θέλουν καθόλου δυνατή φωτιά. Εγώ πχ είτε τα βάζω τέρμα σε κάποια άκρη που δεν έχει δυνατή φωτιά είτε στο πάνω rack. Έτσι ούτε αναφλέξεις έχω, ούτε καίγεται η μεμβράνη και σιγοψήνεται και λιώνουν τα κομμάτια λίπους που είναι μεσα στα λουκάνικα. Γενικά θέλουν με κάποιο τρόπο να μην είναι σε άμεση δυνατή φωτιά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εναλλακτικά γίνονται και με έμμεσο ψήσιμο. Εγώ είτε έμμεσο ψήσιμο κάνω είτε χαμηλή φωτιά, ανάλογα τι άλλο ψήνω ταυτόγχρονα. Τι με έπιασε τις προάλλες και έψησα 2 λουκάνικα σε δυνατή φωτιά. Ε, είχα το αποτέλεσμα του δεύτερου βίντεο του @SagoniasSlutRos

Επεξ/σία από protathlitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Εναλλακτικά γίνονται και με έμμεσο ψήσιμο. Εγώ είτε έμμεσο ψήσιμο κάνω είτε χαμηλή φωτιά, ανάλογα τι άλλο ψήνω ταυτόγχρονα. Τι με έπιασε τις προάλλες και έψησα 2 λουκάνικα σε δυνατή φωτιά. Ε, είχα το αποτέλεσμα του δεύτερου βίντεο του @SagoniasSlutRos

Εχω την εντυπωση οτι αν τα ψησεις κομμενα στη μεση, σταζει λιγο λιγο το λιπος σταδιακα και δεν εχεις θεμα ακομα και σε δυνατη φωτια. Βεβαια στεγνωνουν πιο γρηγορα ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχω την εντυπωση οτι αν τα ψησεις κομμενα στη μεση, σταζει λιγο λιγο το λιπος σταδιακα και δεν εχεις θεμα ακομα και σε δυνατη φωτια. Βεβαια στεγνωνουν πιο γρηγορα ετσι. 

Σε μια συνταγή που είδα έγραφε ότι πριν τα ψήσουμε κάνουμε μερικές τρύπες στο λουκάνικο. Δεν το έχω δοκιμάσει. 

Επεξ/σία από protathlitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, protathlitis είπε

Σε μια συνταγή που είδα έγραφε ότι πριν τα ψήσουμε κάνουμε μερικές τρύπες στο λουκάνικο. Δεν το έχω δοκιμάσει. 

Το λουκάνικο ούτε το τρυπάς, ούτε το χαράζεις, ούτε το κόβεις σε 58 κομμάτια. Το αφήνεις όπως είναι για να ψηθεί το εσωτερικό του αργά και βασανιστικά μέχρι να έχεις το επιθυμητό ζουμερό αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, G.bar said:

Το λουκάνικο ούτε το τρυπάς, ούτε το χαράζεις, ούτε το κόβεις σε 58 κομμάτια. Το αφήνεις όπως είναι για να ψηθεί το εσωτερικό του αργά και βασανιστικά μέχρι να έχεις το επιθυμητό ζουμερό αποτέλεσμα. 

Τα χοιρινά τα χαράζεις, τα μοσχαρίσια όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά επιλέγω να τα κόβω σε μεγάλα κομμάτια περίπου 2 - 2,5 παλάμες πλάτος ώστε να μπορώ να τα γυρνάω. Πολλές φορές τα βάζω σε σούβλες μικρές ξανά στο ίδιο μέγεθος, χωρίς τρυπήματα κλπ.

Το αποτέλεσμα ζουμερό σε σχέση με το να τα κόβω σε μικρά κομμάτια, καθώς στραγγίζει το λουκάνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...