Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

5 hours ago, zanskou said:

εχουν καποια ουσιαστικη διαφορα οι τιμές πρακτικα ομως σε σχέση με τον Σκλαβενιτη πχ ; 

σε αρκετά προιόντα έχουν καλύτερες τιμές από σούπερ μάρκετ, εκτός βέβαια αν έχει καλή προσφορά το σούπερ μάρκετ. Για αλκοολούχα ποτά και κρασιά π.χ. νομίζω αξίζει η επίσκεψη αν έχεις σκοπό να κάνεις πάρτυ ;)

Αν είσαι μέλος μπορείς να δεις ονλάιν τις τιμές και να συγκρίνεις με αυτές των σούπερ μάρκετ, πριν πας

Για το tri-tip πάντως που το τιμώ κι εγώ από το themart να ξέρεις ότι αν πας Σάββατο παίζει και να μην βρεις, τουλάχιστον σ'αυτό της Ανθούσας. Καθημερινές καλύτερα για να μπορείς να διαλέξεις κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές στις μεγάλες συσκευασίες που προτιμούν οι επαγγελματίες είναι σαφώς φθηνότερα από τα ίδια είδη με τις normal συσκευασίες σε ένα SM. Επίσης υπάρχουν πάρα πολλά είδη που δεν υπάρχουν στα SM και πραγματικά αξίζουν την διερεύνηση. Επίσης, το The Mart βάζει προσφορές που είναι ενδιαφέρουσες. 

Σε επαγγεματικές (μεγάλες) συσκευασίες ψωνίζω τακτικά

Αλουμινόχαρτο, μεμβράνη κάλυψης, μαύρη ζάχαρη, κατεψηγμένα, κρασιά, εμφιαλωμένα νερά, ελιές καλαμών κλπ κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν πολύ καλό το tri-tip ουρουγουάης τελικά οπότε θα ξαναπάρω. Σκέφτομαι την επόμενη φορά βέβαια να δοκιμάσω της devesa. Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς απο devesa την picanha επίσης;

Ότι είπαν και οι προηγούμενοι, γενικά το μαρτ έχει προιόντα που δεν βρίσκεις αλλού (ευκολα τουλάχιστον) και έχει καλές τιμές στις μεγάλες συσκευασίες όπως στα τυριά (αλλα πρέπει να έχεις vacuum για να τα διατηρήσεις). Για μενα δεν αντικαθιστά τα υπολοιπα σουπερ μαρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasiour είπε

Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς απο devesa την picanha επίσης;

ΕΙχα παρει πριν τα Χριστουγεννα πρωτη φορα και ηταν σκετη απογοητευση. Λογικα επεσα σε κακο κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει μαλλον ?

πας παιρνεις ενα μεγαλο κομματι κρεας απο το mart πχ ribeye βραζιλιας 2 κιλα...

το υπολοιπο τι το κανεις ? το βαζεις vacuum και καταψυξη μετα ? δεν χαλαει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ritualistic είπε

εγω να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει μαλλον ?

πας παιρνεις ενα μεγαλο κομματι κρεας απο το mart πχ ribeye βραζιλιας 2 κιλα...

το υπολοιπο τι το κανεις ? το βαζεις vacuum και καταψυξη μετα ? δεν χαλαει ?

Ειτε vacuum και ψυγειο, ειτε vacuum και καταψυξη. Μια φορα που πηρα ribeye 3kg το μοιράστηκα με φιλο μου, βγηκαν περιπου 7 μπριζολες στον καθενα αν θυμαμαι καλα. Τις εβαλα καταψυξη και ηταν μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, phanispal είπε

^Περίπου 200 γραμμάρια η καθεμία κάπως λίγα δεν είναι;

Ηταν περιπου 1.5-2 δαχτυλα παχος φαντασου. Ποσο πιο χοντρες να τις κανεις; Μπορει να ηταν 6 μπριζολες, δεν θυμαμαι, εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε.

edit: εψαξα τα μηνυματα με τον φιλο μου. Τελικα το κοψαμε 10 μπριζολες ολοκληρο, οποτε βγηκαν 5 στον καθενα. 

 

416049945_349187598001393_2649168116526194911_n.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@SagoniasSlutRos οκ αρα παροτι λογικα το κρεας εχει ξεπαγωσει μια φορα στο ψυγειο του σουπερ δεν εχει θεμα που το ξαναπαγωνεις... φωτιες αναβεις!

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ειτε vacuum και ψυγειο, ειτε vacuum και καταψυξη. Μια φορα που πηρα ribeye 3kg το μοιράστηκα με φιλο μου, βγηκαν περιπου 7 μπριζολες στον καθενα αν θυμαμαι καλα. Τις εβαλα καταψυξη και ηταν μια χαρα.

Καταψυξη κατευθειαν χωρις vacuum? Λες να ζοριστει :) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Amaretos είπε

Καταψυξη κατευθειαν χωρις vacuum? Λες να ζοριστει :) ?

Δεν ξερω σιγουρα. Νομιζω ο @sndev ειχε γραψει οτι στο vacuum δεν αλλοιωνεται τοσο το κρεας, ισως επειδη ειναι πιο σκληρο. Ισως αν το βαλεις πρωτα σε λαδόκολλα και μετα μεμβρανη.

 

6 λεπτά πριν, ritualistic είπε

οκ αρα παροτι λογικα το κρεας εχει ξεπαγωσει μια φορα στο ψυγειο του σουπερ δεν εχει θεμα που το ξαναπαγωνεις... φωτιες αναβεις!

εννοεις οτι εχει ερθει κατεψυγμενο και εχει ξεπαγωσει στο σουπερ; νομιζω νωπο ερχεται στο σουπερ το συγκεκριμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και συζητάτε για κρέατα από mart, θα πω και εγώ την γνώμη μου.

Έχω πάρει rib-eye Βραζιλίας που ήταν πολύ σκληρό και δεν έμεινα ικανοποιημένος, δεν θα το ξαναπάρω. Τα ίδια και γνωστός μου.

Piranha επίσης δεν με ενθουσίασε. Είχε πάρα πολύ έντονη γεύση, σχεδόν σαν συκώτι.

Τα flank steak και flap steak (bavette) ήταν ωραία.

Αν πάρω ένα μεγάλο κομμάτι, πχ 2kg flank, θα το κόψω στα δύο και το ένα θα το βάλω στην κατάψυξη μέσα σε ziplock. Μετά απόψυξη στο ψυγείο για 24h και ψήσιμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...