Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, kostasiour είπε

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο σύστημα για να μειώσει τις αναφλέξεις σε weber όταν ψήνεται κατι εξαιρετικά λιπαρό  (πχ προβατινα)

Καθαρισε τα flavorised bars και γενικα ενα γρηγορο τον καδο απο κατω. Ζεστανε στο φουλ την ψησταρια, βαλε το κρεας και χαμηλωσε ενταση μεση και κατω. Αν δεις οτι αρπαζει χαμηλωσε τερμα. Με τερμα χαμηλα δεν αρπαζει φωτια. Ειχα ανεβασει βιντεο που εσταζε το λιπος ποταμι απο ενα λουκανικο και δεν εβγαζε ουτε καν αναφλεξη γιατι ηταν στο χαμηλο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

19 λεπτά πριν, kostasiour είπε

Ναι και εχει και πολυ καλές συνταγές γενικά. (Είναι εμπνευσμένο απο το serious eats το  site)

 

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο σύστημα για να μειώσει τις αναφλέξεις σε weber όταν ψήνεται κατι εξαιρετικά λιπαρό  (πχ προβατινα), τυπου grill grates / liners  η εστω αλουμινενια ταψάκια ψησίματος που μοιάζουν με grill grates ανάμεσα στην σχαρα και στα flavorizer bars; Ουσιαστικά σαν το σύστημα true-infrared της Char broil

πχ
20211109122854_lux_skeyos_psisimatos_alo

Ω ρε smoke Boy George που έλεγε και ο Τζιμάκος 🙄

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Καθαρισε τα flavorised bars και γενικα ενα γρηγορο τον καδο απο κατω. Ζεστανε στο φουλ την ψησταρια, βαλε το κρεας και χαμηλωσε ενταση μεση και κατω. Αν δεις οτι αρπαζει χαμηλωσε τερμα. Με τερμα χαμηλα δεν αρπαζει φωτια. Ειχα ανεβασει βιντεο που εσταζε το λιπος ποταμι απο ενα λουκανικο και δεν εβγαζε ουτε καν αναφλεξη γιατι ηταν στο χαμηλο.

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα σας! Εχω ετοιμάσει κοτόπουλο πεταλούδα, στους 180 να το βαλω για ψήσιμο; κανα 40λ θέλει χοντρικά; ευχαριστώ 

Καλημέρα φίλε. Γύρω στους 200 βάλε το , έμμεσο, θα πάρει περίπου ώρα, ανάλογα το πόσο μεγάλο είναι. Αλλά καλύτερα να βάλεις θερμόμετρο για να δεις πότε είναι έτοιμο. Στο τέλος θα το αφήσεις να ξεκουραστεί λίγο για να μπορείς να το κόψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Οκ γυρίσματα οχι πολλά φαντάζομαι κανα.δυο αναλόγως. Ευχαριστώ 

Κοτοπουλο ειναι μωρε, μην σκας. Γυρνα το πολλες φορες να ψηθει ομοιομορφα σιγα σιγα. Και προσεχε γιατι θα τρεχουν λιπη και θα αρπαζει φωτια, ειδικα αν εχεις βαλει καμια μαριναδα με λαδια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, protathlitis είπε

Πάντως εγώ δεν το γυρνάω, μια χαρά μου ψήνεται και από τις 2 μεριές. Γενικά στα έμμεσα ψησίματα συνήθως δεν κάνω γύρισμα.

Δεν προσεξα οτι εγραψες εμμεσο. Ναι στο εμμεσο δεν θελει γυρισμα.

Εγω το βαζω και άμεσα χαμηλα με πολλα γυρισματα.

Γενικα ειναι ευκολο και οπως και να το κανεις θα βγει. Απλα χρησιμοποιησε θερμομετρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν προσεξα οτι εγραψες εμμεσο. Ναι στο εμμεσο δεν θελει γυρισμα.

Εγω το βαζω και άμεσα χαμηλα με πολλα γυρισματα.

Γενικα ειναι ευκολο και οπως και να το κανεις θα βγει. Απλα χρησιμοποιησε θερμομετρο

 

Παιδιά ευχαριστώ για την βοήθεια ναι έμμεσο το έκανα κυριλέ ουτε αναφλέξεις 2-3 γυρίσματα, γύρω στην 1 ωρα και 7λ. Το ειχα 200 σταθερά, άνοιγα το απο κατω του μονο οταν άνοιγα το καπακι μην πέσει θερμοκρασία . Εδω ενα ενδεικτικό κομματι πεντανόστιμο, σαν σούβλας έγινε 

Screenshot_20240118-164606.jpg

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βραδιά κοτόπουλου:)

Κοτόπουλο φιλέτο με άμεσο ψήσιμο σε μέτρια φωτιά για τον έλεγχο των αναφλεξεων αλλά και για να ψηθεί μέχρι μέσα σωστά 

IMG_20240119_092632.jpg

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.
Ήρθε και για μένα η ώρα αγοράς ψησταριάς υγραερίου. Ψάχνω κάτι που να μπορεί να συντηρηθεί/καθαριστεί εύκολα μετά από κάθε χρήση. Επιθυμητή (αλλά όχι απαραίτητη) η ύπαρξη πλαινού ματιού. Το budget είναι γύρω στα 500 ευρώ.
Ομολογώ ότι έχω χαωθεί λίγο με τις τιμές, και δεν καταλαβαίνω πόσο μεγάλη διαφορά ποιοτικά μπορεί να έχει πχ μια weber και μια Kenton NATERIAL με τον ίδιο αριθμό καυστήρων, μιας και θα είναι η πρώτη μου ψησταριά, ώστε να είναι πολλαπλάσιας αξίας. Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια/πρόταση, είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αν μπορεις να διαθεσεις για weber/napoleon πηγαινε εκει και μην κοιτας naterial κλπ. Δεν εχουν καμια σχεση

Και αν δεν μπορώ ( που αυτό είναι και το case, μιας και ψάχνω με ταβάνι τα 500) , τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η weber spirit 210 παιζει γυρω στα 500.

Μετα για πιο φθηνα κοιτας naterial kenton απο leroy και jamestown απο praktiker.

Αλλιως πολυ βολικες για απλα ψησιματα ειναι οι φορητες απο weber και napoleon που κοστιζουν κατω απο 500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...