Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

παντως το 64 και 74 κλπ δεν ειναι πανακεια για το χοιρινο. το 64 εχει εφαρμογη μονο σε αλιπα κομματια, ψαρονεφρι, ματι σπαλομπριζολας. σε κοντοσουβλια με λαιμο, ειδικα αν εχουμε βαλει και πανσετα μια χαρα ζουμερο βγαινει στους 80-85. επιβαλλεται να φτασει 75-80 καθως πανω απο 70 σπανε τα κολλαγονα. το μυστικο ειναι οσο πιο σιγανα και indirect μπορεις μεχρι να λιωσει το λιπος και τελειωμα δυνατα και αμεσα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, gsisr είπε

παντως το 64 και 74 κλπ δεν ειναι πανακεια για το χοιρινο. το 64 εχει εφαρμογη μονο σε αλιπα κομματια, ψαρονεφρι, ματι σπαλομπριζολας. σε κοντοσουβλια με λαιμο, ειδικα αν εχουμε βαλει και πανσετα μια χαρα ζουμερο βγαινει στους 80-85. επιβαλλεται να φτασει 75-80 καθως πανω απο 70 σπανε τα κολλαγονα. το μυστικο ειναι οσο πιο σιγανα και indirect μπορεις μεχρι να λιωσει το λιπος και τελειωμα δυνατα και αμεσα

κατι παρομοιο διαβασα και πηγα να ακολουθησω νομιζω ομως το 85 ηταν υπερβολη γιατι μετα το αφησα και στο αλουμινοχαρτο τυλιγμενο 10 λεπτα.

Με αυτη την διαδικασια και εγω θα το τραβαγα απο τη φωτια στους 74.

κοτοπουλο στους 82-85 που λεει ο εφετ προσωπικα θα το πεταγα στα σκουπιδια και θα επαιρνα κανα σουβλακι

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.b2f695e7d4019d74247b86af0f82dc90.png

https://ask.usda.gov/s/article/To-what-temperature-should-I-cook-pork

https://www.pork.org/pork-cooking-temperature/

https://www.foodsafety.gov/food-safety-charts/safe-minimum-internal-temperatures

Επειδη υπαρχουν πολλες αποψεις, ο καθενας ας κανει την ερευνα του και ας αποφασισει τι θα κανει. Πχ στην Αγγλια πριν μερικα χρονια ελεγαν για το κοτοπουλο να φτασει 82C και το χοιρινο 75C. 

1 ώρα πριν, gsisr είπε

παντως το 64 και 74 κλπ δεν ειναι πανακεια για το χοιρινο. το 64 εχει εφαρμογη μονο σε αλιπα κομματια, ψαρονεφρι, ματι σπαλομπριζολας. σε κοντοσουβλια με λαιμο, ειδικα αν εχουμε βαλει και πανσετα μια χαρα ζουμερο βγαινει στους 80-85. επιβαλλεται να φτασει 75-80 καθως πανω απο 70 σπανε τα κολλαγονα. το μυστικο ειναι οσο πιο σιγανα και indirect μπορεις μεχρι να λιωσει το λιπος και τελειωμα δυνατα και αμεσα

Kαλα ναι, αν βγαλεις κοντοσουβλι με πανσετα στους 65 θα τρως λαστιχο. 

Και στο μοσχαρι αντιστοιχα καποια κομματια πρεπει να φτασουν πανω απο 90.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι φορές που η έλλειψη χώρου στη σχάρα είναι μεγάλο πρόβλημα. Αλλά και το μικρό έχει τη χάρη του. Το ανάβεις χωρίς δεύτερη σκέψη ακόμα και για μια μπριζόλα. IMG_20240115_141929.jpg.07e212b5a36303d7d72ad898560f86bc.jpg

Δεν πίνει, δεν καπνίζει, δεν λερώνει...

IMG_20240115_144455.jpg.361063a9e7ccd0c3a4186793d604ec4f.jpg

Διευκρίνιση: Η καρέ χοιρινή μπήκε λόγω επείγοντος, indirect από την κατάψυξη 🫢

Επεξ/σία από est
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα...

Αν και είμαι καιρό στο Insomnia και το ψήσιμο είναι το χόμπυ μου δεν είχε τύχει να γράψω εδώ.

Να σας συστηθώ λοιπόν με το beer buttt chicken που έφτιαξα στην ψησταρία μου (Weber Spirit E210).

Το άλειψα τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά με μείγμα chutney στην οποία πρόσθεσα μπόλικη καπνιστή πάπρικα, ελαιόλαδο και αλατάκι, και το άφησα να ψηθεί έμεσα σε θερμοκρασία 180 βαθμών μέχρι η εσωτερική του στήθους να φτάσει περίπου στους 75.

Η "αλοιφή" καραμέλωσε πάνω στην πέτσα και την έκανε κρατσανιστή ενώ μέσα έμεινε ζουμερό.

Ήταν τόσο νόστιμο όσο φαίνεται!

 

image.jpeg.12f4841ca42ac7e9bc68b30f13d200aa.jpeg

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψήσει σχεδόν τα πάντα... από πίτες και πίτσες μέχρι αυγα ... και από κοτόπουλα σουβλας μέχρι μπριζόλες τομαχωκ. 

Ο δικός μου κανόνας είναι ένας. Πρώτα η ασφάλεια.  Αυτό αφορά τα πάντα. Από τη φιάλη μέχρι τον τρόπο ψησίματος.  

Οπότε για εμένα χοιρινό πάνω από 75 C κοτόπουλο πάνω από 80 C.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dskoul είπε

Έχω ψήσει σχεδόν τα πάντα... από πίτες και πίτσες μέχρι αυγα ... και από κοτόπουλα σουβλας μέχρι μπριζόλες τομαχωκ. 

Ο δικός μου κανόνας είναι ένας. Πρώτα η ασφάλεια.  Αυτό αφορά τα πάντα. Από τη φιάλη μέχρι τον τρόπο ψησίματος.  

Οπότε για εμένα χοιρινό πάνω από 75 C κοτόπουλο πάνω από 80 C.

 

Και πολύ καλά κάνεις. Η ασφάλεια πάνω από όλα. Αλλά όπως είχε αναφέρει και ο @gsisr οι βαθμοί και μόνο, δεν είναι πανάκεια. Οι προτάσεις των οργανισμών υγείας υποδεικνύουν θερμοκρασίες όπου σε κάθε περίπτωση εξασφαλίζεται η υγιεινή κατανάλωση. Όμως ο χρόνος έκθεσης έχει επίσης σημασία και η επίτευξη μπορεί να γίνει χαμηλότερα με άλλους πιο αργύς τρόπους ψησίματος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το sous vide όπου οι παθογένειες εξουδετερώνονται σε πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με θερμοκρασίες που παραθέτει και κάποια βιβλιογραφία είναι αυτό:

https://caruso.gr/thermokrasia-mageiriki-kreas/

Επίσης να μην ξεχνάμε και κάποια μεγάλα κομμάτια όπως brisket, χοιρινό boston cut, spare ribs κλπ, που ψήνονται μέχρι τους 95C για να μαλακώσουν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, protathlitis είπε

Ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με θερμοκρασίες που παραθέτει και κάποια βιβλιογραφία είναι αυτό:

https://caruso.gr/thermokrasia-mageiriki-kreas/

Επίσης να μην ξεχνάμε και κάποια μεγάλα κομμάτια όπως brisket, χοιρινό boston cut, spare ribs κλπ, που ψήνονται μέχρι τους 95C για να μαλακώσουν. 

Εξαιρετικά ενδιαφέρον... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, protathlitis είπε

Ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με θερμοκρασίες που παραθέτει και κάποια βιβλιογραφία είναι αυτό:

https://caruso.gr/thermokrasia-mageiriki-kreas/

Επίσης να μην ξεχνάμε και κάποια μεγάλα κομμάτια όπως brisket, χοιρινό boston cut, spare ribs κλπ, που ψήνονται μέχρι τους 95C για να μαλακώσουν. 

Ναι και εχει και πολυ καλές συνταγές γενικά. (Είναι εμπνευσμένο απο το serious eats το  site)

 

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο σύστημα για να μειώσει τις αναφλέξεις σε weber όταν ψήνεται κατι εξαιρετικά λιπαρό  (πχ προβατινα), τυπου grill grates / liners  η εστω αλουμινενια ταψάκια ψησίματος που μοιάζουν με grill grates ανάμεσα στην σχαρα και στα flavorizer bars; Ουσιαστικά σαν το σύστημα true-infrared της Char broil

πχ
20211109122854_lux_skeyos_psisimatos_alo

Επεξ/σία από kostasiour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...