Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αλλο το 55 και αλλο το 60. Συνηθως διπλα στο κοκκαλο ανεβαινει πιο αργα η θερμοκρασια. Επισης ανομοιομορφιες θα εχεις οταν δεν ειναι ισια κομμενη. Θελω να πω οτι μπορει εσυ να μετρησες 60 εξω εξω και πιο μεσα να ηταν πιο χαμηλα γι αυτο να σου φανηκε ωμη.

Την εφαγα γαλλική χαχα, την αλλη φορα θα την μετράω εξονυχιστικά .!

48 λεπτά πριν, protathlitis είπε

ok,  έχω διαφορετική άποψη. 

Καλησπέρα. Έβαλες το θερμόμετρο στο πιο χοντρό σημείο της μπριζόλας? Κοιτάμε με το μάτι που είναι το πιο χοντρό σημείο και βάζουμε την άκρη του θερμόμετρου μέχρι εκείνο το σημείο. 

Την άλλη φορά θα το κάνω!

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, sndev είπε

Εχεις κάποιους υπόψιν σου;

δεν εχω κοιταξει για καποιους με αντοχη σε τετοιες θερμοκρασιες,φανταζομαι θα υπαρχουν καποιοι με συμβατότητα σε esp8266/esp32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβγαλε Summit smart grill, με απομακρυσμενο ελεγχο θερμοκρασιας και ειδικη ζυγαρια για τη μπουκαλα να σε ειδοποιει απο το app οταν τελειωνει @protathlitis

Επισης εβαλε infrared burner εντος πανω απο το warming rack, πραγμα που δεν το ειχαμε ξαναδει σε αλλη ψησταρια. 

Και απ οτι καταλαβα απο αυτα που λεει ο τυπος στο βιντεο, το pellet grill θα εχει και καποιου ειδους ανοιχτη φλογα για searing κλπ, οπως ειχαν καποια pitboss.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Grillfürst είναι από τις πρώτες εταιρείες, αν όχι η πρώτη, που δημιούργησε ένα σύστημα ρύθμισης των καυστήρων για διάφορες μάρκες ψησταριών 

https://www.grillfuerst.de/#search:query=Grill+control&attrib[content_type][0]=Product&attrib[cat][0]=Zubehör&attrib[vendor][0]=Grillfürst&order=price+desc&first=0

Με αυτό το σύστημα ουσιαστικά χειρίζεσαι απομακρυσμένα την ψησταριά, καθώς μπορείς να αυξομειώσεις την ένταση στους καυστήρες και να έχεις ενδείξεις  της θερμοκρασίας (χώρου και κρέατος). Οπότε κάνει την ψησταριά smart

 


Ενώ πχ το meater ή οποιοδήποτε άλλο θερμόμετρο που μπορεί να σου δώσει ενδείξεις χώρου ή/και κρέατος, απομακρυσμένα, δεν κάνει την ψησταριά smart καθώς δεν έχεις τον πλήρη έλεγχό της, απλά έχεις ενδείξεις θερμοκρασίας. Σε αυτή την περίπτωση το θερμόμετρο είναι smart, όχι όμως η ψησταριά.

8 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εβγαλε Summit smart grill, με απομακρυσμενο ελεγχο θερμοκρασιας και ειδικη ζυγαρια για τη μπουκαλα να σε ειδοποιει απο το app οταν τελειωνει @protathlitis

Επισης εβαλε infrared burner εντος πανω απο το warming rack, πραγμα που δεν το ειχαμε ξαναδει σε αλλη ψησταρια. 

Και απ οτι καταλαβα απο αυτα που λεει ο τυπος στο βιντεο, το pellet grill θα εχει και καποιου ειδους ανοιχτη φλογα για searing κλπ, οπως ειχαν καποια pitboss.

Το infrared από την πάνω μεριά, είναι στην λογική των συσκευών OHG, όπως πχ της Otto Wilde

https://www.ottowildegrillers.com

Η τιμή της, Αμερική, θα ξεκινάει από 3899$

Πάντως η τάση φαίνεται πως είναι να μπαίνουν όσα περισσότερα ηλεκτρονικά στις ψησταριές και δεν ξέρω πόσο «ευαίσθητα»/αντοχής θα είναι στις καιρικές συνθήκες ή/και στην πάροδο του χρόνου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Με αυτό το σύστημα ουσιαστικά χειρίζεσαι απομακρυσμένα την ψησταριά, καθώς μπορείς να αυξομειώσεις την ένταση στους καυστήρες και να έχεις ενδείξεις  της θερμοκρασίας (χώρου και κρέατος). Οπότε κάνει την ψησταριά smart

Πολυ καλο φαινεται! Απ οτι καταλαβα το βαζεις πανω στον διακοπτη και τον περιστρεφει αυτοματα για αυξομειωση θερμοκρασιας.

15 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Πάντως η τάση φαίνεται πως είναι να μπαίνουν όσα περισσότερα ηλεκτρονικά στις ψησταριές και δεν ξέρω πόσο «ευαίσθητα»/αντοχής θα είναι στις καιρικές συνθήκες ή/και στην πάροδο του χρόνου.

Η ευαισθησια θα ειναι οντως ενα θεμα. Φανταζομαι θα εχουν πιστοποιήσεις αδιαβροχοποιησης κλπ και σιγουρα εγγυηση 10+ χρονια (νομιζω η summit παλια εδινε εφο ορου ζωης). 

Spoiler

Κατι ξερουν καποιοι και δεν βαζουν ουτε αναπτηρα :P 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άνθρωπος της τεχνολογίας είμαι και μου αρέσουν πάντα οι καινοτομίες. Στην ψησταριά όμως μου αρέσει να γυρνάω τα knobs, δεν έχει πολύ χάρη να τα κάνεις όλα από το κινητό σου. Γιατί σας αρέσει (σε όποιους αρέσει) η remote ρύθμιση της θερμοκρασίας? Βέβαια αν το δω στην πράξη μπορεί τελικά να μου αρέσει και εμένα.

Κατά τα άλλα εννοείται μου αρέσει η ζυγαριά στην μπουκάλα!  Επίσης το ψήσιμο με infrared στην πάνω σχάρα φαίνεται ενδιαφέρον, όπως και το ψήσιμο με ανοιχτό καπάκι που ανέφερε για την Pelet ψησταριά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πολυ καλο φαινεται! Απ οτι καταλαβα το βαζεις πανω στον διακοπτη και τον περιστρεφει αυτοματα για αυξομειωση θερμοκρασιας.

Η ευαισθησια θα ειναι οντως ενα θεμα. Φανταζομαι θα εχουν πιστοποιήσεις αδιαβροχοποιησης κλπ και σιγουρα εγγυηση 10+ χρονια (νομιζω η summit παλια εδινε εφο ορου ζωης). 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Κατι ξερουν καποιοι και δεν βαζουν ουτε αναπτηρα :P 

 

Τώρα είδα, ότι ουσιαστικά θα υπάρχουν 2 επιλογές, η απλή και η smart, για την σειρά Summit

Συνήθως στα ηλεκτρονικά έχουν μικρότερη εγγύηση πάντως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σήμερον, όσο πιο πολλα ηλεκτρονικά και κινούμενα μέρη, τόσο περισσότερες οι πιθανότητες να τα πάρεις στο χέρι δυστυχώς. Η ποιότητά τους δεν είναι αντίστοιχη παλαιοτερων εποχών. Επίσης σημαντικό είναι αν αυτού του ειδους τα συστήματα απομακρυσμένου ελέγχου αποτύχουν, να μπορείς να χειριστείς κανονικά την ψησταριά χωρίς να είναι απαραίτητη η επισκευή/αντικατάστασή τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εβγαλε Summit smart grill, με απομακρυσμενο ελεγχο θερμοκρασιας και ειδικη ζυγαρια για τη μπουκαλα να σε ειδοποιει απο το app οταν τελειωνει @protathlitis

Επισης εβαλε infrared burner εντος πανω απο το warming rack, πραγμα που δεν το ειχαμε ξαναδει σε αλλη ψησταρια. 

Και απ οτι καταλαβα απο αυτα που λεει ο τυπος στο βιντεο, το pellet grill θα εχει και καποιου ειδους ανοιχτη φλογα για searing κλπ, οπως ειχαν καποια pitboss.

φτωχοι ανθρωποι ειμαστε ,με μια kenton παλεύουμε,δεν ειμαστε για τετοια ....με το diy ταλαιπωπουμαστε επειδη δεν εχουμε λεφτα ,οχι απο χομπι :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

φτωχοι ανθρωποι ειμαστε ,με μια kenton παλεύουμε,δεν ειμαστε για τετοια ....με το diy ταλαιπωπουμαστε επειδη δεν εχουμε λεφτα ,οχι απο χομπι :) 

Για αυτό να περνάμε καλά ώστε να υπερέχουμε και να μην ξεχνάμε ότι όπως λέει η γνωστή φράση: "κάποιοι άνθρωποι είναι τόσο φτωχοί που το μόνο που έχουν είναι τα λεφτά τους"...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλωστε τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία...

Τα πάρα πολλά λεφτά την φέρνουν...🤪

 

Ο ρυθμιστής της θερμοκρασίας είναι θετικό μιας και όταν κάνεις low and slow, smoking etc είναι καλό να έχεις έλεγχο στην θερμοκρασία θαλάμου μιας και στην αρχή θέλει λίγο παιδεμα να πιάσεις τις ακριβής θερμοκρασίες...αλλά είναι ψιλό πολυτέλεια όπως και να έχει...

Η ζυγαριά καλή αλλά προσωπικά πιστεύω ότι δεν αντικαθιστά την σιγουριά της 2ης μπουκάλας επουδενί...άρα για εμένα σχεδόν περιττό...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ομαδα

Ελλειψει σουβλας εχω παρει ενα κοντοσουβλι χοιρινο και σκεφτομαι να το βαλω indirect μεσα σε γαστρα. Το προβλημα μου ειναι οτι η γαστρα δεν χωραει με το καπακι. Μπορω να το ψησω χωρις ; 
 

Κανενα τιπ που πρεπει να ξερω ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...