Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα! Σπαλομπριζολα σε 180 ή 200 βαθμούς να ψήσω καλύτερα; ευχαριστώ 

και χαμηλότερα να είσαι ακόμα καλύτερα. 1-2 λεπτά στην αρχή από κάθε πλευρά με καυτή σχάρα (προθέρμανση 300 βαθμούς) ώστε να κάνει ας πούμε σημάδια και μετά σταδιακά ανά 2-3 λεπτά περιστροφή ώστε η κάθε πλευρά να μην χάνει την θερμοκρασία της και να ψήνεται ομοιόμορφα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, costas_ είπε

H Broil King βγάζει έναν έξυπνο θερμοστάτη (iQue) τον ερχόμενο μήνα. Για να δούμε ..

Αμα ειναι σαν το εξυπνο/χαζο της weber, ειναι απλα για εφε. Ειχαν βαλει απλα ενα ψηφιακο θεμομετρο και το ειχαν ονομασει εξυπνο.

Αν δεν εχει απομακρυσμενο ελεγχο της θερμοκρασιας της ψησταριας, τι να το κανω; Θα μπορει δλδ με αυτο να ρυθμιζει τους καυστηρες οπως κανουν καποιες ψησταριες πελετ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να δουμε...η μοναδικη "συσκευη" που δεν εχει wifi στο σπιτι ειναι η ψησταρια.Βεβαια τωρα μου κατεβηκε ιδεα !Μαζι με την wifi "ζυγαρια" για να ξερω ποσο αεριο εχει η μπουκαλα,γιατι να μην βαλω και 1-2 αισθητηρες θερμοκρασιας για τον καδο αλλα και το κρεας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αμα ειναι σαν το εξυπνο/χαζο της weber, ειναι απλα για εφε. Ειχαν βαλει απλα ενα ψηφιακο θεμομετρο και το ειχαν ονομασει εξυπνο.

Αυτό που έχει η Weber, και το έχω και εγώ, είναι ένα ψηφιακό πάνελ ένδειξης θερμοκρασιών/χρονομέτρων  που συνδέεται με Bluetooth/wifi με το κινητό και την εφαρμογή της Weber. Είτε στο πάνελ είτε στο κινητό δείχνει θερμοκρασία θαλάμου και φαγητού αν έχεις βάλει τον αισθητήρα. Επίσης, είτε ρυθμίζεις μία συνταγή και σου στέλνει ειδοποιήσεις πότε να αλλάξεις θερμοκρασία και πότε να γυρίζεις το κρέας, είτε καθορίζεις εσύ τα alarm. 

Δεν μπορείς να ρυθμίσεις την θερμοκρασία ψηφιακά. 

Στην θεωρία λοιπόν μπορείς να αφήσεις το φαγητό να ψήνεται και να πας στο σαλόνι σου να περιμένεις τα notifications. Προσωπικά όμως δεν αφήνω την ψησταριά μόνη της για πολύ ώρα, ειδικά στα γρήγορα άμεσα ψησίματα. 

Στα έμμεσα χρονοβόρα ψησίματα όμως είναι αρκετά χρήσιμο. 

Σαν λειτουργία λοιπόν είναι περίπου όπως το meater στο κινητό που λέτε, αλλά έχει και το ψηφιακό πάνελ ενσωματωμένο στην ψησταριά σαν κάτι επιπλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, protathlitis είπε

Αυτό που έχει η Weber, και το έχω και εγώ, είναι ένα ψηφιακό πάνελ ένδειξης θερμοκρασιών/χρονομέτρων  που συνδέεται με Bluetooth/wifi με το κινητό και την εφαρμογή της Weber. Είτε στο πάνελ είτε στο κινητό δείχνει θερμοκρασία θαλάμου και φαγητού αν έχεις βάλει τον αισθητήρα. Επίσης, είτε ρυθμίζεις μία συνταγή και σου στέλνει ειδοποιήσεις πότε να αλλάξεις θερμοκρασία και πότε να γυρίζεις το κρέας, είτε καθορίζεις εσύ τα alarm. 

Δεν μπορείς να ρυθμίσεις την θερμοκρασία ψηφιακά. 

Στην θεωρία λοιπόν μπορείς να αφήσεις το φαγητό να ψήνεται και να πας στο σαλόνι σου να περιμένεις τα notifications. Προσωπικά όμως δεν αφήνω την ψησταριά μόνη της για πολύ ώρα, ειδικά στα γρήγορα άμεσα ψησίματα. 

Στα έμμεσα χρονοβόρα ψησίματα όμως είναι αρκετά χρήσιμο. 

Σαν λειτουργία λοιπόν είναι περίπου όπως το meater στο κινητό που λέτε, αλλά έχει και το ψηφιακό πάνελ ενσωματωμένο στην ψησταριά σαν κάτι επιπλέον. 

Eνα ψηφιακο θερμομετρο με BT δηλαδη που απλα το εχουν ενσωματώσει στην ψησταρια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ενα ψηφιακο θερμομετρο με BT δηλαδη που απλα το εχουν ενσωματώσει στην ψησταρια.

Βολεύει όμως γιατί βλέπω τις ενδείξεις και στο panel και στο κινητό μου. Επίσης την θερμοκρασία της ψησταριάς δεν την βλέπω από τον κλασικό αναλογικό δείκτη, που δεν έχει, αλλά από το panel 

Επιπλέον στην εφαρμογή του κινητού έχει ενσωματώσει πάρα πολλές συνταγές και μπορείς να ξεκινήσεις ένα ψήσιμο με υποβοήθηση. Προφανώς δεν θα το βάλω να μου πει πως να ψήσω σουβλάκια, μπριζόλες και λουκάνικα, αυτά τα κάνω χωρίς αυτό.  Αλλά ένα ολόκληρο φιλέτο, ή ένα brisket, ή ένα καρέ, ή ένα ψαρονέφρι κλπ, εκεί θα το χρησιμοποιήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι η Broil King θα καινοτομίσει με το iQue. Απλά θα βγάλει ένα ακόμα αξεσουάρ για τις ψησταριές της που το έχει ο ανταγωνισμός και θα πρέπει να το έχει και αυτή. Το ίδιο έκανε και με τον υπέρυθρο πλευρικό καυστήρα που δίνει πλέον για πολλά μοντέλα της καθώς θα πρέπει να ακολουθεί τις μοντερνιές της αγοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, protathlitis είπε

Βολεύει όμως γιατί βλέπω τις ενδείξεις και στο panel και στο κινητό μου. Επίσης την θερμοκρασία της ψησταριάς δεν την βλέπω από τον κλασικό αναλογικό δείκτη, που δεν έχει, αλλά από το panel 

Επιπλέον στην εφαρμογή του κινητού έχει ενσωματώσει πάρα πολλές συνταγές και μπορείς να ξεκινήσεις ένα ψήσιμο με υποβοήθηση. Προφανώς δεν θα το βάλω να μου πει πως να ψήσω σουβλάκια, μπριζόλες και λουκάνικα, αυτά τα κάνω χωρίς αυτό.  Αλλά ένα ολόκληρο φιλέτο, ή ένα brisket, ή ένα καρέ, ή ένα ψαρονέφρι κλπ, εκεί θα το χρησιμοποιήσω. 

Διαφωνω με τον ορο smart. Ειναι απλα ενα θερμομετρο που εχει ενα πανελ και ΒΤ και καποια preset settings αναλογα το κρεας. Δλδ τι παραπανω προσφερει απο το προηγουμενο igrill που δεν το πουλουσαν ως smart? Και το igrill ειχε συνταγες, ρυθμιζες αν θες medium ή medium rare κλπ.

Για μενα για να ηταν η ψησταρια smart, θα ηθελα να μπορεις να αλλαξεις ρυθμισεις εξ αποστασεως, πραγμα το οποιο φυσικα δεν γινεται σε απλες ψησταριες, αλλα θελει αλλους μηχανισμους οπως εχουν οι πελετ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα igrill , δεν το ξέρω, δεν μπορώ να συγκρίνω. 

Πάντως smart θεωρούνται ένα σωρό συσκευές, δεν θα θεωρείται μία ψησταριά με wifi και mobile application?

Εμένα πάντως πιο χρήσιμο θα ήταν να μου έδειχνε το αέριο που είναι διαθέσιμο στην μπουκάλα παρά να μου αυξομειώνει την θερμοκρασία! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε εγω το ειχα, αλλα το εχω δει στην πραξη και δεν διαφέρει σε κατι. Απλα λεω οτι ειναι μαρκετινγκ o τιτλος smart απλα για να σε βαλουν να αγορασεις το νεο προιον. Anyway, νομιζω το εξαντλήσαμε το θεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, να ρωτήσω παρότι έδειχνε  55-60 βαθμούς η μοσχαρίσια, ηταν παρακάτω απο medium ήθελε λιγο ακόμη αν και νόστιμη. Πόσους βαθμούς επρεπε να πιάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω παρότι έδειχνε  55-60 βαθμούς η μοσχαρίσια, ηταν παρακάτω απο medium ήθελε λιγο ακόμη αν και νόστιμη. Πόσους βαθμούς επρεπε να πιάσω;

Αλλο το 55 και αλλο το 60. Συνηθως διπλα στο κοκκαλο ανεβαινει πιο αργα η θερμοκρασια. Επισης ανομοιομορφιες θα εχεις οταν δεν ειναι ισια κομμενη. Θελω να πω οτι μπορει εσυ να μετρησες 60 εξω εξω και πιο μεσα να ηταν πιο χαμηλα γι αυτο να σου φανηκε ωμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ουτε εγω το ειχα, αλλα το εχω δει στην πραξη και δεν διαφέρει σε κατι. Απλα λεω οτι ειναι μαρκετινγκ o τιτλος smart απλα για να σε βαλουν να αγορασεις το νεο προιον. Anyway, νομιζω το εξαντλήσαμε το θεμα.

ok,  έχω διαφορετική άποψη. 

38 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Καλησπέρα, να ρωτήσω παρότι έδειχνε  55-60 βαθμούς η μοσχαρίσια, ηταν παρακάτω απο medium ήθελε λιγο ακόμη αν και νόστιμη. Πόσους βαθμούς επρεπε να πιάσω;

Καλησπέρα. Έβαλες το θερμόμετρο στο πιο χοντρό σημείο της μπριζόλας? Κοιτάμε με το μάτι που είναι το πιο χοντρό σημείο και βάζουμε την άκρη του θερμόμετρου μέχρι εκείνο το σημείο. 

Επεξ/σία από protathlitis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...