Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Στις 29/12/2023 στις 3:14 ΜΜ, karman13 είπε

Χρόνια πολλά! 

Μια ερώτηση. Έψηνα κοτόπουλα στην σούβλα και άρπαξε φωτιά η ψησταριά. Το καπάκι ξεφλουδίστηκε. Τι ακριβώς ήταν το στρώμα που έφυγε; Υπάρχει πρόβλημα τώρα; Χρειάζεται να κάνω κάτι;

Screenshot_2023-12-29-15-14-09-388-edit_com.miui.gallery.jpg

Α... Μόλις το έγραψες. 

Επίσης έριξα μεσα στον κάδο αφρό απο πυροσβεστήρα. Δεν έπρεπε;

Λίπος ειναι. Το τρίβεις ελαφριά και το καθαρίζεις και είσαι έτοιμος. Εννοείται καθαρίζεις καλά τον κάδο κλπ για να φύγουν τα υπολείμματα του κατασβεστικου υλικού 

Στις 30/12/2023 στις 1:12 ΜΜ, aka69 είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σύμφωνα με τα λεγόμενα των εμπόρων εκτός από την βαλβίδα που ενώνει με την μπουκάλα προπανίου ή την παροχή φυσικού χρειάζονται και διαφορετικά μπεκ αλλά και καυστήρες… Επίσης λένε πως μόνο συγκεκριμένα μοντέλα είναι εξαρχής φτιαγμένα για διπλή καύση και μετατρέπονται. Σε τεχνικό αερίων που ρώτησα δεν ήξερε καθώς ελάχιστοι ασχολούνται με ψησταριές αυτή τη στιγμή για φυσικό παρά μόνο με κουζίνες και λέβητες. 

Αν γνωρίζεις κάποιον τεχνικό ή σοβαρό κατάστημα που έχει την γνώση και μπορεί να βοηθήσει θα μου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο καθώς ακόμα σαν πρώτη επιλογή έχω την roque napoleon. Τώρα αν δεν βρω λύση μέχρι την ημέρα της αγοράς θα πάω αναγκαστικά στην broil που την δίνουν έτοιμη για σύνδεση με φυσικό έτσι ώστε να μην έχω εκπλήξεις στο μέλλον και να υπάρχει και μελλοντική υποστήριξη.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντηση σου, καλή χρόνια με υγεία εύχομαι! 

Σωστά σου απάντησαν οι έμποροι. Με θέματα ασφαλείας δεν παίζουμε και ακούμε τον καθένα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2023 στις 9:40 ΜΜ, aka69 είπε

Καλησπέρα στην Παρέα. Παρακολουθώ καιρό το θέμα και ήρθε η στιγμή για αγορά ψησταριάς μόλις με το καλό μετακομίσω στο νέο μου σπίτι, ελπίζω ότι θα είναι πριν το Πάσχα. Λόγω σύνδεσης με το φυσικό αέριο έβγαλα παροχή και στο μπαλκόνι για την ψησταριά. Ο λόγος κυρίως που θέλω το φυσικό αέριο είναι για να μην έχω στο μυαλό μου μπουκάλες και γεμίσματα, έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται ποτέ να μετακινηθεί από την θέση της! Ψάχνοντας και επικοινωνώντας με διαφορά καταστήματα οι μόνες εταιρίες που παρέχουν μετατροπή σε φυσικό ειναι η Napoleon και η Broil King. Πριν καν μάθω ότι δεν έχω άλλες επιλογές για την ώρα είχα στο μυαλό μου την Napoleon Roque 425 η οποία δυστυχώς δεν μετατρέπεται. Μόνο η σειρά Prestige μετατρέπεται που είναι και υπερβολικά ψηλά στα χρήματα. Broil King δεν είχα κοιτάξει αλλά με το ψάξιμο μου γυάλισε η Baron 490. Θα ήθελα την άποψη των κατόχων της και μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν και άλλες εταιρίες που υποστηρίζουν και φυσικό αέριο.

Σας ευχαριστώ θερμά όλους και εύχομαι καλές γιορτές!

Σε παρόμοια κατάσταση είμασταν κι εμείς όταν ψάχναμε για ψησταριά αερίου, για σύνδεση με φυσικό αέριο.

Αντίστοιχη συζήτηση είχε γίνει και πριν λίγο καιρό στο θέμα αυτό.

 

Στις 29/12/2023 στις 7:15 ΜΜ, Apostol_83 είπε

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια πολλά.. είμαι νέος στο χώρο.. έχω πάρει εδώ και 2 μήνες μια Napoleon 425 και παρατηρώ φθορά στους φλογοκρυπτες..θέλω να ρωτήσω αν είναι η αναμενόμενη φθορά ή όχι..

IMG_20231229_191444.jpg

IMG_20231229_191440.jpg

Καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το κατάστημα ή και την αντιπροσωπεία. 
Οι καυστήρες και τα καλύπτρα των καυστήρων, ανεξαρτήτως υλικού κατασκευής, είναι αναλώσιμα. Προφανώς τα ανοξείδωτα είναι πιο ανθεκτικά. Γενικά ισχύει αυτό που αναφέρει και η Weber στο site της https://www.weber.com/US/en/blog/burning-questions/flavorizer-bars-replace-em-or-keep-em/weber-30521.html Η σκουριά δεν επηρεάζει την απόδοση, ούτε διατρέχεις κάποιον κίνδυνο. Συνίσταται η αλλαγή σε περίπτωση που έχουν «φαγωθεί». Πάντως και στην αντίστοιχη ομάδα της Napoleon στο Facebook έχουν γίνει παρόμοιες αναφορές και στην πλειονότητα των περιπτώσεων, αν όχι σε όλες, έχει γίνει αντικατάσταση με καινούργιους ανοξείδωτους.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας. Σε καμία περίπτωση δεν θα μπω σε διαδικασία να πειράξω μια ψησταριά ή να αφήσω κάποιον γνώστη να την πειράξει εφόσον δεν μιλάμε για την ίδια την αντιπροσωπία. Και όχι τόσο γιατί θεωρώ πως είναι δύσκολη ή αδύνατη η διαδικασία, γιατί είμαι μηχανικος και έχω κάνει αρκετές μετατροπές στην ζωή μου και θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω και αυτό, αλλά γιατί σε περίπτωση που γίνει το οτιδήποτε μελλοντικά θα είσαι εκτός εγγύησης με το επιχείρημα ότι πειράχτηκε η λειτουργία της και θα αποποιούνται άπαντες την ευθύνη.

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να πάρω την ψησταριά που εξαρχής ήθελα, στην prestige δεν παίζει να πάω γιατί ξεφεύγει αρκετά το μπάτζετ αλλά με αυτά και με αυτά θα καταλήξω στην BK baron από ότι φαίνεται που εν τέλη μου αρέσει και αυτή αρκετά και στην τιμή της που σου δίνει μαζί και την σούβλα της είναι αρκετά vfm. Το μόνο που με χαλάει είναι το 250αρι της μετατροπής στην αντιπροσωπία που θα μπορούσα κάλλιστα να το διαθέσω για μάτι infrared. Ωστόσο επειδή θα δώσω αυτά τα χρήματα ενώ θα μπορούσαν εξαρχής εφόσον αφαιρούν εξαρτήματα να ισοσκελίσουν το κόστος θα ζητήσω να μου δώσουν ότι αλλαχτεί έτσι ώστε να υπάρχουν μελλοντικά για παν ενδεχόμενο. Ίσως με αυτό καταφέρω να ρίξω το κόστος εφόσον θελήσουν να τα κρατήσουν εν τέλη!

Πάντως όπως και να έχει η ψησταριά θα συνδεθεί στο φυσικό όπως ήταν τα αρχικά σχέδια!

Να είμαστε καλά με υγεία και να έχουμε καλά ψησίματα!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
  • Το θέμα έχει ενεργοποιηθεί και πάλι
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή χρονιά...!!!

θα ήθελα την γνώμη σας...

δικαιολογουνται αυτά τα φουντωματα στους 150βαθμους κάδου...???

δλδ σε θερμοκρασίες searing θα κάνει ρίψεις canadair...???

 

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι και εγώ καλή χρονιά, με υγεία και χαρά. Και μέχρι τα πουγκιά μας να γεμίσουν με λεφτά ας έχουν τουλάχιστον λιχουδιές...

IMG_20240101_103113.jpg.d428153af940c7a434a18656934abdc9.jpgIMG_20240101_123339.jpg.03ff762e1175d63a194f0a7379a414f0.jpgIMG_20240101_145814_1.jpg.18025d635768fa5d255dec1721442a3c.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανσέτες δεν είν' αυτές;

4 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Καλή χρονιά...!!!

θα ήθελα την γνώμη σας...

δικαιολογουνται αυτά τα φουντωματα στους 150βαθμους κάδου...???

δλδ σε θερμοκρασίες searing θα κάνει ρίξεις canadair...???

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2023 στις 11:53 ΜΜ, aka69 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας. Σε καμία περίπτωση δεν θα μπω σε διαδικασία να πειράξω μια ψησταριά ή να αφήσω κάποιον γνώστη να την πειράξει εφόσον δεν μιλάμε για την ίδια την αντιπροσωπία. Και όχι τόσο γιατί θεωρώ πως είναι δύσκολη ή αδύνατη η διαδικασία, γιατί είμαι μηχανικος και έχω κάνει αρκετές μετατροπές στην ζωή μου και θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω και αυτό, αλλά γιατί σε περίπτωση που γίνει το οτιδήποτε μελλοντικά θα είσαι εκτός εγγύησης με το επιχείρημα ότι πειράχτηκε η λειτουργία της και θα αποποιούνται άπαντες την ευθύνη.

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να πάρω την ψησταριά που εξαρχής ήθελα, στην prestige δεν παίζει να πάω γιατί ξεφεύγει αρκετά το μπάτζετ αλλά με αυτά και με αυτά θα καταλήξω στην BK baron από ότι φαίνεται που εν τέλη μου αρέσει και αυτή αρκετά και στην τιμή της που σου δίνει μαζί και την σούβλα της είναι αρκετά vfm. Το μόνο που με χαλάει είναι το 250αρι της μετατροπής στην αντιπροσωπία που θα μπορούσα κάλλιστα να το διαθέσω για μάτι infrared. Ωστόσο επειδή θα δώσω αυτά τα χρήματα ενώ θα μπορούσαν εξαρχής εφόσον αφαιρούν εξαρτήματα να ισοσκελίσουν το κόστος θα ζητήσω να μου δώσουν ότι αλλαχτεί έτσι ώστε να υπάρχουν μελλοντικά για παν ενδεχόμενο. Ίσως με αυτό καταφέρω να ρίξω το κόστος εφόσον θελήσουν να τα κρατήσουν εν τέλη!

Πάντως όπως και να έχει η ψησταριά θα συνδεθεί στο φυσικό όπως ήταν τα αρχικά σχέδια!

Να είμαστε καλά με υγεία και να έχουμε καλά ψησίματα!!!

Καλό πάντως θα ήταν να ζητήσεις να έχεις μια βεβαίωση γραπτώς ή/και με email για την αλλαγή/μετατροπή που θα κάνουν. Για να μπορέσεις να είσαι «καλυμμένος» είτε για ενδεχόμενη μελλοντική αξίωση εγγύησης είτε για μελλοντική πώληση της ψησταριάς.


Καλή Χρονιά σε όλους, με υγεία!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2023 στις 11:53 ΜΜ, aka69 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας. Σε καμία περίπτωση δεν θα μπω σε διαδικασία να πειράξω μια ψησταριά ή να αφήσω κάποιον γνώστη να την πειράξει εφόσον δεν μιλάμε για την ίδια την αντιπροσωπία. Και όχι τόσο γιατί θεωρώ πως είναι δύσκολη ή αδύνατη η διαδικασία, γιατί είμαι μηχανικος και έχω κάνει αρκετές μετατροπές στην ζωή μου και θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω και αυτό, αλλά γιατί σε περίπτωση που γίνει το οτιδήποτε μελλοντικά θα είσαι εκτός εγγύησης με το επιχείρημα ότι πειράχτηκε η λειτουργία της και θα αποποιούνται άπαντες την ευθύνη.

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να πάρω την ψησταριά που εξαρχής ήθελα, στην prestige δεν παίζει να πάω γιατί ξεφεύγει αρκετά το μπάτζετ αλλά με αυτά και με αυτά θα καταλήξω στην BK baron από ότι φαίνεται που εν τέλη μου αρέσει και αυτή αρκετά και στην τιμή της που σου δίνει μαζί και την σούβλα της είναι αρκετά vfm. Το μόνο που με χαλάει είναι το 250αρι της μετατροπής στην αντιπροσωπία που θα μπορούσα κάλλιστα να το διαθέσω για μάτι infrared. Ωστόσο επειδή θα δώσω αυτά τα χρήματα ενώ θα μπορούσαν εξαρχής εφόσον αφαιρούν εξαρτήματα να ισοσκελίσουν το κόστος θα ζητήσω να μου δώσουν ότι αλλαχτεί έτσι ώστε να υπάρχουν μελλοντικά για παν ενδεχόμενο. Ίσως με αυτό καταφέρω να ρίξω το κόστος εφόσον θελήσουν να τα κρατήσουν εν τέλη!

Πάντως όπως και να έχει η ψησταριά θα συνδεθεί στο φυσικό όπως ήταν τα αρχικά σχέδια!

Να είμαστε καλά με υγεία και να έχουμε καλά ψησίματα!!!

Οπως εγραψα και αλλου ... 
τα 250 Ευρω ειναι πολλα λεφτα για μετατροπη. 
παρε την ψησταρια που γουσταρεις και παιξε με μπουκαλες ... με 250 ευρω παιρνεις 11 φιαλες (Η αρχικη 50Ευρω + 10 αλλαγες 20Ευρω)
βαλε βανα και ταπωσε την παροχη ΦΑ και ξεχασε την. 

Αν τωρα εχεις θεματα .... 
πηγαινε αγορασε την coral gogas που ειναι 5 κιλη. 
και μεσα σε μια μεγαλη τσαντα σουπερ μαρκετ μπορεις να την μεταφερεις σπιτι σου ;) 
δεν θα παρει κανεις χαμπαρι τι κανεις στο μπαλκονι σου! 

Αυτα απο εμενα .... 

και το κοιταω μονο απο την οικονομικη πλευρα ...
αν το δεις απο τεχνικη πλευρα, δεν θα το σκεφτεις καν! 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, est είπε

Εύχομαι και εγώ καλή χρονιά, με υγεία και χαρά. Και μέχρι τα πουγκιά μας να γεμίσουν με λεφτά ας έχουν τουλάχιστον λιχουδιές...

IMG_20240101_103113.jpg.d428153af940c7a434a18656934abdc9.jpgIMG_20240101_123339.jpg.03ff762e1175d63a194f0a7379a414f0.jpgIMG_20240101_145814_1.jpg.18025d635768fa5d255dec1721442a3c.jpg

Καλη χρονιά. Αυτό λαδοχαρτο ειναι , βάζεις κρέας και απο κατω αλουμινόχαρτο σωστά; έμμεσο στους 160; γτ με ενδιαφέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Καλη χρονιά. Αυτό λαδοχαρτο ειναι , βάζεις κρέας και απο κατω αλουμινόχαρτο σωστά; έμμεσο στους 160; γτ με ενδιαφέρει..

Χρόνια πολλά!🌲

Το ωραίο σε αυτά τα πουγκιά είναι πως φτιάχνεις ένα για τον καθένα που το ανοίγει στο πιάτο του και το απολαμβάνει με την ησυχία του.

2 max 3 φύλλα λαδόκολλας είναι αρκετά και μπορείς να αποφύγεις την επιλογή λαδόκολλα + αλουμινόχαρτο εξωτερικά. Συνήθως κομματάκια χοιρινού με μικρά κομμάτια πατάτας, καρότου, ανάμικτα λαχανικά και ίσως κομμάτια τυριού, ντομάτας και λουκάνικου είναι ο συνδυασμός που προτιμώ. Αλλά οι επιλογές είναι άπειρες καθώς ο τρόπος που ψήνονται εγγυάται επιτυχία σε κάθε συνδυασμό. Δέσιμο με σπάγκο και έμμεσο ψήσιμο σε ψησταριά που έχει προθερμανθεί καλά και μετά χαμηλά για δύο ώρες περίπου. Στη δική μου το Low κατεβαίνει πράγματι μέχρι 160⁰.

Διασκεδαστική συνταγή...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, est είπε

Χρόνια πολλά!🌲

Το ωραίο σε αυτά τα πουγκιά είναι πως φτιάχνεις ένα για τον καθένα που το ανοίγει στο πιάτο του και το απολαμβάνει με την ησυχία του.

2 max 3 φύλλα λαδόκολλας είναι αρκετά και μπορείς να αποφύγεις την επιλογή λαδόκολλα + αλουμινόχαρτο εξωτερικά. Συνήθως κομματάκια χοιρινού με μικρά κομμάτια πατάτας, καρότου, ανάμικτα λαχανικά και ίσως κομμάτια τυριού, ντομάτας και λουκάνικου είναι ο συνδυασμός που προτιμώ. Αλλά οι επιλογές είναι άπειρες καθώς ο τρόπος που ψήνονται εγγυάται επιτυχία σε κάθε συνδυασμό. Δέσιμο με σπάγκο και έμμεσο ψήσιμο σε ψησταριά που έχει προθερμανθεί καλά και μετά χαμηλά για δύο ώρες περίπου. Στη δική μου το Low κατεβαίνει πράγματι μέχρι 160⁰.

Διασκεδαστική συνταγή...

Όταν ήμουν Σκωτία είχαμε στήσει μια επιχείρηση φαγητού από το σπίτι και φτιάχναμε ελληνικά φαγητά και τα πουλούσαμε στο γυμναστήριο. Το κοτόπουλο κλέφτικο ήταν από τα αγαπημένα τους. Έτσι όπως το λες, ένα πουγκί στον καθένα με πατάτα, καρότο, πιπεριές, τυριά και ένα μπούτι κοτόπουλο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...