Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Toliskaras1990 είπε

Καλημερα και καλα Χριστούγεννα σε ολους με υγεία. Ναι μειώνεται πάρα πολύ η φλόγα σχεδόν καθόλου δεν καίει. Η φιάλη είναι καινούργια Έκο gas 2 - 3 ψησίματα εκανα .και εγώ αυτό σκέφτηκα πρώτα αλλαγή φιάλης και μετά μάλλον και ρυθμιστή. 

Καλημέρα και καλα Χριστούγεννα είναι καινούργια η φιάλη 2-3 ψυσιματα εκανα της  Έκο gas ,έκανα και reset τον ρυθμιστή .χθες που πήγα να ψήσω είχε 18 - 19 βαθμούς έξω ζέστη. Λέω μήπως φταίει ο ρυθμιστής και δεν ταιριάζει με το αέριο της εκο gas.

Ο ρυθμιστής για το μείγμα πρέπει να είναι στα 30mbar. Η ροή λογικά είναι 1,5kg/h. Για να μην «ταιριάζει» ο ρυθμιστής, θα έπρεπε πχ να έχει διαφορετική σύνδεση από την βάνα της φιάλης, όπου σε αυτήν την περίπτωση απλά δεν θα μπορούσες να την συνδέσεις.

Την ψησταριά την έχεις καιρό; Έχεις καθαρίσει τους καυστήρες;

Εφόσον οι καυστήρες είναι καθαροί, ενδεχομένως να υπάρχει πρόβλημα στον ρυθμιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

6 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ο ρυθμιστής για το μείγμα πρέπει να είναι στα 30mbar. Η ροή λογικά είναι 1,5kg/h. Για να μην «ταιριάζει» ο ρυθμιστής, θα έπρεπε πχ να έχει διαφορετική σύνδεση από την βάνα της φιάλης, όπου σε αυτήν την περίπτωση απλά δεν θα μπορούσες να την συνδέσεις.

Την ψησταριά την έχεις καιρό; Έχεις καθαρίσει τους καυστήρες;

Εφόσον οι καυστήρες είναι καθαροί, ενδεχομένως να υπάρχει πρόβλημα στον ρυθμιστή.

Φίλε μου την έχω γύρω στον μήνα και έχω κάνει ίσα ίσα 2-3 ψησιματα εκεί άρχισα να παρατηρώ ότι στην 2η φουρνιά με κρέατα που έβαζα μέσα δεν ψηνόταν με τιποτα και σταδιακά έριχνε θερμοκρασία... πεντακαθαρη ειναι .εχω ξενερώσει φουλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

kenton 3 ,χοιρινη σπαλα σε πηλινη γαστρα να βαλω απο κατω την ορθογωνια πετρα πιτσας που εχω ή οχι?

Επεξ/σία από kostaskontis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Toliskaras1990 είπε

Φίλε μου την έχω γύρω στον μήνα και έχω κάνει ίσα ίσα 2-3 ψησιματα εκεί άρχισα να παρατηρώ ότι στην 2η φουρνιά με κρέατα που έβαζα μέσα δεν ψηνόταν με τιποτα και σταδιακά έριχνε θερμοκρασία... πεντακαθαρη ειναι .εχω ξενερώσει φουλ...

Ξεκίνα με αλλαγή ρυθμιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και καλα Χριστούγεννα! Να ρωτήσω αρνίσια παϊδακια τι θερμοκρασία θελει να εχει το κρέας 70-72 σαν τις αρνισιες μπριζόλες ; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,χρονια πολλα σε ολους.

Εχω μια ερωτηση.Θελω να παρω θερμομετρο.Κατα βαση κοιταζω το meater.Θελω να ρωτησω εχει καποια διαφορα το νεο μοντελο σε σχεση με το παλιο για να δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη???Κατα βαση το θελω για χρηση ψησταριας προφανως.Οχι να το πεταω μεσα σε λαδια κτλ.

Επισης υπαρχει τιποτα αντοιστοιχο σε κινεζικο ας πουμε κα κανει καλη δουλεια???Με βασικη προυποθεση να ειναι ακιδα χωρις καλωδια κτλ κ να εχει καλη εφαρμογη σε κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, alimentas said:

Καλησπερα παιδια,χρονια πολλα σε ολους.

Εχω μια ερωτηση.Θελω να παρω θερμομετρο.Κατα βαση κοιταζω το meater.Θελω να ρωτησω εχει καποια διαφορα το νεο μοντελο σε σχεση με το παλιο για να δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη???Κατα βαση το θελω για χρηση ψησταριας προφανως.Οχι να το πεταω μεσα σε λαδια κτλ.

Επισης υπαρχει τιποτα αντοιστοιχο σε κινεζικο ας πουμε κα κανει καλη δουλεια???Με βασικη προυποθεση να ειναι ακιδα χωρις καλωδια κτλ κ να εχει καλη εφαρμογη σε κινητο.

Η βασική τους διαφορά είναιη αντοχή στη θερμοκρτασία, το καινούριο -meater 2 - φτάνει μέχρι τους 550 C ενώ το παλιό -meater plus - μέχρι 275.Το παλιό το βγάζουν και σε προσφορά τώρα λόγω του καινούριου αλλά το meater2 είναι future proof

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2023 στις 1:43 ΠΜ, alimentas είπε

Καλησπερα παιδια,χρονια πολλα σε ολους.

Εχω μια ερωτηση.Θελω να παρω θερμομετρο.Κατα βαση κοιταζω το meater.Θελω να ρωτησω εχει καποια διαφορα το νεο μοντελο σε σχεση με το παλιο για να δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη???Κατα βαση το θελω για χρηση ψησταριας προφανως.Οχι να το πεταω μεσα σε λαδια κτλ.

Επισης υπαρχει τιποτα αντοιστοιχο σε κινεζικο ας πουμε κα κανει καλη δουλεια???Με βασικη προυποθεση να ειναι ακιδα χωρις καλωδια κτλ κ να εχει καλη εφαρμογη σε κινητο.

Πάρε το καινούριο. Με το παλιό δεν μπορείς να το έχεις σε μπριζόλα που ψήνεις άμεσα, αφού στους 250 βαθμούς Κελσίου αρχίζει και χτυπάει σειρήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ωραία έγιναν τα παιδάκια φυσικά στν πρώτη δόση που έβαλα ειχε πιο πολλές αναφλέξεις(πάλευα λίγο), μετα στέγνωσα πριν τα βάλω και ηταν καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Λοιπόν ωραία έγιναν τα παιδάκια φυσικά στν πρώτη δόση που έβαλα ειχε πιο πολλές αναφλέξεις(πάλευα λίγο), μετα στέγνωσα πριν τα βάλω και ηταν καλύτερα..

Λοιπόν, εμένα μου αρέσει να τα παίρνω χοντροκομμένα, να τα ψήνω σιγά σιγά με πολλά γυρίσματα. Έτσι ούτε αναφλεξεις έχω, και προλαβαίνει να λιώσει το λίπος εξωτερικά και να μείνουν ζουμερά μέσα. Αν θυμάμαι καλά 62 βαθμούς είναι έτοιμα, αλλά τσέκαρε το φυσικά. Τρώγονται medium όπως το μοσχάρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για γαστρα που να μπαινει στην ψησταρια τι προτείνετε?Κοιταω μονο μαντεμενιες ή και αλλες?Εκανα μια δοκιμη με χοιρινη σπαλα τα χριστουγεννα με μια κεραμικη γαστρα.Μια χαρα βγηκε σε ολους αρεσε πολυ.3.5 ωρες ,τερμα χαμηλα και οι τρεις καυστηρες ,150 βαθμους ελεγε το θερμομετρο της kenton.Και παρολο που ειχα βαλει απο κατω μια πετρα για πιτσα τετραγωνη που εχω ,ελαχιστα παραψηθηκε λιγο στον πατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Λοιπόν, εμένα μου αρέσει να τα παίρνω χοντροκομμένα, να τα ψήνω σιγά σιγά με πολλά γυρίσματα. Έτσι ούτε αναφλεξεις έχω, και προλαβαίνει να λιώσει το λίπος εξωτερικά και να μείνουν ζουμερά μέσα. Αν θυμάμαι καλά 62 βαθμούς είναι έτοιμα, αλλά τσέκαρε το φυσικά. Τρώγονται medium όπως το μοσχάρι.

Βασικα έπρεπε να τα στεγνώσω νπριν βαλω μαριναδα αλλα βαριόμουν, αλλα και παλι επαιζα με τις εντάσεις,. είχα σταθερά 200β ακομη και με ανοιχτό καπάκι και ηταν οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostaskontis είπε

για γαστρα που να μπαινει στην ψησταρια τι προτείνετε?Κοιταω μονο μαντεμενιες ή και αλλες?Εκανα μια δοκιμη με χοιρινη σπαλα τα χριστουγεννα με μια κεραμικη γαστρα.Μια χαρα βγηκε σε ολους αρεσε πολυ.3.5 ωρες ,τερμα χαμηλα και οι τρεις καυστηρες ,150 βαθμους ελεγε το θερμομετρο της kenton.Και παρολο που ειχα βαλει απο κατω μια πετρα για πιτσα τετραγωνη που εχω ,ελαχιστα παραψηθηκε λιγο στον πατο.

Οπωσδήποτε μαντέμι η γάστρα. Ιδανικά να είναι πορσελανάτο μαντέμι. Κάνουν φανταστικό φαγητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ivas75 είπε

Οπωσδήποτε μαντέμι η γάστρα. Ιδανικά να είναι πορσελανάτο μαντέμι. Κάνουν φανταστικό φαγητό. 

Αυτην την κλασική εμαγιέ που έχουμε δεν κάνει να μπει στην ψησταριά;;

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...