Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Να φανταστώ ότι το πλήθος των καυστήρων είναι καθαρά θέμα για το ποσό μεγάλη είναι...σωστά;

Το ασανσέρ μου χωράει 4 άτομα, λογικά θα είμαι οκ...

Δεύτερη μπουκαλα γιατί να έχω; υπάρχει θέμα τα καλοκαίρια με ζεστές και λοιπά καιρικά φαινόμενα; 

Σωστά όσο πιο πολύ τόσο το καλύτερο. Δεύτερη μπουκάλα σε περίπτωση που τελειώνει η μια να έχεις πάντα καβάτζα 

οχι και γώ αυτό φοβόμουν το καλοκαίρι αλλά όλα καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Για το μέγεθος της ψησταριάς οι 2 καυστήρες δεν είναι κομπλέ; καταλαβαίνετε ότι είμαι τέλει ς άσχετος με το σπορ του ψησίματος με αέριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, panagiotis1988 είπε

Για το μέγεθος της ψησταριάς οι 2 καυστήρες δεν είναι κομπλέ; καταλαβαίνετε ότι είμαι τέλει ς άσχετος με το σπορ του ψησίματος με αέριο...

Εξαρτάται φίλε μου για ποσά άτομα θες να ψήνεις και τι. Πχ εγώ με αυτή με τους 4 καυστήρες πήρα και σούβλα για κοντοσούβλι κοκορέτσι κοτόπουλο κτλπ. 
 

τώρα εσυ Αν τη θες για κανένα καλαμάκι μπριζόλα είσαι κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Εξαρτάται φίλε μου για ποσά άτομα θες να ψήνεις και τι. Πχ εγώ με αυτή με τους 4 καυστήρες πήρα και σούβλα για κοντοσούβλι κοκορέτσι κοτόπουλο κτλπ. 
 

τώρα εσυ Αν τη θες για κανένα καλαμάκι μπριζόλα είσαι κομπλέ 

Η χρήση που θέλω να κάνω είναι για οικογένεια 4 (2 μικρά) για 2-3 φορές την εβδομάδα, Καναδού φορές το μήνα για 5-6 και μια φορά το μήνα και αν για 8-10 άτομα....θεωρείς ότι θα είμαι κομπλέ; δεν είναι και πολύ του φαγητού γενικά όλοι...αν εξαιρέσεις καναδυο ...

 

Οι 2 φυαλες χωράνε από κάτω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2023 στις 10:48 ΜΜ, F117 είπε

Μετά απ' το ποστ σου είδα και έναν στο YouTube που το έχει κάνει.

https://youtu.be/-kKiu3F5kbQ?si=WXMyh3V2rbYuVCz3

Η πρώτη μου ψησταριά υγραερίου πριν από 15 περίπου χρόνια ήταν με δύο καυστήρες και χωρίς θερμόμετρο με αποτέλεσμα να τα καρβουνιάζω όλα και να την παρατήσω στην άκρη.Οταν έμαθα για τα θερμόμετρα κλπ,της έβαλα ένα και απογειώθηκε.Την έλιωσα στη χρήση και απ' το γινατι μου της έβαλα αλλά δύο γύρω γύρω...:D

Σαν διαστημόπλοιο ένα πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, panagiotis1988 είπε

Η χρήση που θέλω να κάνω είναι για οικογένεια 4 (2 μικρά) για 2-3 φορές την εβδομάδα, Καναδού φορές το μήνα για 5-6 και μια φορά το μήνα και αν για 8-10 άτομα....θεωρείς ότι θα είμαι κομπλέ; δεν είναι και πολύ του φαγητού γενικά όλοι...αν εξαιρέσεις καναδυο ...

 

Οι 2 φυαλες χωράνε από κάτω;

Για τα άτομα που λες θα σου πρότεινα με τους 3 καυστήρες και ακόμα καλύτερα με 4. Γιατί; γιατί πολύ απλά την μεγάλη την κάνεις μικρή (ανοίγεις λιγότερους καυστήρες και ψήνεις στην μισή ας πούμε επιφάνεια) ενώ την μικρή δεν την κάνεις μεγάλη. 

Αν είναι να ψήσεις 2 μπριζόλες και 2 μπουτάκια κοτόπουλο ας πούμε σου φτάνει αυτή με 2 καυστήρες. Αλλά αν θες να βάλεις 8 μπριζόλες εκεί θα ζοριστείς και θα σπάσεις το ψήσιμο σε 2 φουρνιές. 

Και με την μικρή θα κάνεις δουλειά αλλά θα τα βγάζεις με δόσεις. Αν είναι να ψήσεις 10 μπριζόλες κλπ θα τα κάνεις ας πούμε σε 2 -3 δόσεις από 15-20 λεπτά την κάθε μία. 

Μετά θα σου ανοίξει η όρεξη και θα πεις ας δοκιμάσω να φτιάξω και τίποτα στην σούβλα πχ κοντοσούφλι, και θα λες μακάρι να ήταν πιο μεγάλη να χωρούμε μεγαλύτερη ποσότητα, το οποίο ψήσιμο σε σούβλα πολύ το υποτιμούν αλλά φτιάχνεις ποσότητα φαγητού "τεμπέλικα". Επίσης με τους 3+ καυστήρες θα έχεις την επιλογή να κάνεις έμμεσο ψήσιμο δλδ τους καυστήρες στην μία μεριά ανοικτούς και το φαγητό στην απέναντι μεριά με κλειστούς καυστήρες για πολύωρα ψησίματα.

Οι 2 φιάλες δεν χωράνε από κάτω.

Να έχεις πάντα στο νου να μην αφήνεις ποτέ μόνη της την ψησταριά. 

Επεξ/σία από plasTOST
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Η naterial είναι σχετικά μικρή. Εγώ θα έπαιρνα αυτή με τους 4 καυστηρες να είμαι άνετος.

Μικρή δεν είναι στα χαρτιά, η 3αρα έχει επιφάνεια 60x42 περίπου. Ωστόσο το γεγονός ότι έχει ανομοιομορφιες σημαινει ότι δεν μπορείς να ψήσεις ουσιαστικά στο 100% της επιφάνειας. Με την 3αρα ψηνω άνετα για 5-6 άτομα μονομιάς. Στα 8 άτομα ανάλογα με το τι ψήνεις ισως σε δυσκολέψει. Προσωπικά έχω βάλει και 10 σουβλιά με κοντά μισό κιλο κρέας το καθένα στην 3αρα 😂 Βέβαια παίρνει και σούβλα (οπως και η 4αρα φυσικά).

Αν έχεις χώρο πας στην 4αρα, αν όχι την παλεύεις με την 3αρα. Την διπλή δε θα την έπαιρνα προσωπικά. Μόνο αν δεν έχεις χώρο ή ψήνεις για 2 άτομα στο 95% + των περιπτώσεων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vins είπε

Μικρή δεν είναι στα χαρτιά, η 3αρα έχει επιφάνεια 60x42 περίπου. Ωστόσο το γεγονός ότι έχει ανομοιομορφιες σημαινει ότι δεν μπορείς να ψήσεις ουσιαστικά στο 100% της επιφάνειας. Με την 3αρα ψηνω άνετα για 5-6 άτομα μονομιάς. Στα 8 άτομα ανάλογα με το τι ψήνεις ισως σε δυσκολέψει. Προσωπικά έχω βάλει και 10 σουβλιά με κοντά μισό κιλο κρέας το καθένα στην 3αρα 😂 Βέβαια παίρνει και σούβλα (οπως και η 4αρα φυσικά).

Αν έχεις χώρο πας στην 4αρα, αν όχι την παλεύεις με την 3αρα. Την διπλή δε θα την έπαιρνα προσωπικά. Μόνο αν δεν έχεις χώρο ή ψήνεις για 2 άτομα στο 95% + των περιπτώσεων. 

Ναι οκ, σχετικα μικρη με τη δικη μου  68Χ48 περιπου. Οποτε 3αρα το λιγοτερο, αλλα ιδανικα 4αρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπορεί να γίνει αλλαγή φιάλης σε prime γκρι δίνοντας πίσω prime κόκκινη; επίσης ξέρετε αν υπάρχει έλλειψη σε γκρι φιάλες prime έτσι μου είπαν σε δύο καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xsaviola28 είπε

Καλησπέρα, μπορεί να γίνει αλλαγή φιάλης σε prime γκρι δίνοντας πίσω prime κόκκινη; επίσης ξέρετε αν υπάρχει έλλειψη σε γκρι φιάλες prime έτσι μου είπαν σε δύο καταστήματα.

Και εγώ την προηγούμενη εβδομάδα πήγα σε τύπο στηβ γειτονιά και μου είπε όντως ότι υπάρχει έλλειψη ενώ παίρνω όλα τα χρόνια από αυτόν. Αναγκαστικα πήγα σε σε shell βενζινάδικο και πήρα στα 25 αντί για 23 που την έπαιρνα στον φίλο. Έχω άλλη μια άδεια πρέπει να πάω να πάρω να εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πετυχαινουμε τις πιτες μαλακες μπορει να μου πει καποιος; συνηθως μου βγαινουν πολύ τραγανες, μπας και θελουν λαδωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, energy52 είπε

Πως πετυχαινουμε τις πιτες μαλακες μπορει να μου πει καποιος; συνηθως μου βγαινουν πολύ τραγανες, μπας και θελουν λαδωμα;

Πρέπει να είναι πολύ φρέσκιες για να βγουν μαλακές ή να τις ψεκαζεις με νερό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Καινούριος κάτοχος Weber spirit 2 E310 GBS μιας και ήταν προσφορά bf. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε βρει λιποσυλλέκτες που να κάνουν για την συγκεκριμένη ψησταριά γιατί τα original είναι τα 10 τεμάχια 10€ και το θεωρώ κοροϊδία για ταψάκι αλουμινίου που το πετάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε. Και εγώ αυτή την άποψη είχα στην αρχή. 

Εγώ αυτά χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα και δεν έχω χαλάσει πολλές δεκάδες. Μην νομίζεις ότι τα αλλάζεις μετά από κάθε ψήσιμο. Εγώ τα αλλάζω όταν γεμίζουν πάνω από την μέση περίπου,  κάθε 5-6 ψησίματα περίπου. 

Οπότε αγοράζω 2-3 δεκάδες όταν βρω καμία προσφορά και ξενοιάζω για πολλούς μήνες.

Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι, η δικιά μου Weber έχει και ένα αφαιρούμενο ταψί. Στην δικιά σου πέφτουν όλα κατευθείαν στο αλουμινένιο? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...