Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

@protathlitis βαζε χερι ρε, τι το θες το θερμομετρο; 

Τι διαβαζουμε ρε συ; Δλδ αν το θερμομετρο στο καπακι δειχνει 230-250 πρεπει να βαλω χερι για να δω οτι ειναι ετοιμη η ψησταρια να ψησει σουβλακια; Στα ποσα δευτερολεπτα ξερω οτι ειναι οκ;
Αν θελω να κανω searing μια μπριζολα ειναι καλυτερα να περιμενω να δω θερμοκρασια 300 στο καπακι ή να μετρησω με το χερι αν αντεχει καποια συγκεκριμενα δευτερολεπτα;

Αυτα με το χερι ειναι πατεντες για ανοιχτου τυπου ψησταριες.

Ειναι σαν να λες στον αλλο να ψησει μπριζολα, και ενω εχει θερμομετρο, καλυτερα να την ζουμπιξει να δει ποσο ετοιμη ειναι, βαση του ποσο μαλακο ειναι το χερι του.

Ai061WG.jpeg

Σιγουρα η θερμοκρασια στην επιφανεια της σχαρας ειναι διαφορετικη απο αυτη στο καπακι, αλλα με το θερμομετρο στο καπακι εχεις ενα μπουσουλα και δεν χρειαζεται να ανοιγεις και να βαζεις το χερι πανω απο τη σχαρα να δεις αν αντεχει. Καθεσαι στο σαλονι σου και παρακολουθεις τον δειχτη του θερμομετρου ποτε θα φτασει στο οριο που θες.

Προφανως δεν εννοω να καρφωσω απο μια ακιδα σε καθε χοιρινο σουβλακι ή παϊδακι κοτοπουλο. Οταν δεις με το ματι οτι κοντευουν ελεγχεις με ενα instant read θερμομετρο να δεις που βρισκεσαι και αρχιζεις να προετοιμαζεσαι. Και επειδη εγω προσωπικα δεν θελω να βγαλω κατι ωμο/επικίνδυνο για το παιδι μου στο τραπεζι ή παραψημενο και στεγνο, τα κοιταω ενα ενα πριν βγουν απο τη φωτια. 

αυτό που διάβασες  , εσύ και όλοι οι συμμετέχοντες σ΄αυτή τη δημόσια συζήτηση είναι οδηγίες  για κάποιον που τώρα μπαίνει στο  κόσμο των ψησταριών υγραερίου , και λόγο του ότι του πάνω απο το 80%  είναι άτομα με μια εμπειρία σε ψησταριές κάρβουνου  θεωρώ λογικό  να τους  δώσω συμβουλές  στη γλώσσα που ξέρουν , το πέρασμα του χεριού πάνω απο μια καυτή σχάρα  είναι μια σύνηθες τακτική που μπορεί να δώσει πολύτιμες πληροφορίες για  να καταλάβουμε εάν είναι  κατάλληλη θερμοκρασία  για  να ξεκινήσει το ψήσιμο , όπως  και τα σκίτσα που ανέβασες   και που σύμφωνα μ αυτά  μπορεί κανείς  με ένα απλό τρόπο σε τί κατασταση  βρίσκετε  όχι μόνο μια  μπριζόλα    αλλά και άλλα όπως το συκώτι λ.χ.
Καταλαβαίνω όμως την αγωνία σου  , είναι ένα κοινο χαρακτηριστικό  όλων των νεο εισερχόμενων στο χώρο  , με τον καιρό  θα μάθεις 
καλά ψησίματα  !!

7 ώρες πριν, ritualistic είπε

Επειδη βλεπω να αναφερομαι 2η φορα χωρις να γινομαι tag η quote και απομονωνονται λογια να ξεκαθαρισω οτι εγω μιλησα για χρονους κ θερμοκρασια σε Weber Spirit.

Αν εχεις ιδια ψησταρια κανε το ιδιο και θα εισαι οκ, αν εχεις αλλη χρησιμοποιησε το σαν ενδεικτικο η αγνοησε το και τελειως και κανε το δικο σου.

Τωρα οσον αφορα τη μετρηση θερμοκρασιας με το χερι σε ψησταρια υγραεριου, μου φαινεται αδιανοητη συμβουλη για να τη δινει καποιος με εμπειρια σε καποιον νεο. Δηλαδη να ανοιξω το καπακι να βαλω χερι κ δεν υπολογιζεται πουθενα εξωτερικη θερμοκρασια, ανεμος, κατασκευη ψησταριας και πιθανες απωλειες, προσωπικη αισθηση ζεστης-κρυου...

Θα ξεχασουμε κ αυτα που ξερουμε στο τελος.

αφορμή ήταν φίλε μου  για να δώσω ένα παράδειγμα  που θα βοηθούσε τον φίλο μας  στο ψήσιμο  , όπως  μάλιστα είχα γράψει   συμβουλές  ψησίματος με βάση τη θερμοκρασία του θερμομέτρου της ψησταριάς  γαι να ισχύουν θα πρέπει να προέρχονται  απο τον ίδιο τύπο ψησταριάς
και για να μιλήσω στη γλώσσα σου  έδωσα μια συμβουλή  εαν δεν σου αρέσει  απλά προσπέρασε την και πήγαινε  παρακάτω

ΥΓ  για τα υπόλοιπα  σε σχέση με τις γνώσεις σου  πάρε σαν απάντηση αυτά που έγραψα στο φίλο μας πιο πάνω
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

 Ειναι σαν να λες στον αλλο να ψησει μπριζολα, και ενω εχει θερμομετρο, καλυτερα να την ζουμπιξει να δει ποσο ετοιμη ειναι, βαση του ποσο μαλακο ειναι το χερι του.

Ai061WG.jpeg

 

Αυτό κανονικά θέλει και υποενότητες, πχ χέρι πιανίστα, χέρι οικοδόμου, χέρι ξυλουργού κτλ

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν βαρεθηκατε να ασχοληστε με τον Θανάση...

Πάλι προσπαθείτε να του βάλετε μυαλό...?

Είναι αχαμπαρος τα έχουμε πει...ΔΕΝ είναι ότι δεν θέλει...

ΔΕΝ μπορεί να καταλάβει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

αυτό που διάβασες  , εσύ και όλοι οι συμμετέχοντες σ΄αυτή τη δημόσια συζήτηση είναι οδηγίες  για κάποιον που τώρα μπαίνει στο  κόσμο των ψησταριών υγραερίου , και λόγο του ότι του πάνω απο το 80%  είναι άτομα με μια εμπειρία σε ψησταριές κάρβουνου  θεωρώ λογικό  να τους  δώσω συμβουλές  στη γλώσσα που ξέρουν , το πέρασμα του χεριού πάνω απο μια καυτή σχάρα  είναι μια σύνηθες τακτική που μπορεί να δώσει πολύτιμες πληροφορίες για  να καταλάβουμε εάν είναι  κατάλληλη θερμοκρασία  για  να ξεκινήσει το ψήσιμο , όπως  και τα σκίτσα που ανέβασες   και που σύμφωνα μ αυτά  μπορεί κανείς  με ένα απλό τρόπο σε τί κατασταση  βρίσκετε  όχι μόνο μια  μπριζόλα    αλλά και άλλα όπως το συκώτι λ.χ.
Καταλαβαίνω όμως την αγωνία σου  , είναι ένα κοινο χαρακτηριστικό  όλων των νεο εισερχόμενων στο χώρο  , με τον καιρό  θα μάθεις 
καλά ψησίματα  !!

Ρε Θαναση γραφεις στον αλλο να βαζει το χερι να δει αν ειναι ζεστη η ψησταρια εμπειρικα ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ!!! ΕΧΕΙ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ! Δεν ψηνει σε ανοιχτη ψησταρια. Ποσοι αλλοι πρεπει να στο πουμε οτι δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα να βαλεις το χερι να δεις αν ειναι ζεστη η σχαρα απο τη στιγμη που εχει θερμομετρο στο καπακι;

Ναι θα καταλαβει οτι ειναι ετοιμη να ψησει, αλλα μπορει να το δει στο θερμομετρο με 50 φορες μεγαλυτερη ακριβεια.

 

Αυτην εδω την εχουν βγαλει απειρες φορες προσφορα στην Αγγλια, μιλαμε φαση 100-150λιρες, και δεν την εχω παρει γιατι δεν εχει θερμομετρο στο καπακι.

https://www.amazon.co.uk/Weber-53010074-Black-Q-2000/dp/B08PZC5DK6?th=1

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Ρε Θαναση γραφεις στον αλλο να βαζει το χερι να δει αν ειναι ζεστη η ψησταρια εμπειρικα ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ!!! ΕΧΕΙ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ! Δεν ψηνει σε ανοιχτη ψησταρια. Ποσοι αλλοι πρεπει να στο πουμε οτι δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ νοημα να βαλεις το χερι να δεις αν ειναι ζεστη η σχαρα απο τη στιγμη που εχει θερμομετρο στο καπακι;

Ναι θα καταλαβει οτι ειναι ετοιμη να ψησει, αλλα μπορει να το δει στο θερμομετρο με 50 φορες μεγαλυτερη ακριβεια.

 

Αυτην εδω την εχουν βγαλει απειρες φορες προσφορα στην Αγγλια, μιλαμε φαση 100-150λιρες, και δεν την εχω παρει γιατι δεν εχει θερμομετρο στο καπακι.

https://www.amazon.co.uk/Weber-53010074-Black-Q-2000/dp/B08PZC5DK6?th=1

 

 

IMG_20231208_214150.jpg

Επεξ/σία από F117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

 αφορμή ήταν φίλε μου  για να δώσω ένα παράδειγμα  που θα βοηθούσε τον φίλο μας  στο ψήσιμο  , όπως  μάλιστα είχα γράψει   συμβουλές  ψησίματος με βάση τη θερμοκρασία του θερμομέτρου της ψησταριάς  γαι να ισχύουν θα πρέπει να προέρχονται  απο τον ίδιο τύπο ψησταριάς
και για να μιλήσω στη γλώσσα σου  έδωσα μια συμβουλή  εαν δεν σου αρέσει  απλά προσπέρασε την και πήγαινε  παρακάτω

ΥΓ  για τα υπόλοιπα  σε σχέση με τις γνώσεις σου  πάρε σαν απάντηση αυτά που έγραψα στο φίλο μας πιο πάνω
 

Εγινε φιλε μου.

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα αμα ειναι να βαλω χερι για να ψησω σε υγραεριου καλυτερα να την πεταξω. 

Νοημονες ανθρωποι ειμαστε εδω μεσα και δεν ειναι πρωτη φορα που κανεις το ασπρο μαυρο η απομονωνεις κουβεντες για να πεις τα δικα σου.  Ηταν πολυ ξεκαθαρο αυτο που εγραψα και πολυ συγκεκριμενο.  Καθε τρεις και λιγο κανεις τα ιδια. Στο εχουν πει 10 ανθρωποι εδω μεσα ημαρτον. Μη μπαινεις αμα σε χαλαει.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, F117 είπε

Πόσα χρόνια αλήθεια έχουν εγγύηση?

Δεν πιστεύω ότι θα παθενε τπτ .... Weber εγγύηση 

Ή 5 ή 10 πρέπει να έχει.

Δεν κατάλαβα το λόγο που έβγαλαν μοντέλο χωρίς θερμόμετρο. 

49 λεπτά πριν, zanskou είπε

ρε 'σείς μα το θεό γιατί ασχολείστε σοβαρά με το τρολλ ; πραγματικά δεν το καταλαβαίνω 

Να σου πω την αλήθεια είναι το χόμπι μου 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος; Αγόρασα την δεκάκιλη prime από shell και μου δώσανε αυτόν τον ρυθμιστή χαμηλής πίεσης. Έχει και μία βαλβίδα από πάνω που βιδώνει και ξεβιδώνει και δεν είμαι σίγουρος πώς να την χρησιμοποιήσω. https://www.skroutz.gr/s/42675939/Rythmistis-fialis-ygraeriou-Prime-Coral-Gas-Rythmizomenos-Koumpotos-chamilis-piesis-LPG.html

Εγώ σε άλλη ψησταριά χρησιμοποιώ αυτή με το μανόμετρο https://www.skroutz.gr/s/36412413/Coral-Gas-Prime-540-Rythmistis-Ygraeriou-CHamilis-Piesis-me-Manometro-Parochis-1-3-kg-h-Kokkino.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προσφορά για το ΣΚ η Naterial Kenton με 2 καυστήρες στα 115€ από Leroy Merlin για όποιον ενδιαφέρεται:

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209595

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, vins είπε

Σε προσφορά για το ΣΚ η Naterial Kenton με 2 καυστήρες στα 115€ από Leroy Merlin για όποιον ενδιαφέρεται:

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209595

Καλημέρα. Έχω τη 4, έχω παρατηρήσει δυο πράγματα 

 

οι σχάρες έχουν τρομερό λίπος στο κάτω μέρος και δε φεύγει με τίποτα εύκολα. Υπάρχει κάποιο υγρό κάτι για να βοηθήσει;

επίσης τα μεταλλικά που είναι κάτω από τη σχάρα(δε θυμάμαι πως λέγονται 🤣) έχουν αρχίσει να ξεφτίζουν στο πάνω μέρος. 
 

δε νομίζω καν να μου τα αλλάξουν αλλά η ποιότητα είναι κουκουρουκου. Ότι πληρώνεις παίρνεις φυσικά αλλά για πρώτη μου είναι τοπ. Στη επόμενη Weber. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...