Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

η ένδειξη θερμοκρασίας στο καπάκι είναι ενδεικτική 

Αυτό ομολογώ δεν το κατάλαβα. Οι ψησταριές έχουν αισθητήρα και δείχνουν την θερμοκρασία του χώρου. Τώρα αν οι φθηνές έχουν ενδεικτική θερμοκρασία τι να πω, δεν το γνωρίζω. 

Οπότε κόλπα που προέρχονται από τα κάρβουνα, όπως το χέρι πάνω από την θράκα, δεν νομίζω ότι ταιριάζουν σε ένα ΒΒQ με καπάκι.

Κατά τ'αλλα είμαι και εγώ φαν του θερμόμετρου, ειδικά σε ολόκληρα κοτόπουλα, σε χοντρές μοσχαρίσιες μπριζόλες, σε μπούτια, σε ψαρονέφρι, σε ολόκληρα κομμάτια κλπ. 

όντως όμως σε πιο λεπτά κομμάτια δεν ενδείκνυται το θερμόμετρο, δεν είναι πρακτικό. Εκεί χρειάζεται εμπειρία και χρήση των αισθήσεων όπως είπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω γιατι αλλα αυτες οι φορητες μου κανουν κλικ εδω κ χρονια.Να την φορτωνεις στ αμαξι για ωρα αναγκης.Εκει στην κινηση πχ,να την βγαζεις εξω στην Κηφισιας να πετας 2 πανσετες.Αν κ εχω την γνωστη spirit ,μελλοντικα θελω να τσιμπησω κ μια τετοια.

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alimentas είπε

Δεν ξερω γιατι αλλα αυτες οι φορητες μου κανουν κλικ εδω κ χρονια.Να την φορτωνεις στ αμαξι για ωρα αναγκης.Εκει στην κινηση πχ,να την βγαζεις εξω στην Κηφισιας να πετας 2 πανσετες.Αν κ εχω την γνωστη spirit ,μελλοντικα θελω να τσιμπησω κ μια τετοια.

Στην Κηφισίας θα κάνεις μεγάλο σουξέ 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, protathlitis είπε

Αυτό ομολογώ δεν το κατάλαβα. Οι ψησταριές έχουν αισθητήρα και δείχνουν την θερμοκρασία του χώρου. Τώρα αν οι φθηνές έχουν ενδεικτική θερμοκρασία τι να πω, δεν το γνωρίζω. 

Οπότε κόλπα που προέρχονται από τα κάρβουνα, όπως το χέρι πάνω από την θράκα, δεν νομίζω ότι ταιριάζουν σε ένα ΒΒQ με καπάκι.

Κατά τ'αλλα είμαι και εγώ φαν του θερμόμετρου, ειδικά σε ολόκληρα κοτόπουλα, σε χοντρές μοσχαρίσιες μπριζόλες, σε μπούτια, σε ψαρονέφρι, σε ολόκληρα κομμάτια κλπ. 

όντως όμως σε πιο λεπτά κομμάτια δεν ενδείκνυται το θερμόμετρο, δεν είναι πρακτικό. Εκεί χρειάζεται εμπειρία και χρήση των αισθήσεων όπως είπες. 

Αυτό έχει να κάνει με τον σχεδιασμό της κάθε ψησταριάς σε ότι αφορά την κυκλοφορία του αέρα , αυτό όμως απ' όσο φαίνεται δεν έχει καί μεγάλη σημασία σε ότι αφορά το ψήσιμο μεταξύ δύο διαφορετικών ψησταριών αφού το ψήσιμο σε μια ψησταριά είναι κάτι πολύ περισσότερο από μια ένδειξη στο θερμόμετρο που υπάρχει στο καπάκι

 

Για ποιο λόγο δεν ισχύει ο έλεγχος της θερμοκρασίας με το χέρι όπως κάνουμε σε μια ψησταριά κάρβουνου δεν το καταλαβαίνω

 

ΥΓ κανένα πρόβλημα για το πως σου αρέσει να ψήνεις σε ότι αφορά το θερμόμετρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ηνίοχος είπε

Για ποιο λόγο δεν ισχύει ο έλεγχος της θερμοκρασίας με το χέρι όπως κάνουμε σε μια ψησταριά κάρβουνου δεν το καταλαβαίνω

Δεν είπα ότι δεν ισχύει, είπα ότι δεν νομίζω ότι ταιριάζουν σε BBQ. 

Ως γνωστόν στο BBQ υγραερίου ψήνουμε με κλειστό καπάκι. Οπότε θέλω να έχω καλή ένδειξη για την θερμοκρασία μέσα και να μην ανοίγω συνέχεια το καπάκι για να ελέγχω με το χέρι ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

8 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

αυτό όμως απ' όσο φαίνεται δεν έχει καί μεγάλη σημασία σε ότι αφορά το ψήσιμο μεταξύ δύο διαφορετικών ψησταριών

Σίγουρα, ο πολύ καλός και έμπειρος ψήστης μπορεί να ψήσει καλά σε όποια συσκευή και να έχει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι δεν χρειαζόμαστε όλες τις δυνατότητες και την ποιότητα που μας δίνει η ψησταριά μας. Οπότε ο καθένας επιλέγει σύμφωνα με το budget που μπορεί ή που θέλει να διαθέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Δεν είπα ότι δεν ισχύει, είπα ότι δεν νομίζω ότι ταιριάζουν σε BBQ. 

Ως γνωστόν στο BBQ υγραερίου ψήνουμε με κλειστό καπάκι. Οπότε θέλω να έχω καλή ένδειξη για την θερμοκρασία μέσα και να μην ανοίγω συνέχεια το καπάκι για να ελέγχω με το χέρι ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο.

Σίγουρα, ο πολύ καλός και έμπειρος ψήστης μπορεί να ψήσει καλά σε όποια συσκευή και να έχει. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι οι υπόλοιποι δεν χρειαζόμαστε όλες τις δυνατότητες και την ποιότητα που μας δίνει η ψησταριά μας. Οπότε ο καθένας επιλέγει σύμφωνα με το budget που μπορεί ή που θέλει να διαθέσει. 

Πάλι δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς,

Οι ψησταριές είναι γνωστό ότι ψήνουν αποκλειστικά από κάτω, δηλαδή από τις εστίες φωτιάς - θερμοκρασίας και της σχάρας, πάντα βέβαια όταν μιλάμε για άμεσο τρόπο ψησίματος, γιατί δεν ταιριάζει ο έλεγχος της θερμοκρασίας με το χέρι;

 

Σε ότι αφορά το θερμόμετρο και τις οδηγίες ψησίματος , Ναι μπορεί να είναι ένας οδηγός ψησίματος για αρχάριους με την προϋπόθεση ότι πρόκειται για ίδιες ψησταριές 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι λέω κάτι δύσκολο που δεν το καταλαβαίνεις. Δηλαδή όταν εσύ ψήνεις με άμεσο τρόπο, πχ σουβλάκια, ψήνεις με ανοιχτό καπάκι? Μήπως μιλάς για άλλου τύπου ψησταριά?

 

2 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Ναι μπορεί να είναι ένας οδηγός ψησίματος για αρχάριους με την προϋπόθεση ότι πρόκειται για ίδιες ψησταριές 

Τότε να καταργήσουμε αυτό το forum και να φτιάξουμε forum για κάθε ψησταριά ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, protathlitis said:

σε πιο λεπτά κομμάτια δεν ενδείκνυται το θερμόμετρο, δεν είναι πρακτικό.

Επειδη ειμαι κ γω οπαδός των θερμόμετρων κπαιζω οριακα τα instant τυπου https://www.skroutz.gr/s/24986198/Thermo-Pro-PSifiako-THermometro-Mageirikis-me-Akida-50-C-300-C-TP01H.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Μου χουν κανει τη ζωη εύκολη 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Δεν νομίζω ότι λέω κάτι δύσκολο που δεν το καταλαβαίνεις. Δηλαδή όταν εσύ ψήνεις με άμεσο τρόπο, πχ σουβλάκια, ψήνεις με ανοιχτό καπάκι? Μήπως μιλάς για άλλου τύπου ψησταριά?

 

Τότε να καταργήσουμε αυτό το forum και να φτιάξουμε forum για κάθε ψησταριά ξεχωριστά.

Ρε φίλε χαλάρωσε κουβέντα γίνεται,  το θερμόμετρο σαφώς και μετράει θερμοκρασία,  όμως η κάθε ψησταριά η καλύτερα κάθε μοντέλο έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά , έτσι η πρώτη για να ψήσει πρέπει το θερμόμετρο να μην πέφτει ποτέ κάτω από 200 και μια άλλη να ψήνει άνετα με το θερμόμετρο να δείχνει 180 , όπως καταλαβαίνεις δεν είναι εύκολο οι χρήστες να μοιραστούν μεταξύ τους τρόπους ψησίματος με βάση τις θερμοκρασίες που δίνει το θερμόμετρο  αλλά με κάποιον άλλο, ο έλεγχος με το χέρι γίνεται στην αρχή πριν το ψήσιμο στη συνέχεια δεν χρειάζεται , καταλαβαίνεις  από  το τρόπο που ψήνονται

Καί όχι δεν ψήνω με ανοιχτό το καπάκι , όπως και ότι δεν υπάρχουν μόνο ανοιχτές ψησταριές κάρβουνου

Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@protathlitis βαζε χερι ρε, τι το θες το θερμομετρο; 

Τι διαβαζουμε ρε συ; Δλδ αν το θερμομετρο στο καπακι δειχνει 230-250 πρεπει να βαλω χερι για να δω οτι ειναι ετοιμη η ψησταρια να ψησει σουβλακια; Στα ποσα δευτερολεπτα ξερω οτι ειναι οκ;
Αν θελω να κανω searing μια μπριζολα ειναι καλυτερα να περιμενω να δω θερμοκρασια 300 στο καπακι ή να μετρησω με το χερι αν αντεχει καποια συγκεκριμενα δευτερολεπτα;

Αυτα με το χερι ειναι πατεντες για ανοιχτου τυπου ψησταριες.

Ειναι σαν να λες στον αλλο να ψησει μπριζολα, και ενω εχει θερμομετρο, καλυτερα να την ζουμπιξει να δει ποσο ετοιμη ειναι, βαση του ποσο μαλακο ειναι το χερι του.

Ai061WG.jpeg

Σιγουρα η θερμοκρασια στην επιφανεια της σχαρας ειναι διαφορετικη απο αυτη στο καπακι, αλλα με το θερμομετρο στο καπακι εχεις ενα μπουσουλα και δεν χρειαζεται να ανοιγεις και να βαζεις το χερι πανω απο τη σχαρα να δεις αν αντεχει. Καθεσαι στο σαλονι σου και παρακολουθεις τον δειχτη του θερμομετρου ποτε θα φτασει στο οριο που θες.

16 ώρες πριν, protathlitis είπε

όντως όμως σε πιο λεπτά κομμάτια δεν ενδείκνυται το θερμόμετρο, δεν είναι πρακτικό.

Προφανως δεν εννοω να καρφωσω απο μια ακιδα σε καθε χοιρινο σουβλακι ή παϊδακι κοτοπουλο. Οταν δεις με το ματι οτι κοντευουν ελεγχεις με ενα instant read θερμομετρο να δεις που βρισκεσαι και αρχιζεις να προετοιμαζεσαι. Και επειδη εγω προσωπικα δεν θελω να βγαλω κατι ωμο/επικίνδυνο για το παιδι μου στο τραπεζι ή παραψημενο και στεγνο, τα κοιταω ενα ενα πριν βγουν απο τη φωτια. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη βλεπω να αναφερομαι 2η φορα χωρις να γινομαι tag η quote και απομονωνονται λογια να ξεκαθαρισω οτι εγω μιλησα για χρονους κ θερμοκρασια σε Weber Spirit.

Αν εχεις ιδια ψησταρια κανε το ιδιο και θα εισαι οκ, αν εχεις αλλη χρησιμοποιησε το σαν ενδεικτικο η αγνοησε το και τελειως και κανε το δικο σου.

Τωρα οσον αφορα τη μετρηση θερμοκρασιας με το χερι σε ψησταρια υγραεριου, μου φαινεται αδιανοητη συμβουλη για να τη δινει καποιος με εμπειρια σε καποιον νεο. Δηλαδη να ανοιξω το καπακι να βαλω χερι κ δεν υπολογιζεται πουθενα εξωτερικη θερμοκρασια, ανεμος, κατασκευη ψησταριας και πιθανες απωλειες, προσωπικη αισθηση ζεστης-κρυου...

Θα ξεχασουμε κ αυτα που ξερουμε στο τελος.

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ψάχνει πλάκα της Napoleon  Επισμαλτωμένη Μαντεμένια Πλάκα Ψησίματος Διπλής Όψης Napoleon Για Rogue 425 / 525 / 625 & Freestyle 365 / 425(56426)

 

67 euro 

https://thesstore.gr/product/napoleon-56426-2?skr_prm=WyI0MzU5Y2IxZC1jODg4LTRjZWEtYWU5OS05ZGNkYWQzM2Y0ZTciLDE3MDIwNDAxNjI1MzcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από F117
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, F117 είπε

Για όποιον ψάχνει πλάκα της Napoleon  Επισμαλτωμένη Μαντεμένια Πλάκα Ψησίματος Διπλής Όψης Napoleon Για Rogue 425 / 525 / 625 & Freestyle 365 / 425(56426)

 

67 euro 

https://thesstore.gr/product/napoleon-56426-2?skr_prm=WyI0MzU5Y2IxZC1jODg4LTRjZWEtYWU5OS05ZGNkYWQzM2Y0ZTciLDE3MDIwNDAxNjI1MzcseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Btw χτες την εγκαινιασα και εγω με smushed burgers ειναι ταμαμ για αυτη την δουλεια. Περασα και τα μπεικον απο εκει. τηγανισα και τα αυγα για τα burger :) σουπερ, και το καθαρισμα ειναι piece of cake

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Btw χτες την εγκαινιασα και εγω με smushed burgers ειναι ταμαμ για αυτη την δουλεια. Περασα και τα μπεικον απο εκει. τηγανισα και τα αυγα για τα burger :) σουπερ, και το καθαρισμα ειναι piece of cake

Πραγματικά το καθάρισμά της είναι πανεύκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...