Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Εγκαίνια της Kenton 3B.

Παιδιά....άλλη γεύση τα παιδάκια και οι μπριζόλες σε σχέση με τον φούρνο...

Kαλοριζικη! Φροντισε να την καθαριζεις συχνα, ειδικα μετα απο λιπαρα ψησιματα οπως αυτο! 

Αν ειχες γιους δεν θα ετρωγες καθολου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2023 στις 5:09 ΜΜ, Ntinaras είπε

Το ξερω, αλλα το βενζιναδικο ειναι τοσο κοντα μου και ειναι και 24/7.

Κάπως ετσι σκεφτόμουν και εγώ αρχικά, οτι δεν ειναι δα και τόσο κόπος να πεταχτώ να πάρω μια μπουκάλα αφου είναι δίπλα...

Τελικά δεν ειναι τόσο δίπλα όσο να την έχεις στο πλαινό δίπλα στην ψησταριά - δεν πιάνει χώρο και δεν ειναι κόστος (πέραν των δύο εγγυήσεων για τα σίδερα)

- στην κυριολεξία ειναι 2 λεπτά δουλειά...είναι μεγάλη ευκολία και ηρεμία να ξέρεις οτι δεν θα ξεμείνεις... ΕΚΤΟΣ και ΑΝ εχεις τόσο μεγάλο θέμα με τον χώρο που θα την παρκάρεις την έξτρα μπουκάλα μέχρι να την χρειαστείς...

απο την άλλη μπορείς να το δοκιμάσεις και να δείς...

Στις 5/12/2023 στις 11:00 ΜΜ, protathlitis είπε

Σωστά. Εγώ έχω μία ζυγαριά από αυτές που ζυγίζουν τις βαλίτσες, με τον ιμάντα. Οπότε κάποιες φορές όταν έχω καιρό να αλλάξω μπουκάλα, την δένω, την μετράω και αφαιρώ το βάρος της μπουκάλας που γράφεται πάνω. 

και ας πούμε οτι έχεις 2 κιλά αέριο στην μπουκάλα τι κάνεις?

Πως αποφασίζεις αν θα πάρεις ή δεν θα πάρεις καινούργια μπουκάλα?

1. Ξέρεις πόσο θέλεις για το επόμενο ψήσιμο ?

2. Θα κάνεις το επόμενο ψήσιμο συμφωνά με το εναπομείναντα αέριο?

3. εστω οτι το επόμενο ψήσιμο απαιτεί μεγαλύτερη ποσότητα αερίου (δεν ξέρω πως μπορείς να το ξέρεις αυτό αλλά τέλος πάντων) πας και παίρνεις καινούργια (άρα χάνεις τα 2κιλά αερίου) ?

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Evgenios_V said:

Κάπως ετσι σκεφτόμουν και εγώ αρχικά, οτι δεν ειναι δα και τόσο κόπος να πεταχτώ να πάρω μια μπουκάλα αφου είναι δίπλα...

Τελικά δεν ειναι τόσο δίπλα όσο να την έχεις στο πλαινό δίπλα στην ψησταριά - δεν πιάνει χώρο και δεν ειναι κόστος (πέραν των δύο εγγυήσεων για τα σίδερα)

- στην κυριολεξία ειναι 2 λεπτά δουλειά...είναι μεγάλη ευκολία και ηρεμία να ξέρεις οτι δεν θα ξεμείνεις... ΕΚΤΟΣ και ΑΝ εχεις τόσο μεγάλο θέμα με τον χώρο που θα την παρκάρεις την έξτρα μπουκάλα μέχρι να την χρειαστείς...

απο την άλλη μπορείς να το δοκιμάσεις και να δείς...

και ας πούμε οτι έχεις 2 κιλά αέριο στην μπουκάλα τι κάνεις?

Πως αποφασίζεις αν θα πάρεις ή δεν θα πάρεις καινούργια μπουκάλα?

1. Ξέρεις πόσο θέλεις για το επόμενο ψήσιμο ?

2. Θα κάνεις το επόμενο ψήσιμο συμφωνά με το εναπομείναντα αέριο?

3. εστω οτι το επόμενο ψήσιμο απαιτεί μεγαλύτερη ποσότητα αερίου (δεν ξέρω πως μπορείς να το ξέρεις αυτό αλλά τέλος πάντων) πας και παίρνεις καινούργια (άρα χάνεις τα 2κιλά αερίου) ?

Το μόνο μειονέκτημα με τη δεύτερη μπουκάλα είναι ότι αν είσαι σαν κι εμένα ψάχνεις να βρεις τρόπο να την κουμπώσεις και σε κάτι άλλο (μάτι, Plancha κλπ) και μετά λες μηπως πρέπει να πάρω και τριτη; 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Κάπως ετσι σκεφτόμουν και εγώ αρχικά, οτι δεν ειναι δα και τόσο κόπος να πεταχτώ να πάρω μια μπουκάλα αφου είναι δίπλα...

Τελικά δεν ειναι τόσο δίπλα όσο να την έχεις στο πλαινό δίπλα στην ψησταριά - δεν πιάνει χώρο και δεν ειναι κόστος (πέραν των δύο εγγυήσεων για τα σίδερα)

- στην κυριολεξία ειναι 2 λεπτά δουλειά...είναι μεγάλη ευκολία και ηρεμία να ξέρεις οτι δεν θα ξεμείνεις... ΕΚΤΟΣ και ΑΝ εχεις τόσο μεγάλο θέμα με τον χώρο που θα την παρκάρεις την έξτρα μπουκάλα μέχρι να την χρειαστείς...

απο την άλλη μπορείς να το δοκιμάσεις και να δείς...

και ας πούμε οτι έχεις 2 κιλά αέριο στην μπουκάλα τι κάνεις?

Πως αποφασίζεις αν θα πάρεις ή δεν θα πάρεις καινούργια μπουκάλα?

1. Ξέρεις πόσο θέλεις για το επόμενο ψήσιμο ?

2. Θα κάνεις το επόμενο ψήσιμο συμφωνά με το εναπομείναντα αέριο?

3. εστω οτι το επόμενο ψήσιμο απαιτεί μεγαλύτερη ποσότητα αερίου (δεν ξέρω πως μπορείς να το ξέρεις αυτό αλλά τέλος πάντων) πας και παίρνεις καινούργια (άρα χάνεις τα 2κιλά αερίου) ?

Sticky 🔝

 

27 λεπτά πριν, vins είπε

Το μόνο μειονέκτημα με τη δεύτερη μπουκάλα είναι ότι αν είσαι σαν κι εμένα ψάχνεις να βρεις τρόπο να την κουμπώσεις και σε κάτι άλλο (μάτι, Plancha κλπ) και μετά λες μηπως πρέπει να πάρω και τριτη; 😂😂😂

Είμαι στην ίδια φάση όταν βάζω το ooni. Απλά το συνδεω στη δεύτερη μπουκάλα η οποία μετά το τέλος της πίτσας πάει πάλι στη θέση της και περιμένει να έρθει η σειρά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα σε όλους! Τα σουβλάκια ψήνω στους 200-220; ποση ώρα υπολογίζω για να κανω το γύρισμα;  ευχαριστώ 

προσπαθησε να κινηθεις στους 180-200 ειναι υπερβολη οι 220

σε Weber Spirit οι χρονοι ειναι 9-10 λεπτα ανα πλευρα αναλογα ποσο χοντρο ειναι το σουβλακι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

προσπαθησε να κινηθεις στους 180-200 ειναι υπερβολη οι 220

σε Weber Spirit οι χρονοι ειναι 9-10 λεπτα ανα πλευρα αναλογα ποσο χοντρο ειναι το σουβλακι

Ωραία ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

και ας πούμε οτι έχεις 2 κιλά αέριο στην μπουκάλα τι κάνεις?

Πως αποφασίζεις αν θα πάρεις ή δεν θα πάρεις καινούργια μπουκάλα?

1. Ξέρεις πόσο θέλεις για το επόμενο ψήσιμο ?

2. Θα κάνεις το επόμενο ψήσιμο συμφωνά με το εναπομείναντα αέριο?

3. εστω οτι το επόμενο ψήσιμο απαιτεί μεγαλύτερη ποσότητα αερίου (δεν ξέρω πως μπορείς να το ξέρεις αυτό αλλά τέλος πάντων) πας και παίρνεις καινούργια (άρα χάνεις τα 2κιλά αερίου) ?

Ναι ξέρω πόση ώρα θα χρειαστώ για το επόμενο ψήσιμο. Από μισή ώρα μέχρι 1.5 ανάλογα τι θα ψήσω. Δεν θα ξεκινήσω slow and low όταν έχω 2 λίτρα μέσα!

Επίσης ξέρω ότη η ψησταριά μου καίει χοντρικά 1 λίτρο την ώρα (στην πραγματικότητα καίε λιγότερο) οπότε ξέρω με σχτική ακρίβεια πότε θα τελειώσει. Το έχω δοκιμάσει αυτό που σου λέω και έχω πέσει μέσα στην ώρα που τελείωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Ναι ξέρω πόση ώρα θα χρειαστώ για το επόμενο ψήσιμο. Από μισή ώρα μέχρι 1.5 ανάλογα τι θα ψήσω. Δεν θα ξεκινήσω slow and low όταν έχω 2 λίτρα μέσα!

Επίσης ξέρω ότη η ψησταριά μου καίει χοντρικά 1 λίτρο την ώρα (στην πραγματικότητα καίε λιγότερο) οπότε ξέρω με σχτική ακρίβεια πότε θα τελειώσει. Το έχω δοκιμάσει αυτό που σου λέω και έχω πέσει μέσα στην ώρα που τελείωσε.

Κανενα προβλημα τοτε ;) ο καθενας οπως τον βολευει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πτώση τιμής στη Napoleon Prestige 500 στα 2099€ από 2399€ σε διαφορα καταστήματα (ήρθε ειδοποίηση από Σκρουτζ), κάποια από τα οποία έχουν και άτοκες για όποιον ενδιαφέρεται. Είναι η καλύτερη τιμή που έχει βρεθεί από περσι τον Αύγουστο.

https://www.skroutz.gr/s/22975004/Napoleon-Prestige-500-PSistaria-Ygraeriou-Scharas-71x45ek-me-4-Esties-25-7kW-kai-Plaino-Mati-Yperythron-65455.html
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα σε όλους! Τα σουβλάκια ψήνω στους 200-220; ποση ώρα υπολογίζω για να κανω το γύρισμα;  ευχαριστώ 

 κατα τη γνώμη μου  τετοιου είδους κρέατα  ( όπως και μπριζόλες , μπιφτέκια , σουτζουκάκια κ.α.)   θα πρέπει να  μάθεις να τα ψήνεις  εμπειρικά  , δεν είναι κάτι δύσκολο  , θα έλεγα μάλιστα οτι είναι ποιο ασφαλές  απο το να ακολουθήσεις  μια οδηγία   του τύπου   τόση ώρα σε τόσους βαθμούς ,  αυτό γιατί  η ένδειξη θερμοκρασίας στο καπάκι είναι ενδεικτική   αλλά πολύ περισσότερο το οτι η κάθε ψησταριά έχει τους δικούς της χρόνους  π.χ. εαν  ακολουθήσω αυτο που αναφερθηκε νωρίτερα  "στα 9-10 λεπτά ανα πλευρά "   θα τα κάψω στα σίγουρα
, χρησιμοποίησε το χέρι σου  για να  αντιληφθείς  την ένταση της ψησταριάς όπως ακριβώς θα έκανες και με το κάρβουνο , δεν είναι τόσο δύσκολο  όσο φαίνεται  , με τον καιρό θα αποκτήσεις   εμπειρία .

Ακόμη  τα σουβλάκια και   λεπτές μπριζόλες     ψήνονται σε μέτρια προς δυνατή φωτιά   ( δηλδ το χερι μας να μπορεί να μείνει πάνω απο τη σχάρα περιπου  5 δευτερόλεπτα )έτσι ώστε να πάρουν ωραίο χρώμα  και να μείνουν ζουμερά 

καλά ψησίματα !
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πιο σιγουρος και αλανθαστος τροπος για ζουμερα ψητα ειναι να χρησιμοποιεις θερμομετρο και να τα βγαζεις στην ωρα τους. Ακομα και το στηθος κοτοπουλο ζουμερο θα ειναι στους 73C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

O πιο σιγουρος και αλανθαστος τροπος για ζουμερα ψητα ειναι να χρησιμοποιεις θερμομετρο και να τα βγαζεις στην ωρα τους. Ακομα και το στηθος κοτοπουλο ζουμερο θα ειναι στους 73C.

καλό το θερμόμετρο δε λέω  , αλλά ,  αν είναι να  βγάζεις τα σουβλάκια και παϊδάκια με το θερμόμετρο   χάνεται όλη η μαγεία  στο ψήσιμο  , 
το ψήσιμο θέλει φαντασία  και να χρησιμοποιήσεις όλες της  αισθήσεις ,  να νιώσεις ένα πήρε φωτιά απο τον ήχο , να καταλάβεις έαν ψήθηκε απο το χρώμα    και απο την μυρουδιά ( όχι το κάψιμο ) αλλά αυτή τη διαφορετική  μυρουδιά που έχει το ψημένο ψάρι  ας πούμε

εκεί κατα τη γνώμη μου βρίσκεται όλη η μαγεία του ψησίματος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

καλό το θερμόμετρο δε λέω  , αλλά ,  αν είναι να  βγάζεις τα σουβλάκια και παϊδάκια με το θερμόμετρο   χάνεται όλη η μαγεία  στο ψήσιμο  , 
το ψήσιμο θέλει φαντασία  και να χρησιμοποιήσεις όλες της  αισθήσεις ,  να νιώσεις ένα πήρε φωτιά απο τον ήχο , να καταλάβεις έαν ψήθηκε απο το χρώμα    και απο την μυρουδιά ( όχι το κάψιμο ) αλλά αυτή τη διαφορετική  μυρουδιά που έχει το ψημένο ψάρι  ας πούμε

εκεί κατα τη γνώμη μου βρίσκεται όλη η μαγεία του ψησίματος

 

iod8ncU1wKdnl4r-PBA5QKPiieRqPO6Ukby90v-t

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...