Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα μια αγορα τα μειγματα μπαχαρικων απο τους αδερφους Μαλλιωρα Grill Philosophy.

Εχω δοκιμασει για τα μπιφτεκια το οποιο ηταν αρκετα καλο, θα ελεγα 8/10. Θυμιζει πολυ μπιφτεκι απο ωραια ταβερνα η γευση. Τα εκανα με κιμα απο ελια ο οποιος ηταν σχετικα στεγνος. Θα δοκιμασω λιγο πιο λιπαρο την επομενη.

Το μειγμα για κοτοπουλο ηταν ΤΡΟΜΕΡΟ. Ειδικα σε μπουτακια εδωσε τρομερη γευση, αλλα και το στηθος βγηκε πολυ νοστιμο. Θα το δοκιμασω και σε κοντοσουβλι κοτοπουλο.

Τα υπόλοιπα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα, εχω παρει ενα απο το καθενα, μιας και ειμαι φαν των συνταγων που δινουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

45 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εκανα μια αγορα τα μειγματα μπαχαρικων απο τους αδερφους Μαλλιωρα Grill Philosophy.

Εχω δοκιμασει για τα μπιφτεκια το οποιο ηταν αρκετα καλο, θα ελεγα 8/10. Θυμιζει πολυ μπιφτεκι απο ωραια ταβερνα η γευση. Τα εκανα με κιμα απο ελια ο οποιος ηταν σχετικα στεγνος. Θα δοκιμασω λιγο πιο λιπαρο την επομενη.

Το μειγμα για κοτοπουλο ηταν ΤΡΟΜΕΡΟ. Ειδικα σε μπουτακια εδωσε τρομερη γευση, αλλα και το στηθος βγηκε πολυ νοστιμο. Θα το δοκιμασω και σε κοντοσουβλι κοτοπουλο.

Τα υπόλοιπα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα, εχω παρει ενα απο το καθενα, μιας και ειμαι φαν των συνταγων που δινουν.

Καλησπέρα. Από που τα προμηθεύτηκες? 

Το σκεφτόμουν και εγώ. Είδα όμως πχ που έλεγε να βάλουμε 50γρ για επάλειψη ενώ όλη η συσκευασία είναι 120γρ αν δεν κάνω λάθος. Χωρίς να γνωρίζω καθόλου πόσο κοστίζουν, αναρωτήθηκα αν αξίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://bbq.gr/oval-mantemenio-tigani-me-apospomeni-labi-napoleon

 

Αυτό πώς σας φαίνεται για το μάτι των υπέρυθρων? Για ψάρι?

Ψάχνω να βρω κάτι που να έχει σχήμα οβάλ για να στο σχήμα των υπέρυθρων (ορθογώνιο).

Ψητο γίνεται το ψάρι εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, protathlitis said:

Καλησπέρα. Από που τα προμηθεύτηκες? 

Το σκεφτόμουν και εγώ. Είδα όμως πχ που έλεγε να βάλουμε 50γρ για επάλειψη ενώ όλη η συσκευασία είναι 120γρ αν δεν κάνω λάθος. Χωρίς να γνωρίζω καθόλου πόσο κοστίζουν, αναρωτήθηκα αν αξίζει. 

Οι συγκινήσεις δεν μετριούνται με χρήματα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι άνθρωποι ειναι μερακλήδες. Όλοι οι άνθρωποι μετά τα 50 έτσι πρέπει να είμαστε για να πούμε ότι είμαστε πετυχημενοι. Ψησιματα, φίλοι, οικογένεια, τσίπουρο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, protathlitis είπε

Καλησπέρα. Από που τα προμηθεύτηκες? 

Το σκεφτόμουν και εγώ. Είδα όμως πχ που έλεγε να βάλουμε 50γρ για επάλειψη ενώ όλη η συσκευασία είναι 120γρ αν δεν κάνω λάθος. Χωρίς να γνωρίζω καθόλου πόσο κοστίζουν, αναρωτήθηκα αν αξίζει. 

https://www.grillphilosophy.gr/el/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε Ολους. 
Κατοχος μιας Napoleon TravelQ 285 Pro εδω και καποιες μερες. 
Αγοραστηκε απο το ΥΟU σε "προσφορα" 350Ευρω. 
Την προτιμησα απο την Weber Q 2200 καθαρα και μονο επειδη η napoleon εχει 2 καυστηρες. 

Η ψησταρια ηρθε με τις κλασσικες σχαρες της napoleon και με ρυθμιστη για φιαλη  και τιποτα αλλο.
Απο εκει και περα αγοραστηκε και μια φιαλη+ρυθμιστης coral prime 10kg στα 60€, μια βουρτσα καθαρισμου 14€, και τελος απο το amazon de και η σουβλα σε τιμη 117€ (ελλαδα ξεκινα απο 189€)
Συνολο εδωσα 541€ .... Αρκετα χρηματα αλλα λογω μικρου μπαλκονιου δυστηχως δεν μπορουσα να παω σε κατι μεγαλυτερο.

Εως τωρα εχω ψησει μονο χοιρινες μπριζολες και κοτοπουλο παιδακια.
Οι εντυπωσεις μου ειναι θετικοτατες !
σε 5-6 λεπτα εχει πιασει θερμοκρασια 300C. H θερμοκρασια σε ολη την επιφανεια της σχαρας ειναι ομοιομορφη. 
Το καθαρισμα λογο του σχηματος αλλα και του μεγεθους της ειναι ευκολο! 
Το χυτο αλουμινιο της βασης και του καπακιου βοηθουν στην διατηρηση της θερμοκρασιας. 

Στα μονα αρνητικα (αν το πεις αρνητικο) ειναι το βαρος. 
ναι ειναι μια "μικρη ψησταρια" αλλα δεν εχει σχεση με αυτο που βλεπεις στις διαφημισεις. ειναι 18κιλα ... και δεν την λες φορητη. Ναι οταν κρυωσει και την καθαρισεις θα την μαζεψεις και θα την βαλεις στην αποθηκη ... αλλα αν σκεφτεσαι οτι θα την μεταφερεις στο εξοχικο για το ΣΚ ... δεν υπαρχει περιπτωση! 



 

20231130_160336.jpg

20231201_180727.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Μου την φέρανε και εμένα την Kenton 3b.

Τώρα πρέπει να βρω το κουράγιο, να κάτσω 2 ώρες να την στήσω...

 

IMG_20231203_123739.jpg

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

10 ώρες πριν, dskoul είπε

Καλησπερα σε Ολους. 
Κατοχος μιας Napoleon TravelQ 285 Pro εδω και καποιες μερες. 
Αγοραστηκε απο το ΥΟU σε "προσφορα" 350Ευρω. 
Την προτιμησα απο την Weber Q 2200 καθαρα και μονο επειδη η napoleon εχει 2 καυστηρες. 

Η ψησταρια ηρθε με τις κλασσικες σχαρες της napoleon και με ρυθμιστη για φιαλη  και τιποτα αλλο.
Απο εκει και περα αγοραστηκε και μια φιαλη+ρυθμιστης coral prime 10kg στα 60€, μια βουρτσα καθαρισμου 14€, και τελος απο το amazon de και η σουβλα σε τιμη 117€ (ελλαδα ξεκινα απο 189€)
Συνολο εδωσα 541€ .... Αρκετα χρηματα αλλα λογω μικρου μπαλκονιου δυστηχως δεν μπορουσα να παω σε κατι μεγαλυτερο.

Εως τωρα εχω ψησει μονο χοιρινες μπριζολες και κοτοπουλο παιδακια.
Οι εντυπωσεις μου ειναι θετικοτατες !
σε 5-6 λεπτα εχει πιασει θερμοκρασια 300C. H θερμοκρασια σε ολη την επιφανεια της σχαρας ειναι ομοιομορφη. 
Το καθαρισμα λογο του σχηματος αλλα και του μεγεθους της ειναι ευκολο! 
Το χυτο αλουμινιο της βασης και του καπακιου βοηθουν στην διατηρηση της θερμοκρασιας. 

Στα μονα αρνητικα (αν το πεις αρνητικο) ειναι το βαρος. 
ναι ειναι μια "μικρη ψησταρια" αλλα δεν εχει σχεση με αυτο που βλεπεις στις διαφημισεις. ειναι 18κιλα ... και δεν την λες φορητη. Ναι οταν κρυωσει και την καθαρισεις θα την μαζεψεις και θα την βαλεις στην αποθηκη ... αλλα αν σκεφτεσαι οτι θα την μεταφερεις στο εξοχικο για το ΣΚ ... δεν υπαρχει περιπτωση! 



 

20231130_160336.jpg

20231201_180727.jpg

Λίγο πολύ πάντως σε αυτά τα κιλά είναι τέτοιου είδους/τύπου ψησταριές. Προφανώς υπάρχουν και εξαιρέσεις, όπως πχ η Weber Go Anywhere Gas

https://www.weber.com/GB/en/portable-barbecues/go-anywhere-gas-barbecue/1141056.html

όμως είναι διαφορετική κατασκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό έχω να ποσταρω εδώ οπότε ας βάλω τα σημερινά. 

 

Το παράδοξο είναι πως έβαλα νέα (σφραγισμένη) φιάλη prime κόκκινη και το μανόμετρο έδειχνε μέχρι τη μέση αντί ότι είναι τέρμα γεμάτη. Έχει ξανά τύχει σε κανέναν; 

 

 

IMG_4186.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, zanskou said:

Καιρό έχω να ποσταρω εδώ οπότε ας βάλω τα σημερινά. 

 

Το παράδοξο είναι πως έβαλα νέα (σφραγισμένη) φιάλη prime κόκκινη και το μανόμετρο έδειχνε μέχρι τη μέση αντί ότι είναι τέρμα γεμάτη. Έχει ξανά τύχει σε κανέναν; 

 

 

 

image.png.4793bcb7b2c3e2ce457fb58518c071e7.png

αυτα τι ειναι? κ που τα βρηκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sndev είπε

image.png.4793bcb7b2c3e2ce457fb58518c071e7.png

αυτα τι ειναι? κ που τα βρηκες!

Rib eye Αργεντινής. Εξαιρετικά ευγευστο αν και όχι κάτι ιδιαίτερα ψαγμενο. Από το σούπερ μάρκετ τα πήρα (εχω ξαναπάρει και αρκετές φορές στο παρελθόν και πάντα βγαίνουν μια χαρά.) 

 

Δεν έμεινε κολυμπηθροξυλο :P 

 

 

IMG_4189.jpeg

Επεξ/σία από zanskou
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/09/2023 at 13:05, SagoniasSlutRos said:

 

Εδω θα βρεις 2 που εχω χρησιμοποιησει και δουλευουν τελεια:

Αυτο εδω ειναι το μονο εμποριου που εχω βρει και ψεκαζει σε συνεφο και βαζεις οτι λαδι θες. Εχω δοκιμασει ελαιολαδο και λαδι ρυζιου και ψεκαζει τελεια. Προφανως μπορεις να βρεις και απο αλλο καταστημα. Αυτο παντως δουλευει κομπλε
https://share.temu.com/AKIMKsrGrnA

 

Ψεκαζει το λαδι / ηλιέλαιο σαν νέφος?

Ένα άλλο που είχα πάρει,  νέφος ψεκαζε το νερό μόνο. Το λαδι σε γραμμή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, zanskou είπε

Καιρό έχω να ποσταρω εδώ οπότε ας βάλω τα σημερινά. 

 

Το παράδοξο είναι πως έβαλα νέα (σφραγισμένη) φιάλη prime κόκκινη και το μανόμετρο έδειχνε μέχρι τη μέση αντί ότι είναι τέρμα γεμάτη. Έχει ξανά τύχει σε κανέναν; 

 

Ναι! σε εμενα ! Παραξενευτηκα ειναι η αληθεια και εγω. Αλλα ζυγισα την φιαλη και ηταν οπως επρεπε. Επισης η ροη ειναι οκ. Καπου διαβασα οτι η ένδειξη ειναι ενδεικτική και εφοσον ειναι στο "πρασινο" ειναι οκ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tsino είπε

Ψεκαζει το λαδι / ηλιέλαιο σαν νέφος?

Ένα άλλο που είχα πάρει,  νέφος ψεκαζε το νερό μόνο. Το λαδι σε γραμμή. 

 

Αυτό από temu ψεκάζει νέφος, το μόνο που έχω πετύχει να το κάνει. Παρήγγειλα κι άλλο να έχω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...