Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, F117 είπε

Να ψηθεί ψάρι σε τηγανι-πλακα μαντέμι στο μάτι υπέρυθρων παίζει?

Η γενικά κάποιος τρόπος να ψήσεις ψάρι στις υπέρυθρες? Στο χαμηλό?

Μπορείς να ψήσεις/τηγανίσεις 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Χτες ειχα παει πρακτικερ και χαζευα τις ψησταριες που ειχε εκει.

Οι χειροτερες με διαφορα ηταν κατι natera. Μεταλα που λυγιζαν, την κουνουσες και πηγαινε σαν βαρκα κλπ.

Μετα οι landman και οι jamestown ηταν στα ιδια επιπεδα, αλλα νομιζω ενα κλικ πιο στιβαρη η jamestown. Βεβαια στα ραφια και στο σκελετο ειναι απο υλικο βαμμενο που φαινεται οτι θα ξεβαψει και θα σκουριασει.

Σε ολες τις παραπανω δεν υπαρχει συμπαγης καδος ψησιματος, αλλα κατι λαμαρινες, αλλου πολυ λεπτες και αλλου πιο χοντρες. Το θετικο ειναι οτι καθαρισουν ευκολα.

Μετα ειχε και weber spirit και genesis που καταλαβαινεις το "οτι πληρωνεις παιρνεις".

Να πω την αληθεια μου αφησαν τελειως διαφορετικη εντυπωση προσωπικα.Πριν 2 εβδομαδες ειχα παει κ εγω Πρακτικερ Παλληνης για τον ιδιο λογω μιας κ εχει πολυ μεγαλη ποικιλια.Καλα oι weber σε σχεση με τις αλλες εινα ιδιαφορα Φεραρι-Φιατ....αλλα στις landmann σε σχεση με τις jamestown μου φανηκε μεγαλη η διαφορα.Ειχε ενα καπνηστηρι της jamestown που το εψηνα επειδη το ειχε τρομερη τιμη σε προσφορα κ το επαιξα λιγο με βια(οταν δεν βλεπαν οι πωλητες) και πηγε να ΣΚΩΡΠΙΣΕΙ χωρις καμια υπερβολη.Ασε που η κατασκευη δεν ηταν καλη.Το καπακι δεν εφαρμωζε καλα ,ουτε εκλεινε

Aυτη εδω συγκεκριμενα κ ενα καπνηστιρη μου αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις https://www.skroutz.gr/s/9272392/Landmann-Dorado-Mantemenia-PSistaria-Karvounou-me-Kapaki-Rodes-kai-Voithitiki-Epifaneia-Charcoal-56x42ek-31401.html  Οσο κ να την επαιζα δεν κουνουσε τιποτα ,κανενα μερος της ψησταριας.

Μιλαω κυριως για καρβουνου κ καπνηστηρια.Σε γκαζι δεν μου εκανε κατι κλικ κ θεωρω οτι οποιος επενδυσει ψησταρια καλυτερα να το καθυστρερησει ωστε να μαζεψει ενα μικρο ποσο ακομα κ να παει σε κατι επωνυμο.Ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα 

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alimentas είπε

Να πω την αληθεια μου αφησαν τελειως διαφορετικη εντυπωση προσωπικα.Πριν 2 εβδομαδες ειχα παει κ εγω Πρακτικερ Παλληνης για τον ιδιο λογω μιας κ εχει πολυ μεγαλη ποικιλια.Καλα oι weber σε σχεση με τις αλλες εινα ιδιαφορα Φεραρι-Φιατ....αλλα στις landmann σε σχεση με τις jamestown μου φανηκε μεγαλη η διαφορα.Ειχε ενα καπνηστηρι της jamestown που το εψηνα επειδη το ειχε τρομερη τιμη σε προσφορα κ το επαιξα λιγο με βια(οταν δεν βλεπαν οι πωλητες) και πηγε να ΣΚΩΡΠΙΣΕΙ χωρις καμια υπερβολη.Ασε που η κατασκευη δεν ηταν καλη.Το καπακι δεν εφαρμωζε καλα ,ουτε εκλεινε

Aυτη εδω συγκεκριμενα κ ενα καπνηστιρη μου αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις https://www.skroutz.gr/s/9272392/Landmann-Dorado-Mantemenia-PSistaria-Karvounou-me-Kapaki-Rodes-kai-Voithitiki-Epifaneia-Charcoal-56x42ek-31401.html  Οσο κ να την επαιζα δεν κουνουσε τιποτα ,κανενα μερος της ψησταριας.

Μιλαω κυριως για καρβουνου κ καπνηστηρια.Σε γκαζι δεν μου εκανε κατι κλικ κ θεωρω οτι οποιος επενδυσει ψησταρια καλυτερα να το καθυστρερησει ωστε να μαζεψει ενα μικρο ποσο ακομα κ να παει σε κατι επωνυμο.Ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα 

Συμφωνώ απολύτως. Είναι πράγματι επένδυση η επιλογή ποιοτικής ψησταριάς αερίου. Και βέβαια, τα προϊόντα της landmann αξίζουν και με το παραπάνω το κόστος αγοράς τους και δεν θα πρέπει επ' ουδενί να συγκρίνονται με υποδεέστερες συσκευές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, alimentas said:

Να πω την αληθεια μου αφησαν τελειως διαφορετικη εντυπωση προσωπικα.Πριν 2 εβδομαδες ειχα παει κ εγω Πρακτικερ Παλληνης για τον ιδιο λογω μιας κ εχει πολυ μεγαλη ποικιλια.Καλα oι weber σε σχεση με τις αλλες εινα ιδιαφορα Φεραρι-Φιατ....αλλα στις landmann σε σχεση με τις jamestown μου φανηκε μεγαλη η διαφορα.Ειχε ενα καπνηστηρι της jamestown που το εψηνα επειδη το ειχε τρομερη τιμη σε προσφορα κ το επαιξα λιγο με βια(οταν δεν βλεπαν οι πωλητες) και πηγε να ΣΚΩΡΠΙΣΕΙ χωρις καμια υπερβολη.Ασε που η κατασκευη δεν ηταν καλη.Το καπακι δεν εφαρμωζε καλα ,ουτε εκλεινε

Aυτη εδω συγκεκριμενα κ ενα καπνηστιρη μου αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις https://www.skroutz.gr/s/9272392/Landmann-Dorado-Mantemenia-PSistaria-Karvounou-me-Kapaki-Rodes-kai-Voithitiki-Epifaneia-Charcoal-56x42ek-31401.html  Οσο κ να την επαιζα δεν κουνουσε τιποτα ,κανενα μερος της ψησταριας.

Μιλαω κυριως για καρβουνου κ καπνηστηρια.Σε γκαζι δεν μου εκανε κατι κλικ κ θεωρω οτι οποιος επενδυσει ψησταρια καλυτερα να το καθυστρερησει ωστε να μαζεψει ενα μικρο ποσο ακομα κ να παει σε κατι επωνυμο.Ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα 

Επειδή το έχω το καπνιστηρι και το πήρα κάτω από 300€, είναι φοβερό για αυτά τα χρήματα. Σε σύγκριση δε με καπνιστήρια των 700-800€ (πχ εισαγωγικα μοντέλα pit boss) ήταν κλεψιά. Εννοώντας ότι σε καμία περίπτωση δεν άξιζαν τη διαφορα σε ποιότητα κατασκευής/λαμαρινας κλπ. Επίσης μη συγκρίνουμε τα εκθεσιακά που πέραν του ότι τα συναρμολογούν συνηθως όπως να ναι γιατί βιάζονται (έχω δει να λείπουν αρκετές φορές βίδες πχ), τα ανοιγοκλείνουν κάθε μέρα 500 άτομα. 

 

Just now, est said:

Συμφωνώ απολύτως. Είναι πράγματι επένδυση η επιλογή ποιοτικής ψησταριάς αερίου. Και βέβαια, τα προϊόντα της landmann αξίζουν και με το παραπάνω το κόστος αγοράς τους και δεν θα πρέπει επ' ουδενί να συγκρίνονται με υποδεέστερες συσκευές...

Συμφωνούμε στο θέμα της επένδυσης. Διαφωνούμε ως προς τη landmann. Έτυχε να τη δω εν δράσει και πέραν της ελαφρώς καλύτερης συναρμογής από Jamestown, στο ψήσιμο δεν τα είχε πάει το ίδιο καλά. Χίλιες φορές αν είναι να φτάσεις στα 400-500 να περιμένεις λίγο ακόμα και να πάρεις Napoleon/Weber. Η Jamestown Knox σου δίνει τουλάχιστον το μάτι υπερύθρων σε αυτήν την τιμη που οι υπόλοιπες εταιριες στο τιμολογούν 200€ μόνο του. 

Ξέχασα να πω για τη Landmann που έτυχε να δω (νομίζω Triton ήταν) ότι το συρτάρι που είχε από κάτω ήταν πανομοιότυπο με την Naterial των 170€ σε προσφορά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η Landman  δεν ειναι τυχαια εταιρια που βγαζει φασον μοντελα κτλ.Εχει αντιπροσωπεια στην Ελλαδα,servise κτλ

Προσωπικη εμπειρια ηταν το παραπανω σε 2 κοντινα μοντελα χωρις να εχω ψησει σε καμια απ τις 2.Με βαση την ποιοτητα που ειδα αν ειχα να ξοδεψω το ιδιο ποσο θα επαιρνα ευκολα την Landmann.Εχω ξαναδει κ στο Χαλαδρι που ειναι η αντιπρωπεια μοντελα κ μου ειχαν αφησει την ιδια αισθηση σαν ποιοτητα κατασκευης.Το καπνηστηρι βεβαια στα 300 ακομα με τα ελλατωματα του ειναι πολυ καλη η τιμη.Δεν βρισκεις κατι σε τετοιο ποσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, F117 είπε

Δυνατός...ποιο τηγάνι προτίνεις?

 

Το τηγάνι είναι το παρακάτω 

https://www.skroutz.gr/s/15360603/Lodge-Tigani-apo-Mantemi-30-5cm-L10SK3.html

Η ψησταριά που έχω διαθέτει το μεγάλο πλαϊνό μάτι infrared.

Προτίμησε σκεύη της Lodge ή της Perromax.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, alimentas said:

Παντως η Landman  δεν ειναι τυχαια εταιρια που βγαζει φασον μοντελα κτλ.Εχει αντιπροσωπεια στην Ελλαδα,servise κτλ

Προσωπικη εμπειρια ηταν το παραπανω σε 2 κοντινα μοντελα χωρις να εχω ψησει σε καμια απ τις 2.Με βαση την ποιοτητα που ειδα αν ειχα να ξοδεψω το ιδιο ποσο θα επαιρνα ευκολα την Landmann.Εχω ξαναδει κ στο Χαλαδρι που ειναι η αντιπρωπεια μοντελα κ μου ειχαν αφησει την ιδια αισθηση σαν ποιοτητα κατασκευης.Το καπνηστηρι βεβαια στα 300 ακομα με τα ελλατωματα του ειναι πολυ καλη η τιμη.Δεν βρισκεις κατι σε τετοιο ποσο.

Τυχαία εταιρια σίγουρα δεν ήταν. Παλιά εταιρια για το χώρο του BBQ στην Ευρώπη. Ωστόσο πλέον ακόμα και το R&D στην Κίνα το έχει, όχι μόνο παραγωγή. Το θέμα του φασόν είναι καπως παρεξηγημένο γενικά. ΟΛΟΙ δίνουν φασόν, αν όχι όλη την ψησταριά, κομμάτια της. Και Weber και Napoleon παράγουν Κίνα (οι prestige πέραν της phantom είναι made in Canada ακόμα). Βασικά υπάρχουν στάδια για την παραγωγή στην Κίνα: αυτοί που έχουν δικά τους εργοστασια εκει, αυτοί που δίνουν φασόν όλη την ψησταριά, και αυτοί που δίνουν μέρη αυτής  και μπορεί και να τη συναρμολογούν και σε αλλες χώρες εκτός Κίνας. Αυτό που παίζει ρόλο είναι ο ποιοτικός έλεγχος. Μπακαλιστικα το φασόν σου λέει ότι με 2,5% απόρριψη προϊόντος πχ η ψησταριά σου βγαίνει 100€. Με 5% σου βγαίνει 250€ (τυχαία νούμερα) και ούτω καθεξής. Όσο πιο αυστηρός ο ποιοτικός έλεγχος, τόσο πιο ακριβή η παραγωγή και τόσο χαμηλότερος ο αριθμός πιθανών ελαττωμάτων. 

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, alimentas είπε

Να πω την αληθεια μου αφησαν τελειως διαφορετικη εντυπωση προσωπικα

Και οι δύο κουνουσαν αρκετά, λογικά λασκαρισμενες βίδες. (Οι Weber γιατί δεν κουνουσαν όμως?) Σχάρες πανομοιότυπες. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι στη landmann η λαμαρίνα στα πλάγια της σχάρας ήταν πιο λεπτή και με το χέρι λίγο την κουνούσες και στραβωνε, ενώ της Jamestown δεν το έκανε αυτό, αφού λογικά ήταν πιο χοντρή. Καπάκια, φλογοκρυπτες κλπ σχεδόν ίδια.

Να λέμε και τα καλά, φίλος με landmann που την μπουρλωτιασε από λίπη που πήραν φωτιά, του άλλαξαν δωρεάν το καπάκι που ξεφλουδισε μέσα-έξω. Άρα τουλάχιστον, έχει καλό support. 

Αλλά στα 500€ που κοστίζει περίπου, δεν θα την επέλεγα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με καμία δύναμη στα 500.Γι αυτο κ μίλησα κυρίως για τις καρβουνου κ τα καπνιστήρια. Για γκάζι αν κάποιος δεν διαθέτει το μπάτζετ ας πάρει μια kenton. Αυτές κουνάνε σαν την Δημητρουλα όταν πάει Νάξο με 8 μποφόρ 

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Και οι δύο κουνουσαν αρκετά, λογικά λασκαρισμενες βίδες. (Οι Weber γιατί δεν κουνουσαν όμως?) 

Γιατί στις weber ο κάδος είναι ενιαίος, το καπάκι επίσης ενιαίο, δεν έχει κομμάτια που πρέπει να συνδέσεις με βίδες παξιμάδια και πριτσίνια. Βιδώνεις τον κάδο στα πόδια και τα πόδια μεταξύ τους με κάθετες δοκούς.  Οι άλλες έχουν τόσα κομμάτια που πρέπει να ενώσεις, σαν τα προϊόντα του ΙΚΕΑ. 

Δεν είναι όλες έτσι αλλά οι περισσότερες αυτήν την κατασκευή έχουν. Βέβαια είναι και αυτό που είπες ότι στα εκθεσιακά δεν κάνουν και την καλύτερη συναρμολόγηση, αλλά είναι καλό τεστ  αντοχής με τόσα χέρια που τις περνάνε. Σίγουρα και τα μικρά μοντέλα των επώνυμων ψησταριών δεν είναι άριστα, σε σχέση με τα ακριβότερα αλλά για entry level είναι άριστα. Ένας μέσος ψήστης θα κάνει την δουλειά του και με τις φθηνότερες τίμιες προτάσεις (που ακόμα και όσοι έχουν επώνυμες θα τις αγόραζαν για κάποιο εξοχικό κλπ).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/11/2023 at 09:26, AristidisZ said:

Ξυπνάω σήμερα το πρωί, βλέπω ότι από τον αέρα η κουκούλα που είχα στην Napoleon (F365, με τον πλαϊνό καυστήρα) πρέπει να έχει φτάσει Σαλαμίνα τώρα που μιλάμε...

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια με καλό vfm ; (ήτοι όχι από Naopoleon...)

αυτή εχω πάρει εγώ είναι αξιοπρεπέστατη και ακριβής στα μετρα της ψησταριάς

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09DK28SF2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&th=1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, t@s είπε

αυτή εχω πάρει εγώ είναι αξιοπρεπέστατη και ακριβής στα μετρα της ψησταριάς

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09DK28SF2/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&th=1

 

Εσένα έχει πλαϊνό καυστήρα ή διπλώνουν και τα δυο ράφια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, t@s είπε

διπλώνουν και τα δυο. νομιζα ειχες το απλο μοντελο και εσυ

Έχω αυτό με το infrared πλάι, άρα λογικά θέλω ένα μέγεθος πιο μεγάλη 

thanks πάντως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...