Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλημέρα.

4ο ψήσιμο εχθές με την unimac trend και έβγαλα το συμπέρασμα ότι κάτι πάει λάθος στο όλο σύστημα.

Για κάποιο λόγο δεν έχω δύναμη στην φλόγα, εχθές δοκίμασα και ψήσιμο και τηγάνισμα δίπλα και η φωτιά ήταν χαμηλή οι πατάτες τηγανίζονταν για πολύ ώρα με χαμηλή ένταση παρόλο ότι ήταν στο φουλ.

Και γενικά με το εργοστάσιο που μίλησα μου είπαν ότι με 3 καυστήρες τέρμα πρέπει να πιάσω 200-220 βαθμούς εγώ πιάνω 180.

Έχω βάλει ένα ρυθμιστή πίεσης από λερου ο οποίος έχει και μανόμετρο πάνω του 30mb 2,5-3 bar 

Το εργοστάσιο μου είπε ότι πρέπει να μπει 30-1,5 

Να φταίει αυτό?

Οπως σου ειπε και ο @ilpapacha τσεκαρε οτι εχεις σωστο ρυθμιστη με αρκετη ροη αεριου για να καλυψει ολους τους καυστηρες συν το πλαινο ματι.

Επισης μην ξεχνας οτι εχει κρυο αυτες τις μερες και η συγκεκριμενη ψησταρια δεν εχει καποια ιδιαιτερη μονωση και μπορει να την επηρεάζει και ο αερας που πιθανο να υπαρχει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Καλημέρα.

4ο ψήσιμο εχθές με την unimac trend και έβγαλα το συμπέρασμα ότι κάτι πάει λάθος στο όλο σύστημα.

Για κάποιο λόγο δεν έχω δύναμη στην φλόγα, εχθές δοκίμασα και ψήσιμο και τηγάνισμα δίπλα και η φωτιά ήταν χαμηλή οι πατάτες τηγανίζονταν για πολύ ώρα με χαμηλή ένταση παρόλο ότι ήταν στο φουλ.

Και γενικά με το εργοστάσιο που μίλησα μου είπαν ότι με 3 καυστήρες τέρμα πρέπει να πιάσω 200-220 βαθμούς εγώ πιάνω 180.

Έχω βάλει ένα ρυθμιστή πίεσης από λερου ο οποίος έχει και μανόμετρο πάνω του 30mb 2,5-3 bar 

Το εργοστάσιο μου είπε ότι πρέπει να μπει 30-1,5 

Να φταίει αυτό?

Καλημέρα

 η χθεσινή μέρα ήταν από λίγο έως πολύ δύσκολη για ψήσιμο με ψησταριά υγραερίου ανάλογα με την περιοχή , ο αέρας αλλά και η χαμηλή θερμοκρασία μειώνουν κατά πολύ την απόδοση της ψησταριάς, κάτι που δικαιολογεί την απόκλιση θερμοκρασίας από την μέγιστη που δίνει η εταιρεία,η λύση για τον χειμώνα είναι η χρήση προπανίου με ρυθμιστή πίεσης στα 37mb ή ακόμη και στα 50mb 

Σε ότι αφορά τον υπάρχων ρυθμιστή θεωρώ ότι υπερκαλύπτει τις ανάγκες της ψησταριάς που καταναλώνει  μείγμα χωρίς να  δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα 

 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

Αέρα δεν είχε την ώρα που εψηνα αλλά άσχετα με αυτό όπος είπα είναι το 4ο ψήσιμο το έχω τσεκαρει ξανά δηλαδή!

Όταν λέτε μείγμα η προπάνιο τι ακριβώς εννοείτε?!!

Εγώ απλά πήρα τηλέφωνο εδώ κοντά έναν που πουλάει φιάλες υγραερίου ( δεν ξέρω ακριβώς τι έχει μέσα δηλαδή) και μου έφερε μια φιάλη σπίτι 45€ 23 φιάλη 22 αέριο. 

Από το εργοστάσιο μου είπαν ότι με τέρμα τα μάτια άδεια ψησταριά πρέπει να πιάνω 200-220+ και εμένα δεν πήγε πάνω από 180!

πάρτε και μία φώτοIMG_20231125_144219.jpg.60a525c153ce25d00d0a8b859ccd1f58.jpg

Μερικές φωτογραφίες ακόμα,.

Στην πισο μεριά εκεί που έχω βελάκι είναι φυσιολογικό αυτό το κενό? 

Γιατί όπος την έβλεπα που έψηνε από εκεί έφευγε ο καπνός κάι η ζέστη

Λογικά φυσιολογικό είναι απλά ρωτάω μπας και received_1057648568768174.jpeg.aced625174bd9bf0e7388d78b1cda3c3.jpegreceived_720089610042347.jpeg.9f474f58caa6240e859cdb018064044f.jpegreceived_666582468931495.jpeg.52923d002f8e59185d461a2b4da9b2c5.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mastoras007 νομίζω πως ο @Amaretos έχει δίκαιο....

Δες λίγο τις φωτός που βρήκα από βιντεάκια του YouTube για τα κενά από πισω.

Αν όλα είναι οκ ίσως θα πρέπει να κάνεις καμιά παντεντουλα....

Η να μας πούνε άλλοι κάτοχοι της unimac ότι έτσι είναι κτλπ

 

Screenshot_2023-11-26-20-31-58-66_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tutuyo είπε

κατι λειπει απο εκει ρε, δεν ειναι φυσιολογικο

μου φαινεται σαν να εχεις βιδωσει αναποδα το φυλλο της πλατης?

Όλο αυτό το κομμάτι που βλέπετε ήταν Φιξ έτσι ήρθε δεν συναρμολογησα κάτι σε όλο το πάνω μέρος!

Ας βρεθεί κάποιος με παρόμοιο μοντέλο να μας πει!!

 

49 λεπτά πριν, F117 είπε

@mastoras007 νομίζω πως ο @Amaretos έχει δίκαιο....

Δες λίγο τις φωτός που βρήκα από βιντεάκια του YouTube για τα κενά από πισω.

Αν όλα είναι οκ ίσως θα πρέπει να κάνεις καμιά παντεντουλα....

Η να μας πούνε άλλοι κάτοχοι της unimac ότι έτσι είναι κτλπ

 

Screenshot_2023-11-26-20-31-58-66_f9ee0578fe1cc94de7482bd41accb329.jpg

Ε δεν φαίνεται και πολύ το σημείο που μας νοιάζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

Αέρα δεν είχε την ώρα που εψηνα αλλά άσχετα με αυτό όπος είπα είναι το 4ο ψήσιμο το έχω τσεκαρει ξανά δηλαδή!

Όταν λέτε μείγμα η προπάνιο τι ακριβώς εννοείτε?!!

Εγώ απλά πήρα τηλέφωνο εδώ κοντά έναν που πουλάει φιάλες υγραερίου ( δεν ξέρω ακριβώς τι έχει μέσα δηλαδή) και μου έφερε μια φιάλη σπίτι 45€ 23 φιάλη 22 αέριο. 

Από το εργοστάσιο μου είπαν ότι με τέρμα τα μάτια άδεια ψησταριά πρέπει να πιάνω 200-220+ και εμένα δεν πήγε πάνω από 180!

πάρτε και μία φώτοIMG_20231125_144219.jpg.60a525c153ce25d00d0a8b859ccd1f58.jpg

Μερικές φωτογραφίες ακόμα,.

Στην πισο μεριά εκεί που έχω βελάκι είναι φυσιολογικό αυτό το κενό? 

Γιατί όπος την έβλεπα που έψηνε από εκεί έφευγε ο καπνός κάι η ζέστη

Λογικά φυσιολογικό είναι απλά ρωτάω μπας και received_1057648568768174.jpeg.aced625174bd9bf0e7388d78b1cda3c3.jpegreceived_720089610042347.jpeg.9f474f58caa6240e859cdb018064044f.jpegreceived_666582468931495.jpeg.52923d002f8e59185d461a2b4da9b2c5.jpeg

όπως προείπαν  φαίνεται να έχεις πολύ μεγάλο ανοιγμα  στο πίσω μέρος της ψησταριάς   -το οποίο αν είδα καλά βρίσκεται στο ύψος της επάνω σχάρας  , στείλε τη φωτογραφία στην εταιρία για επιβεβαίωση
Τα υγραέρια που υπάρχουν στην αγορά  είναι δύο  α) το μείγμα   , απο βουτάνιο  και προπάνιο -που πιθανότατα είναι και το δικό σου -   που προορίζεται για οικιακή χρήση  και β)  το προπάνιο που χρησιμοποιείτε επαγγελματικά , το δευτερο  συμπεριφέρεται καλύτερα  στις χαμηλές θερμοκρασίες
Ο ρυθμιστής σου είναι  30mb /1,5 k/h    
   Σε οτι αφορά την θερμοκρασία   σε σχέση με τις προδιαγραφές  της ψησταριάς  δεν νομίζω οτι απέχει πολύ απ αυτή που βλέπεις  , οι 200°-220° που αναφέρονται σαν  θερμοκρασία λειτουργίας ή μέγιστης , επιτυγχάνεται   με άδεια  σχάρα και πιθανότατα η μέτρηση να έγινε με θερμοκρασία περιβάλλοντος  περίπου στους 20° +  αν μάλιστα προσθέσεις και  την απώλεια θερμοκρασίας απο το  πίσω μέρος   οι 180° που βλέπεις  είναι μέσα στα πλαίσια

Κάτι άλλο, για τη θερμοκρασία που διαβάζουμε στο θερμόμετρο  είναι μια ένδειξη - μέτρηση  που ναι μεν μας δείχνει  το κατα πόσο έχει ζεσταθεί η σχάρα μας και είναι  έτοιμη  να ψήσουμε  αλλά αυτή είναι ενδεικτική και οχι η πραγματική που υπάρχει πάνω στη σχάρα και που για να μπορέσουμε να ψήσουμε   σωστά θα πρέπει να  είναι κοντά στους  + - 300°, αυτός είναι  ο λόγος που χρειαζόμαστε   δυνατή φωτιά  αλλά και σωστή κατανομή της θερμοκρασίας  -μια σχάρα με μεγάλη μάζα βοηθάει πολύ - κάτι που επιτυγχάνεται εύκολα και σωστά  όταν έχουμε πολλούς καυστήρες

και μια συμβουλή -που  απορρέει και απο τα παραπάνω-  μην γεμίζεις όλη την επιφάνεια της σχάρας σου , λιγότερα κομματια  τοποθετημένα  πάνω απο  τους καυστήρες  και πολύ καλό ζέσταμα πριν  ξεκινήσεις

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mastoras007 είπε

Οι δικές σας πως είναι ρε παιδιά από πισο?? 

Εξαρτάται την μάρκα και την σχετική υλοποίηση. Στις weber έχουν άνοιγμα πίσω 1 με 1 1/2 δάκτυλο κενό και είναι μιάμιση παλάμη πάνω από τη επιφάνεια των σχαρών το άνοιγμα. Ίδια φιλοσοφία και στις Napoleon.

Το θερμόμετρο σου δείχνει θερμοκρασία θαλάμου και όχι την θερμοκρασία στις σχάρες. Λόγω και του ανοίγματος που έχει πίσω δεν έχει πραγματική ένδειξη. Αν έχεις θερμόμετρο που μετράει θερμοκρασία επιφανειών θα καταλάβεις την διαφορά.

Αν έχει αέρα και χτυπάει από την πίσω μεριά, άλλαξέ της φορά ώστε να μην έχεις θέμα. Άλλωστε έχει ροδάκια, οπότε μικρός ο κόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Καλημέρα

Η θερμοκρασία που γράφω 200-220 είναι η θερμοκρασία που πρέπει να έχει η ψησταριά όπος είναι 

Θα στείλω ένα email στην εταιρεία 

Στειλε και φωτογραφιες απο την πισω μερια να επιβεβαιωσουν οτι οντως ετσι πρεπει να ειναι, και επισης να τηρεις αυτο που σου ειπαν, την ψησταρια γκαζιου δεν την γεμιζουμε οπως τα καρβουνα με κρεας απο ακρη σε ακρη, αφηνεις κενα  για τυχον αναφλεξεις και να μην πεφτει πολυ η θερμοκρασια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Vsrs7 said:

Σε αυτό το budget οι Naterial Kenton από Leroy είναι μονόδρομος. Τις έχει προσφορά τώρα κιόλας, με 3 καυστήρες στα 179€ και με 4 στα 229€ νομίζω. 

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...