Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 minutes ago, ηνίοχος said:

εύχομαι μόνο να κάνεις την υπέρβαση και να δοκιμάσεις πατσά με  κόκκινο και  ξύδι όπως τον τρώμε εδώ στα βόρεια 

6 χρονια καβαλα κ τα 2 ερωτικός μεταναστης Θεσσαλονίκη λες να μου γλύτωσε; αλλο να ξερεις οτι πας για πατσα κ αλλο να ξεκινας για πικανια που χει εσανς μυρωδιας χθεσινής μαριναδας απο κοτοπουλο

28 minutes ago, koo said:

Εχω την εντύπωση οτι την ακουμπάς και πάνω απο την σχάρα και ψήνεις χωρίς πρόβλημα.

"Τοποθετώντας την επισμαλτωμένη πλάκα ψησίματος επάνω στη σχάρα της ψησταριάς σου, θα ψήσεις άφοβα τα μικρότερα κομμάτια κρέατος ή τα ευαίσθητα λαχανικά που συχνά πέφτουν ανάμεσα στα κενά που αφήνουν οι κλασικές σχάρες των μπάρμπεκιου. "

Για πίτσα δεν το γνωρίζω, πιθανώς ναι.. 

 

Η πιτσα σε μαντεμι θέλει προσοχη γτ το θα καψει τη ζυμη κ δε θα ψηθουν τα toppings. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

12 ώρες πριν, sndev είπε

6 χρονια καβαλα κ τα 2 ερωτικός μεταναστης Θεσσαλονίκη λες να μου γλύτωσε; αλλο να ξερεις οτι πας για πατσα κ αλλο να ξεκινας για πικανια που χει εσανς μυρωδιας χθεσινής μαριναδας απο κοτοπουλο

 

τα εχουμε ξαναπει  , για κάποιο λόγο έχεις την αίσθηση  της μυρουδιάς απο  το προηγούμενο ψήσιμο στη ψηαστριά  , κάτι που μπορεί να συμβαίνει  λόγο της ευαίσθητης όσφρησης  ή ακόμη και απο αυθυποβολή , δεν έχει σημασία  είναι σεβαστό σε κάθε περίπτωση .

Αυτό όμως δεν ισχύει για όλους  , εαν πράγματι ήταν έτσι  δεν θα  μπορούσε να μείνει  μυστικό  και αυτό διότι το συρτάρι νερού το   συναντάμε στις επαγγελματικές ψησταριές εδώ και πολλά χρόνια χωρίς να έχει παραπονεθεί κανείς ,  -προσωπικά είχα ψήσει  σε μια αντίστοιχη ρεύματος  το 1982  προφανώς να υπήρχαν και παλιότερα .

Ο λόγος είναι οτι  νερό που χρησιμοποιείτε  στο συρτάρι  μιας ψησταριάς  είναι πόσιμο,   αυτό που μένει τελικά μετά το ψήσιμο   δεν είναι άλλο  απο τα λίπη  πιθανόν  με κάποια μικρά κομματια απο τα ψητά και ίσως λίγα μπαχαρικά  , κάτι αντίστοιχο δλδ με αυτό που μένει  μέσα σε ένα ταψί  μετά απο  ένα μαγείρεμα σ αυτό , μόνη τους διαφορά  το νερό , όλα τα άλλα κατάλοιπα   είναι ίδια με  όσα μένουν σε όλες τις ψησατριές  και τα οποία  τα αντιμετωπίζουμε  με τους γνωστούς τρόπους (κάψιμο τρίψιμο με βούρτσα  κλπ)

Τωρα εαν σε κάποιον δεν αρέσει η ιδέα  και του είναι δύσκολη η διαχείριση  με τον νερό   δεν χρειάζεται να το κάνει  και τέλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/11/2023 στις 8:07 ΠΜ, netagra είπε

Έχω Kenton 4b ακριβώς ένα χρόνο. Μετά από κάθε ψήσιμο ανάβω στο μαξ τους καυστήρες για 3-4 λεπτά και παίρνω την βούρτσα της Naterial και τρίβω τα υπολείμματα των σχαρών. Βεβαιώνομαι ότι έχω κλείσει τους καυστήρες και την σκεπάζω αφού κρυώσει. Δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

Η βούρτσα https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-plancha-alpha-apo-anoxeidoto-atsali-81966336

Δεν λαδώνω τις σχάρες, δεν έχουν σκουριάσει, δεν έχουν γρατσουνιές. Μόνο όταν είναι καθαρές τις λαδώνω πριν ψήσω.

Για τον καθαρισμό τους τις μουλιάζω σε ένα μεγάλο ταψί σε ζεστό νερό και μία μία στον νεροχύτη κανονικό πλύσιμο με σφουγγάρι και υγρό σαπούνι κουζίνας. Την τελευταία φορά έπεσαν στα χέρια της συζύγου που χρησιμοποίησε και μαχαίρι μου είπε και εγώ φρίκαρα αλλά δεν έπαθαν τίποτα. Με το πράσινο του σφουγγαριού όλα καλά.

Αφαιρείς τις σχάρες και τις καθαρίζεις κάπου αλλού. Έχεις ζεστάνει μια φορά τον κάδο ήδη και έχεις τρίψει τους φλογοκρύπτες με βούρτσα για να πέσουν μέσα τα υπολείμματα. Τους αφαιρείς, ξαναζεσταίνεις, σβήνεις.

Σκεπάζεις τους καυστήρες με αλουμινόχαρτο. Παίρνεις το μεταλλικό πλατύ μέρος της https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-plancha-alpha-apo-anoxeidoto-atsali-81966336 ή κάποιας μικρής σπάτουλας μπορεί και πλαστικής για καθαρισμό και σπρώχνεις όλα τα λίπη και υπολείμματα προς τα κάτω. Αφαιρείς τα χοντρά με παλιά πανάκια ή χαρτί κουζίνας. Περνάς με σπρέι με έναν λιποδιαλυτή ή καθαριστικό φούρνων κατά προτίμηση οικολογικό - δεν προτείνω εδώ τίποτα καλή τύχη - τον αφήνεις να δράσει και ξαναπερνάς με πανάκι. Ξανά και ξανά στις γωνίες ιδιαίτερα με πανάκι και αιχμηρό αντικείμενο, προσοχή μην γδάρεις αν και δεν είναι εύκολο να την γδάρεις, εκτός αν είσαι άγαρμπος. Αν μείνει κάτι στον κάδο με ισχυρότερο λιποδιαλυτή στα συγκεκριμένα σημεία, όχι τόσο οικολογικό.

Εγώ μετά περνάω με ατμοκαθαριστή. Ξανά πέρασμα με βιολογικό καθαριστικό και πανάκι αν βγαίνουν μαυρίλες ακόμα. Βγάλσιμο κάτω ταψιού πλύσιμο. Αφαιρώ τα αλουμινόχαρτα από τους καυστήρες. Στους 10 μήνες παρατήρησα ένα στρωματάκι σκουριάς επιφανειακής σε αυτούς. Αλουμινόχαρτο με WD40 τρίψιμο, καθάρισαν. Εξωτερικό καθάρισμα με σπρέι και πανάκια, ιδιαίτερα τα πλαϊνά. Βάζω πίσω το ταψί.

Άναμα για 10-15 λεπτά να καούν όλα και να στεγνώσει απολύτως. Μετά βάζω πίσω και τις σχάρες και την σκεπάζω.

Το οικολογικό καθαριστικό είναι το blue velvet αλλά δεν είναι ισχυρό. Μίλησα επίσης για άγαρμπους και σκουριές. Έχει τύχει συνάδελφος ψήστης να δείχνει φωτογραφίες με σκουριές που είχαν και χτυπήματα δίπλα, να του λέμε την χτύπησες και να μην το παραδέχεται. Να την προσέχεις γενικά την ψησταριά σου γιατί είναι οικονομικής σειράς αν και πολύ ποιοτική από ότι φαίνεται.

Και εγώ με kenton 4b από το περσινό black Friday και συμφωνώ μαζί σου. Όταν τελειώσω απλά σβήνω και δεν ασχολούμαι άλλο. Όταν έρθει η ώρα να ψήσω πάλι ανάβω για 10' περίπου, τρίβω με βούρτσα https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-beta-apo-anoxeidoto-atsali-81966337 και μετά ψήνω, τις περισσότερες φορές δεν λαδώνω τη σχάρα αλλά συνήθως πάνω στα κρέατα. Για τον κάδο μόλις δω ότι μαζεύει κάτω πολύ πράγμα ξύνω με μία ξύλινη σπάτουλα τα πολλά και τέλος. Επίσης με την ξύλινη σπάτουλα ξύνω και τους ανακλαστήρες. Μέχρι στιγμής ούτε σκουριές ούτε τίποτα. Τέλος νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερα με προπάνιο ειδικά αν είναι στο μπαλκόνι δεν έχεις πρόβλημα να παγώσει και καίει καλύτερα μέχρι το τέλος. Στην αρχή που είχα μίγμα όταν έφτανε στο 1/3 περίπου της φιάλης πάγωνε και είχα προβλήματα. 

Οι φωτογραφίες είναι όπως είναι τώρα μετά από τρία ψησίματα, έτσι όπως είναι θα ανάψω θα τρίψω και θα ψήσω, ίσως να τρίψω λίγο τους ανακλαστήρες με σπάτουλα πριν ψήσω. Μετά 1, 2 ακόμη ψησίματα θα τρίψω και από μέσα τον κάδο να καθαρίσει. 

17009043471957549295612613258949.jpg

17009043733178522634137890981924.jpg

17009043978276441900587412229175.jpg

Στις 24/11/2023 στις 1:24 ΜΜ, vins είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά κοιτα να δεις τι συμβαίνει: αν θέλεις πχ να ψήσεις αρνίσια παϊδακια στη naterial που δεν έχει βαθύ κάδο/ μεγάλη κλίση, στην πρώτη γύρα θα έχεις έναν πάτο γεμάτο λίπη. Άπαξ και φύγει φλόγα προς τα κάτω από το φλογοκρυπτη που δεν έχει μεγάλη απόσταση, άρπαξες για τα καλα. Στις πιο ακριβές που έχουν βαθύ κάδο δεν έχεις τέτοιο φόβο. Πρέπει να την έχεις παρατήσει για τα καλά.

Σωστός το έχω πάθει με λερωμένο κάδο και λουκάνικα και πήρε από κάτω όλο το λίπος που ήταν στον κάδο μαζεμένο. Έκλεισα τους καυστήρες όλους και έσβησα με ξύδι.

Επεξ/σία από jimgoodman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, ηνίοχος said:

τα εχουμε ξαναπει

 

14 minutes ago, ηνίοχος said:

διότι το συρτάρι νερού το   συναντάμε στις επαγγελματικές ψησταριές εδώ και πολλά χρόνια χωρίς να έχει παραπονεθεί κανείς

Σου εχω ξαναπεί ότι ο λογος που δε παταπονιουνται είναι γτ στην επαγγελματική που φτιάχνει σουβλακια φτιάχνει ΜΟΝΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ φτηνου κρέατος γενικότερα οποτε τι να παραπονεθουν.

Αν στην ιδια ψησεις usa blank angus αυτος που ξερει τι είναι αυτο που τρωει θα το καταλάβει αμέσως.

Πιστευω προσβαση σε ψησταριες έχεις πιο ευκολα απο τους υπόλοιπους εδω μέσα. Ψησε σε μια αχρησιμοποιητη  blank angus κ  παράλληλα ακριβως το ιδιο κρεας στην αλλη που έψησες χθες ψαρια κ ελα να το ξανα αναλύσουμε. 

Να σε σίγουρος δεν ανθυποβαλομαι απλα ξερω καλα τι περιμενω να φαω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, sndev είπε

 

Σου εχω ξαναπεί ότι ο λογος που δε παταπονιουνται είναι γτ στην επαγγελματική που φτιάχνει σουβλακια φτιάχνει ΜΟΝΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ φτηνου κρέατος γενικότερα οποτε τι να παραπονεθουν.

Αν στην ιδια ψησεις usa blank angus αυτος που ξερει τι είναι αυτο που τρωει θα το καταλάβει αμέσως.

Πιστευω προσβαση σε ψησταριες έχεις πιο ευκολα απο τους υπόλοιπους εδω μέσα. Ψησε σε μια αχρησιμοποιητη  blank angus κ  παράλληλα ακριβως το ιδιο κρεας στην αλλη που έψησες χθες ψαρια κ ελα να το ξανα αναλύσουμε. 

Να σε σίγουρος δεν ανθυποβαλομαι απλα ξερω καλα τι περιμενω να φαω

κοίτα εχουμε συμφωνήσει  στο

"τα εχουμε ξαναπει "

 
ας συμφωνήσουμε και στο παρακάτω 
 

"Τωρα εαν σε κάποιον δεν αρέσει η ιδέα  και του είναι δύσκολη η διαχείριση  με τον νερό   δεν χρειάζεται να το κάνει  και τέλος . "

και όλα καλά , άλλωστε   και οι δύο έχουμε  σοβαρότερα πράγματα  να κάνουμε  απο το να καθόμαστε να αναλύουμε  το οτι οι ""επαγγελματικές ψησταριές ψήνουν μόνο φτηνό κρέας"    που παρεμπίπτοντος  ψήνεται  τέλεια σε μια οικιακή ή ακόμη και ένα σχαροτήγανο

σε παρακαλώ δεξου το

13 λεπτά πριν, tounion είπε

Σε material Kenton μου έχουν σκουριάσει οι ανακλαστήρες ... Γνωρίζετε αν καλύπτονται από την εγγύηση? Τους έχει αντικαταστήσει κανεις ?

δεν νομίζω  να καλύπτονται απο την εγγύηση  η σκουριά σε υλικά απο απλό σιδερο   είναι μια φυσιολογική φθορά  αυτό που πιθανόν  να σου καλύπτει  η εγγύηση είναι η   διάτρηση   μέσα σε κάποιο ορισμένο χρονικό όριο
πόσο καιρό την εχεις ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, sndev said:

 

Σου εχω ξαναπεί ότι ο λογος που δε παταπονιουνται είναι γτ στην επαγγελματική που φτιάχνει σουβλακια φτιάχνει ΜΟΝΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ φτηνου κρέατος γενικότερα οποτε τι να παραπονεθουν.

Αν στην ιδια ψησεις usa blank angus αυτος που ξερει τι είναι αυτο που τρωει θα το καταλάβει αμέσως.

Πιστευω προσβαση σε ψησταριες έχεις πιο ευκολα απο τους υπόλοιπους εδω μέσα. Ψησε σε μια αχρησιμοποιητη  blank angus κ  παράλληλα ακριβως το ιδιο κρεας στην αλλη που έψησες χθες ψαρια κ ελα να το ξανα αναλύσουμε. 

Να σε σίγουρος δεν ανθυποβαλομαι απλα ξερω καλα τι περιμενω να φαω

Ποια ψάρια στην ψησταριά, εδώ εγώ έχω άλλο σκεύος αν θέλει η γυναίκα να τηγανισει κάνα ψάρι (1-2 φορές το χρόνο). Το μόνο που μπαίνει στην ψησταριά είναι κάνα θαλασσινό και αυτό μια στο τρίμηνο 😂😂😂

Εχει ωραιότατα μαγαζιά που στο φέρνουν κι έτοιμο φιλεταρισμένο άμα θες να φας 😁😁😁

Επεξ/σία από vins
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tounion είπε

Σε material Kenton μου έχουν σκουριάσει οι ανακλαστήρες ... Γνωρίζετε αν καλύπτονται από την εγγύηση? Τους έχει αντικαταστήσει κανεις ?

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα αλλάξεις, λόγο σκουριάς. Δεν επηρεάζουν σε κάτι το ψήσιμο. Αλλαγή χρειάζονται μόλις διαβρωθούν/τρυπήσουν.

https://www.weber.com/US/en/blog/burning-questions/flavorizer-bars-replace-em-or-keep-em/weber-30521.html

Από εκεί και πέρα, μπορείς να επικοινωνήσεις με το Leroy Merlin.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, vins said:

Ποια ψάρια στην ψησταριά, εδώ εγώ έχω άλλο σκεύος αν θέλει η γυναίκα να τηγανισει κάνα ψάρι (1-2 φορές το χρόνο). Το μόνο που μπαίνει στην ψησταριά είναι κάνα θαλασσινό και αυτό μια στο τρίμηνο 😂😂😂

Εχει ωραιότατα μαγαζιά που στο φέρνουν κι έτοιμο φιλεταρισμένο άμα θες να φας 😁😁😁

μονο εσυ με νιωθεις

 

image.png.78ad57980be0894ed434644a9aa13734.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, sndev said:

μονο εσυ με νιωθεις

 

image.png.78ad57980be0894ed434644a9aa13734.png

Θα μιλάγαμε και ναπολεονίστικα αλλά πάλι με πήγαν πίσω… Είχα στο καλάθι την prestige 665 (που είχε πέσει για 2 μερες στην τιμή της 500 για πρώτη φορά μετά από 2 χρόνια), και την ίδια μέρα μας ήρθε ενημέρωση ότι του χρόνου θα περαστεί φυσικό αεριο εδώ και κρατήθηκα. Another year made in china 😂😂😂

1 hour ago, tounion said:

Σε material Kenton μου έχουν σκουριάσει οι ανακλαστήρες ... Γνωρίζετε αν καλύπτονται από την εγγύηση? Τους έχει αντικαταστήσει κανεις ?

Άμα είσαι κοντά στην Ημαθία, έλα να σου δώσω τις μανισιες της σχεδόν αχρησιμοποίητες (τρεις έχω και κάθονται). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

4ο ψήσιμο εχθές με την unimac trend και έβγαλα το συμπέρασμα ότι κάτι πάει λάθος στο όλο σύστημα.

Για κάποιο λόγο δεν έχω δύναμη στην φλόγα, εχθές δοκίμασα και ψήσιμο και τηγάνισμα δίπλα και η φωτιά ήταν χαμηλή οι πατάτες τηγανίζονταν για πολύ ώρα με χαμηλή ένταση παρόλο ότι ήταν στο φουλ.

Και γενικά με το εργοστάσιο που μίλησα μου είπαν ότι με 3 καυστήρες τέρμα πρέπει να πιάσω 200-220 βαθμούς εγώ πιάνω 180.

Έχω βάλει ένα ρυθμιστή πίεσης από λερου ο οποίος έχει και μανόμετρο πάνω του 30mb 2,5-3 bar 

Το εργοστάσιο μου είπε ότι πρέπει να μπει 30-1,5 

Να φταίει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mastoras007 είπε

Καλημέρα.

4ο ψήσιμο εχθές με την unimac trend και έβγαλα το συμπέρασμα ότι κάτι πάει λάθος στο όλο σύστημα.

Για κάποιο λόγο δεν έχω δύναμη στην φλόγα, εχθές δοκίμασα και ψήσιμο και τηγάνισμα δίπλα και η φωτιά ήταν χαμηλή οι πατάτες τηγανίζονταν για πολύ ώρα με χαμηλή ένταση παρόλο ότι ήταν στο φουλ.

Και γενικά με το εργοστάσιο που μίλησα μου είπαν ότι με 3 καυστήρες τέρμα πρέπει να πιάσω 200-220 βαθμούς εγώ πιάνω 180.

Έχω βάλει ένα ρυθμιστή πίεσης από λερου ο οποίος έχει και μανόμετρο πάνω του 30mb 2,5-3 bar 

Το εργοστάσιο μου είπε ότι πρέπει να μπει 30-1,5 

Να φταίει αυτό?

Εάν χρησιμοποιείς μείγμα, ο ρυθμιστής πρέπει να είναι στα 30mbar, συνήθως με ροή 1,5kg/h. Εάν χρησιμοποείς προπάνιο, ο ρυθμιστής πρέπει να είναι στα 37mbar, συνήθως με ροή 1,5kg/h.

Με βάση τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν, το μείγμα έχει μειωμένη απόδοση.

Γενικά είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς προπάνιο, καθώς έχει καλύτερη απόδοση στις χαμηλές θερμοκρασίες και στα πολύωρα ψησίματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...