Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντω μεταξυ ρε παιδια αυτο το πραγμα με το νερο που εμποδιζει τις αναφλεξεις ειναι εντελως χαζο σαν επιχειρημα, αφου τα πραγματα σε μια ψησταρια ειναι με αυτη την σειρα 

ΚΡΕΑΣ -> ΣΧΑΡΑ -> ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΕΣ -> ΚΑΥΣΤΗΡΑΣ -> ΝΕΡΟ... και οι αναφλεξεις γινονται στους ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΕΣ , το νερο που ακριβως εμποδιζει??? Εκτος αν ειμαι πολυ χαζος και κατι χανω στο επιχειρημα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

5 minutes ago, Amaretos said:

Εντω μεταξυ ρε παιδια αυτο το πραγμα με το νερο που εμποδιζει τις αναφλεξεις ειναι εντελως χαζο σαν επιχειρημα, αφου τα πραγματα σε μια ψησταρια ειναι με αυτη την σειρα 

ΚΡΕΑΣ -> ΣΧΑΡΑ -> ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΕΣ -> ΚΑΥΣΤΗΡΑΣ -> ΝΕΡΟ... και οι αναφλεξεις γινονται στους ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΕΣ , το νερο που ακριβως εμποδιζει??? Εκτος αν ειμαι πολυ χαζος και κατι χανω στο επιχειρημα :)

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά κοιτα να δεις τι συμβαίνει: αν θέλεις πχ να ψήσεις αρνίσια παϊδακια στη naterial που δεν έχει βαθύ κάδο/ μεγάλη κλίση, στην πρώτη γύρα θα έχεις έναν πάτο γεμάτο λίπη. Άπαξ και φύγει φλόγα προς τα κάτω από το φλογοκρυπτη που δεν έχει μεγάλη απόσταση, άρπαξες για τα καλα. Στις πιο ακριβές που έχουν βαθύ κάδο δεν έχεις τέτοιο φόβο. Πρέπει να την έχεις παρατήσει για τα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Amaretos είπε

Εντω μεταξυ ρε παιδια αυτο το πραγμα με το νερο που εμποδιζει τις αναφλεξεις ειναι εντελως χαζο σαν επιχειρημα, αφου τα πραγματα σε μια ψησταρια ειναι με αυτη την σειρα 

ΚΡΕΑΣ -> ΣΧΑΡΑ -> ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΕΣ -> ΚΑΥΣΤΗΡΑΣ -> ΝΕΡΟ... και οι αναφλεξεις γινονται στους ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΕΣ , το νερο που ακριβως εμποδιζει??? Εκτος αν ειμαι πολυ χαζος και κατι χανω στο επιχειρημα :)

Στο ότι όταν στάζουν κάποια λίπη ανάμεσα από τους ανακλαστήρες κλπ και πέφτουν στο ταψί δεν γίνονται λίμνη να αρπάξουν φωτιά. Το νερό τα αρραιώνει και έτσι είναι μικρότερη η πιθανότητα να αρπάξει. Αυτά με τα συρτάρια είναι για ψησταριές που οι κάδοι είναι φλατ χωρίς σχεδιασμό για κλίση στα τοιχώματα προς το κέντρο ή την μία άκρη.

Τα ταψιά νερού συνήθως υλοποιούνται σε ψησταριές άνω πάγκου κυρίως επαγγελματικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vins είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά κοιτα να δεις τι συμβαίνει: αν θέλεις πχ να ψήσεις αρνίσια παϊδακια στη naterial που δεν έχει βαθύ κάδο/ μεγάλη κλίση, στην πρώτη γύρα θα έχεις έναν πάτο γεμάτο λίπη. Άπαξ και φύγει φλόγα προς τα κάτω από το φλογοκρυπτη που δεν έχει μεγάλη απόσταση, άρπαξες για τα καλα. Στις πιο ακριβές που έχουν βαθύ κάδο δεν έχεις τέτοιο φόβο. Πρέπει να την έχεις παρατήσει για τα καλά.

Οκ δεν εχω δει naterial για να δω την αποσταση καυστηρα με πατο στην ουσια αλλα αν ειναι τοσο κοντα ειναι επιφοβο και 2ον πως καθαριζεις τον καδο ακριβως κατω απο τους καυστηρες?? Anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Οκ δεν εχω δει naterial για να δω την αποσταση καυστηρα με πατο στην ουσια αλλα αν ειναι τοσο κοντα ειναι επιφοβο και 2ον πως καθαριζεις τον καδο ακριβως κατω απο τους καυστηρες?? Anyway

Aν δεν υπαρχει καδος δεν θα χρειαζεται να τον καθαρισεις

image.png.b3b0f036e1f0f2ddebc55e50770cccd3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, Amaretos said:

Οκ δεν εχω δει naterial για να δω την αποσταση καυστηρα με πατο στην ουσια αλλα αν ειναι τοσο κοντα ειναι επιφοβο και 2ον πως καθαριζεις τον καδο ακριβως κατω απο τους καυστηρες?? Anyway

Γαμάει σε πληροφορώ. ειναι συρταρωτός ο κάδος με επιφανεια σαν τα παλια ταψιά φουρνου τα ασημένια  καθαριζει για πλακα αυτο το κομματι του 

σκεψου αντι να συρταρωνεις ταψια συρταρωνει ο κάδος Ολοκληρος

Γαμάνε κ οι φωτίτσες ομως οπως κ ο αερας που Μπάζει οταν φυσάει

Έρωτας απο παντου

 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

Γαμάει σε πληροφορώ. ειναι συρταρωτός ο κάδος με επιφανεια σαν τα παλια ταψιά φουρνου τα ασημένια  καθαριζει για πλακα αυτο το κομματι του 

σκεψου αντι να συρταρωνεις ταψια συρταρωνει ο κάδος Ολοκληρος

Γαμάνε κ οι φωτίτσες ομως οπως κ ο αερας που Μπάζει οταν φυσάει

Έρωτας απο παντου

 

Συμφωνω ,εγω παντως εχω να πω οτι ψηνω στον 4ο με βορεινο προσανατολισμο το μπαλκονι...και βαζω την πλατη στον αερα....και παει 250 βαθμοι με 2 στο φουλ και 2 στο λιγοτερο.....νομιζω οτι δεν εχω περισσοτερες αξιωσεις για 179 € επισης με τον ιδιο τροπο εψησα κοτοπουλο σχεδον 3 κιλα σε 2-2,5 ωρες ονειρο...η "μαντεμενια" πλακα λιγο με χαλαει αλλα θα την αλλαξω με σχαρα σε λιγο, νομιζω οτι και 200 € τα αξιζει τουλαχιστον στο δικο μου επιπεδο. φυσικα άλλη η BMW άλλο η Hyundai...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, trelomam said:

άλλη η BMW άλλο η Hyundai...

πια hyundai Μανα μου εδώ μιλάμε Daewoo αν οχι lada 

hyundai θα λεγες την campingaz , ισως

φυσικα , με ολες κάνεις δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος από Αθήνα που ενδιαφέρεται για αγορά της διπλής, επισμαλτωμενης πλάκας NAPOLEON 56426? Εάν πάρουμε δυο από το public η τιμή πάει 63.75 η κάθε μία.

 

https://www.public.gr/product/oikiakes-mikrosyskeyes/barbeque-and-psistaries/aksesoyar-gia-psistaries/plaka-psisimatos-napoleon-freestyle-425-56426-mauro/1794985

 

 

Screenshot_2023-11-24-12-02-28-04_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, F117 είπε

Υπάρχει κάποιος από Αθήνα που ενδιαφέρεται για αγορά της διπλής, επισμαλτωμενης πλάκας NAPOLEON 56426? Εάν πάρουμε δυο από το public η τιμή πάει 63.75 η κάθε μία.

 

https://www.public.gr/product/oikiakes-mikrosyskeyes/barbeque-and-psistaries/aksesoyar-gia-psistaries/plaka-psisimatos-napoleon-freestyle-425-56426-mauro/1794985

 

 

Screenshot_2023-11-24-12-02-28-04_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Ναι χτυπα την θα παρω εγω την αλλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Με ενδιαφέρει και εμένα. Αν υπάρχει και κάποιος άλλος από Αθήνα να το κανονίσουμε για άλλες 2.

https://www.public.gr/product/oikiakes-mikrosyskeyes/barbeque-and-psistaries/aksesoyar-gia-psistaries/plaka-psisimatos-napoleon-freestyle-425-56426-mauro/1794985

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποθέτω ότι θα ταιριάξει σε οποιαδήποτε ψησταριά, σωστά; Απλά την ακουμπάς πάνω στη σχάρα;

Ή πρέπει να αφαιρεθεί η σχάρα και να μπει στη θέση της για να ψήσει σωστά;

 

Πίτσα μπορεί να ψήσει;

Επεξ/σία από GR77-S
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sndev είπε

θα σου ξαναπω οτι παιρνουν μυρωδια κ γευση τα επομενα γεύματα με τα νερα. Επίσης κάνεις υγρασια που οδηγεί σε σκουριες με το καιρο. 

θα μου ξαναπαντησεις οτι δεν καθαριζω σωστα την οικιακη μου συσκευή και αυτο δε συμβαινει ποτε.

θα διαφωνησουμε γτ δε μπορεις να δεχτεις οτι εχω πολυ ευαίσθητη οσφρηση κ γευση κ μετά θα αρχισει ο χαμος για νερα κ βρυσούλες

επισης το να μεταφερω βρομωνερα περα δωθε σε αδιασμα δεν ειναι οτι καλυτερο για τους γειτωνες που ακουνε τα βρισηδια μου. 

θα μου πεις να βαλω κανουλα  - βρυσακι  , ε ενταξει για 600 ε οικιακη συσκευή πολυ φασαρία

οποτε ας μη το ξαναναλυσουμε για το καλο της ψυχικης ηρεμιας του φορουμ

Χαχαχαχα μου θύμησες το ανέκδοτο με τον γρύλο,

τα πράγματα όμως τις περισσότερες φορές είναι διαφορετικά απ' ότι φανταζόμαστε, ένα σου εύχομαι μόνο να κάνεις την υπέρβαση και να δοκιμάσεις πατσά με  κόκκινο και  ξύδι όπως τον τρώμε εδώ στα βόρεια 

7 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Υποθέτω ότι θα ταιριάξει σε οποιαδήποτε ψησταριά, σωστά; Απλά την ακουμπάς πάνω στη σχάρα;

Ή πρέπει να αφαιρεθεί η σχάρα και να μπει στη θέση της για να ψήσει σωστά;

 

Πίτσα μπορεί να ψήσει;

Εάν αναφέρεσαι σε μαντεμενια πλάκα να ξέρεις ότι δεν ενδείκνυται για πίτσα διότι ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία καλύτερα να πάρεις κεραμική πλάκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Υποθέτω ότι θα ταιριάξει σε οποιαδήποτε ψησταριά, σωστά; Απλά την ακουμπάς πάνω στη σχάρα;

Ή πρέπει να αφαιρεθεί η σχάρα και να μπει στη θέση της για να ψήσει σωστά;

 

Πίτσα μπορεί να ψήσει;

Εχω την εντύπωση οτι την ακουμπάς και πάνω απο την σχάρα και ψήνεις χωρίς πρόβλημα.

"Τοποθετώντας την επισμαλτωμένη πλάκα ψησίματος επάνω στη σχάρα της ψησταριάς σου, θα ψήσεις άφοβα τα μικρότερα κομμάτια κρέατος ή τα ευαίσθητα λαχανικά που συχνά πέφτουν ανάμεσα στα κενά που αφήνουν οι κλασικές σχάρες των μπάρμπεκιου. "

Για πίτσα δεν το γνωρίζω, πιθανώς ναι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...