Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολες εχουν αναφλεξεις. Εκτος αν εχεις καμια charbroil με τις γριλιες απο κατω και ντουμανιαζει ο κοσμος ακομα και με στηθος κοτοπουλο (υπερβολη). 

Το θεμα ειναι το πως μπορεις να διαχειριστεις τις αναφλεξεις σε καθε ψησταρια.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, vins said:

Καλά επειδή έψησα πρόβατο (παϊδακι) και σε Napoleon και σε Weber (rogue και spirit),

ανεβα επιπεδο 

επισης επειδή δεν ηταν δικες σου που ξέρουμε οτι εισαι νοικοκύρης , πρεπει να αναφέρεις ποσοστό βρωμιας που παρέλαβες

η δικη σου η φθηνιαρα αλικη βουγιουκλακη  ειμαι σίγουρος θα λαμπει συγκιτικα με αυτες τις δευτεραντζες  που πηγες κ έψησες

ελα να δοκιμάσεις στη φαντομισα  κ θα καταλαβεις καλύτερα τι εννοώ 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vins είπε

 

 

Όλα τα μαθαίνω εγώ 😂😂😂

Καλά επειδή έψησα πρόβατο (παϊδακι) και σε Napoleon και σε Weber (rogue και spirit), αν δεν τις είχες στην τρίχα από καθαριότητα και στο τελειως χαμηλό, μια χαρά αναφλέξεις είχαν κι αυτές. Με το που τσίμπαγες λίγο τους καυστήρες να ξεροψηθεί το λιπακι στο πλάι είχαμε μια φούντωση μια φλόγα. 

Το πρόβατο γενικά εγώ το θέλω κάρβουνο και πλέον κάνω και εξαίρεση και βάζω και στην πελλετ (hickory και μηλιά). Υγραέριο αποκλειστικά σε σούβλα με ταψάκι μακρόστενο από κάτω γιατί δεν είμαι μαζόχας να καθαρίζω και πριν και μετά. Εκεί ναι, στην ευκολία καθαριότητας οι seamless κάδοι έχουν φοβερό αβαντάζ. Αλλά μη λέμε ότι δεν υπάρχουν καθόλου αναφλέξεις στις πιο ακριβές γιατί πολύ απλά δεν ισχύει.

Τώρα αν αρχίσουμε τα καθάρισέ την πολύ καλά, βάλτους καυστήρες στο τέρμα χαμηλό, κράτα τον έναν σβηστό να τα βάζεις εκεί μόλις αρχίζει το ολοκαύτωμα, οκ, αυτά με κάποιες εξτρα παραχωρησεις τα κανεις και στη naterial. Έχουν άλλα σοβαρά πλεονεκτήματα, που δικαιολογούν την αυξημένη τιμή μέχρι τελευταίου σεντ.

Η φύση του υγραερίου δεν σου δίνει αυτήν την ευκολία σε λιπαρά κρέατα που θέλουν ένταση και αμεσότητα στη φωτιά, ούτε στην καθαριότητα όπως το κάρβουνο που τα μαζεύεις και τα πετάς όπως είναι στο τέλος. Τι να κάνουμε, αλλού χάνεις και αλλού κερδίζεις 🤷‍♂️

Τα λαδώνεις πριν τα ψήσεις ή απλά αλάτι ρίγανη πιπέρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vins είπε

Καλά επειδή έψησα πρόβατο (παϊδακι) και σε Napoleon και σε Weber (rogue και spirit), αν δεν τις είχες στην τρίχα από καθαριότητα και στο τελειως χαμηλό, μια χαρά αναφλέξεις είχαν κι αυτές. Με το που τσίμπαγες λίγο τους καυστήρες να ξεροψηθεί το λιπακι στο πλάι είχαμε μια φούντωση μια φλόγα. 

Η δικιά μου, μόνο στην τρίχα δεν είναι από καθαριότητα, αλλά όντως, την πήγα στο εντελώς χαμηλό 

Ένα κομμάτι που ήταν πιο χοντρό, απλά το άφησα για το τέλος, που την ανεβάζω για να την καθαρίσω 

Ε εκεί άναψε λίγο το σκηνικό, αλλά ΟΚ, επειδή είχα όλη τη ψησταριά ελεύθερη, είναι πολύ απλό να το διαχειριστείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Ολες εχουν αναφλεξεις. Εκτος αν εχεις καμια charbroil με τις γριλιες απο κατω και ντουμανιαζει ο κοσμος ακομα και με στηθος κοτοπουλο (υπερβολη). 

Το θεμα ειναι το πως μπορεις να διαχειριστεις τις αναφλεξεις σε καθε ψησταρια.

Καλά δεν είναι υπερβολή, αυτή ντουμανιάζει και χωρίς περιττά λίπη, αλλά ανάφλεξη δεν έχει. Κι εδώ κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις. Προσωπικά αν την είχα στην άλλη άκρη από κάνα κτημα ή με καμία επαγγελματική φούσκα με δυνατό μοτέρ, οκ θα την έπαιρνα για την φάση. Αλλιώς δεν 

36 minutes ago, sndev said:

ανεβα επιπεδο 

επισης επειδή δεν ηταν δικες σου που ξέρουμε οτι εισαι νοικοκύρης , πρεπει να αναφέρεις ποσοστό βρωμιας που παρέλαβες

η δικη σου η φθηνιαρα αλικη βουγιουκλακη  ειμαι σίγουρος θα λαμπει συγκιτικα με αυτες τις δευτεραντζες  που πηγες κ έψησες

ελα να δοκιμάσεις στη φαντομισα  κ θα καταλαβεις καλύτερα τι εννοώ 

Χαχαχαχαχ, όχι δεν κατάλαβες, τις είδα πώς ήταν και είπα θα περιμένετε μισή ώρα να τις καθαρίσουμε σωστά 😂😂😂

24 minutes ago, plasTOST said:

Τα λαδώνεις πριν τα ψήσεις ή απλά αλάτι ρίγανη πιπέρι;

Μόνο ανθό αλατιού λίγο πριν το ψήσιμο, αν είναι σιτεμένα καλά δεν χρειάζονται τίποτε άλλο. 

11 minutes ago, AristidisZ said:

Η δικιά μου, μόνο στην τρίχα δεν είναι από καθαριότητα, αλλά όντως, την πήγα στο εντελώς χαμηλό 

Ένα κομμάτι που ήταν πιο χοντρό, απλά το άφησα για το τέλος, που την ανεβάζω για να την καθαρίσω 

Ε εκεί άναψε λίγο το σκηνικό, αλλά ΟΚ, επειδή είχα όλη τη ψησταριά ελεύθερη, είναι πολύ απλό να το διαχειριστείς

Ουσιαστικά το ίδια λέμε, ότι θέλει διαχείριση. Δεν είναι ανάβω βάζω γυρνάω τελείωσα όπως το κάρβουνο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, est είπε

Σκέφτομαι να επιστρέψω τη μία από τις δύο φιάλες μίγματος prime που χρησιμοποιώ σε ψησταριά Weber Q2200. Η κατανάλωση της είναι χαμηλή και η μία φιάλη επαρκεί για πολλές δεκάδες ψησίματα.

Έλα όμως που η "κενή" φιάλη που προχθές αντικαταστάθηκε από τη γεμάτη εν μέσω low & slow ψησίματος, σήμερα συνδέθηκε και έψησε κατά 80% μερικά σουβλάκια πριν αδυνατίσει η φλόγα και κουμπώσει ξανά η γεμάτη. Είναι σίγουρο ότι η φαινομενικά κενή φιάλη θα χρησιμοποιηθεί ξανά για προθέρμανση δίνοντας στη συνέχεια τη θέση της στη γεμάτη και εξαντλώντας με αυτό τον τρόπο, ποσότητα αερίου που συνήθως επιστρέφεται μαζί με την κενή φιάλη. Πρακτικότητα ή περιττή σκοτούρα; Δεν ξέρω...

IMG_20231122_202527.jpg.3c82631c849d213ec599c70359baf3b6.jpg

IMG_20231122_202349.jpg.4d98f0ab7b22bb98ecbd2a8c2f780389.jpg

Πόσο εγώ! Στην αρχή ήμουν large και μόλις έπεφτε η φλόγα την άλλαζα και την επέστρεφα.
Στην πορεία δοκίμασα να ξαναβάλω την "άδεια" και διαπίστωσα ότι έβγαζε τουλάχιστον άλλο ένα ψήσιμο και μια προθέρμανση.
Από τότε γίνονται αλλαγές γεμάτης-"άδειας" και η άδεια πάει όντως κενή για αντικατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μια βοήθεια. Θελω να αγοράσω μια ψησταρια αερίου. Διαθέτω μέχρι 350-400€.  Έχετε να προτείνετε κάτι; 

Ειδα ότι έχει και την Naterial Kenton στα leroy με προσφορά. Είναι καλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που περιγράφει ο @vins και σε ότι αφορά τις διαφορές ανάμεσα σε νατεριαλ και napoleon - weber το έχω διαβάσει ξανά σε κάποια ομάδα του φεις, κοντολογεις κάτοχος weber εψησε σε  naterial και οι διαφορές που βρήκε στο ψήσιμο ήταν η κατά 'τι υψηλότερη θερμοκρασία υπέρ της weder .  με άλλα λόγια προσωπικά  περίμενα να βρει μεγαλύτερες διαφορές στη γεύση των ψητών και στην ποιότητα ψησίματος αλλά δυστυχώς 

 

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, ηνίοχος said:

Αυτό που περιγράφει ο @vins και σε ότι αφορά τις διαφορές ανάμεσα σε νατεριαλ και napoleon - weber το έχω διαβάσει ξανά σε κάποια ομάδα του φεις, κοντολογεις κάτοχος weber εψησε σε  naterial και οι διαφορές που βρήκε στο ψήσιμο ήταν η κατά 'τι υψηλότερη θερμοκρασία υπέρ της weder .  με άλλα λόγια προσωπικά  περίμενα να βρει μεγαλύτερες διαφορές στη γεύση των ψητών και στην ποιότητα ψησίματος αλλά δυστυχώς 

 

Εγώ πάλι άλλο έγραψα. Ότι έχουν όλες οι υγραερίου αναφλέξεις.

Η ποιότητα και ομοιομορφία ψησίματος της Naterial με τις Weber-Napoleon είναι μέρα με νύχτα. ΠΟΛΥ καλύτερες οι Weber/Napoleon. Το ίδιο και στο καθάρισμα. Επίσης στην ποιότητα κατασκευής. Α και στην εγγύηση (ειδικα Napoleon). Ε και στην υποστήριξη και σιγουριά για ανταλλακτικά στο μέλλον. 

Μιας και λέμε για φεις έχω δει κατά καιρούς βιντεάκια με κάτι exivos, μιλάμε δίνουν πόνο στην ανάφλεξη, φωτιά και λαύρα 😂

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, vins είπε

Μιας και λέμε για φεις έχω δει κατά καιρούς βιντεάκια με κάτι exivos, μιλάμε δίνουν πόνο στην ανάφλεξη, φωτιά και λαύρα 😂

Ε πες τα ρε, μας έχουν πρήξει με τα ταψακια με νερό ότι δεν έχει αναφλεξεις. Δες εδώ που μέχρι και στην τσιπούρα δεν σβήνει. Οκ λιπαρό ψάρι, αλλά μην λέμε ψέματα στον κόσμο ότι δεν έχεις αναφλεξεις.

https://www.facebook.com/groups/thefoukouprojectgasgrill/permalink/2649361641882634/

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, vins είπε

Εγώ πάλι άλλο έγραψα. Ότι έχουν όλες οι υγραερίου αναφλέξεις.

Η ποιότητα και ομοιομορφία ψησίματος της Naterial με τις Weber-Napoleon είναι μέρα με νύχτα. ΠΟΛΥ καλύτερες οι Weber/Napoleon. Το ίδιο και στο καθάρισμα. Επίσης στην ποιότητα κατασκευής. Α και στην εγγύηση (ειδικα Napoleon). Ε και στην υποστήριξη και σιγουριά για ανταλλακτικά στο μέλλον. 

Μιας και λέμε για φεις έχω δει κατά καιρούς βιντεάκια με κάτι exivos, μιλάμε δίνουν πόνο στην ανάφλεξη, φωτιά και λαύρα 😂

 Έγραψες κατά λέξη  napoleon και Weber πως εάν δεν είναι  πεντακάθαρες  φουντώνουν οι φλόγες 

Να σου πω και κάτι που θυμήθηκα τώρα , πάλι από περιγραφή στο φεις από κάτοχο naterial ο οποίος έτυχε να ψήσει σε exivos και .... Καλύτερα να μην το γράψω  γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση και αυτό είναι κάτι που δεν θα ήθελα να το κάνω

Σε ότι αφορά τις αναφλέξεις αυτές υπάρχουν παντού και σε υγραέριο όπως και σε κάρβουνο , είναι απλά ένα φυσικό φαινόμενο γνωστό σε όλους ..

Το θέμα είναι η διαχείριση...  (έγραψα διαχείριση και κοίτα τι θυμήθηκα τώρα , το παραμορφωμένο κάδο μιας weber  μερικές σελίδες πριν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ηνίοχος said:

 Έγραψες κατά λέξη  napoleon και Weber πως εάν δεν είναι  πεντακάθαρες  φουντώνουν οι φλόγες 

Να σου πω και κάτι που θυμήθηκα τώρα , πάλι από περιγραφή στο φεις από κάτοχο naterial ο οποίος έτυχε να ψήσει σε exivos και .... Καλύτερα να μην το γράψω  γιατί θα θεωρηθεί διαφήμιση και αυτό είναι κάτι που δεν θα ήθελα να το κάνω

Σε ότι αφορά τις αναφλέξεις αυτές υπάρχουν παντού και σε υγραέριο όπως και σε κάρβουνο , είναι απλά ένα φυσικό φαινόμενο γνωστό σε όλους ..

Το θέμα είναι η διαχείριση...  (έγραψα διαχείριση και κοίτα τι θυμήθηκα τώρα , το παραμορφωμένο κάδο μιας weber  μερικές σελίδες πριν)

Κατά λέξη έγραψα άλλα πράγματα, απλώς κλασικά απομόνωσες αυτό που εξυπηρετεί το δικό σου αφήγημα…

Α δλδ διαφήμιση δεν θέλεις να κανεις, αλλά διακριτική δυσφημιση του ανταγωνισμού είναι οκ;  Γελάμε τώρα.

Τέτοιου ειδους διαχείριση εννοείς, όπως η έξιβος; Ακόμα δεν πρόλαβε να ζεσταθεί το λιπος και να η λαμπάδα 😂
 

 

IMG_3843.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vins είπε

Κατά λέξη έγραψα άλλα πράγματα, απλώς κλασικά απομόνωσες αυτό που εξυπηρετεί το δικό σου αφήγημα…

Α δλδ διαφήμιση δεν θέλεις να κανεις, αλλά διακριτική δυσφημιση του ανταγωνισμού είναι οκ;  Γελάμε τώρα.

Τέτοιου ειδους διαχείριση εννοείς, όπως η έξιβος; Ακόμα δεν πρόλαβε να ζεσταθεί το λιπος και να η λαμπάδα 😂
 

 

IMG_3843.jpeg

Φίλε μου ό, τι έγραψες υπάρχει και μπορεί να το διαβάσει οποίος θέλει και να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα 

Για όλα τα άλλα περί διαχείρισης της φωτιάς μπορείς να δεις το βίντεο στο σύνδεσμο που ανέβασε ο φίλος @SagoniasSlutRos αν ξέρεις από ψήσιμο (που ξέρεις είμαι σίγουρος) μπορείς να νιώσεις την θερμοκρασία της σχάρας από τον ήχο που βγαίνει όταν τα ψάρια ακουμπούν στη σχάρα που παρεπιπτόντως δεν υπάρχει καθόλου φωτιά παρ όλο το ψεκασμό λαδιού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ηνίοχος είπε

Για όλα τα άλλα περί διαχείρισης της φωτιάς μπορείς να δεις το βίντεο στο σύνδεσμο που ανέβασε ο φίλος @SagoniasSlutRos αν ξέρεις από ψήσιμο (που ξέρεις είμαι σίγουρος) μπορείς να νιώσεις την θερμοκρασία της σχάρας από τον ήχο που βγαίνει όταν τα ψάρια ακουμπούν στη σχάρα που παρεπιπτόντως δεν υπάρχει καθόλου φωτιά παρ όλο το ψεκασμό λαδιού 

Άλλο βίντεο σου έβγαλε? Το ότι ψήνει στο χαμηλό όπως λέει και δεν σβήνει η φωτιά στο αριστερό ψάρι δεν το βλέπεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Άλλο βίντεο σου έβγαλε? Το ότι ψήνει στο χαμηλό όπως λέει και δεν σβήνει η φωτιά στο αριστερό ψάρι δεν το βλέπεις? 

Πιστεύω ότι ξέρεις από ψήσιμο και μπορείς να αντιληφθείς τι  θερμοκρασία υπάρχει στη σχάρα μόνο από τόν ήχο όταν τα ψάρια ακουμπούν σ αυτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...