Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

6 λεπτά πριν, sndev είπε

Και τι κάνεις;  στέλνεις τη γυναικα βιλαριμπα για τρίψιμο; 

Λογικά μόλις τους ανάψεις και κάψουν λίγο είσαι ΟΚ.

Το Public έχει βγάλει προσφορά σε κάποια μοντέλα ψησταριών υγραερίου με 50% στην αγορά 2ης. Αν έχετε κάποιο φίλο/γνωστό να αγοράσετε μαζί, είναι πολύ καλή ευκαιρία.

https://www.public.gr/cat/oikiakes-mikrosyskeyes/barbeque-and-psistaries/psistaries-ygraerioy

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, est said:

Σκέφτομαι να επιστρέψω τη μία από τις δύο φιάλες μίγματος prime που χρησιμοποιώ σε ψησταριά Weber Q2200. Η κατανάλωση της είναι χαμηλή και η μία φιάλη επαρκεί για πολλές δεκάδες ψησίματα.

Έλα όμως που η "κενή" φιάλη που προχθές αντικαταστάθηκε από τη γεμάτη εν μέσω low & slow ψησίματος, σήμερα συνδέθηκε και έψησε κατά 80% μερικά σουβλάκια πριν αδυνατίσει η φλόγα και κουμπώσει ξανά η γεμάτη. Είναι σίγουρο ότι η φαινομενικά κενή φιάλη θα χρησιμοποιηθεί ξανά για προθέρμανση δίνοντας στη συνέχεια τη θέση της στη γεμάτη και εξαντλώντας με αυτό τον τρόπο, ποσότητα αερίου που συνήθως επιστρέφεται μαζί με την κενή φιάλη. Πρακτικότητα ή περιττή σκοτούρα; Δεν ξέρω...

IMG_20231122_202527.jpg.3c82631c849d213ec599c70359baf3b6.jpg

 

Βλεπω φιαλες coral gas prime;

(εγω θα ρωταω συνεχεια,...επι χρονια, μηπως και καποτε βγαλω ακρη)

Εκει που πηρες την ψησταρια, σου προσαρμοσαν τον ρυθμιστη για να δεχεται coral gas prime; Αν ναι, δωσε στοιχεια καταστηματος αν εχεις προσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, mindreader said:

Βλεπω φιαλες coral gas prime;

(εγω θα ρωταω συνεχεια,...επι χρονια, μηπως και καποτε βγαλω ακρη)

Εκει που πηρες την ψησταρια, σου προσαρμοσαν τον ρυθμιστη για να δεχεται coral gas prime; Αν ναι, δωσε στοιχεια καταστηματος αν εχεις προσφατα.

Τι προσαρμογη θέλεις που δε μπορείς;  έχουμε τον vins πιάνουν τα χερια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, sndev said:

Τι προσαρμογη θέλεις που δε μπορείς;  έχουμε τον vins πιάνουν τα χερια του

Θα ηθελα, στο καταστημα που θα αγορασω εστια υγραεριου, να προσαρμοσουν απο εκει, τον ρυθμιστη, για δεχεται coral gas prime. Αλλα δεν εχω βρει τετοιο καταστημα, που εκτος απο πωληση, να κανει και την αλλαγη στον ρυθμιστη. Απλα δεν ασχολουνται οι περισσοτεροι, οπως εχω καταλαβει. Σου λεει...ας μην πουλησω σε αυτον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, mindreader said:

Θα ηθελα, στο καταστημα που θα αγορασω εστια υγραεριου, να προσαρμοσουν απο εκει, τον ρυθμιστη, για δεχεται coral gas prime. Αλλα δεν εχω βρει τετοιο καταστημα, που εκτος απο πωληση, να κανει και την αλλαγη στον ρυθμιστη. Απλα δεν ασχολουνται οι περισσοτεροι, οπως εχω καταλαβει. Σου λεει...ας μην πουλησω σε αυτον!

αυτούς τους ρώτησες? 

https://grillme.gr/gr/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, mindreader είπε

Θα ηθελα, στο καταστημα που θα αγορασω εστια υγραεριου, να προσαρμοσουν απο εκει, τον ρυθμιστη, για δεχεται coral gas prime. Αλλα δεν εχω βρει τετοιο καταστημα, που εκτος απο πωληση, να κανει και την αλλαγη στον ρυθμιστη. Απλα δεν ασχολουνται οι περισσοτεροι, οπως εχω καταλαβει. Σου λεει...ας μην πουλησω σε αυτον!

Πάρε την μπουκάλα και τον ρυθμιστή από αυτόν που τα πουλάει. Πήγαινε στο μαγαζί που θα πάρεις την εστία (αν δεν εμπορεύεται τις σχετικές φυάλες) και πες του αν μπορεί να σου συνδέσει και τον ρυθμιστή στην εστία. Απλά πράγματα. Είναι τόσο εύκολο και γρήγορο που σίγουρα δεν θα σου πει όχι.

Επεξ/σία από plasTOST
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, mindreader said:

Θα ηθελα, στο καταστημα που θα αγορασω εστια υγραεριου, να προσαρμοσουν απο εκει, τον ρυθμιστη, για δεχεται coral gas prime. Αλλα δεν εχω βρει τετοιο καταστημα, που εκτος απο πωληση, να κανει και την αλλαγη στον ρυθμιστη. Απλα δεν ασχολουνται οι περισσοτεροι, οπως εχω καταλαβει. Σου λεει...ας μην πουλησω σε 

Η συσκευασια ψησταριας αεριου οτι πάρεις έρχεται με σωληνα κ  ρυθμιστη. Τον συνδεεις μονος σου. Απλα αντί να βαλεις τον κλασικό βαζεις της coral,  κ στις 2 περιπτώσεις μονος σου το κάνεις ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mindreader είπε

Βλεπω φιαλες coral gas prime;

(εγω θα ρωταω συνεχεια,...επι χρονια, μηπως και καποτε βγαλω ακρη)

Εκει που πηρες την ψησταρια, σου προσαρμοσαν τον ρυθμιστη για να δεχεται coral gas prime; Αν ναι, δωσε στοιχεια καταστηματος αν εχεις προσφατα.

Και θα παίρνεις όπως βλέπεις, την ίδια απάντηση συνέχεια 😉.

 

Όπως σου έχουν πει ήδη η αλλαγή του ρυθμιστή είναι μια πάρα πολύ απλή διαδικασία.

 

Αν δεν επιθυμείς να την κάνεις και έχεις απευθυνθεί σε σχετικό κατάστημα, είναι σίγουρο ότι μπορούν άνετα να το κάνουν αυτοί και μάλλον δεν έγινε κάτι σωστά στη συνεννόηση σας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sndev είπε

Εντομεταξυ σημερα την αναψα μετα απο 2 μηνες . κ πανω οι φλογοκρυπτες εχουν πιασει ενα πρασινο κίτρινο χρωμα σαν γύρη. Σκουρια δεν ειναι 

Και γω το έχω δει όταν κάνω καμία βδομάδα να ανάψω.

35 λεπτά πριν, mindreader είπε

Θα ηθελα, στο καταστημα που θα αγορασω εστια υγραεριου, να προσαρμοσουν απο εκει, τον ρυθμιστη, για δεχεται coral gas prime. Αλλα δεν εχω βρει τετοιο καταστημα, που εκτος απο πωληση, να κανει και την αλλαγη στον ρυθμιστη. Απλα δεν ασχολουνται οι περισσοτεροι, οπως εχω καταλαβει. Σου λεει...ας μην πουλησω σε αυτον!

Λάστιχο σε βρύση έχεις βάλει ποτέ με τον παλιό κλασικό τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tsino said:

αυτούς τους ρώτησες? 

https://grillme.gr/gr/

 

Οχι. Δεν βλεπω ομως να εχουν 'εστιες' υγραεριου, μονο...ψησταριες!

1 hour ago, SagoniasSlutRos said:

Και γω το έχω δει όταν κάνω καμία βδομάδα να ανάψω.

Λάστιχο σε βρύση έχεις βάλει ποτέ με τον παλιό κλασικό τρόπο?

Σφηνωμα εννοεις; Μπορει, παλια. Αλλα εδω δε μιλαμε για νερακι, αλλα για υγραεριο! Με θεμα διαρροης, δεν θα παιξω!

1 hour ago, sndev said:

Η συσκευασια ψησταριας αεριου οτι πάρεις έρχεται με σωληνα κ  ρυθμιστη. Τον συνδεεις μονος σου. Απλα αντί να βαλεις τον κλασικό βαζεις της coral,  κ στις 2 περιπτώσεις μονος σου το κάνεις ..

Δεν θελω μονος! Θελω να μου ερθει ετοιμος απο εκει που θα αγορασω! Και δεν εχω βρει, δεν εχω πετυχει, να το κανουν!

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mindreader είπε

Σφηνωμα εννοεις; Μπορει, παλια. Αλλα εδω δε μιλαμε για νερακι, αλλα για υγραεριο! Με θεμα διαρροης, δεν θα παιξω!

Αυτο ακριβως κανεις. Θα σφηνωσεις το λαστιχο και θα σφιξεις τον μεταλλικο σφικτηρα. Δεν εχει κατι αλλο να κανεις. Αμα θες ριξε και λιγο σαπουναδα στην ενωση να δεις αν βγαζει φουσκαλες. Αν δεν βγαζει εισαι κομπλε.

Αν δεν θες, παρε το ματι και πηγαινε εκει που πουλανε φιαλες και θα στο βαλουν. 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οχι. Δεν βλεπω ομως να εχουν 'εστιες' υγραεριου, μονο...ψησταριες!

Σφηνωμα εννοεις; Μπορει, παλια. Αλλα εδω δε μιλαμε για νερακι, αλλα για υγραεριο! Με θεμα διαρροης, δεν θα παιξω!

Δεν θελω μονος! Θελω να μου ερθει ετοιμος απο εκει που θα αγορασω! Και δεν εχω βρει, δεν εχω πετυχει, να το κανουν!

Σε ποια περιοχή μένεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Οχι. Δεν βλεπω ομως να εχουν 'εστιες' υγραεριου, μονο...ψησταριες!

Σφηνωμα εννοεις; Μπορει, παλια. Αλλα εδω δε μιλαμε για νερακι, αλλα για υγραεριο! Με θεμα διαρροης, δεν θα παιξω!

Δεν θελω μονος! Θελω να μου ερθει ετοιμος απο εκει που θα αγορασω! Και δεν εχω βρει, δεν εχω πετυχει, να το κανουν!

Οντως που εισαι, να ερθει καποιος να στο κανει, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, sndev said:

Τι διαφορα έχει το πρόβατο στη ναπολεον απο τη νατεριαλ; 

 

13 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Το ψήνεις χωρίς πυροσβεστήρα!

 

13 hours ago, sndev said:

Θελω να τα ακούω να μαθαινει ο vins

Εντομεταξυ σημερα την αναψα μετα απο 2 μηνες . κ πανω οι φλογοκρυπτες εχουν πιασει ενα πρασινο κίτρινο χρωμα σαν γύρη. Σκουρια δεν ειναι 

Βαρεθηκα να βγαλω φωτο ισως στείλω αυριο 

Όλα τα μαθαίνω εγώ 😂😂😂

Καλά επειδή έψησα πρόβατο (παϊδακι) και σε Napoleon και σε Weber (rogue και spirit), αν δεν τις είχες στην τρίχα από καθαριότητα και στο τελειως χαμηλό, μια χαρά αναφλέξεις είχαν κι αυτές. Με το που τσίμπαγες λίγο τους καυστήρες να ξεροψηθεί το λιπακι στο πλάι είχαμε μια φούντωση μια φλόγα. 

Το πρόβατο γενικά εγώ το θέλω κάρβουνο και πλέον κάνω και εξαίρεση και βάζω και στην πελλετ (hickory και μηλιά). Υγραέριο αποκλειστικά σε σούβλα με ταψάκι μακρόστενο από κάτω γιατί δεν είμαι μαζόχας να καθαρίζω και πριν και μετά. Εκεί ναι, στην ευκολία καθαριότητας οι seamless κάδοι έχουν φοβερό αβαντάζ. Αλλά μη λέμε ότι δεν υπάρχουν καθόλου αναφλέξεις στις πιο ακριβές γιατί πολύ απλά δεν ισχύει.

Τώρα αν αρχίσουμε τα καθάρισέ την πολύ καλά, βάλτους καυστήρες στο τέρμα χαμηλό, κράτα τον έναν σβηστό να τα βάζεις εκεί μόλις αρχίζει το ολοκαύτωμα, οκ, αυτά με κάποιες εξτρα παραχωρησεις τα κανεις και στη naterial. Έχουν άλλα σοβαρά πλεονεκτήματα, που δικαιολογούν την αυξημένη τιμή μέχρι τελευταίου σεντ.

Η φύση του υγραερίου δεν σου δίνει αυτήν την ευκολία σε λιπαρά κρέατα που θέλουν ένταση και αμεσότητα στη φωτιά, ούτε στην καθαριότητα όπως το κάρβουνο που τα μαζεύεις και τα πετάς όπως είναι στο τέλος. Τι να κάνουμε, αλλού χάνεις και αλλού κερδίζεις 🤷‍♂️

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...