Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2023 στις 8:10 ΜΜ, Varnavas89 είπε

Καλησπέρα και παλι απο αρχάριο με Kenton 4b. Αν και θα τα έχετε  ξαναπεί, Το εμαγιέ μαντέμι στις σχάρες θέλει νερό & σαπούνι/πλ. πιάτων/λιποκαθαριστες ή σκετο νερό ή βούρτσα; Βέβαια βλέπω κάποια στιγμή να πηγαινω σε ανοξείδωτο αργότερα απο μια γνωστή βιοτεχνία εδω που φτιάχνει αλλα αργότερα. Ευχαριστώ 

Έχω Kenton 4b ακριβώς ένα χρόνο. Μετά από κάθε ψήσιμο ανάβω στο μαξ τους καυστήρες για 3-4 λεπτά και παίρνω την βούρτσα της Naterial και τρίβω τα υπολείμματα των σχαρών. Βεβαιώνομαι ότι έχω κλείσει τους καυστήρες και την σκεπάζω αφού κρυώσει. Δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

Η βούρτσα https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-plancha-alpha-apo-anoxeidoto-atsali-81966336

Δεν λαδώνω τις σχάρες, δεν έχουν σκουριάσει, δεν έχουν γρατσουνιές. Μόνο όταν είναι καθαρές τις λαδώνω πριν ψήσω.

Για τον καθαρισμό τους τις μουλιάζω σε ένα μεγάλο ταψί σε ζεστό νερό και μία μία στον νεροχύτη κανονικό πλύσιμο με σφουγγάρι και υγρό σαπούνι κουζίνας. Την τελευταία φορά έπεσαν στα χέρια της συζύγου που χρησιμοποίησε και μαχαίρι μου είπε και εγώ φρίκαρα αλλά δεν έπαθαν τίποτα. Με το πράσινο του σφουγγαριού όλα καλά.

9 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Για καθάρισμα κάδου τι διαδικασία ακολουθείτε;

Αφαιρείς τις σχάρες και τις καθαρίζεις κάπου αλλού. Έχεις ζεστάνει μια φορά τον κάδο ήδη και έχεις τρίψει τους φλογοκρύπτες με βούρτσα για να πέσουν μέσα τα υπολείμματα. Τους αφαιρείς, ξαναζεσταίνεις, σβήνεις.

Σκεπάζεις τους καυστήρες με αλουμινόχαρτο. Παίρνεις το μεταλλικό πλατύ μέρος της https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-plancha-alpha-apo-anoxeidoto-atsali-81966336 ή κάποιας μικρής σπάτουλας μπορεί και πλαστικής για καθαρισμό και σπρώχνεις όλα τα λίπη και υπολείμματα προς τα κάτω. Αφαιρείς τα χοντρά με παλιά πανάκια ή χαρτί κουζίνας. Περνάς με σπρέι με έναν λιποδιαλυτή ή καθαριστικό φούρνων κατά προτίμηση οικολογικό - δεν προτείνω εδώ τίποτα καλή τύχη - τον αφήνεις να δράσει και ξαναπερνάς με πανάκι. Ξανά και ξανά στις γωνίες ιδιαίτερα με πανάκι και αιχμηρό αντικείμενο, προσοχή μην γδάρεις αν και δεν είναι εύκολο να την γδάρεις, εκτός αν είσαι άγαρμπος. Αν μείνει κάτι στον κάδο με ισχυρότερο λιποδιαλυτή στα συγκεκριμένα σημεία, όχι τόσο οικολογικό.

Εγώ μετά περνάω με ατμοκαθαριστή. Ξανά πέρασμα με βιολογικό καθαριστικό και πανάκι αν βγαίνουν μαυρίλες ακόμα. Βγάλσιμο κάτω ταψιού πλύσιμο. Αφαιρώ τα αλουμινόχαρτα από τους καυστήρες. Στους 10 μήνες παρατήρησα ένα στρωματάκι σκουριάς επιφανειακής σε αυτούς. Αλουμινόχαρτο με WD40 τρίψιμο, καθάρισαν. Εξωτερικό καθάρισμα με σπρέι και πανάκια, ιδιαίτερα τα πλαϊνά. Βάζω πίσω το ταψί.

Άναμα για 10-15 λεπτά να καούν όλα και να στεγνώσει απολύτως. Μετά βάζω πίσω και τις σχάρες και την σκεπάζω.

Το οικολογικό καθαριστικό είναι το blue velvet αλλά δεν είναι ισχυρό. Μίλησα επίσης για άγαρμπους και σκουριές. Έχει τύχει συνάδελφος ψήστης να δείχνει φωτογραφίες με σκουριές που είχαν και χτυπήματα δίπλα, να του λέμε την χτύπησες και να μην το παραδέχεται. Να την προσέχεις γενικά την ψησταριά σου γιατί είναι οικονομικής σειράς αν και πολύ ποιοτική από ότι φαίνεται.

Επεξ/σία από netagra
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυπνάω σήμερα το πρωί, βλέπω ότι από τον αέρα η κουκούλα που είχα στην Napoleon (F365, με τον πλαϊνό καυστήρα) πρέπει να έχει φτάσει Σαλαμίνα τώρα που μιλάμε...

Έχει κάποιος να προτείνει κάποια με καλό vfm ; (ήτοι όχι από Naopoleon...)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, netagra είπε

Έχω Kenton 4b ακριβώς ένα χρόνο. Μετά από κάθε ψήσιμο ανάβω στο μαξ τους καυστήρες για 3-4 λεπτά και παίρνω την βούρτσα της Naterial και τρίβω τα υπολείμματα των σχαρών. Βεβαιώνομαι ότι έχω κλείσει τους καυστήρες και την σκεπάζω αφού κρυώσει. Δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

Η βούρτσα https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-plancha-alpha-apo-anoxeidoto-atsali-81966336

Δεν λαδώνω τις σχάρες, δεν έχουν σκουριάσει, δεν έχουν γρατσουνιές. Μόνο όταν είναι καθαρές τις λαδώνω πριν ψήσω.

Για τον καθαρισμό τους τις μουλιάζω σε ένα μεγάλο ταψί σε ζεστό νερό και μία μία στον νεροχύτη κανονικό πλύσιμο με σφουγγάρι και υγρό σαπούνι κουζίνας. Την τελευταία φορά έπεσαν στα χέρια της συζύγου που χρησιμοποίησε και μαχαίρι μου είπε και εγώ φρίκαρα αλλά δεν έπαθαν τίποτα. Με το πράσινο του σφουγγαριού όλα καλά.

Αφαιρείς τις σχάρες και τις καθαρίζεις κάπου αλλού. Έχεις ζεστάνει μια φορά τον κάδο ήδη και έχεις τρίψει τους φλογοκρύπτες με βούρτσα για να πέσουν μέσα τα υπολείμματα. Τους αφαιρείς, ξαναζεσταίνεις, σβήνεις.

Σκεπάζεις τους καυστήρες με αλουμινόχαρτο. Παίρνεις το μεταλλικό πλατύ μέρος της https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-plancha-alpha-apo-anoxeidoto-atsali-81966336 ή κάποιας μικρής σπάτουλας μπορεί και πλαστικής για καθαρισμό και σπρώχνεις όλα τα λίπη και υπολείμματα προς τα κάτω. Αφαιρείς τα χοντρά με παλιά πανάκια ή χαρτί κουζίνας. Περνάς με σπρέι με έναν λιποδιαλυτή ή καθαριστικό φούρνων κατά προτίμηση οικολογικό - δεν προτείνω εδώ τίποτα καλή τύχη - τον αφήνεις να δράσει και ξαναπερνάς με πανάκι. Ξανά και ξανά στις γωνίες ιδιαίτερα με πανάκι και αιχμηρό αντικείμενο, προσοχή μην γδάρεις αν και δεν είναι εύκολο να την γδάρεις, εκτός αν είσαι άγαρμπος. Αν μείνει κάτι στον κάδο με ισχυρότερο λιποδιαλυτή στα συγκεκριμένα σημεία, όχι τόσο οικολογικό.

Εγώ μετά περνάω με ατμοκαθαριστή. Ξανά πέρασμα με βιολογικό καθαριστικό και πανάκι αν βγαίνουν μαυρίλες ακόμα. Βγάλσιμο κάτω ταψιού πλύσιμο. Αφαιρώ τα αλουμινόχαρτα από τους καυστήρες. Στους 10 μήνες παρατήρησα ένα στρωματάκι σκουριάς επιφανειακής σε αυτούς. Αλουμινόχαρτο με WD40 τρίψιμο, καθάρισαν. Εξωτερικό καθάρισμα με σπρέι και πανάκια, ιδιαίτερα τα πλαϊνά. Βάζω πίσω το ταψί.

Άναμα για 10-15 λεπτά να καούν όλα και να στεγνώσει απολύτως. Μετά βάζω πίσω και τις σχάρες και την σκεπάζω.

Το οικολογικό καθαριστικό είναι το blue velvet αλλά δεν είναι ισχυρό. Μίλησα επίσης για άγαρμπους και σκουριές. Έχει τύχει συνάδελφος ψήστης να δείχνει φωτογραφίες με σκουριές που είχαν και χτυπήματα δίπλα, να του λέμε την χτύπησες και να μην το παραδέχεται. Να την προσέχεις γενικά την ψησταριά σου γιατί είναι οικονομικής σειράς αν και πολύ ποιοτική από ότι φαίνεται.

 

Όταν ξεκίνησα να διαβάζω, περίμενα δύο - τρεις παραγράφους πχ μετά το ψήσιμο αυτό, κάθε 5-6 αυτό , 1-2 φορές το χρόνο το άλλο...😅

 

Τελικά, έγραψες εγχειρίδιο 👍

 

Ωραίος 🤗

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, netagra είπε

Έχω Kenton 4b ακριβώς ένα χρόνο. Μετά από κάθε ψήσιμο ανάβω στο μαξ τους καυστήρες για 3-4 λεπτά και παίρνω την βούρτσα της Naterial και τρίβω τα υπολείμματα των σχαρών. Βεβαιώνομαι ότι έχω κλείσει τους καυστήρες και την σκεπάζω αφού κρυώσει. Δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα.

Η βούρτσα https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-plancha-alpha-apo-anoxeidoto-atsali-81966336

Δεν λαδώνω τις σχάρες, δεν έχουν σκουριάσει, δεν έχουν γρατσουνιές. Μόνο όταν είναι καθαρές τις λαδώνω πριν ψήσω.

Για τον καθαρισμό τους τις μουλιάζω σε ένα μεγάλο ταψί σε ζεστό νερό και μία μία στον νεροχύτη κανονικό πλύσιμο με σφουγγάρι και υγρό σαπούνι κουζίνας. Την τελευταία φορά έπεσαν στα χέρια της συζύγου που χρησιμοποίησε και μαχαίρι μου είπε και εγώ φρίκαρα αλλά δεν έπαθαν τίποτα. Με το πράσινο του σφουγγαριού όλα καλά.

Αφαιρείς τις σχάρες και τις καθαρίζεις κάπου αλλού. Έχεις ζεστάνει μια φορά τον κάδο ήδη και έχεις τρίψει τους φλογοκρύπτες με βούρτσα για να πέσουν μέσα τα υπολείμματα. Τους αφαιρείς, ξαναζεσταίνεις, σβήνεις.

Σκεπάζεις τους καυστήρες με αλουμινόχαρτο. Παίρνεις το μεταλλικό πλατύ μέρος της https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/vourtsa-naterial-plancha-alpha-apo-anoxeidoto-atsali-81966336 ή κάποιας μικρής σπάτουλας μπορεί και πλαστικής για καθαρισμό και σπρώχνεις όλα τα λίπη και υπολείμματα προς τα κάτω. Αφαιρείς τα χοντρά με παλιά πανάκια ή χαρτί κουζίνας. Περνάς με σπρέι με έναν λιποδιαλυτή ή καθαριστικό φούρνων κατά προτίμηση οικολογικό - δεν προτείνω εδώ τίποτα καλή τύχη - τον αφήνεις να δράσει και ξαναπερνάς με πανάκι. Ξανά και ξανά στις γωνίες ιδιαίτερα με πανάκι και αιχμηρό αντικείμενο, προσοχή μην γδάρεις αν και δεν είναι εύκολο να την γδάρεις, εκτός αν είσαι άγαρμπος. Αν μείνει κάτι στον κάδο με ισχυρότερο λιποδιαλυτή στα συγκεκριμένα σημεία, όχι τόσο οικολογικό.

Εγώ μετά περνάω με ατμοκαθαριστή. Ξανά πέρασμα με βιολογικό καθαριστικό και πανάκι αν βγαίνουν μαυρίλες ακόμα. Βγάλσιμο κάτω ταψιού πλύσιμο. Αφαιρώ τα αλουμινόχαρτα από τους καυστήρες. Στους 10 μήνες παρατήρησα ένα στρωματάκι σκουριάς επιφανειακής σε αυτούς. Αλουμινόχαρτο με WD40 τρίψιμο, καθάρισαν. Εξωτερικό καθάρισμα με σπρέι και πανάκια, ιδιαίτερα τα πλαϊνά. Βάζω πίσω το ταψί.

Άναμα για 10-15 λεπτά να καούν όλα και να στεγνώσει απολύτως. Μετά βάζω πίσω και τις σχάρες και την σκεπάζω.

Το οικολογικό καθαριστικό είναι το blue velvet αλλά δεν είναι ισχυρό. Μίλησα επίσης για άγαρμπους και σκουριές. Έχει τύχει συνάδελφος ψήστης να δείχνει φωτογραφίες με σκουριές που είχαν και χτυπήματα δίπλα, να του λέμε την χτύπησες και να μην το παραδέχεται. Να την προσέχεις γενικά την ψησταριά σου γιατί είναι οικονομικής σειράς αν και πολύ ποιοτική από ότι φαίνεται.

 Ωραία φίλε ευχαριστώ έδωσες εγχειρίδιο επιβίωσης της ψησταριάς ,. Θα το εχω για να μακροημερεύσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να αποφεύγετε καθαρισμό του κάδου με χημικά καθαριστικά. Δεν πρόκειται να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση και δεν υπάρχει και λόγος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος με διακλάδωση για την φιάλη ώστε να μπορώ να έχω δύο φιάλες έτοιμες; ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί κάθε φορά που τελειώνει η φιάλη θα ήθελα να έχω έτοιμη την δεύτερη και να συνεχίζω χωρίς να πρέπει να αποσύνδεση, συνδέσω, τεσταρω και μετά να συνεχίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, GR77-S said:

Υπάρχει κάποιος σύνδεσμος με διακλάδωση για την φιάλη ώστε να μπορώ να έχω δύο φιάλες έτοιμες; ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί κάθε φορά που τελειώνει η φιάλη θα ήθελα να έχω έτοιμη την δεύτερη και να συνεχίζω χωρίς να πρέπει να αποσύνδεση, συνδέσω, τεσταρω και μετά να συνεχίσω 

Ίσως τα Κιτ που έχουν για την μπουκάλες των λεβήτων υγραεριου.

 

https://tsetsosgas.gr/kit-mini-kolekter-sindesis-igraeriou-me-manometro-473

 

Το πιο απλό που υπάρχει πιστεύω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Καλό θα ήταν να αποφεύγετε καθαρισμό του κάδου με χημικά καθαριστικά. Δεν πρόκειται να επανέλθει στην αρχική του κατάσταση και δεν υπάρχει και λόγος.

Θύμησε μου το μικρό σου, Νίκος εδώ. Το έχεις δοκιμάσει αυτό που γράφεις;

Ότι γράφω είναι αποκλειστικά από προσωπική εμπειρία χρήσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, netagra said:

Θύμησε μου το μικρό σου, Νίκος εδώ. Το έχεις δοκιμάσει αυτό που γράφεις;

Ότι γράφω είναι αποκλειστικά από προσωπική εμπειρία χρήσης 

κοιτα η λογική λεει οτι με τις αναθυμιάσεις το χημικό με το ένα η τον αλλον τρόπο η θα το φας η θα το εισπνεύσεις

να δοκιμάσει να μη καθαρίσει χωρίς χημικά? καθαριζει τοσο οσο να είναι οκ. δε θα γίνει ποτέ ίδια, ουτε με χημικα γινεται βασικά ,η ουσία ειναι να φύγουν τα χοντράδια κυρίως για τις αναφλέξεις

to 99% εδω όσοι γραφουν εμπειρικα τα λένε 

το χημικό ειναι λυση βοηθαει αλλα επειδη εκει βαζεις τη τροφη σου κ ισως κ των παιδιων σου γιαυτο λενε καλυτερα οχι

μπορει να μην εχει επίδρασή κ να μαστέ υπερβολικοί με τα καθαριστικά κ τα αλουμινόχαρτα  αλλα το παίζεις?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, netagra είπε

Θύμησε μου το μικρό σου, Νίκος εδώ. Το έχεις δοκιμάσει αυτό που γράφεις;

Ότι γράφω είναι αποκλειστικά από προσωπική εμπειρία χρήσης 

Καλησπέρα Νίκο. Να δοκιμάσω τι; Να καθαρίσω με κάποιο καθαριστικό φούρνου, όπως πχ τα παρακάτω 

http://www.berill.gr/products/household-cleaning-products/oven-grill-barbecue-cleaner/
https://www.ab.gr/el/eshop/Katharistika-Chartika-and-eidi-spitioy/Katharistika/Epiplon-kai-loipon-antikeimenon/Katharistiko-Foyrnoy-Spray-300ml/p/7117841

Όχι δεν τα έχω δοκιμάσει κι ούτε πρόκειται . Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιήσω χημικά στον κάδο της ψησταριάς, όπως ανέφερε και ο @sndev Εξάλλου αναφέρουν και τα ίδια τα καθαριστικά ότι δεν συνιστώνται για τέτοιες είδους επιφάνειες 

image.png.767abef9aa1c82f0f53bfc026ea094e0.png

image.png.ee5b5ac7241fd300c2a09e04a5a69b86.pngimage.png.ee5b5ac7241fd300c2a09e04a5a69b86.png

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαγειρική σόδα με ξύδι και νερό, μια σπάτουλα ξύλινη/ πλαστική. Παραθέτω κι ένα σχετικό άρθρο 

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq

Ηλίας 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει εγώ δοκιμή φίλε με το ταψί του λιποσυλλέκτη. Είχα καταλάβει ότι το πλυντήριο δεν μπορεί να αντικαταστήσει το γερό τρίψιμο με μια βούρτσα ή μία σπάτουλα. 

Βέβαια εγώ το είχα δοκιμάσει αφού είχε πιάσει μάκα πρώτα. Αν εσύ το βάζεις μετά από κάθε χρήση ίσως να έχεις καλύτερα αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 8 μέρες σε vacuum μπήκαν για ψήσιμο οι μπριζόλες black Angus Ισπανίας. Ήταν οι καλύτερες που έχω φάει τελευταία. Και νόστιμες και πολύ μαλακές. Θεωρώ και η πρώτη ύλη ήταν καλή, και ότι το vacuum έκανε δουλειά.

Συνοδεύτηκαν με σαλάτα και γλυκοπατατες στο air fryer που βγήκαν απίστευτες. Δεν μπορούσα να σταματήσω να τρώω.

Screenshot_20231119_194408.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...