Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, est είπε

Ωραία όλα αυτά αλλά όπως είπα και πιο πριν η συζήτηση θα έπρεπε αρχικά να είναι προσανατολισμένη στον φίλο που ρώτησε και να τον βοηθήσει να επαναπροσδιορίσει τις επιλογές του αν τυχόν θέλει, τώρα που είναι νωρίς. Τα υπόλοιπα είναι χρήσιμα για πληροφόρηση.

το παρακάτω  που εγραψα  μαζί νε τα προηγούμενα   δεν βοηθάν τον φίλο  μας που ρώτησε  ;

"το έγραψα και πριν η αλλαγή  του καύσιμου απο  υγραέριο σε φυσικό αέριο είναι μια πολύ απλή διαδικασία την οποία  βέβαια πρέπει να την κάνει  τεχνικός   , πάντα σε συνεργασία με την εταιρία   , άλλωστε κάτι τέτοιο γίνεται συχνά τα τελευταία χρόνια  με τους λέβητες αερίου "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

9 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

το παρακάτω  που εγραψα  μαζί νε τα προηγούμενα   δεν βοηθάν τον φίλο  μας που ρώτησε  ;

"το έγραψα και πριν η αλλαγή  του καύσιμου απο  υγραέριο σε φυσικό αέριο είναι μια πολύ απλή διαδικασία την οποία  βέβαια πρέπει να την κάνει  τεχνικός   , πάντα σε συνεργασία με την εταιρία   , άλλωστε κάτι τέτοιο γίνεται συχνά τα τελευταία χρόνια  με τους λέβητες αερίου "

Οπωσδήποτε. Και αυτόν και εμένα και όλους εδώ, πιστεύω. Αλλά όπως είπε , έχει παραγγείλει, προφανώς δεν έχει παραλάβει και μπορεί να επανεκτιμήσει εξαρχής τις επιλογές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια "χαζη" ερώτηση.  

Έχω μια weber genesis E- 310 και θα ήθελα αν γίνεται κάποια στιγμή να της βάλω με πατέντα πλευρικό καυστήρα υπερύθρων όπως για παράδειγμα ο

https://www.skroutz.gr/s/18149873/Broil-King-Kaystiras-PSistarion-Ygraeriou-Pleyrikos-18673.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Είναι κάτι τέτοιο δυνατόν, και αν ναι πως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nikos16717 είπε

Να κάνω μια "χαζη" ερώτηση.  

Έχω μια weber genesis E- 310 και θα ήθελα αν γίνεται κάποια στιγμή να της βάλω με πατέντα πλευρικό καυστήρα υπερύθρων όπως για παράδειγμα ο

https://www.skroutz.gr/s/18149873/Broil-King-Kaystiras-PSistarion-Ygraeriou-Pleyrikos-18673.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Είναι κάτι τέτοιο δυνατόν, και αν ναι πως ?

Επειδη το ειχα σκεφτει και γω, αλλα το κοστος ξεφευγει για να βγει ωραιο και οχι καρναβαλι, κατεληξα στη λυση ενος ηλεκτρικου επαγωγικου ματιου για κανενα τηγανισμα.

Αν δεν σε νοιαζει το κοστος, τοτε βρες το αντιστοιχο πλευρικο ραφι με το απλο ματι απο την Ε-330 (ή οπως λεγεται, δεν θυμαμαι), αγορασε το και βρες εναν υπερυθρο για ψησταριες να αντικαταστησεις το απλο ματι. Χοντρικα οπως το υπολογιζω θα ξεπερασει τα 300-400ευρω ολα αυτα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Επειδη το ειχα σκεφτει και γω, αλλα το κοστος ξεφευγει για να βγει ωραιο και οχι καρναβαλι, κατεληξα στη λυση ενος ηλεκτρικου επαγωγικου ματιου για κανενα τηγανισμα.

Αν δεν σε νοιαζει το κοστος, τοτε βρες το αντιστοιχο πλευρικο ραφι με το απλο ματι απο την Ε-330 (ή οπως λεγεται, δεν θυμαμαι), αγορασε το και βρες εναν υπερυθρο για ψησταριες να αντικαταστησεις το απλο ματι. Χοντρικα οπως το υπολογιζω θα ξεπερασει τα 300-400ευρω ολα αυτα.

Έλεγα μήπως έκοβα το πλαϊνό και έβαζα αυτό που ποσταρα κάπως,  για να έβγαινε καπουω στα 250. Από τη στιγμή που πήρα ολόκληρη την ψησταριά πέρσι στα 650 , μου φαινονται πολλά τα 400 για πλαϊνό μάτι μόνο. Η απορία μου είναι περισσότερο στο πως θα μπορούσε να συνδεθεί με τη μπουκάλα και πως θα έμπαινε και κάποιος ρυθμιστής για να ανοιγοκλεινει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σε προβληματιζει ειναι το ευκολο κομματι της υποθεσης. Αν φτασεις μεχρι εκει θα βρεθει η λυση. Στη χειροτερη βαζεις δευτερη μπουκαλα με δικο της ρυθμιστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ που το αναλυσατε κιόλας για την μετατροπή! 

Η ψησταριά έρχεται σήμερα και έχω ήδη πάρει ρυθμιστή πίεσης λάστιχο και σε λίγο μποτιλια, 

Σιγά μην περιμένω να αλλάξω καυστήρες κτλ κτλ σήμερα μεσημέρι θα φάμε ψητό!

Δύο ερωτήσεις: 

Η 10 κιλη μπουκάλα πόσα ψησίματα βγάζει πάνω κάτω?

Χωράει από κάτω από τα ντουλάπια? Είναι ασφαλές να μπει εκεί μιας και από πάνω ψήνει???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Η 10 κιλη μπουκάλα πόσα ψησίματα βγάζει πάνω κάτω?

Αρχικά καλορίζικη και καλά ψησίματα. Στο ταμπελάκι θα σου γράφει πόσα γραμμάρια καίει συνολικά ή ανά καυστήρα και κάνεις τους υπολογισμούς σου. Συνήθως φουλάρουμε στην αρχή για να ανεβάσει θερμοκρασία ο θάλαμος και μετά αναλόγως των κρεάτων στο ελάχιστο ή στην μέση. Αν ψήνεις με ανοικτό καπάκι συνήθως ψήνεις στο φουλ.

Ενδεικτικά η κατανάλωση είναι στο φουλ περίπου στο 1 κιλό την ώρα και για τους 4 καυστήρες όπως καταλαβαίνω, οπότε μιλάμε χοντρικά για 20 ψησίματα. Θεωρώ ότι θα τα ξεπεράσεις αυτά τα ψησίματα.

Τέλος έχε στο μυαλό σου να αφήσεις απόσταση στην πίσω μεριά αν υπάρχει τοίχος ή κάποιο εύφλεκτο υλικό γιατί εκπέμπει αρκετή θερμότητα από πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mastoras007 είπε

Η 10 κιλη μπουκάλα πόσα ψησίματα βγάζει πάνω κάτω?

Καλοριζικη! ποια πηρες τελικα;

Το ποσα ψησιματα θα βγαλει εξαρταται απο το τι ψηνεις, ποσους καυστηρες αναβεις, σε ποση ενταση κλπ. Σιγουρα βγαζει αρκετα.

Μια συμβουλη, βαλε στο προγραμμα να παρεις δευτερη μπουκαλα να εχεις στο μπαλκονι. Μολις τελειωσει η πρωτη κουμπωνεις τη δευτερη και συνεχιζεις. Μια μικρη επενδυση που θα σε βγαλει απο δυσκολες καταστασεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα κανεις σε αυτο το νημα, δεν εχει συνδεσει εστία (περα απο τα....ψητά!) υγραεριου, με φιαλη coral gas prime. Σωστα;

Ολοι απλες φιαλες υγραεριου ή εκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τελικα κανεις σε αυτο το νημα, δεν εχει συνδεσει εστία (περα απο τα....ψητά!) υγραεριου, με φιαλη coral gas prime. Σωστα;

Ολοι απλες φιαλες υγραεριου ή εκο;

Μα εκτός από το έυκολο/ γρήγορο κούμπωμα και το μειωμένο βάρος δεν σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Οι απλές φιάλες βρίσκονται πιο εύκολα για να τις αγοράσεις/αντικαταστήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τελικα κανεις σε αυτο το νημα, δεν εχει συνδεσει εστία (περα απο τα....ψητά!) υγραεριου, με φιαλη coral gas prime. Σωστα;

Ολοι απλες φιαλες υγραεριου ή εκο;

Καλημέρα. Εγω έχω τέτοια πολύ απλό κούμπωμα την είχα πάρει με τις εστίες υγραερίου που ειχα πάρει, ίδια θα έχω τώρα με την ψησταριά,. απλώς μου έδωσε ο φίλος εκεί άλλο ρυθμιστή πίεσης και για να μην τον αλλάζω απο την κουζίνα συνέχεια στην ψησταριά 

Καλησπέρα σε όλους . 2 μιση ώρες μου πήρε να την κανω χτες αλλά άξιζε! Εντυπώσεις με τον καιρό θα πούμε 

IMG_20231116_122203__01.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mastoras007 είπε

Καταρχάς ευχαριστώ που το αναλυσατε κιόλας για την μετατροπή! 

Η ψησταριά έρχεται σήμερα και έχω ήδη πάρει ρυθμιστή πίεσης λάστιχο και σε λίγο μποτιλια, 

Σιγά μην περιμένω να αλλάξω καυστήρες κτλ κτλ σήμερα μεσημέρι θα φάμε ψητό!

Δύο ερωτήσεις: 

Η 10 κιλη μπουκάλα πόσα ψησίματα βγάζει πάνω κάτω?

Χωράει από κάτω από τα ντουλάπια? Είναι ασφαλές να μπει εκεί μιας και από πάνω ψήνει???

καλά ψησίματα   να χεις
και όπως είπε ο @SagoniasSlutRos   καλό είναι να πάρεις και μια δευτερη φιάλη  θα  καταλάβεις πόσο  σημαντικό  είναι αυτό όταν θα σου αδείασει η φιάλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mastoras007 είπε

Καταρχάς ευχαριστώ που το αναλυσατε κιόλας για την μετατροπή! 

Η ψησταριά έρχεται σήμερα και έχω ήδη πάρει ρυθμιστή πίεσης λάστιχο και σε λίγο μποτιλια, 

Σιγά μην περιμένω να αλλάξω καυστήρες κτλ κτλ σήμερα μεσημέρι θα φάμε ψητό!

Δύο ερωτήσεις: 

Η 10 κιλη μπουκάλα πόσα ψησίματα βγάζει πάνω κάτω?

Χωράει από κάτω από τα ντουλάπια? Είναι ασφαλές να μπει εκεί μιας και από πάνω ψήνει???

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...