Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, cflour1977 είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω μια JAMESTOWN 4.1 εδώ και λίγο διαστημα και θελω να καθαρίσω τις φλογοκρύπτες. Μπορώ να τυις βαλω σε πλυντηριο πιάτων?Αν οχι με ποιο τροπο είναι πιο σωστό να καθαριστούν;

Τις σχαρες τις καθαρίζω μέχρι τωρα με πυρολυση και τριψιμο. Εχουν μετα αυτο το λαδωμενο πανω τους αλλα φανταζομαι οτι ετσι πρεπει αφου προκειται για μαντεμι σωστα; Χρειαζονται κατι παραπανω;

Τους διάχυτες θερμότητας μπορείς να τους καθαρίζεις με ζεστό νερό, υγρό πιάτων και μια ξύστρα για κεραμικές εστίες. Εάν έχουν λίπη που δεν μπορούν να καθαριστούν εύκολα, μπορείς να τους βάλεις πχ σε έναν κουβά να μουλιάσουν πρώτα.

Για τις μαντεμένιες σχάρες, εάν κάνεις συχνά πυρόλυση, θα «χαλάσεις» το seasoning, οπότε θέλει προσοχή, καθώς θα χρειαστεί να το ξανακάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

36 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Το ρολό που έχει μέσα η συσκευασία της συσκευής, γράφει ότι είναι από -20 έως 110 βαθμούς. 

Οποτε κομπλε ειναι και για sous vide οπως θυμομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Οπως και να εχει το 140C δεν ξερω αν εχει νοημα. Θα μαγειρεψεις ποτε κατι sous vide σε 140C? Νομιζω μονο σε deep fry θα πιασεις αυτες τις θερμοκρασιες.

Σίγουρα υπερβολή μου και εντελώς λάθος!  Το λάθος σκεπτικό μου προέκυψε από την εμπειρία μου σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα σε γάστρα. Από SousVide δεν ήξερα τίποτε και επειδή τα όρια θερμοκρασίας συνοδεύονται και με ώρες έκθεσης στην θερμοκρασία υπέθεσα κακώς ότι 140 βαθμούς για 4 ώρες μπορεί να αντιστοιχίζονται σε 70 βαθμούς για 8 ώρες (αυθαίρετη σκέψη).  Άσχετο, αλλά μέχρι σήμερα δεν κατάφερα καλό αποτέλεσμα σε sousvide με θερμοκρασία μεγαλύτερη των 50 βαθμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Chanap είπε

Σίγουρα υπερβολή μου και εντελώς λάθος!  Το λάθος σκεπτικό μου προέκυψε από την εμπειρία μου σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα σε γάστρα. Από SousVide δεν ήξερα τίποτε και επειδή τα όρια θερμοκρασίας συνοδεύονται και με ώρες έκθεσης στην θερμοκρασία υπέθεσα κακώς ότι 140 βαθμούς για 4 ώρες μπορεί να αντιστοιχίζονται σε 70 βαθμούς για 8 ώρες (αυθαίρετη σκέψη).  Άσχετο, αλλά μέχρι σήμερα δεν κατάφερα καλό αποτέλεσμα σε sousvide με θερμοκρασία μεγαλύτερη των 50 βαθμών.

Κατεβασε το mobile app απο το sous vide joule και οταν το εγκαταστησεις πατησε skip εκει που λεει να το συνδεσεις με τη συσκευη σου. Σου δινει αναλυτικες οδηγιες και χρονους ψησιματος αναλογα το κομματι κρεατος, το παχος κοπης και το doneness που θες. Θα σου πει πχ για μπριζολα 5εκ παχος, medium rare, θες 2 ωρες στους 54 βαθμους (τυχαια νουμερα, μη πεσετε να με φατε).

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Τους διάχυτες θερμότητας μπορείς να τους καθαρίζεις με ζεστό νερό, υγρό πιάτων και μια ξύστρα για κεραμικές εστίες. Εάν έχουν λίπη που δεν μπορούν να καθαριστούν εύκολα, μπορείς να τους βάλεις πχ σε έναν κουβά να μουλιάσουν πρώτα.

Για τις μαντεμένιες σχάρες, εάν κάνεις συχνά πυρόλυση, θα «χαλάσεις» το seasoning, οπότε θέλει προσοχή, καθώς θα χρειαστεί να το ξανακάνεις.

Αν τους βαλω στο πλυντηριο πιατων θα τους καταστρέψω ή απλα δεν ειναι αποτελεσματικος τροπος καθαρισμου;

Επίσης στις σχαρες αυτο που κάνω ειναι να αναβω την ψησταρια και να τριβω και πριν απο καθε ψησιμο αλοιφω με λαδι και την ζεσαταινω πριν ψησω....Ειναι σωστο όλο αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι φλογοκρυπτες έχεις αν είναι ανοξείδωτοι η όχι. Εγώ στην αρχή τους χαιδευα ανά 3-4 ψησίματα τους έβγαζα, λεκανη μεγάλη με νερό ζεστό και fairy και τρίψιμο με σύρμα για τα πιάτα. Ε μετά από λίγο το σταμάτησα δεν έχει νόημα, οπότε είναι χάλια ανάβω 2-3 λεπτά τέρμα αφού έχω βγάλει τις σχάρες,  καίγονται όλα τα λίπη τους τρίβω όπως είναι με μια απλά συρματοβουρτσα και είσαι κομπλε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cflour1977 είπε

Αν τους βαλω στο πλυντηριο πιατων θα τους καταστρέψω ή απλα δεν ειναι αποτελεσματικος τροπος καθαρισμου;

Επίσης στις σχαρες αυτο που κάνω ειναι να αναβω την ψησταρια και να τριβω και πριν απο καθε ψησιμο αλοιφω με λαδι και την ζεσαταινω πριν ψησω....Ειναι σωστο όλο αυτο;

Μπορεί και να βουλώσει το πλυντήριο σου, οπότε καλύτερα με μια βούρτσα αν είναι ανοξείδωτο, αλλιώς με πλαστική σπάτουλα αν είναι εμαγιε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Κατεβασε το mobile app απο το sous vide joule και οταν το εγκαταστησεις πατησε skip εκει που λεει να το συνδεσεις με τη συσκευη σου.

Ευχαριστώ!  Θα επανέλθω μετά την δοκιμή ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, cflour1977 είπε

Αν τους βαλω στο πλυντηριο πιατων θα τους καταστρέψω ή απλα δεν ειναι αποτελεσματικος τροπος καθαρισμου;

Επίσης στις σχαρες αυτο που κάνω ειναι να αναβω την ψησταρια και να τριβω και πριν απο καθε ψησιμο αλοιφω με λαδι και την ζεσαταινω πριν ψησω....Ειναι σωστο όλο αυτο;

Δεν υπάρχει λόγος να μπουν στο πλυντήριο πιάτων.  Εάν είναι εμαγιέ, δεν ενδείκνυται.

Έχεις κάνει seasoning στις μαντεμένιες σχάρες; Μπορείς να βρεις οδηγίες στο link που έχω στην υπογραφή μου ή σε διάφορα άρθρα και βιντεάκια που υπάρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα! Την τσίμπησα την Kenton με τους 4 καυστήρες απο Leroy,!(εντάξει  δςν εχει μαντεμενια σχάρα όπως οι premium αλλα οκ!)Ειναι δύσκολη η συναρμολόγηση για κοινούς θνητούς ξέρει κάποιος; στη χειρότερη θα πω κάναν μαστορα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Παίδες καλημέρα! Την τσίμπησα την Kenton με τους 4 καυστήρες απο Leroy,!(εντάξει  δςν εχει μαντεμενια σχάρα όπως οι premium αλλα οκ!)Ειναι δύσκολη η συναρμολόγηση για κοινούς θνητούς ξέρει κάποιος; στη χειρότερη θα πω κάναν μαστορα..

Βγηκε σε προσφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Ναι 229 απο 330+

Το ειδα μολις, https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623

οταν παω σπιτι βλεπω να προχωραω... ^^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...