Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/11/2023 στις 3:41 ΜΜ, Chanap είπε

Το πρόβλημα είναι να αγοραστούν σακούλες σωστές με CE χωρίς χημικά κτλ

Φίλε αυτές που πουλάει το Lidl είναι τέτοιων προδιαγραφών?

Επίσης έχεις δοκιμάσει την δυνατότητα σφράγισης μπολ και παγουριών που έχει? Φαντάζομαι θα πουλάει και το lidl τέτοια μπολ.

21 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για κάτι τέτοιες χρήσεις είναι ότι πρέπει το μηχάνημα.

Ωραίος. έτσι, να δίνουμε και καμία ιδέα. Εγώ ας πούμε είχα πάρει ένα μεγάλο κομμάτι χαλβά, οπότε αφήσαμε το μισό για να το φάμε σε λίγες μέρες και το άλλο μισό σε vacuum. Επίσης πήρα πολλές φέτες από ένα ακριβό αλλαντικό και τις μισές τις έκανα vacuum. 

Αρχή είναι, πειραματίζομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Όταν αγόρασα από το Lidl το vacuum πήρα και σακούλες (νομίζω δεκάδα). Δεν ήξερα καθόλου το θέμα και τις χρησιμοποίησα χωρίς να πάει το μυαλό μου στην ποιότητα. Αργότερα αποφάσισα να κάνω sousvide (αγόρασα τα σχετικά) και προσπάθησα να βρω σακούλες στο Lidl όπου δεν υπήρχαν διαθέσιμες. Συνειδητοποίησα ότι είναι διαφορετικές οι σακούλες για φύλαξη, άλλες για ψύξη και άλλες για μαγείρεμα και ότι υπάρχουν χαρακτηριστικά, ποιότητες αντοχές σε θερμοκρασίες κτλ.  Μετά από αρκετό ψάξιμο στο internet, βρήκα σακούλες (από ελληνικό κατάστημα εισαγωγής από Ιταλία) και πήρα 1000+ με προδιαγραφές για κάθε χρήση που ήθελα. Ελπίζω να μην χαλάσουν, μετά σκέφτηκαν ότι πρέπει να υπάρχει και ημερομηνία λήξης αν και δεν γράφεται κάτι. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στις σακούλες για μαγείρεμα όπου αν το αποτυπώνω σωστά αναπτύσσονται καρκινογόνες ουσίες αν ξεφύγει η θερμοκρασία εκτός των προδιαγραφών της σακούλας .

Έψαξα και για μπολ και παγούρια αλλά δεν κατάφερα να τα βρω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2023 στις 6:53 ΜΜ, vins είπε

Κάνε λίγη υπομονή για Black Friday και δες την Kenton Naterial από τα Leroy Merlin σε αυτά περίπου τα χρήματα. Αν βγάλουν καλές προσφορές, υπάρχει η πιθανότητα να βρεις την 4B (με 4 καυστήρες δλδ) σε αυτήν την τιμή που ψάχνεις. Πιστεύω η 3B (με 3 καυστήρες) θα παίξει σίγουρα σε αυτά τα επίπεδα τιμών. 

Φιλε μου να σε ρωτησω τι διαφορα εχει δηλαδη η Kenton με την Bormann BBQ2000?Απλα ψαχνομαι να παρω και ειναι στα 230 η Κεντον ενω η Μπορμαν στα 160 στο σκρουτζ..

Παιδια καλησπερα!Κοιταω για ψησταρια υγραεριου (δεν ειχα στο παρελθον) με budget μεχρι και τα 350 ευρω βαρυα βαρυα!Θελω κυριως να την χρησιμοποιω τα Σκ για 2 ατομα.Γενικοτερα περα απο webber και napoleon που δεν ειμαι σε αυτα τα επιπεδα budget,τι μαρκες θα μου προτεινατε?Κοιτουσα Bormann,Unimac και την Kenton μιας και διαβασα λιγο εδω το thread και ειδα αναφερθηκε αρκετες φορες η συγκεκριμενη!Επισης 2 καυστηρες ειναι οκ?Θα με καλυψουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chanap είπε

Όταν αγόρασα από το Lidl το vacuum πήρα και σακούλες (νομίζω δεκάδα). Δεν ήξερα καθόλου το θέμα και τις χρησιμοποίησα χωρίς να πάει το μυαλό μου στην ποιότητα. Αργότερα αποφάσισα να κάνω sousvide (αγόρασα τα σχετικά) και προσπάθησα να βρω σακούλες στο Lidl όπου δεν υπήρχαν διαθέσιμες. Συνειδητοποίησα ότι είναι διαφορετικές οι σακούλες για φύλαξη, άλλες για ψύξη και άλλες για μαγείρεμα και ότι υπάρχουν χαρακτηριστικά, ποιότητες αντοχές σε θερμοκρασίες κτλ.  Μετά από αρκετό ψάξιμο στο internet, βρήκα σακούλες (από ελληνικό κατάστημα εισαγωγής από Ιταλία) και πήρα 1000+ με προδιαγραφές για κάθε χρήση που ήθελα. Ελπίζω να μην χαλάσουν, μετά σκέφτηκαν ότι πρέπει να υπάρχει και ημερομηνία λήξης αν και δεν γράφεται κάτι. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στις σακούλες για μαγείρεμα όπου αν το αποτυπώνω σωστά αναπτύσσονται καρκινογόνες ουσίες αν ξεφύγει η θερμοκρασία εκτός των προδιαγραφών της σακούλας .

Έψαξα και για μπολ και παγούρια αλλά δεν κατάφερα να τα βρω!

 

 

Αν θυμαμαι καλα του lidl κανουν και για μαγειρεμα. Εγω παιρνω ρολό και κοβω οσο χρειαζομαι καθε φορα, σε αντιθεση με τις σακουλες που ειναι ενα μεγεθος μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαντεμενια τηγανια που εχει το eshop πως τα βλεπετε εχει παρει κανεις; https://www.e-shop.gr/estia-tigani-mantemi-20-cm-iron-01-4460-p-HAP.321099 ελεγα να παρω αυτο με 20 ή 25 cm διαμετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αν θυμαμαι καλα του lidl κανουν και για μαγειρεμα. Εγω παιρνω ρολό και κοβω οσο χρειαζομαι καθε φορα, σε αντιθεση με τις σακουλες που ειναι ενα μεγεθος μονο.

Από ότι μου είπαν του lidl δεν κάνουν για μαγείρεμα. Αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει!  Όσες είναι για μαγείρεμα αναφέρουν και μέχρι πόσους βαθμούς είναι ασφαλείς. πχ μέχρι 50, 60...140 με αντίστοιχη διαβάθμιση και στις τιμές. Και εγώ ρολό προτιμώ αλλά δεν βρήκα στις 140 βαθμών που ήθελα (μάλλον από υπερβολή μου ως προς την επιλογή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jackiechan40 είπε

Φιλε μου να σε ρωτησω τι διαφορα εχει δηλαδη η Kenton με την Bormann BBQ2000?Απλα ψαχνομαι να παρω και ειναι στα 230 η Κεντον ενω η Μπορμαν στα 160 στο σκρουτζ..

Παιδια καλησπερα!Κοιταω για ψησταρια υγραεριου (δεν ειχα στο παρελθον) με budget μεχρι και τα 350 ευρω βαρυα βαρυα!Θελω κυριως να την χρησιμοποιω τα Σκ για 2 ατομα.Γενικοτερα περα απο webber και napoleon που δεν ειμαι σε αυτα τα επιπεδα budget,τι μαρκες θα μου προτεινατε?Κοιτουσα Bormann,Unimac και την Kenton μιας και διαβασα λιγο εδω το thread και ειδα αναφερθηκε αρκετες φορες η συγκεκριμενη!Επισης 2 καυστηρες ειναι οκ?Θα με καλυψουν?

Η Naterial Kenton είναι μια τίμια επιλογή, την έχουν αρκετά παιδιά και είναι ευχαριστημένα. 

Αυτή την στιγμή υπάρχει προσφορά 

Με 3 καυστήρες στα 179€ (κάποτε τόσα είχε αυτή με τους 4)

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602

Με 4 καυστήρες στα 229€

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η Naterial Kenton είναι μια τίμια επιλογή, την έχουν αρκετά παιδιά και είναι ευχαριστημένα. 

Αυτή την στιγμή υπάρχει προσφορά 

Με 3 καυστήρες στα 179€ (κάποτε τόσα είχε αυτή με τους 4)

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602

Με 4 καυστήρες στα 229€

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-naterial-kenton-62209623

Σε ευχαριστω για την απαντηση!Να ρωτησω κατι ακομα;Τι μεση διαρκεια ζωης εχει η συγκεκριμενη η γενικοτερα οι ψησταριες που κυμαινονται σε αυτες τις τιμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω μια JAMESTOWN 4.1 εδώ και λίγο διαστημα και θελω να καθαρίσω τις φλογοκρύπτες. Μπορώ να τυις βαλω σε πλυντηριο πιάτων?Αν οχι με ποιο τροπο είναι πιο σωστό να καθαριστούν;

Τις σχαρες τις καθαρίζω μέχρι τωρα με πυρολυση και τριψιμο. Εχουν μετα αυτο το λαδωμενο πανω τους αλλα φανταζομαι οτι ετσι πρεπει αφου προκειται για μαντεμι σωστα; Χρειαζονται κατι παραπανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Θα πάρω κι εγω kenton naterial  apo leroy, να ρωτήσω εσείς που χρησιμοποιείτε καιρό ψησταριά, περαν της οικονομίας χρόνου, η εξοικονόμηση σε σχέση με φούρνο ειναι ικανοποιητική; επίσης επειδή γράφει και καλα για 6 άτομα , για εμάς που ειμαστε πενταμελής οικογένεια να.παρω με 3 καυστήρες ή καλύτερα με 4 να είναι απλας; ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Varnavas89 είπε

Καλημέρα. Θα πάρω κι εγω kenton naterial  apo leroy, να ρωτήσω εσείς που χρησιμοποιείτε καιρό ψησταριά, περαν της οικονομίας χρόνου, η εξοικονόμηση σε σχέση με φούρνο ειναι ικανοποιητική; επίσης επειδή γράφει και καλα για 6 άτομα , για εμάς που ειμαστε πενταμελής οικογένεια να.παρω με 3 καυστήρες ή καλύτερα με 4 να είναι απλας; ευχαριστώ! 

όπως γράφει ορθά και ο συν-ψήστης:

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ξεκαθαρα πας για την 4αρα

Πας για την 4 άρα αν σε παίρνει.

Γιατί όπως έχω πει πολλές φορές: η μικρή δεν γίνεται μεγάλη, ενώ η μεγάλη γίνεται μικρή. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chanap είπε

Από ότι μου είπαν του lidl δεν κάνουν για μαγείρεμα. Αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει!  Όσες είναι για μαγείρεμα αναφέρουν και μέχρι πόσους βαθμούς είναι ασφαλείς. πχ μέχρι 50, 60...140 με αντίστοιχη διαβάθμιση και στις τιμές. Και εγώ ρολό προτιμώ αλλά δεν βρήκα στις 140 βαθμών που ήθελα (μάλλον από υπερβολή μου ως προς την επιλογή).

Δεν εχω καμια συσκευασια να δω τι γραφει παντως. Θυμαμαι να το ειχα ελεγξει βεβαια τοτε που τις πηρα.

Οπως και να εχει το 140C δεν ξερω αν εχει νοημα. Θα μαγειρεψεις ποτε κατι sous vide σε 140C? Νομιζω μονο σε deep fry θα πιασεις αυτες τις θερμοκρασιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jackiechan40 είπε

Σε ευχαριστω για την απαντηση!Να ρωτησω κατι ακομα;Τι μεση διαρκεια ζωης εχει η συγκεκριμενη η γενικοτερα οι ψησταριες που κυμαινονται σε αυτες τις τιμες;

Η διάρκεια ζωής ενός προϊόντος έχει να κάνει με διάφορες μεταβλητές. Από την στιγμή πάντως που θα την συντηρείς τακτικά/σωστά, ενδεχομένως να  μπορέσεις να την έχεις σε καλή κατάσταση για 5-6 χρόνια.

Η Naterial Kenton έχει 3 χρόνια εγγύηση πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν εχω καμια συσκευασια να δω τι γραφει παντως

Το ρολό που έχει μέσα η συσκευασία της συσκευής, γράφει ότι είναι από -20 έως 110 βαθμούς. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...