Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Γενικά υπάρχουν πολλά προϊόντα που θα ήταν χρήσιμα, περί ψησίματος/προετοιμασίας/συντήρησης φαγητού. Είχα σαν σκέψη, χωρίς να την έχω εγκαταλείψει τελείως, για κιμαδομηχανή, μηχανή για λουκάνικα κτλ. Σε όλα αυτά βέβαια θα πρέπει κάποιος να συνυπολογίσει το κόστος και το πόσο συχνά θα τα χρησιμοποιήσει. Υπάρχει βέβαια και το θέμα ότι θα πρέπει να υπάρχει και διαθέσιμος χώρος αποθήκευσής τους.

Εμένα είχε το μίξερ που πήρα μηχανή για κιμά και λουκάνικα. Είχα φτιάξει στο παρελθόν, αλλά δεν ενθουσιάστηκα, μιας και πήγα να τα κάνω απαχα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, est είπε

Που και που, η ψησταριά, η κουζίνα, το delivery παραμερίζονται.

Αλλά μένει η καλή ❤️ φίλοι...

IMG_20231108_200614.jpg.df7ce8081856a704a306f21b49ac4b83.jpg

φιλαράκι  το παρά έψησες μου φαίνεται :P  :P




--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ένα  πολύ χρήσιμο βοήθημα  για όσους ψήνουν για αρκετά άτομα  ή θέλουν να  διατηρήσουν  ζεστό το φαγητό τους για πολύ ώρα είναι τα ανοξείδωτα θερμός

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, λέω να δοκιμάσω λίγο κάπνισμα στην υγραερίου μου (Rogue 425)  αλλά δεν έχω ιδέα.  Κατάλαβα ότι το πέλλετ θα είναι το πιο βολικό-οικονομικό οπότε κοιτάω να αγοράσω σωλήνα, μάλλον μεγάλο 30cm κατευθείαν . Οι ερωτήσεις του πρωτάρη λοιπόν:

1. Στο πέλλετ χρειάζεται να βάλουμε και ταψάκι με νερό για υγρασία;

2. Βλέπω πουλάνε ειδικούς αναπτήρες. Με κλασσικό αναπτήρα δεν θα κάνω δουλειά;

3. Έχω μια πικάνια διαθέσιμη αλλά λέω στην αρχή να πειραματιστώ με κάτι πιο απλό για δοκιμή. Κλασσικές χοιρινές λαιμού αξίζουν για κάπνισμα; Φαντάζομαι έμμεσο ψήσιμο στους 130° για κανα μισάωρο και μετά θωράκιση; Κοντοσούβλια στη σούβλα που έτσι κι αλλιώς ψήνονται 1-2 ώρες καπνίζουμε ή όχι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, katbo είπε

Καλημέρα, λέω να δοκιμάσω λίγο κάπνισμα στην υγραερίου μου (Rogue 425)  αλλά δεν έχω ιδέα.  Κατάλαβα ότι το πέλλετ θα είναι το πιο βολικό-οικονομικό οπότε κοιτάω να αγοράσω σωλήνα, μάλλον μεγάλο 30cm κατευθείαν . Οι ερωτήσεις του πρωτάρη λοιπόν:

1. Στο πέλλετ χρειάζεται να βάλουμε και ταψάκι με νερό για υγρασία;

2. Βλέπω πουλάνε ειδικούς αναπτήρες. Με κλασσικό αναπτήρα δεν θα κάνω δουλειά;

3. Έχω μια πικάνια διαθέσιμη αλλά λέω στην αρχή να πειραματιστώ με κάτι πιο απλό για δοκιμή. Κλασσικές χοιρινές λαιμού αξίζουν για κάπνισμα; Φαντάζομαι έμμεσο ψήσιμο στους 130° για κανα μισάωρο και μετά θωράκιση; Κοντοσούβλια στη σούβλα που έτσι κι αλλιώς ψήνονται 1-2 ώρες καπνίζουμε ή όχι;

Το κάπνισμα θέλει χαμηλή θερμοκρασία γύρω στους 110 και αρκετό χρόνο για να περάσει στο κρέας...τα 30λεπτα μου φαίνονται λίγα για κάπνισμα...

Η υγρασία βοηθάει για τα ποιο μεγαλα σε διάρκεια ψησίματα low and slow άρα ίσως (γιατί γενικότερα δεν βάζω υγρά έξτρα στα ψησίματα μου) είναι καλό και για την περίπτωση του καπνίσματος...

Όσον αφορά τον εξοπλισμό υπάρχει κιτ έτοιμο με σωλήνα αναπτήρα και δύο σακούλες πέλλετ για όλα τα κρέατα... Εγώ ένα τέτοιο πήρα και νομίζω ότι είναι vfm από το να έπαιρνα κομμάτια που έτσι και αλλιώς Ελλάδα δεν έχει πολλές επιλογές...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, katbo είπε

Καλημέρα, λέω να δοκιμάσω λίγο κάπνισμα στην υγραερίου μου (Rogue 425)  αλλά δεν έχω ιδέα.  Κατάλαβα ότι το πέλλετ θα είναι το πιο βολικό-οικονομικό οπότε κοιτάω να αγοράσω σωλήνα, μάλλον μεγάλο 30cm κατευθείαν . Οι ερωτήσεις του πρωτάρη λοιπόν:

1. Στο πέλλετ χρειάζεται να βάλουμε και ταψάκι με νερό για υγρασία;

2. Βλέπω πουλάνε ειδικούς αναπτήρες. Με κλασσικό αναπτήρα δεν θα κάνω δουλειά;

3. Έχω μια πικάνια διαθέσιμη αλλά λέω στην αρχή να πειραματιστώ με κάτι πιο απλό για δοκιμή. Κλασσικές χοιρινές λαιμού αξίζουν για κάπνισμα; Φαντάζομαι έμμεσο ψήσιμο στους 130° για κανα μισάωρο και μετά θωράκιση; Κοντοσούβλια στη σούβλα που έτσι κι αλλιώς ψήνονται 1-2 ώρες καπνίζουμε ή όχι;

 

 

@katbo  για το άναμα του πέλλετ  χρειάζεται  ένα μικρό φλόγιστρο με τους κοινούς αναπτήρες δεν κάνεις δουλεία  ανάβει δύσκολα ,
η θερμοκρασία  για το ψήσιμο είναι γυρω στους 110 κελσίου  τωρα εαν δεν μπορείς να κατεβάσεις περίσσοτερο τη θερμοκρασία δε χάλασε και ο κόσμος και στους 130 που λες θα γίνει ,  θα σου σηννστούσα να βάλεις ένα ταψάκι με λίγο νερό θα σου δώσει επιπλέων υγρασία και θα βοηθήσει στην ενυδάτωση  και το αποτέλεσμα θα είναι ποιό ζουμερό  ( δεν είναι τυχαίο άλλωστε  που το κάνουν όλοι οι επαγγελματίες του  ίδους )
και κάτι ακόμη  εννοείτε πως το πέλλετ που θα χρησιμοποιήσεις  θα είναι  για κάπνισμα και όχι αυτό  που χρησιμοποιούν για θέρμανση  , εαν σε ενδιαφέρει το κάπνισμα τότε καλύτερα να αγοράσεις  ολόκληρο σακί που χρησημοποιήτε σε ψησταριές πέλλετ  σε συμφέρει 

**  οταν αναφερόμαστε  στη θερμοκρασία  ψησίματος   στο έμμεσο ψήσιμο εννοούμε αυτήν  που υπα΄ρχει στο σημείο που θα ψήσουμε  και όχι αυτή του θερμομέτρου της ψησταριάς  που δείχνει μεγαλύτερη
 

Επεξ/σία από ηνίοχος
συμπλήρωμα πληροφορίων
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, est είπε

Που και που, η ψησταριά, η κουζίνα, το delivery παραμερίζονται.

Αλλά μένει η καλή ❤️ φίλοι...

IMG_20231108_200614.jpg.df7ce8081856a704a306f21b49ac4b83.jpg

Ζητώ συγνώμη από τους grill lovers που μπορεί να προσέβαλλα με την προηγούμενη ανάρτησή μου 😔.

Προσπαθώ να επανορθώσω άμεσα, με δύο χοιρινές 😆 (cowboys από το ΑΓΝΟMARKET).

IMG_20231111_142545.jpg.cc01fd42e87d89e3c3145b91ad3cad2a.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ανάψεις τον σωλήνα με τα πελετ, μπορείς να τον βάλεις όρθιο να ακουμπήσει σε μια από τις φλογοκρυπτες της ψησταριές και θα ανάψει. Δεν είναι απαραίτητο το φλογιστρο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Για να ανάψεις τον σωλήνα με τα πελετ, μπορείς να τον βάλεις όρθιο να ακουμπήσει σε μια από τις φλογοκρυπτες της ψησταριές και θα ανάψει. Δεν είναι απαραίτητο το φλογιστρο.

Αμα έχει ο φλογοκρυπτης και λίγα λίπη πάνω αρπάζουν και πιο εύκολα 😁😁😁

Εγώ έχω έναν αναπτήρα -jet flame νομίζω λέγεται- που ξαναγεμίζει με το σπρέι βουτανίου και κάνει δουλίτσα τσακ μπαμ χωρίς να πιάνει χώρο. Τον εχω παντα μαζί με το tube αν θέλω να το πάρω εκτός σπιτιού. 6-7€ τον είχα πάρει από μαγαζί που πούλαγε είδη υγραερίου αλλά καλή ποιότητα. Μέχρι στιγμής με έχει βγάλει μαυροπρόσωπο (από την καπνα των πελετ) 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα σήμερα δύο ωραίες μπριζόλες και τις πήρα και μπήκαν σε vacuum για καμιά δεκαριά μέρες, αφού δεν είναι στο πλάνο για τις επόμενες ημέρες. Για κάτι τέτοιες χρήσεις είναι ότι πρέπει το μηχάνημα.

Screenshot_20231111_203247.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2023 στις 9:27 ΠΜ, F117 είπε

Καλημέρα! Για την Jamestown 4.2 ταιριάζει η πλάκα διπλής όψης της Napoleon 425 ταιριάζει? 45x29.8

Από την στιγμή που έχεις τις διαστάσεις της μαντεμένιας πλάκας, Θα πρέπει να μετρήσεις τις διαστάσεις των σχαρών σου καθώς και την απόσταση από εκεί που «κάθονται» στην ψησταριά, για να δεις αν ταιριάζει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, ilpapacha said:

Από την στιγμή που έχεις τις διαστάσεις της μαντεμένιας πλάκας, Θα πρέπει να μετρήσεις τις διαστάσεις των σχαρών σου καθώς και την απόσταση από εκεί που «κάθονται» στην ψησταριά, για να δεις αν ταιριάζει ή όχι.

Μέτρησα και είναι ακριβώς ίδιες :)  Ελπίζω να βγει τπτ στο Μπλάκ φραιντει μήπως πέσει λίγο από τα 75!

Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, F117 είπε

Μέτρησα και είναι ακριβώς ίδιες :)  Ελπίζω να βγει τπτ στο Μπλάκ φραιντει μήπως πέσει λίγο από τα 75!

Ευχαριστώ 

Απλά προτίμησε την επισμαλτωμένη, καθώς είναι πιο εύκολη στον καθαρισμό/συντήρηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...