Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν είναι να κρατάει το κρέας 1-2 εβδομάδες μόνο ποιο είναι το benefit?

Επίσης αν είναι να βάζω το vacuumed στην κατάψυξη ποιο είναι το benefit? αφού και χωρίς vacuum κρατάνε μήνες τα φαγητά στην κατάψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

30 λεπτά πριν, protathlitis είπε

Αν είναι να κρατάει το κρέας 1-2 εβδομάδες μόνο ποιο είναι το benefit?

Επίσης αν είναι να βάζω το vacuumed στην κατάψυξη ποιο είναι το benefit? αφού και χωρίς vacuum κρατάνε μήνες τα φαγητά στην κατάψυξη.

Σε 2 βδομαδες η μπριζολα που θα εχεις παρει απο τον χασαπη της γειτονιας θα εχει γινει αρκετα πιο μαλακη, δες wet aged steak.

Τα αλλαντικα και τα τυρια θα σου κρατησουν μηνες. Εγω κρατησα μια nduja πανω απο χρονο σε vacuum. Ανοιγω, κοβω, σφραγιζω. Τυρια το ιδιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άρα στην συντήρηση τα βάζεις και όχι στην κατάψυξη. 

Υπάρχει κάτι που μπορούμε να το αφήσουμε σφραγισμένο εκτός ψυγείου?

Λογικά ξηροί καρποί , αποξηραμένα τσιπς φρούτων στο ντουλάπι. 

Κρέατα /τυριά στο ψυγείο. 

Φρούτα /λαχανικά (όπως καλαμπόκι)?

 

Επεξ/σία από protathlitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, protathlitis είπε

άρα στην συντήρηση τα βάζεις και όχι στην κατάψυξη. 

Υπάρχει κάτι που μπορούμε να το αφήσουμε σφραγισμένο εκτός ψυγείου?

Λογικά ξηροί καρποί , αποξηραμένα τσιπς φρούτων στο ντουλάπι. 

Κρέατα /τυριά στο ψυγείο. 

Φρούτα /λαχανικά?

 

Τωρα θα σε γελασω σε αυτο. 

Παντως το κρεας που λεμε, και 3 βδομαδες να το αφησεις θα ειναι οκ. Λεμε 2 για να ειμαστε σιγουροι. 

Αν γινοταν η σφραγιση κατω απο τις ιδανικοτερες συνθηκες, θεωρητικα θα μπορουσε να κρατησει και μηνες. Αν δεις πχ στο mart που πουλαει κρεατα σφραγισμενα ετσι εχουν ημερομηνια ληξης 3-4 μηνες μετα. Εμεις ομως θα παρουμε τη μπριζολα απο τον χασαπη που την ειχε στη βιτρινα σε μη σταθερη θερμοκρασια, που την εκοψε πανω σε παγκο που ειχε κοψει αλλα 100κιλα κρεας, που μεχρι να παμε σπιτι εχει περασει μιση ωρα κλπ κλπ. Οποτε οπως καταλαβαινεις εχει προλαβει να γινει το κακο στην επιφανεια του κρεατος. Αν μπορουσε να κοψεις ενα κομματι κρεας σε καθαρη επιφανεια και επι τοπου να το σφραγισεις θα μπορουσες να το κρατησεις πολυ περισσοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2023 στις 4:59 ΜΜ, ilpapacha είπε

Αναλόγως το πως την προτιμά ο καθένας. Γενικά το μοσχάρι, μπορείς να το καταναλώσεις από χαμηλές θερμοκρασίες.

Δες μία έναν σχετικό πίνακα θερμοκρασιών

image.jpeg.622327173d04640b386717f6a69abed3.jpeg
κι ένα σχετικό βιντεάκι

 

Σίγουρα   όπως του αρέσει του καθένα  μας , θα πρέπει  όμως να γνωρίζουμε όμως οτι η ασφαλής θερμοκρασία  για καταναλώσουμε  βόειο  κρέας   είναι οι 63° κελσίου και μάλιστα θα πρέπει να παραμείνει  σ αυτή τη θερμοκρασία για τουλάχιστον 3 λεπτά , για  περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ

 

σημείωση ,  στο παρακάτω σύνδεσμο υπάρχουν οδηγίες και για την διατήρηση και ψύξη κρέατων και όχι  μόνο

https://www.efet.gr/files/egxeiridio.pdf                 
 

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Vacuum Sealer του Lidl εδώ και 2 χρόνια. Για τα λεφτά του είναι πλήρες. Έχει σφράγιση και για υγρά σκευάσματα ή ελαφρά σφράγιση. Σίγουρα η ποιότητα του (σαν συσκευή) δεν είναι σπουδαία αλλά αξιόπιστο είναι. Συσκευάζω τα πάντα. Όσπρια για εκτός ψυγείου. Κρέατα για ψυγείο ή κατάψυξη, τυριά, ζαμπόν, μπέικον και άλλα ιδιοσκευάσματα. Τα συσκευασμένα αντέχουν πολλαπλάσιο χρόνο από τα μη συσκευασμένα σε κενό. Το πρόβλημα είναι να αγοραστούν σακούλες σωστές με CE χωρίς χημικά κτλ. Αν ήθελα να αγοράσω κάτι αντίστοιχο του lidl (το πήρα 49 ευρώ) σε δυνατότητες θα έπρεπε να ξοδέψω 150-200 ευρώ. Είχα κάνει μια μικρή σχετική έρευνα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα τελευταία πάντως σκέφτομαι κι εγώ μια αγορά vacuum sealer. Θα περιμένω να δω αν υπάρξει κάποια προσφορά τις προσεχείς ημέρες.


Τα περί θερμοκρασιών του κρέατος, τα έχουμε αναφέρει ουκ ολίγες φορές 

Κάποια παλαιότερα ποστ 

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σε 2 βδομαδες η μπριζολα που θα εχεις παρει απο τον χασαπη της γειτονιας θα εχει γινει αρκετα πιο μαλακη, δες wet aged steak.

Τα αλλαντικα και τα τυρια θα σου κρατησουν μηνες. Εγω κρατησα μια nduja πανω απο χρονο σε vacuum. Ανοιγω, κοβω, σφραγιζω. Τυρια το ιδιο.

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφό...

Αξίζει πολύ η αγορά ενός vacuum 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφό...

Αξίζει πολύ η αγορά ενός vacuum 

Γενικά υπάρχουν πολλά προϊόντα που θα ήταν χρήσιμα, περί ψησίματος/προετοιμασίας/συντήρησης φαγητού. Είχα σαν σκέψη, χωρίς να την έχω εγκαταλείψει τελείως, για κιμαδομηχανή, μηχανή για λουκάνικα κτλ. Σε όλα αυτά βέβαια θα πρέπει κάποιος να συνυπολογίσει το κόστος και το πόσο συχνά θα τα χρησιμοποιήσει. Υπάρχει βέβαια και το θέμα ότι θα πρέπει να υπάρχει και διαθέσιμος χώρος αποθήκευσής τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Γενικά υπάρχουν πολλά προϊόντα που θα ήταν χρήσιμα, περί ψησίματος/προετοιμασίας/συντήρησης φαγητού. Είχα σαν σκέψη, χωρίς να την έχω εγκαταλείψει τελείως, για κιμαδομηχανή, μηχανή για λουκάνικα κτλ. Σε όλα αυτά βέβαια θα πρέπει κάποιος να συνυπολογίσει το κόστος και το πόσο συχνά θα τα χρησιμοποιήσει. Υπάρχει βέβαια και το θέμα ότι θα πρέπει να υπάρχει και διαθέσιμος χώρος αποθήκευσής τους.

Νομίζω ότι ο χώρος αποθήκευσης είναι αρκετά περιοριστικός παράγοντας γιατί τέτοια μηχανήματα καταλαμβάνουν αρκετό χώρο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, ilpapacha said:

Γενικά υπάρχουν πολλά προϊόντα που θα ήταν χρήσιμα, περί ψησίματος/προετοιμασίας/συντήρησης φαγητού. Είχα σαν σκέψη, χωρίς να την έχω εγκαταλείψει τελείως, για κιμαδομηχανή, μηχανή για λουκάνικα κτλ. Σε όλα αυτά βέβαια θα πρέπει κάποιος να συνυπολογίσει το κόστος και το πόσο συχνά θα τα χρησιμοποιήσει. Υπάρχει βέβαια και το θέμα ότι θα πρέπει να υπάρχει και διαθέσιμος χώρος αποθήκευσής τους.

 

8 minutes ago, Evgenios_V said:

Νομίζω ότι ο χώρος αποθήκευσης είναι αρκετά περιοριστικός παράγοντας γιατί τέτοια μηχανήματα καταλαμβάνουν αρκετό χώρο...

Τα 2/3 τέτοιων συσκευών που έχω είναι στην αποθήκη και λόγω του ότι δεν τα έχω εύκαιρα καταλήγουν να τα τρώει η σκόνη δυστυχώς… 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vins είπε

 

Τα 2/3 τέτοιων συσκευών που έχω είναι στην αποθήκη και λόγω του ότι δεν τα έχω εύκαιρα καταλήγουν να τα τρώει η σκόνη δυστυχώς… 

Κι αυτό σωστό. Εδώ καλά καλά δεν έχω χρησιμοποιήσει όλα τα αξεσουάρ που έχω για την ψησταριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, vins είπε

 

Τα 2/3 τέτοιων συσκευών που έχω είναι στην αποθήκη και λόγω του ότι δεν τα έχω εύκαιρα καταλήγουν να τα τρώει η σκόνη δυστυχώς… 

Ναι δυστηχως και είναι κρίμα γιατί και κόστος έχουν αλλά και χρήσιμες είναι...αλλά αν δεν τις έχεις πρόχειρες τότε απλά τις παρκάρεις και δεν εξυπηρετούν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...