Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, protathlitis said:

έχει να προτείνει κανείς καμία αξιοπρεπή συσκευή vacuum ? κάτι που πρέπει να προσέξω? πχ αυτές του lidl είναι καλές?

Τι χρήση θες να κάνεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

6 ώρες πριν, sndev είπε

Τι χρήση θες να κάνεις; 

Αναφέρομαι σε συσκευή απορρόφησης αέρα και σφράγιση σε σακούλα. Να βάζω μέσα πχ αλλαντικό που έφτιαξα, και το μισό το τρώω σε λίγες μέρες και το άλλο μισό στο vacuum να το ανοίξω σε 2 εβδομάδες. Ή να πάρω καλαμπόκια και να τα σφραγίσω για να τα ψήνω τον χειμώνα. ή μου έφερε κάποιος ψάρια και τα σφραγίζω για άλλη φορά. ή να σφραγίσω ξηρούς καρπούς Φαντάζομαι δηλαδή την χρήση του σαν μια εναλλακτική της κατάψυξης. Φαντάζομαι τα σφραγισμένα πρέπει να μπαίνουν στο ψυγείο έτσι? αυτά που έτσι κι αλλιώς χρειάζονται ψυγείο δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως εγινε χτες αυτο με το email και δεν το ειδα εγω οπως και πολλοι αλλοι, μπορουσες σημερα το πρωι που μου απαντησες να πεις ετσι και ετσι φαινεται το email και οχι να μου λες "Βγαζει ματι" που προφανως το πρωι δεν φαινοταν

image.png.cf9ced675836ccd53a8994c350fbe653.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Amaretos είπε

προφανως εγινε χτες αυτο με το email και δεν το ειδα εγω οπως και πολλοι αλλοι, μπορουσες σημερα το πρωι που μου απαντησες να πεις ετσι και ετσι φαινεται το email και οχι να μου λες "Βγαζει ματι" που προφανως το πρωι δεν φαινοταν

image.png.cf9ced675836ccd53a8994c350fbe653.png

φαντάζομαι οτι λύθηκε η παρεξήγηση  🍻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, protathlitis είπε

Αναφέρομαι σε συσκευή απορρόφησης αέρα και σφράγιση σε σακούλα. Να βάζω μέσα πχ αλλαντικό που έφτιαξα, και το μισό το τρώω σε λίγες μέρες και το άλλο μισό στο vacuum να το ανοίξω σε 2 εβδομάδες. Ή να πάρω καλαμπόκια και να τα σφραγίσω για να τα ψήνω τον χειμώνα. ή μου έφερε κάποιος ψάρια και τα σφραγίζω για άλλη φορά. ή να σφραγίσω ξηρούς καρπούς Φαντάζομαι δηλαδή την χρήση του σαν μια εναλλακτική της κατάψυξης. Φαντάζομαι τα σφραγισμένα πρέπει να μπαίνουν στο ψυγείο έτσι? αυτά που έτσι κι αλλιώς χρειάζονται ψυγείο δηλαδή. 

Αυτή του lidl είναι μια χαρά για αυτή τη χρήση. Το μόνο που δεν κάνει είναι σε κάτι που έχει υγρή μαριναδα πχ γιατί θα τραβήξει τα ζουμιά. Και οι σακούλες είναι κομπλέ. 

ΥΓ έδωσες ωραία ιδέα με τα καλαμπόκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, protathlitis said:

Αναφέρομαι σε συσκευή απορρόφησης αέρα και σφράγιση σε σακούλα. Να βάζω μέσα πχ αλλαντικό που έφτιαξα, και το μισό το τρώω σε λίγες μέρες και το άλλο μισό στο vacuum να το ανοίξω σε 2 εβδομάδες. Ή να πάρω καλαμπόκια και να τα σφραγίσω για να τα ψήνω τον χειμώνα. ή μου έφερε κάποιος ψάρια και τα σφραγίζω για άλλη φορά. ή να σφραγίσω ξηρούς καρπούς Φαντάζομαι δηλαδή την χρήση του σαν μια εναλλακτική της κατάψυξης. Φαντάζομαι τα σφραγισμένα πρέπει να μπαίνουν στο ψυγείο έτσι? αυτά που έτσι κι αλλιώς χρειάζονται ψυγείο δηλαδή. 

Ok για τετοια χρήση οποιο κ να παρεις είσαι καλυμμένος, αυτα τα βασικά κ το πιο οικονομικό θα τα κάνει.

Ε ναι οτι θελει ψυγειο παει ψυγείο η κατάψυξη 

51 minutes ago, Amaretos said:

προφανως εγινε χτες αυτο με το email και δεν το ειδα εγω οπως και πολλοι αλλοι, μπορουσες σημερα το πρωι που μου απαντησες να πεις ετσι και ετσι φαινεται το email και οχι να μου λες "Βγαζει ματι" που προφανως το πρωι δεν φαινοταν

image.png.cf9ced675836ccd53a8994c350fbe653.png

Για κάποιο λογο στην αιτιολογία για το edit στο ποστ μου, ειχε περαστεί το email μου.

Κατα τις 00.30 ένιωσα κ το έσβησα. Ειχα κανει 4 5 περασματα στο κειμενο να καταλάβω τι εννουσε με το μαιλ κ δε το έβλεπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτή του lidl είναι μια χαρά για αυτή τη χρήση. Το μόνο που δεν κάνει είναι σε κάτι που έχει υγρή μαριναδα πχ γιατί θα τραβήξει τα ζουμιά. Και οι σακούλες είναι κομπλέ. 

Πχ αυτή έχει λειτουργία wet λέει, για υγρά τρόφιμα: https://www.lidl-hellas.gr/p/silvercrest-kitchen-tools-syskeyi-sfragisis-trofimon/p10026645?pageId=10032934&tabCode=Current_Sales_Week

 

51 λεπτά πριν, sndev είπε

Ok για τετοια χρήση οποιο κ να παρεις είσαι καλυμμένος, αυτα τα βασικά κ το πιο οικονομικό θα τα κάνει.

Δηλαδή τι παραπάνω θα έκαναν τα πιο ακριβά? μπορείς να δώσεις μερικές ιδέες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, protathlitis said:

Πχ αυτή έχει λειτουργία wet λέει, για υγρά τρόφιμα: https://www.lidl-hellas.gr/p/silvercrest-kitchen-tools-syskeyi-sfragisis-trofimon/p10026645?pageId=10032934&tabCode=Current_Sales_Week

 

Δηλαδή τι παραπάνω θα έκαναν τα πιο ακριβά? μπορείς να δώσεις μερικές ιδέες?

Μια χαρα ειναι για τα λευτα της αυτη παρτην κ κανε τη δουλεία σου.

κοιτα εγω οταν το χα παρει έκανα dry aging με ειδικες σακούλες - οχι αυτες για αποθήκευσή - 

τα πιο ακριβα ρουφανε πιο γρηγορα τον αερα κ δε κολωνει το μοτερακι οταν βρισκει αντίσταση οποτε κανει πολυ καλυτερο κενο αερος. επισης καπως οταν ειναι μαλακη η τροφη πχ σταφυλι ας πουμε δε το λιωνει απο τη πιεση που στα φθηνα ισως το ζορισει

Εκεί έχουν θέμα αυτά  πάντα μένει αέρας ελάχιστος  κ το καταστρέφει ειδικά όταν έχει εξογκώματα οπως κόκαλά κτλ

τωρα να το αποθηκεύσεις κοκους καφέ καλαμπόκια - ψαρια μπλιαχ-  μπριζόλες για καμιά Βδομάδα κανα μπιφτέκι για καταψυξη  τπτ μπαχαρικά εισαι κομπλε με οτι πιο φθηνό βρεις. 

εγω γενικα σεαλαρω ακριβα πραγματα που θα βαριομουν τα τρεχω να ξαναβρω  πχ κανα γκουαντζιαλε καμια παρμεζανα καλο καφε καμια οριμανσης αλλα κανω κ αρκετη χρηση για sous vide

 

Εγώ ΑΝ επερνα ξανά τωρα - που το ψιλο σκέπτομαι - θα πήγαινα για απλή χρήση σε αυτό https://anovaculinary.com/products/anova-precision-vacuum-sealer 

το 25 ε ομως το lidl κακα τα ψεματα για αυτα που θες θεωρώ σε Υπερκαλύπτει

μη φανταστεις οτι θα σφραγιζεις τα πάντα.. θα βαριεσαι κιόλας 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sndev είπε

Εκεί έχουν θέμα αυτά  πάντα μένει αέρας ελάχιστος  κ το καταστρέφει ειδικά όταν έχει εξογκώματα οπως κόκαλά κτλ

Στα σημεία που είναι το κόκκαλο μπορείς να βάζεις χαρτί κουζίνας πάνω στο κόκκαλο ώστε να μην τρυπάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, plasTOST said:

Στα σημεία που είναι το κόκκαλο μπορείς να βάζεις χαρτί κουζίνας πάνω στο κόκκαλο ώστε να μην τρυπάει

δεν ειναι το τρύπημα ρε συ ..  ειναι οτι στις οικονομικες  ζοριζεται κ δε ρουφαει οπως πρεπει τον αερα για να μεινει κανα μηνα ++

θα μεινει καμια βδομαδα κ οκ ως εκει για να ειναι σαφε

κ μη με ρωτησετε για Link του safe, ειναι Εμπειρίκο απο τη ποδαρίλα που θα αναδησει στο μήνα κ τη γεύση ξυνισμενου ****** που εχει μετα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, plasTOST said:

Τα ποιο ωραία είναι τα σφραγιστικά κενού θαλάμου (που πάνε κανένα χιλιάρικο)!!!!

πραγματικα , αλλά θες χώρο κ ενταξυ τώρα μιλάμε για κλανιές 25 ε ,εκει πάμε  σε άλλες καταστάσεις που πρέπει να θες κάτι πολυ ειδικευμένο κ για να γίνει απόσβεση σε ιδιώτη τοτε θα λεγα δε θα γινει πoτε  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

δεν ειναι το τρύπημα ρε συ ..  ειναι οτι στις οικονομικες  ζοριζεται κ δε ρουφαει οπως πρεπει τον αερα για να μεινει κανα μηνα ++

θα μεινει καμια βδομαδα κ οκ ως εκει για να ειναι σαφε

κ μη με ρωτησετε για Link του safe, ειναι Εμπειρίκο απο τη ποδαρίλα που θα αναδησει στο μήνα κ τη γεύση ξυνισμενου ****** που εχει μετα. 

 

Για αλλαντικα και τυρια μια χαρα κρατανε σφραγισμενα αρκετους μηνες. Το κρεας μυριζει μετα απο 2 βδομαδες περιπου.

1 ώρα πριν, Varnavas89 είπε

Παιδιά καλησπέρα γνωρίζει κανείς αυτό; θελω να βαζω και κανένα φαγητό λέμε τώρα κάνει;

Εδω μαγειρευεις οτι και σε ενα απλο τηγανι. Απο μπριζολες, κρεπες, pancake, smash burgers, fajitas κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...