Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, vins είπε

Προσοχή με τους λιποδιαλύτες στα ινοξ γιατί ορισμένες φορές μπορεί να τα θαμπώσουν. Μωρομαντηλα παιδιά, κάνουν θαύματα! 

Για ινοξ ειναι και εχει και αυτη την ιδιοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

28 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Για ινοξ ειναι και εχει και αυτη την ιδιοτητα

Ναι αυτό το συγκεκριμένο είναι για ινοξ αλλά ξέρεις πως γίνεται η φάση… «είπε ο @SagoniasSlutRos στο insomnia ότι το κάνει με overlay λιποκαθαριστή» 😂😂😂

Θελει disclaimer τη σημερον 🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω μια weber της σειράς spirit II E-Χ10 την οποία προορίζω για δώρο αλλα την θέλω για νησί και δεν ξέρω πόσο αντέχει στην υγρασία και στο αλάτι η συγκεκριμένη σειρά. Στην Αθήνα μια χαρά τα πάνε πάντως. Την έχει κανείς αυτή τη σειρά και είναι σε αντίστοιχες συνθήκες ή έχει κάποια άλλη αντίστοιχη επώνυμη (weber, napoleon, broil king, char broil) και έχει αντέξει καλά;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vins είπε

Ναι αυτό το συγκεκριμένο είναι για ινοξ αλλά ξέρεις πως γίνεται η φάση… «είπε ο @SagoniasSlutRos στο insomnia ότι το κάνει με overlay λιποκαθαριστή» 😂😂😂

Θελει disclaimer τη σημερον 🤷‍♂️

Nα το βαλω στην υπογραφη μου δλδ;

Disclaimer:

The information I provide on this forum is offered to the best of my knowledge and intentions, but I strongly advise all users to exercise due diligence and independently verify any statements, facts, or advice I share. I cannot guarantee the accuracy, timeliness, or applicability of the information in all circumstances, and it may be subject to change or updates. Therefore, I recommend double-checking any information I offer, especially before making significant decisions or taking action based on it. Remember that this forum is a platform for discussion and sharing, and individual circumstances may vary. Always consult with relevant experts or conduct further research when necessary.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Nα το βαλω στην υπογραφη μου δλδ;

Disclaimer:

The information I provide on this forum is offered to the best of my knowledge and intentions, but I strongly advise all users to exercise due diligence and independently verify any statements, facts, or advice I share. I cannot guarantee the accuracy, timeliness, or applicability of the information in all circumstances, and it may be subject to change or updates. Therefore, I recommend double-checking any information I offer, especially before making significant decisions or taking action based on it. Remember that this forum is a platform for discussion and sharing, and individual circumstances may vary. Always consult with relevant experts or conduct further research when necessary.

Εξαιρετικό! Γελάμε εδώ αλλά στο Αμερικα το κάνουν γιατί τα ταγάρια ψάχνονται για αποζημιώσεις 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasiour είπε

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω μια weber της σειράς spirit II E-Χ10 την οποία προορίζω για δώρο αλλα την θέλω για νησί και δεν ξέρω πόσο αντέχει στην υγρασία και στο αλάτι η συγκεκριμένη σειρά. Στην Αθήνα μια χαρά τα πάνε πάντως. Την έχει κανείς αυτή τη σειρά και είναι σε αντίστοιχες συνθήκες ή έχει κάποια άλλη αντίστοιχη επώνυμη (weber, napoleon, broil king, char broil) και έχει αντέξει καλά;

 

Οπωσδήποτε, κάλυμμα που  αποτρέπει την επικάθηση αλατιού μέσω της ατμοσφαιρικής υγρασίας και επιβραδύνει τη διάβρωση.

Κατά τα λοιπά μια εναλλακτική επιλογή θα μπορούσε να προϋποθέτει όπως τα περισσότερα μέρη να είναι από ανοξείδωτο χάλυβα και αλουμίνιο.

Mια ενδεχόμενη αναζήτηση σε εναλλακτικές επιλογές ίσως θα έπρεπε να περιλαμβάνει και τις Broil King που σε αυτή την κατηγορία τιμής, νομίζω ότι διαθέτουν αρκετά από αυτά τα χαρακτηριστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Αγόρασα την Jamestown 4.2. Από ότι είδα στο manual στο είδος αερίου αναφέρει για την Ελλάδα το "I3+" ενώ σε άλλες χώρες αναφέρει "I3B/P (βουτάνιο/προπάνιο) και για πίεση σύνδεσης 28-30/37 mbar. Έρχεται μαζί με σωλήνα και ρυθμιστή που γράφει πάνω 30 mbar.

Και εχω μπερδευτεί στο τι μπουκάλα να πάρω ... 

 

Καμία ιδέα?

Επεξ/σία από F117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, F117 είπε

Έρχεται μαζί με σωλήνα και ρυθμιστή που γράφει πάνω 30 mbar.

Σε αυτον τον ρυθμιστη θα βαλεις μειγμα (βουτανιο-προπανιο). Στην πετρογκαζ ειναι η μπλε μπουκαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2023 στις 3:15 ΜΜ, kostasiour είπε

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω μια weber της σειράς spirit II E-Χ10 την οποία προορίζω για δώρο αλλα την θέλω για νησί και δεν ξέρω πόσο αντέχει στην υγρασία και στο αλάτι η συγκεκριμένη σειρά. Στην Αθήνα μια χαρά τα πάνε πάντως. Την έχει κανείς αυτή τη σειρά και είναι σε αντίστοιχες συνθήκες ή έχει κάποια άλλη αντίστοιχη επώνυμη (weber, napoleon, broil king, char broil) και έχει αντέξει καλά;

 

Γενικά, οι ψησταριές αυτές  είναι φτιαγμένες για εξωτερικό χώρο. Με λίγο φροντίδα παραπάνω δεν θα έχει κάποιο θέμα ο φίλος σου.

Δες μία και το παραπατώ άρθρο

https://www.weber.com/US/en/blog/tips-techniques/how-to-maintain-your-grill-if-you-live-near-the-coast/weber-30026.html

Δες και το παρακάτω βιντεάκι σχετικά με την χρησιμοποίηση καλύμματος 

Αντίστοιχα έχει ξάδερφός μου μία Napoleon Rogue ΚΑΕ σημείο κοντά σε θάλασσα, περίπου 1,5 χρόνο (προφανώς δεν είναι πολύς καιρός), χωρίς κάποιο θέμα.

Όπως ανέφερα και παραπάνω, με λίγο προσοχή/φροντίδα, δεν θα έχει θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, F117 είπε

Καλησπέρα. Αγόρασα την Jamestown 4.2. Από ότι είδα στο manual στο είδος αερίου αναφέρει για την Ελλάδα το "I3+" ενώ σε άλλες χώρες αναφέρει "I3B/P (βουτάνιο/προπάνιο) και για πίεση σύνδεσης 28-30/37 mbar. Έρχεται μαζί με σωλήνα και ρυθμιστή που γράφει πάνω 30 mbar.

Και εχω μπερδευτεί στο τι μπουκάλα να πάρω ... 

 

Καμία ιδέα?

αυτό που   αναφέρει ο @SagoniasSlutRos   εναλλακτικά  μπορείς να χρησιμοποιήσεις  προπάνιο  με ρυθμιστή πίεσης στα 37mlb   , συνιστάτε   στα κρύα και  για χρήση σε πολύωρα ψησίματα  ( συζήτησε το με τον προμηθευτή σου , ίσως  αποφύγεις και το επιπλέον κόστος του ρυθμιστή  κάνοντας τον ανταλλαγή με  αυτόν που εχεις )

Στις 1/11/2023 στις 3:15 ΜΜ, kostasiour είπε

Παιδιά σκέφτομαι να αγοράσω μια weber της σειράς spirit II E-Χ10 την οποία προορίζω για δώρο αλλα την θέλω για νησί και δεν ξέρω πόσο αντέχει στην υγρασία και στο αλάτι η συγκεκριμένη σειρά. Στην Αθήνα μια χαρά τα πάνε πάντως. Την έχει κανείς αυτή τη σειρά και είναι σε αντίστοιχες συνθήκες ή έχει κάποια άλλη αντίστοιχη επώνυμη (weber, napoleon, broil king, char broil) και έχει αντέξει καλά;

 

Το καλύτερο υλικό  που ανταπεξέρχεται καλύτερα σ αυτές τις συνθήκες  είναι κατα κύριο λόγο το ανοξείδωτο  - και το αλουμίνιο αρκεί να είναι βαμμένο ή να έχει υποστεί ανοδίωση - αλλά   σε αυτές τις συνθήκες πέρα απο το υλικό κατασκευής  μιας ψησταριάς  - αλλά και γενικά σε όλα τα προϊόντα - σημαντικότατο ρόλο για την  αντοχή στο χρόνο  πέρα απο την προστασία  όπως   ενός καλύμματος  λ.χ. παίζει και η συντήρηση που στην προκειμένη  είναι το συχνό πλύσιμο με νερό   για να φύγει το αλάτι   καθώς και η φύλαξη σε κλειστό χώρο  εαν δεν χρησιμοποιείται για μεγάλα διαστήματα 
Συνεπώς εαν το δώρο απευθύνεται σε πολύ δικό σου άτομο  και σε παίρνει οικονομικά   ψάχνεις για  πρώτα  για ανοξείδωτη   εναλλακτικά  για αλουμινίου  ..


 
 

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γελαμε με τις εκπτωσεις απο γνωστο καταστημα. Λεει εως 40% και δεν δινει ουτε ενα τυπικο 10%.... τραγικο!

image.png.f478c0cd1c500e6f1c26d6b737de40e1.png

Πέρυσι media markt 598€ στα μέσω Νοεμβρίου.

Το 2021 τον Νοέμβριο 525€ στο you.

Περιμένετε μετά τα μέσα Νοεμβρίου για καλές τιμές λόγω BF.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Πέρυσι media markt 598€ στα μέσω Νοεμβρίου.

Το 2021 τον Νοέμβριο 525€ στο you.

Περιμένετε μετά τα μέσα Νοεμβρίου για καλές τιμές λόγω BF.

 

Ναι θα γινουν καλυτερες προσφορες σιγουρα. Σχολιαζω το ποσοστο της εκπτωσης με την χρηση της μαγικης λεξης "εως".

Ειδα σε ενα γκρουπ στο fb χτες και για napoleon που εβγαλε εκπτωσεις σε πολλα μοντελα, αλλα δεν προλαβα να τσεκαρω αν ειναι καλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...