Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

με μια πλαστικη σπατουλα και οτι φυγει

Το έκανα δε… ίσως το περάσω με κανένα σπρέι 

Γιουβέτσι έχει δοκιμάσει να κάνει κανείς σε γάστρα ; Αν ναι από περιέργεια πόση ώρα πήρε;

 

σκέφτομαι να βάλω το Σάββατο τραβαει με το καιρό 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Σήμερα πήγα να ψήσω και παρατήρησα ότι το μαντέμι της σχάρας στην Napoleon είχε πετάξει κάτι φλίδες καμμένες που ξεκολλούσαν. Τις έξησα και καλού κακού μετά το ψήσιμο πέρασα ένα λάδωμα και κάψιμο. Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτογραφία. Αλλά με έκανε εντύπωση. Την προηγούμενη μέρα είχα κάνει πίτσες και χτύπησε 400+ θερμοκρασία. Δε ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, devils_reject είπε

Σήμερα πήγα να ψήσω και παρατήρησα ότι το μαντέμι της σχάρας στην Napoleon είχε πετάξει κάτι φλίδες καμμένες που ξεκολλούσαν. Τις έξησα και καλού κακού μετά το ψήσιμο πέρασα ένα λάδωμα και κάψιμο. Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτογραφία. Αλλά με έκανε εντύπωση. Την προηγούμενη μέρα είχα κάνει πίτσες και χτύπησε 400+ θερμοκρασία. Δε ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό.

Λογικά λίπος καμένο και επειδή έκανες πίτσα σε μεγάλη θερμοκρασία καρβούνιασαν τα λίπη. Όλα καλά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/10/2023 στις 3:22 ΜΜ, 26ska είπε

Τελικά μιλήσαμε μαζί του δεν έχει θέμα με το χώρο οπότε θα πάμε εδω.

Πιστεύω ότι είναι τίμια ψησταριά.

IMG_4415.png

Πολύ καλύτερη επιλογή. Στα έλεγα :) 

8 ώρες πριν, ventic139 είπε

Το έκανα δε… ίσως το περάσω με κανένα σπρέι 

Γιουβέτσι έχει δοκιμάσει να κάνει κανείς σε γάστρα ; Αν ναι από περιέργεια πόση ώρα πήρε;

 

σκέφτομαι να βάλω το Σάββατο τραβαει με το καιρό 😝

Όχι σπρευ. Θα το φας μετά με ότι ψηνεις. Ότι έγινε έγινε. Ξυσε να φύγουν τα κομμάτια της μπογιάς κ τελείωσε. Λίγο πολύ όλοι την έχουμε πατήσει έτσι καποτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Πολύ καλύτερη επιλογή. Στα έλεγα :) 

Όχι σπρευ. Θα το φας μετά με ότι ψηνεις. Ότι έγινε έγινε. Ξυσε να φύγουν τα κομμάτια της μπογιάς κ τελείωσε. Λίγο πολύ όλοι την έχουμε πατήσει έτσι καποτε 

Το καθάρισα με cif και αβα και πάλι δε έφυγε. Και μετά την έκαψα στους 350 βαθμούς 

για το cif καλά έκανα; Θα τη τρίψω άλλη μια φορά ή με σύρμα ή με αυτό που έχω για τη σχάρα για τα λίπη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Το καθάρισα με cif και αβα και πάλι δε έφυγε. Και μετά την έκαψα στους 350 βαθμούς 

για το cif καλά έκανα; Θα τη τρίψω άλλη μια φορά ή με σύρμα ή με αυτό που έχω για τη σχάρα για τα λίπη. 

ενα τριψιμο με συρμα και σαπουναδα και οτι φυγει εφυγε... μη κανεις τιποτα αλλο θα ζησεις με αυτό απο εδώ και περα...

το κακο ειναι οτι ξεκιναει η αντιστροφη μετρηση σκουριας πλεον κατα πασα πιθανοτητα (ειχα παθει το ιδιο ακριβως σε 2 ψησταριες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/10/2023 at 20:14, ventic139 said:

 

τη naterial έχω. Έκανα καλά ; Έπρεπε να κάνω κάτι άλλο ;

Να την καθαριζεις πιο συχνά..

Μη βάλεις σπραυ, βάφτισε το σημάδι πολέμου κ ξεχνατο μέχρι να σκουριάσει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμενο εγινε απο τη φωτια που βγηκε στο τελευταιο ψησιμο.. δε με πειραζει απλα εμεινε σημαδι το cif.. η εσωτερικη λαμαρινα στη ουσια ξεφτυσε λιγο... μικρο το κακο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ventic139 είπε

το συγκεκριμενο εγινε απο τη φωτια που βγηκε στο τελευταιο ψησιμο.. δε με πειραζει απλα εμεινε σημαδι το cif.. η εσωτερικη λαμαρινα στη ουσια ξεφτυσε λιγο... μικρο το κακο..

Γενικα προσπαθησε να αποφευγεις τα χημικα στο εσωτερικο του καδου οσο μπορεις. Μεχρι υγρο σαπουνι καλα εισαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γενικα προσπαθησε να αποφευγεις τα χημικα στο εσωτερικο του καδου οσο μπορεις. Μεχρι υγρο σαπουνι καλα εισαι.

για το cif, να τη βαλω να καψει κανενα τεταρτο ή ειναι αργα; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ventic139 είπε

για το cif, να τη βαλω να καψει κανενα τεταρτο ή ειναι αργα; :D

ναι καψτη κανενα τεταρτο κ μετα ανοιξε την να παρει αερα μεχρι να κρυωσει και μην αγχωνεσαι... αλλα γενικα αυτο που ειπε και ο σαγονιας, το πολυ μεχρι υγρο σαπουνι (εγω θα ελεγα το πολυ μεχρι Overlay λιποκαθαριστη για να γινει δουλιτσα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

ναι καψτη κανενα τεταρτο κ μετα ανοιξε την να παρει αερα μεχρι να κρυωσει και μην αγχωνεσαι... αλλα γενικα αυτο που ειπε και ο σαγονιας, το πολυ μεχρι υγρο σαπουνι (εγω θα ελεγα το πολυ μεχρι Overlay λιποκαθαριστη για να γινει δουλιτσα)...

ευχαριστω πολυ παιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, paylidis είπε

εγω θα ελεγα το πολυ μεχρι Overlay λιποκαθαριστη για να γινει δουλιτσα

Overlay για inox (ειναι και λιποδιαλυτικο) χρησιμοποιω για τις εξωτερικες επιφανειες με πανακι microfiber. Με δυο περασματα εχει γινει κουκλι. Το πρωτο μεγαλο ψεκασμα το αφηνω  3-4 για να φυγει βρωμα και λιπη και μετα αλλο ενα πιο μικρο ψεκασμα για να γυαλισει.

Γενικα 2-3 καθαριστικα για inox που εχουν και λιποδιαλυτικο εχω δοκιμασει και κανουν δουλιτσα ολα με τον τροπο που εγραψα παραπανω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SagoniasSlutRos said:

Overlay για inox (ειναι και λιποδιαλυτικο) χρησιμοποιω για τις εξωτερικες επιφανειες με πανακι microfiber. Με δυο περασματα εχει γινει κουκλι. Το πρωτο μεγαλο ψεκασμα το αφηνω  3-4 για να φυγει βρωμα και λιπη και μετα αλλο ενα πιο μικρο ψεκασμα για να γυαλισει.

Γενικα 2-3 καθαριστικα για inox που εχουν και λιποδιαλυτικο εχω δοκιμασει και κανουν δουλιτσα ολα με τον τροπο που εγραψα παραπανω.

Προσοχή με τους λιποδιαλύτες στα ινοξ γιατί ορισμένες φορές μπορεί να τα θαμπώσουν. Μωρομαντηλα παιδιά, κάνουν θαύματα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...