Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/10/2023 στις 1:34 ΜΜ, paylidis είπε

Σύντροφοι ψήστες έχω μια απορία που με μια γρήγορη αναζητηση δε μπόρεσα να λύσω. 
η σούβλα η naterial του λερου ταιριάζει στη weber spirit 310?

ας δωσω ενα Feedback για future reference

δε ταιριαζει ως εχει η σουβλα της νατεριαλ στην weber 310. H weber θελει στρογγυλη σουβλα. Περαν αυτου θα χρειαστει μετατροπη η βαση της και το αντιβαρο και το μοτερ της νατεριαλ δε μου φανηκαν και κατι ιδιαιτερο για να πω οκ χαλαλι θα την παρω και θα τη προσαρμοσω. Εν ολιγοις κατεληξα στο να βρω μια σουβλα κοκορετσιου στρογγυλη, να τη κοψω όσο θελω, να παρω κ ενα αθανατο ελληνικο μοτερ και να το βαζω τερμα χωριατικα επανω για τις 2-3 φορες που θα βαλω σουβλα στο γκαζι... (ενα κομματι ξυλο κατω απο το μοτερ στο οποιο θα ειναι βιδωμενο για να μη θελει αντιβαρο)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

2 ώρες πριν, paylidis είπε

ας δωσω ενα Feedback για future reference

δε ταιριαζει ως εχει η σουβλα της νατεριαλ στην weber 310. H weber θελει στρογγυλη σουβλα. Περαν αυτου θα χρειαστει μετατροπη η βαση της και το αντιβαρο και το μοτερ της νατεριαλ δε μου φανηκαν και κατι ιδιαιτερο για να πω οκ χαλαλι θα την παρω και θα τη προσαρμοσω. Εν ολιγοις κατεληξα στο να βρω μια σουβλα κοκορετσιου στρογγυλη, να τη κοψω όσο θελω, να παρω κ ενα αθανατο ελληνικο μοτερ και να το βαζω τερμα χωριατικα επανω για τις 2-3 φορες που θα βαλω σουβλα στο γκαζι... (ενα κομματι ξυλο κατω απο το μοτερ στο οποιο θα ειναι βιδωμενο για να μη θελει αντιβαρο)

Εννοείς στρογγυλή στα σημεία που πατάει στον κάδο;

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το ύψος του μοτέρ γιατί αν είναι ψηλό δεν θα πατάει στο αυλάκι του κάδου και από την άλλη μεριά και θα πρέπει (για να είναι ίσια η σούβλα) να βάλεις κάτι ψηλότερο από το σημείο που μπαίνει κανονικά η σούβλα. Επειδή το είχα μελετήσει για μία λύση σαν αυτή που λες είχα πάρει βάσεις για κουρτινόξυλο οι οποίες είχαν και δυνατότητα να αυξομειώνεις το μάκρος τους :D  και μέσα να περνάει η σούβλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Εννοείς στρογγυλή στα σημεία που πατάει στον κάδο;

ναι

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το ύψος του μοτέρ γιατί αν είναι ψηλό δεν θα πατάει στο αυλάκι του κάδου και από την άλλη μεριά και θα πρέπει (για να είναι ίσια η σούβλα) να βάλεις κάτι ψηλότερο από το σημείο που μπαίνει κανονικά η σούβλα. Επειδή το είχα μελετήσει για μία λύση σαν αυτή που λες είχα πάρει βάσεις για κουρτινόξυλο οι οποίες είχαν και δυνατότητα να αυξομειώνεις το μάκρος τους :D  και μέσα να περνάει η σούβλα.

Νομίζω ότι εάν ξαπλώσω το μοτέρ και το στερεώσω πχ με ένα κομμάτι ξύλο θα έρθει ακριβώς. Όρθιο λογικά δε θα χωράει. Βάσεις δε ξέρω αν θα χρειαστεί από την άλλη. Στη προηγούμενη είχα κάνει παρόμοια πατέντα κ δουλευε κανονικά αλλά εκείνη δεν είχε αυλάκι για σούβλα στο κάδο κ είχα κάνει εγώ τις τρύπες. Γενικά θέλει λίγο μελέτη/trial and error. Η ουσία είναι ότι έτοιμη νατεριαλ δε κάθεται στην 310 λόγω τετραγώνου καρέ - εάν καθόταν είναι καλή ευκαιρία αυτή τη περίοδο στα 52€ για τα μέλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Η ουσία είναι ότι έτοιμη νατεριαλ δε κάθεται στην 310 λόγω τετραγώνου καρέ - εάν καθόταν είναι καλή ευκαιρία αυτή τη περίοδο στα 52€ για τα μέλη 

Δεν μπορούσες να το τροχίσεις στα σημεία αυτά;

Αλλά και πάλι θεωρώ καλύτερης αντοχής η υλοποίηση που λες. Και εγώ αυτό θα έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Δεν μπορούσες να το τροχίσεις στα σημεία αυτά;

Αλλά και πάλι θεωρώ καλύτερης αντοχής η υλοποίηση που λες. Και εγώ αυτό θα έκανα.

μπορώ, εχω και διδυμο τροχο παγκου, 5 λεπτα υποθεση ειναι απλα γενικοτερα θεωρησα οτι δεν αξιζει ουτε τα 52 ευρω εφοσον ειναι να γινει πατεντα, οποτε σκεφτηκα μια πιο σοβαρη υλοποιηση (καλυτερο μοτερ, ανοξειδωτη σουβλα) κ με λιγοτερα λεφτα

αν δω κ χρειαστει βαση ή στηριγμα απο την αλλη εχω κ εγω καπου κατι παλιες προσαρμοζομενες βασεις απο κουρτινοξυλα ικεα, τωρα που μου εδωσες την ιδεα θα παιξω μπαλα αναλογα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

αν δω κ χρειαστει βαση ή στηριγμα απο την αλλη εχω κ εγω καπου κατι παλιες προσαρμοζομενες βασεις απο κουρτινοξυλα ικεα, τωρα που μου εδωσες την ιδεα θα παιξω μπαλα αναλογα ;) 

Εδώ κάποιες ψυχές @SagoniasSlutRos έβαζαν βιβλία προγραμματισμού, εκεί θα κολλήσουμε εμείς; :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Skatzivas είπε

Καλημέρα σε όλους τους μερακλήδες. Να ρωτήσω κάτι πρακτικό παρακαλώ. Εγώ δεν έχω βεράντα και το μπαλκόνι είναι βορεινό κι εκτεθειμένο. Εν ολίγοις το χειμώνα η ψησταριά υγραερίου γιοκ.

Έχετε να προτείνετε καμία λύση, όπως είδα τις ηλεκτρικές με αντιστάσεις και ταψακι νερού να την βάζω στην κουζίνα κάτω από τον απορροφητήρα για τα βασικά ψησίματα; ( Αν έχει δουλέψει κάνεις συγκεκριμένα μοντέλα θα το εκτιμούσα)

Ευχαριστώ πολύ. Συγνώμη αν είναι εκτός θέματος.

Αν θες για μεσα στο σπιτι μια ειναι η λυση που εχει τρομερα αποτελεσματα. Σχαροτηγανο lodge. Ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες στο μεγαλο ματι της κουζινας και κανει τρομερη κρουστα στο κρεας. Και αμα θες να ψησεις τπτ πιο χοντρο, το πετας και μετα οπως ειναι μεσα στο φουρνο.
Αυτη η μπριζολα ειναι απο αυτο το τηγανι:
image.png.fb3ec8d47f4b16ab56cb01c385e53f93.png

 

Μετα δες σε καμια ηλεκτρικη ψησταρια με καπακι που εχουν βγαλει οι πιο πολλες εταιρειες, αλλα δεν εχω εμπειρια και για το αν επιτρεπεται σε εσωτερικο χωρο.

Αυτες οι ανοιχτου τυπου δεν με καλυψαν ποτε.

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Εδώ κάποιες ψυχές @SagoniasSlutRos έβαζαν βιβλία προγραμματισμού, εκεί θα κολλήσουμε εμείς; :D 

Ετσι ακριβως, βρηκε χρηση το βιβλιο της UML :P

Mια χαρα λυση ειναι αυτη, σουβλα κοκορετσιου ανοξειδωτη τροχισμενη στα σημεια που παταει στον καδο, ενα μοτερακι αρνιου και 2-3 βιβλια να πατησει με το πλαι το μοτερ. Ουτε βασεις, ουτε τπτ. Επαιζε ετσι τα πρωτα δυο χρονια μεχρι που κερδισα την original της weber και χρησιμοποιω αυτη πλεον που γυριζει πιο αργα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα σκοπεύουμε να την κάνουμε δώρο σε φίλο που παντρεύεται.Αξιζει η συγκεκριμένη;

Σιγουρα ειναι πολυ ωραιο και χρησιμο δωρο. Στη συγκεκριμενη περιπτωση πληρωνεις ομως υπαραξια λογω της βασης. Τσεκαρε αν εισαι εντος μπατζετ σε Napoleon Freestyle και Weber Spirit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα σκοπεύουμε να την κάνουμε δώρο σε φίλο που παντρεύεται.Αξιζει η συγκεκριμένη;

IMG_4410.png

ωραιο δωρακι, γιατι ομως φορητη; και αν ναι φορητη γιατι οχι τη weber που παιζει 100 ευρω φθηνοτερα αυτες τις ημερες;

Επισης εαν σε παιρνει να περιμενεις ενα μηνα ισως βρεις ακομα καλυτερες τιμες στο BF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

ωραιο δωρακι, γιατι ομως φορητη; και αν ναι φορητη γιατι οχι τη weber που παιζει 100 ευρω φθηνοτερα αυτες τις ημερες;

Επισης εαν σε παιρνει να περιμενεις ενα μηνα ισως βρεις ακομα καλυτερες τιμες στο BF

Αυτή εννοείς;Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για φορητή,απλά επειδή πρόκειται για διαμέρισμα και μπαλκόνι,νομίζω ότι είναι πιο πρακτική και επίσης μεταφέρεται και αποθηκεύεται εύκολα.

IMG_4412.png

14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σιγουρα ειναι πολυ ωραιο και χρησιμο δωρο. Στη συγκεκριμενη περιπτωση πληρωνεις ομως υπαραξια λογω της βασης. Τσεκαρε αν εισαι εντος μπατζετ σε Napoleon Freestyle και Weber Spirit.

Ανεβαίνουμε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ανεβαίνουμε πολύ.

Eγω θα επαιρνα αυτην εδω με 20ευρω παραπανω.

https://www.skroutz.gr/s/24056248/Weber-Spirit-II-E-210-GBS-PSistaria-Ygraeriou-Scharas-51x46ek-me-2-Esties-7-77kW-44010129.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, 26ska είπε

Αυτή εννοείς;Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για φορητή,απλά επειδή πρόκειται για διαμέρισμα και μπαλκόνι,νομίζω ότι είναι πιο πρακτική και επίσης μεταφέρεται και αποθηκεύεται εύκολα.

IMG_4412.png

Ανεβαίνουμε πολύ.

 

16 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

και εγω κανονικη θα επαιρνα μαλλον... οι τραβελ ειναι γι ατυπους με τροχοσπιτο καμπινγκ κλπ που τη θελουν κ στο σπιτι...

επιπλεον οπως εγραψα νωριτερα, σε λιγοτερο απο ενα μηνα παιζει να εχει προσφορά η 210 περιπου 450-500 και η 310 στα 550-600 (με λιγο τυχη)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 26ska είπε

Αυτή εννοείς;Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για φορητή,απλά επειδή πρόκειται για διαμέρισμα και μπαλκόνι,νομίζω ότι είναι πιο πρακτική και επίσης μεταφέρεται και αποθηκεύεται εύκολα.

IMG_4412.png

Ανεβαίνουμε πολύ.

Από τις 2 που αναφέρεις, καλύτερη η Napoleon. Διαθέτει 2 καυστήρες και καλύτερη εγγύηση. 

Από εκεί και πέρα, καλό θα ήταν να εμπλέξεται και τον φίλο σας, ώστε να έχετε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα δώρου-χρησιμότητας. Να πάτε μαζί μια βόλτα από τα καταστήματα με ψησταριές και να τις δείτε από κοντά. Εάν είστε διατεθειμένοι να διαθέσετε πχ 500€ για το δώρο, ενδεχομένως να θέλει να συμπληρώσει και από την μεριά του κάποιο ποσό για να πάρει την ψησταριά που επιθυμεί.

Εάν είστε Αττική, μπορείτε να πάτε απευθείας στις αντιπροσωπείες, εάν το επιθυμείτε

Λογικά θα υπάρξουν εκπτώσεις/προσφορές στην Black Friday, οπότε εφόσον μπορείτε να περιμένετε, θα ήταν καλύτερο να προγραμματίσετε εκείνη την περίοδο την βόλτα σας στα καταστήματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα σκοπεύουμε να την κάνουμε δώρο σε φίλο που παντρεύεται.Αξιζει η συγκεκριμένη;

IMG_4410.png

Γιατι δεν βαζετε ενα ποσο ως δωροεπιταγη και να παρει εκεινη που θα τον βολεψει περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...