Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 15/10/2023 at 23:25, F117 said:

η Kaiser Ψησταριά Υγραερίου K114-5SBGE3S στα 341 αξίζει? (Με επιστροφή 20% Eurobank)

 

https://www.plaisio.gr/kaiser-psistaria-igraeriou-k114-5sbge3s_4249445

Θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή πρόταση . Είναι ίδια με την Jamestown αλλά με έναν καυστήρα παραπάνω σε φαινομενικά ίδια διάσταση .... αυτό μαζί με την ύπαρξη του πλαϊνού υπέρυθρου καυστήρα στη τιμή αυτή νομίζω αποτελεί ευκαιρία . Είμαι κάτοχος της προαναφερθείσας όταν την είχαν βγάλει σε προσφορά στα 320 ευρώ τα PRAKTIKER και είμαι κατευχαριστημένος 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γιατί να αλλάξεις ταψάκι εκεί κάτω με νερό και βρυσακια?

Θεωρητικα δεν θα έχει τόσες ανάφλεξης το πήρα απι φοβο, χωρια που λογικά τώρα θα πέφτουν πιο πολλα λίπη εκεί άνοιξε ο κάδος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Θεωρητικα δεν θα έχει τόσες ανάφλεξης το πήρα απι φοβο, χωρια που λογικά τώρα θα πέφτουν πιο πολλα λίπη εκεί άνοιξε ο κάδος 

Ο αφαιρούμενος πάτος, που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ, είναι κάτι διαφορετικό από τον λιποσυλλέκτη.  Ο αφαιρουμενος πάτος είναι ουσιαστικά το κάτω μέρος του κάδου, όπου διαθέτει την οπή για να μαζεύονται τα λίπη στον λιποσυλλέκτη.

image.jpeg.49c2ee40052ca7e50d9ba8e40ef680aa.jpeg

Στην παραπάνω εικόνα, αριστερά είναι ο αφαιρούμενος πάτος και δεξιά ο λιποσυλλέκτης. 

Η Spirit II δεν διαθέτει αφαιρούμενο πάτο, μόνο λιποσυλλέκτη. Στον λιποσυλλέκτη μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλουμινένια ταψάκια της Weber, κάποια αντίστοιχα συμβατά του εμπορίου ή 2πλο/3πλο αλουμινόχαρτο. Μετά από κάποιες χρήσεις το πετάς και αντικαθιστάς με καινούργιο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, skoudinio είπε

Θεωρητικα δεν θα έχει τόσες ανάφλεξης το πήρα απι φοβο, χωρια που λογικά τώρα θα πέφτουν πιο πολλα λίπη εκεί άνοιξε ο κάδος 

Αν κατάλαβα καλά αυτό το ταψί με το βρυσάκι θα προσαρμοστεί κάτω από τον κάδο, κάτω από εκεί που έλιωσε δηλαδή, και ακριβώς από κάτω θα είναι το ταψάκι μιας χρήσης? Πως θα στερεωθεί? επίσης τώρα θα πρέπει να καθαρίζεις και αυτό.

18 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η Spirit II δεν διαθέτει αφαιρούμενο πάτο, μόνο λιποσυλλέκτη

Κάποια μοντέλα, όπως το 325 το δικό μου έχουν. Βγαίνει συρταρωτά, είναι αρκετά βολικό. 

Άρα στου skoudinio του έλιωσε η βάση του κάδου στο σημείο της τρύπας που πέφτουν τα λίπη.

Επεξ/σία από protathlitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H spirit II απ οσο θυμαμαι δεν εχει αφαιρουμενο πατο, ειναι μονοκομματος ο καδος.

Εφοσον το ανοιγμα που εχει δημιουργηθει δεν ειναι μεγαλυτερο απο το ταψακι που εχεις ηδη, δεν υπαρχει λογος για εξτρα ταψακια με νερο και βρυσακια. Απλα βαλε στο προγραμμα να το αλλαζεις καθε μερικα ψησιματα. Μπορεις ακομα και χωρις αλουμινενιο ταψακι να το χρησιμοποιησεις και απλα να πλενεις αυτο που εχει μετα απο καθε χρηση.

Οι οδηγιες λενε παντως αλλαγμα το ταψακι μετα απο καθε ψησιμο. Εγω (ΚΑΚΩΣ) το αφηνω σχεδον να γεμισει για να το αλλαξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

H spirit II απ οσο θυμαμαι δεν εχει αφαιρουμενο πατο, ειναι μονοκομματος ο καδος.

Εφοσον το ανοιγμα που εχει δημιουργηθει δεν ειναι μεγαλυτερο απο το ταψακι που εχεις ηδη, δεν υπαρχει λογος για εξτρα ταψακια με νερο και βρυσακια. Απλα βαλε στο προγραμμα να το αλλαζεις καθε μερικα ψησιματα. Μπορεις ακομα και χωρις αλουμινενιο ταψακι να το χρησιμοποιησεις και απλα να πλενεις αυτο που εχει μετα απο καθε χρηση.

Οι οδηγιες λενε παντως αλλαγμα το ταψακι μετα απο καθε ψησιμο. Εγω (ΚΑΚΩΣ) το αφηνω σχεδον να γεμισει για να το αλλαξω.

Η spirit II 325 απότι φαίνεται έχει συρταρωτό κάδο (αν και πάι δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να μπλέξει κάποιος με νερά, βρυσάκια κτλ..)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

δεν ειναι spirit II αυτη στο βιντεο

έχεις δίκο, αυτή που ανέβασα είναι η Spirit Ε-325, η Spirit II απότι βλέπω όντως δεν έχει συρταρωτό κάδο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, skoudinio είπε

Έχει και βρυσακι για να φεύγει το νερό. Πολύ εξυπηρετικός ο άνθρωπος που μίλησα η εταιρεία είναι η https://gmd-inox.gr/

Screenshot_2023-10-18-20-50-11-054_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2023-10-18-20-50-03-760_com.miui.gallery.jpg

Περισσότερη μανούρα θα έχεις να το βγάζεις να το αδειάζεις να προσθέτεις νερό κλπ παρά να έχεις το συρταράκι και να βάζεις μέσα ένα αλουμινενιο ταψάκι και να το πετάς όταν χρειάζεται. Γιατί σκέψου ότι θα γεμίζεις με νερό το ταψάκι θα το αδειάζεις ας πούμε από το βρυσάκι, μέσα θα μένουν σίγουρα λίπη, τα οποία ακόμα και αν συμπληρώσεις νέο νερό υπάρχει πιθανότητα να πάρουν ξανά φωτιά. Περιορίζεις μεν τις πιθανότητες αλλά συνεχίζουν να υπάρχουν.

Προσωπικά είχα πάρει 2Χ10αδες από Praktiker σε τιμή 3€ αν θυμάμαι καλά την κάθε δεκάδα της jamestown

Το ταψάκι που λες να πάρεις αξίζει μόνο αν είχες αφαιρούμενο ολόκληρο πάτο του κάδου όπου ο καθαρισμός θα ήταν δύσκολος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγω (ΚΑΚΩΣ) το αφηνω σχεδον να γεμισει για να το αλλαξω.

Me too :) Το αφαιρουμενο ταψι το καθαριζω παντα ομως μετα απο καθε ψησιμο, θελω να το βλεπω καθαρο, οποτε τραβωντας ριχνω και μια ματια στο ταψακι με τα λιπη σε τι φαση ειναι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ευχαριστώ για τις συμβουλές, το είχε σε καλή τιμή και το αγόρασα αν δω οτι δεν με βολεύει θα γυρίσω στο παλιό. Αναμένω απο την weber να δω τι θα απαντήσουν με την εγγύηση. Σε μια ομάδα στο Facebook ένας συναγωνιστής και ψήστης έπαθε το ίδιο και του την άλλαξαν. Του έστειλα μήνυμα να μου πει την διαδικασία, προς το παρόν έστειλα στην αντιπροσωπεία της weber οτι έγραφα χρειαζόταν και περιμένω. Οσο αφορά το ταψάκι (δεν ήταν αφερουμενος πάτος) θα σας ενημερώσω αν βολεύει και αν χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, protathlitis είπε

Κάποια μοντέλα, όπως το 325 το δικό μου έχουν. Βγαίνει συρταρωτά, είναι αρκετά βολικό. 

Όπως αναφέρθηκε ήδη η σειρά spirit ii δεν διαθέτει αφαιρούμενο πάτο. Η σειρά spirit, όπου έχει και ντουλάπι, διαθέτει αφαιρούμενο πάτο. Προφανώς είναι βολικός και καθώς κάνει πιο εύκολο/γρήγορο το καθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...