Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, netagra είπε

Μην βάλεις ξύδι επ' ουδενί ή κρασί και φρόντισε κατά την ταπεινή μου γνώμη το χοιρινό σου να είναι κάπως λιπαρό ή να έχει και λιπαρά κομμάτια. Μια απλή μαρινάδα με αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, θυμάρι, μουστάρδα, σκόνη σκόρδο για μερικές ώρες στο ψυγείο είναι αρκετή. Για εμένα επίσης οι πιπεριές που θα βάλεις πρέπει να είναι κόκκινες και όταν τις περάσεις στην σούβλα να έχεις φροντίσει να ανοίξεις την τρύπα με ένα μαχαιράκι διαφορετικά αν τις πιέζεις πάνω στην σούβλα σπάνε.

Γιατί όχι κρασί ;; Λευκό πάντα 

 

8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για χοιρινο μου αρεσει παρα πολυ το αρωματικο κοντοσουβλι απο Μαλλιωρα στο youtube.

Και αυτο εδω ειναι φοβερο το εχω κανει σε μικρα κοντοσουβλακια.

 

Σε κοτόπουλο να αυτό δημιουργήσω ;; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

@ventic139 δεν είναι κακό να αυτοσχεδιάζουμε στο ψήσιμο, προσωπικά  πιστεύω ότι αυτό είναι και το ζητούμενο . Αν όμως θέλεις κάποιες ιδέες με  μια μικρή αναζήτηση θα βρεις τόσα βίντεο που αμφιβάλλω εάν καταφέρεις να τα δεις όλα , σίγουρα όμως θα πάρεις πολλές ιδέες!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Λεμονάτες σαρδέλες με ρίγανη"

Δύο πατάτες, κολοκυθάκια και καρότα που πρώτα ψήθηκαν (εδώ έβρασαν για οικονομία χρόνου). Μισό κιλό και κάτι, σαρδέλες που φιλεταρίστηκαν και μπήκαν από πάνω, με μπόλικο λεμόνι, ρίγανη και σκόρδο.

Edit: Συν μουστάρδα και λάδι.

IMG_20231013_134448.jpg.0ae000f50fa5b89c46b5162b386a06e2.jpg

Επεξ/σία από est
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2023 στις 10:59 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Εμεις ψαρακι σημερα

 

387471878_1506606300138114_1491087766706549423_n.jpg

 προσέχω οτι συνηθίζεις να τα  ψήνεις όλα στη  στρόγγυλη σχάρα με τα τετράγωνα ειδικότερα όσα  χρειάζονται δυνατό ψήσιμο απ τη αρχή  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tinapo είπε

Όταν αντί για μπλε φλόγα βγαίνει κόκκινο-κίτρινη σαν φωτιά και σε κάποιο ύψος τι φταίει;

 

Δείχνει ότι λείπει οξυγόνο , πολλές φορές συμβαίνει και από κακή ποιότητα αερίου ή όταν η φιάλη είναι στα τελευταία της 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα έπειτα από τα πρώτα ψησίματα να πάρω μια μαντεμένια πλάκα , μιας και διάβασα και άκουσα πολύ κόσμο να είναι ευχαριστημένος. Έχω μια napoleon 365 freestyle. Ξεκινώντας σήμερα το seasoning αντιμετώπισα τα εξής :

α) Η πλάκα είναι διπλής όψης (της napoleon) με επίστρωση πορσελάνης απ ότι λέει. Άλειψα ηλιέλαιο και από τις 2 πλευρές και ξεκίνησα τη διαδικασία. Θα την επαναλάβω 2-3 φορές με εναλλάξ τις πλευρές πάνω κάτω. Την πρώτη φορά είδα να σχηματίζεται ενα καφέ επίχρισμα στην πάνω πλευρά. Είναι φυσιολογικό ? Εχει νόημα να προσπαθήσω να το καθαρίσω?

β) Έβγαλα τη σχάρα μαντεμιού που είχα για να βάλω στη θέση της την πλάκα. Μιας και την είχα αλείψει με λάδι μετά από το καθάρισμα της τελευταίας φοράς , αποφάσισα να την ξαναπλύνω για να την αποθηκεύσω χωρίς "λαδωμένη" επιφάνεια και για να καθαρίσω και ότι υπολείματα μπορεί να είχαν μείνει. Για αποθήκευση χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο ή τη βάζω καθαρή σε μια σακούλα και την ξεχνάω μέχρι να την ξαναχρειαστώ?

γ) Βλέπω ότι η επιφάνεια ψησίματος καλύπτεται πια κατά 2/3 σχεδόν από την πλάκα και 1/3 από τη μικρή σχάρα. Αν πχ θέλω ψήσω στη σχάρα 2 φιλέτα κοτόπουλο δεν είμαι σίγουρος ότι χωράνε.  Θα βολέψει αυτό γενικά ή θα πρέπει να εναλλάσω σχάρα/πλάκα ανάλογα με το υλικό ψησίματος;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2023 στις 10:12 ΠΜ, ηνίοχος είπε

προσέχω οτι συνηθίζεις να τα  ψήνεις όλα στη  στρόγγυλη σχάρα με τα τετράγωνα ειδικότερα όσα  χρειάζονται δυνατό ψήσιμο απ τη αρχή  ...

Για να μην χρειαζεται γυρισμα για να κανεις grill marks τετραγωνα :P 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, a8anas said:

 

β) Έβγαλα τη σχάρα μαντεμιού που είχα για να βάλω στη θέση της την πλάκα. Μιας και την είχα αλείψει με λάδι μετά από το καθάρισμα της τελευταίας φοράς , αποφάσισα να την ξαναπλύνω για να την αποθηκεύσω χωρίς "λαδωμένη" επιφάνεια και για να καθαρίσω και ότι υπολείματα μπορεί να είχαν μείνει. Για αποθήκευση χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο ή τη βάζω καθαρή σε μια σακούλα και την ξεχνάω μέχρι να την ξαναχρειαστώ?

Μόνο σε αυτό το θέμα που γνωρίζω θα σου απαντήσω, η σχάρα πρέπει πάντα να έχει ένα φιλμ λάδι ακόμα και στην αποθήκευση της. Μπορείς να.παρςις ένα κομμάτι χαρτί με λαδι -η με όποιο άλλο τρόπο θέλεις - και να την περάσεις όλη, πριν την αποθήκευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Kaiser Ψησταριά Υγραερίου K114-5SBGE3S στα 341 αξίζει? (Με επιστροφή 20% Eurobank)

 

https://www.plaisio.gr/kaiser-psistaria-igraeriou-k114-5sbge3s_4249445

Επεξ/σία από F117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, a8anas said:

πλάκα είναι διπλής όψης (της napoleon) με επίστρωση πορσελάνης απ ότι λέει. Άλειψα ηλιέλαιο και από τις 2 πλευρές και ξεκίνησα τη διαδικασία. Θα την επαναλάβω 2-3 φορές με εναλλάξ τις πλευρές πάνω κάτω. Την πρώτη φορά είδα να σχηματίζεται ενα καφέ επίχρισμα στην πάνω πλευρά. Είναι φυσιολογικό ? Εχει νόημα να προσπαθήσω να το καθαρίσω?

Εφοσον έχει επίστρωση δεν χρειάζεται τπτ.

 

16 hours ago, a8anas said:

Έβγαλα τη σχάρα μαντεμιού που είχα για να βάλω στη θέση της την πλάκα. Μιας και την είχα αλείψει με λάδι μετά από το καθάρισμα της τελευταίας φοράς , αποφάσισα να την ξαναπλύνω για να την αποθηκεύσω χωρίς "λαδωμένη" επιφάνεια και για να καθαρίσω και ότι υπολείματα μπορεί να είχαν μείνει. Για αποθήκευση χρειάζεται κάτι συγκεκριμένο ή τη βάζω καθαρή σε μια σακούλα και την ξεχνάω μέχρι να την ξαναχρειαστώ?

Εαν ειναι το κλασικό μαντεμι καθαρισμα  λάδωμα κ μετα αποθήκευση, δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο ,σακουλα κ την ξεχνάς. Αλλά καθαρή κ λαδωμένη.

 

16 hours ago, a8anas said:

Βλέπω ότι η επιφάνεια ψησίματος καλύπτεται πια κατά 2/3 σχεδόν από την πλάκα και 1/3 από τη μικρή σχάρα. Αν πχ θέλω ψήσω στη σχάρα 2 φιλέτα κοτόπουλο δεν είμαι σίγουρος ότι χωράνε.  Θα βολέψει αυτό γενικά ή θα πρέπει να εναλλάσω σχάρα/πλάκα ανάλογα με το υλικό ψησίματος;

Θα χωρέσουν, οπως μπορεις κ να τα Κάνεις κ στη πλακα, δεν υπαρχει πρέπει ,οτι σου κάνει εσενα γευστικά. Εδω ο άλλος πριν κατι σελιδες έφτιαχνε χοιρινες λαιμου στη πλακα. Αν καταλήξεις ομως οτι θες σχαρα κ δε σε βολεύει η πλάκα να μην αποθηκευσεις τη σχαρα ωστε να την επαναφέρεις πιο άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...