Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 
Πήρα πρόσφατα την freestyle 365 και θέλω να ρωτήσω με τι πρέπει να καθαρίζω την σχάρα και με τι την πλάκα ψησίματος. Αγόρασα την συγκεκριμένη βούρτσα https://www.skroutz.gr/s/23270748/Napoleon-Vourtsa-Katharismou-gia-BBQ-me-Xystra-47ek-62052.html?utm_campaign=skroutz_share&utm_source=ios αλλά κάπου διάβασα ότι είναι καλύτερο να χρησιμοποιώ ορειχάλκινη βούρτσα. 
 

Επισης ποια είναι η διαφορά του προπανίου με το μείγμα και με τι κριτήρια πρέπει να αποφασίσω τι θα χρησιμοποιώ; Το λάστιχο με τον ρυθμιστη που έχει η napoleon για τι προβλέπεται; 
 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

1 ώρα πριν, temidefliou είπε

Καλησπέρα. 
Πήρα πρόσφατα την freestyle 365 και θέλω να ρωτήσω με τι πρέπει να καθαρίζω την σχάρα και με τι την πλάκα ψησίματος. Αγόρασα την συγκεκριμένη βούρτσα https://www.skroutz.gr/s/23270748/Napoleon-Vourtsa-Katharismou-gia-BBQ-me-Xystra-47ek-62052.html?utm_campaign=skroutz_share&utm_source=ios αλλά κάπου διάβασα ότι είναι καλύτερο να χρησιμοποιώ ορειχάλκινη βούρτσα. 
 

Επισης ποια είναι η διαφορά του προπανίου με το μείγμα και με τι κριτήρια πρέπει να αποφασίσω τι θα χρησιμοποιώ; Το λάστιχο με τον ρυθμιστη που έχει η napoleon για τι προβλέπεται; 
 

Ευχαριστω 

Για τις μαντεμένιες σχάρες, προτείνεται η βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες, όπου είναι πιο μαλακές κι έτσι δεν «πληγώνουν» το seasoning.

https://www.napoleon.com/en/us/grills/blog/how-season-your-stainless-steel-cast-iron-cooking-grids

Η πλάκα είναι απλή μαντεμένια ή επισμαλτωμένη;

Καλύτερα να προτιμήσεις προπάνιο, καθώς έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Για τις μαντεμένιες σχάρες, προτείνεται η βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες, όπου είναι πιο μαλακές κι έτσι δεν «πληγώνουν» το seasoning.

https://www.napoleon.com/en/us/grills/blog/how-season-your-stainless-steel-cast-iron-cooking-grids

Η πλάκα είναι απλή μαντεμένια ή επισμαλτωμένη;

Καλύτερα να προτιμήσεις προπάνιο, καθώς έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες και πολύωρα ψησίματα.

Η πλάκα είναι επισμαλτωμενη. Άρα η βούρτσα με την ξύστρα που πήρα δεν είναι ιδανική; 
 

Για φιάλη προπανίου έχεις κάποια να προτείνεις; Από που την προμηθεύομαι; Κουμπώνει απευθείας στον πορτοκαλί σωλήνα που έχει πάνω τον ρυθμιστή άρα δεν χρειάζεται δικό της ρυθμιστή; Σε πρατήρια έκο έχει; 
 

Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, temidefliou είπε

Η πλάκα είναι επισμαλτωμενη. Άρα η βούρτσα με την ξύστρα που πήρα δεν είναι ιδανική; 
 

Για φιάλη προπανίου έχεις κάποια να προτείνεις; Από που την προμηθεύομαι; Κουμπώνει απευθείας στον πορτοκαλί σωλήνα που έχει πάνω τον ρυθμιστή άρα δεν χρειάζεται δικό της ρυθμιστή; Σε πρατήρια έκο έχει; 
 

Ευχαριστω. 

Από την στιγμή που είναι επισμαλτωμένη, μπορείς να την καθαρίζεις με ζεστό νερό και την ξύστρα για τις κεραμικές εστίες.

Προσωπικά χρησιμοποιώ της coral prime. Χρειάζονται όμως τον δικό τους ρυθμιστή, ο οποίος είναι κουμπωτός. Για το προπάνιο ο ρυθμιστής θα πρέπει να είναι στα 37mbar. Ο ρυθμιστής που έχεις είναι στα 30mbar και είναι για μείγμα. 

Φιάλη μπορείς να προμηθευτής είτε από κάποιο βενζινάδικο είτε από κάποιο κατάστημα που εμπορεύεται φιάλες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Από την στιγμή που είναι επισμαλτωμένη, μπορείς να την καθαρίζεις με ζεστό νερό και την ξύστρα για τις κεραμικές εστίες.

Προσωπικά χρησιμοποιώ της coral prime. Χρειάζονται όμως τον δικό τους ρυθμιστή, ο οποίος είναι κουμπωτός. Για το προπάνιο ο ρυθμιστής θα πρέπει να είναι στα 37mbar. Ο ρυθμιστής που έχεις είναι στα 30mbar και είναι για μείγμα. 

Φιάλη μπορείς να προμηθευτής είτε από κάποιο βενζινάδικο είτε από κάποιο κατάστημα που εμπορεύεται φιάλες. 

 

Άρα αν θέλω φιάλη προπανίου της coral prime αυτό το πορτοκαλί σωληνάκι που έχω και έχει πάνω ρυθμιστή δεν το χρειάζομαι και πρέπει να πάρω ξεχωριστά σωληνάκι, και ξεχωριστά ρυθμιστή τον οποίο θα κουμπώνω πάνω στη φιάλη. Σωστά; Τον ρυθμιστή θα τον βάζω σε κάθε καινούργια φιάλη όπως είναι χωρίς να χρειάζεται κάποια περεταίρω ενέργεια ή ρύθμιση; Το σωληνάκι τι μήκος πρέπει να έχει; Τον ρυθμιστή της coral prime ποιος τον ρυθμίζει στα 30mbar? Είναι έτοιμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, temidefliou είπε

Άρα αν θέλω φιάλη προπανίου της coral prime αυτό το πορτοκαλί σωληνάκι που έχω και έχει πάνω ρυθμιστή δεν το χρειάζομαι και πρέπει να πάρω ξεχωριστά σωληνάκι, και ξεχωριστά ρυθμιστή τον οποίο θα κουμπώνω πάνω στη φιάλη. Σωστά; Τον ρυθμιστή θα τον βάζω σε κάθε καινούργια φιάλη όπως είναι χωρίς να χρειάζεται κάποια περεταίρω ενέργεια ή ρύθμιση; Το σωληνάκι τι μήκος πρέπει να έχει; Τον ρυθμιστή της coral prime ποιος τον ρυθμίζει στα 30mbar? Είναι έτοιμος;

Ο ρυθμιστής που έχεις είναι στα 30mbar και έχει βιδωτό βύσμα, οπότε κάνει για μείγμα και για φιάλες που έχουν βιδωτό βύσμα.

Εάν θέλεις να χρησιμοποιήσεις φιάλη της coral prime, θα χρειαστεί να αγοράσεις και τον αντίστοιχο κουμπωτό ρυθμιστή. Στα 30mbar για μείγμα ή στα 37mbar για προπάνιο. Η coral διαθέτει σταθερούς και ρυθμιζόμενους ρυθμιστές. Καλύτερα να προτιμήσεις σταθερούς, όπου δεν χρειάζεται να ρυθμίσεις κάτι. Δεν χρειάζεται να πάρεις καινούργιο λάστιχο, απλά θα αλλάξεις τον ρυθμιστή που έχει με της coral prime.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται, το you έχει την φορητή Napoleon TravelQ pro 285 σε τιμή 324€ που νομίζω είναι ιστορικό χαμηλό. Προσφέρει επίσης και 24 άτοκες:

https://www.you.gr/kipos-ergaleia-diy/psistaries-bbq/psistaries-ygraeriou-1/foriti-psistaria-ugraeriou-napoleon-travelq-pro285

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2023 στις 8:33 ΠΜ, mindreader είπε

Ψαχνω για μια εστια για μαγειρεμα, να μπορει μπει πανω κατσαρολα, τηγανι κλπ, που να λειτουργει με υγραεριο, αλλα να συνδεεται χωρις μετατροπες, με φιαλες της coral gas prime, που εχουν τον δικο τους ρυθμιστη πιεσης και το δικο τους τροπο συνδεσης.

Υπαρχουν τετοιες επιλογες στην αγορα; Δεν μπορεσα να βρω κατι.

Εγω πηρα μια επαγωγικη με ρευμα για να μην μπλεκω με εξτρα φιαλες, συνδεσεις κλπ. Επισης δεν σε νοιαζει αν εχει αερα κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Εγω πηρα μια επαγωγικη με ρευμα για να μην μπλεκω με εξτρα φιαλες, συνδεσεις κλπ. Επισης δεν σε νοιαζει αν εχει αερα κλπ.

Ενταξει, το ηλεκτρικο ειναι minimum hassle και ευκολια.

Αλλα εδω λεμε για εναλλακτικες επιλογες. Πες οτι εισαι πχ Θεσσαλια και εισαι 10 μερες χωρις ρευμα. Να εισαι ετοιμος να ετοιμασεις κατι, οχι να ψαχνεις να αναψεις φωτια με ξυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Ενταξει, το ηλεκτρικο ειναι minimum hassle και ευκολια.

Αλλα εδω λεμε για εναλλακτικες επιλογες. Πες οτι εισαι πχ Θεσσαλια και εισαι 10 μερες χωρις ρευμα. Να εισαι ετοιμος να ετοιμασεις κατι, οχι να ψαχνεις να αναψεις φωτια με ξυλα.

Ναι σε τετοια περιπτωση θες εστια υγραεριου. Αν εισαι σε κανενα μπαλκονι στην Αθηνα του ρευματος ειναι hassle free.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολη τη ομαδα...

 

σαββατο πρωτα ο θεος εχω ενα μεγαλο τραπεζι και θελω να φτιαξω κοντοσουβλι κοτοπουλο(2 κιλα) - χοιρινο(1.5κιλο) σε μικρες σουβλες με κρεμμυδι - πιπερια (αν προτεινετε και κατι αλλο ελευθερα)... εχετε να προτεινετε καμια μαριναδα για το καθε κρεας;;;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ventic139 είπε

καλησπερα σε ολη τη ομαδα...

 

σαββατο πρωτα ο θεος εχω ενα μεγαλο τραπεζι και θελω να φτιαξω κοντοσουβλι κοτοπουλο(2 κιλα) - χοιρινο(1.5κιλο) σε μικρες σουβλες με κρεμμυδι - πιπερια (αν προτεινετε και κατι αλλο ελευθερα)... εχετε να προτεινετε καμια μαριναδα για το καθε κρεας;;;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Μην βάλεις ξύδι επ' ουδενί ή κρασί και φρόντισε κατά την ταπεινή μου γνώμη το χοιρινό σου να είναι κάπως λιπαρό ή να έχει και λιπαρά κομμάτια. Μια απλή μαρινάδα με αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, θυμάρι, μουστάρδα, σκόνη σκόρδο για μερικές ώρες στο ψυγείο είναι αρκετή. Για εμένα επίσης οι πιπεριές που θα βάλεις πρέπει να είναι κόκκινες και όταν τις περάσεις στην σούβλα να έχεις φροντίσει να ανοίξεις την τρύπα με ένα μαχαιράκι διαφορετικά αν τις πιέζεις πάνω στην σούβλα σπάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ventic139 είπε

καλησπερα σε ολη τη ομαδα...

 

σαββατο πρωτα ο θεος εχω ενα μεγαλο τραπεζι και θελω να φτιαξω κοντοσουβλι κοτοπουλο(2 κιλα) - χοιρινο(1.5κιλο) σε μικρες σουβλες με κρεμμυδι - πιπερια (αν προτεινετε και κατι αλλο ελευθερα)... εχετε να προτεινετε καμια μαριναδα για το καθε κρεας;;;

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Για χοιρινο μου αρεσει παρα πολυ το αρωματικο κοντοσουβλι απο Μαλλιωρα στο youtube.

Και αυτο εδω ειναι φοβερο το εχω κανει σε μικρα κοντοσουβλακια.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...