Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tsino είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

1. Θα ήθελα να πάρω τη φιάλη την prime (την κάτω στη φωτό) αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα κουμπώσει.

Αυτή τη στιγμή έχω την κλασική μεταλική της ΕΚΟ. Να θυμίσω ότι έχω ψησταριά από Γερμανία που δουλεύει με γερμανικό ρυθμιστη στα 50 mbar και αντάπτορα (βλ. 2η φωτό)

image.jpeg.06b7f4c6410f054e65f2dc08690fae11.jpeg

image.png.53ebabd25e160d03e65918d2cfd24fca.png

2. η πρώτη η μεταλική που λέει ειναι η ίδια με αυτη που έχω ? σαν την ΕΚΟ ?Αυτή θα κουμπώνει ?

ευχαριστώ !

 

 

Οι φιάλες coral prime θέλουν τον δικό τους ρυθμιστή, ο οποίος είναι κουμπωτός. Οπότε δεν κάνει αυτός που έχεις, που είναι ο κλασικός βιδωτός. Από εκεί και πέρα το μείγμα της coral prime, κόκκινη φιάλη, έχει ρυθμιστή στα 30mbar με ροή 1,3kg/h, ενώ το προπάνιο , γκρι φιάλη, έχει ρυθμιστή στα 37mbar με ροή 1,5kg/h. Κάποιες φορές έχουν δώσει κι έναν κόκκινο ρυθμιζόμενο ρυθμιστή, 22-70mbar με ροή 1,5kg/h.

Η καλύτερη λύση είναι να πάρεις προπάνιο, γκρι φιάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

επιτέλους ήρθε η ωρα για στα smashed burgers. σορρυ αν εχει απαντηθει ξανα αλλα με την επισμαλτωμενη πάλκα ισχύουν τα ιδια και με το απλο μαντέμι? κάψιμο τέρμα και λάδωμα ή όχι? εχει μια ιδιαίτερα γυαλιστερη επιφάνεια

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

IMG_6631.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, t@s είπε

επιτέλους ήρθε η ωρα για στα smashed burgers. σορρυ αν εχει απαντηθει ξανα αλλα με την επισμαλτωμενη πάλκα ισχύουν τα ιδια και με το απλο μαντέμι? κάψιμο τέρμα και λάδωμα ή όχι? εχει μια ιδιαίτερα γυαλιστερη επιφάνεια

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

IMG_6631.jpg

Δεν χρειάζεται seasoning. Απλά βάλε ελάχιστο λάδι στην επιφάνεια, όταν ψήνεις. Καθαρίζεις με ζεστό νερό και την ξύστρα που είναι για κεραμικές εστίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για μια εστια για μαγειρεμα, να μπορει μπει πανω κατσαρολα, τηγανι κλπ, που να λειτουργει με υγραεριο, αλλα να συνδεεται χωρις μετατροπες, με φιαλες της coral gas prime, που εχουν τον δικο τους ρυθμιστη πιεσης και το δικο τους τροπο συνδεσης.

Υπαρχουν τετοιες επιλογες στην αγορα; Δεν μπορεσα να βρω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε μια με 2 μάτια κλασσικη κάτι σαν αυτό αφού θέλεις και τηγάνι 

https://www.allsmart.gr/oikiakos-exoplismos/mikres-oikiakes-suskeues/epitrapezies-esties/elite-egs-2187-dipli-estia-ygraerioy-me-aytomati-anafleksi-7-kw?gclid=CjwKCAjwvfmoBhAwEiwAG2tqzG8puhatj3NeeUGnE3Lvmp2koErJj2IkOjmWHLFlLOKzJl_MITZbARoC0F4QAvD_BwE

7 minutes ago, mindreader said:

Ψαχνω για μια εστια για μαγειρεμα, να μπορει μπει πανω κατσαρολα, τηγανι κλπ, που να λειτουργει με υγραεριο, αλλα να συνδεεται χωρις μετατροπες, με φιαλες της coral gas prime, που εχουν τον δικο τους ρυθμιστη πιεσης και το δικο τους τροπο συνδεσης.

Υπαρχουν τετοιες επιλογες στην αγορα; Δεν μπορεσα να βρω κατι.

πάρε μια με 2 μάτια κλασσικη κάτι σαν αυτό αφού θέλεις και τηγάνι 

https://www.allsmart.gr/oikiakos-exoplismos/mikres-oikiakes-suskeues/epitrapezies-esties/elite-egs-2187-dipli-estia-ygraerioy-me-aytomati-anafleksi-7-kw?gclid=CjwKCAjwvfmoBhAwEiwAG2tqzG8puhatj3NeeUGnE3Lvmp2koErJj2IkOjmWHLFlLOKzJl_MITZbARoC0F4QAvD_BwE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kostasbm said:

Το ζητημα ειναι, συνδεεται πανω αμεσα χωρις μετατροπες, η coral gas prime;

Ιδου ο ρυθμιστης

spacer.png

----

Με ενδιαφερει και χωρις τηγανι, μονο κατσαρολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Το ζητημα ειναι, συνδεεται πανω αμεσα χωρις μετατροπες, η coral gas prime;

Ιδου ο ρυθμιστης

spacer.png

----

Με ενδιαφερει και χωρις τηγανι, μονο κατσαρολα.

Τι ακριβώς εννοείς χωρίς μετατροπές; 

Συνήθως οι εστίες αυτές δεν περιέχουν καν λάστιχο και ρυθμιστή, οπότε θα πρέπει να τα προμηθευτείς ξεχωριστά. Αυτό που θα πρέπει να ρωτήσεις το κατάστημα είναι ένα πρόκειται για εστία χαμηλής ή υψηλής πίεσης. Προφανώς προτιμάς χαμηλής. Έπειτα θα πρέπει να ρωτήσεις τι ρυθμιστή χρειάζεται να προμηθευτείς. Τα χαρακτηριστικά του ρυθμιστή που αναφέρεις είναι 30mbar με ροή 1,3kg/h, εάν πχ η εστία που σε ενδιαφέρει χρειάζεται την ίδια πίεση αλλά ροή 2-3kg/h τότε η εστία θα υπολειτουργεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ilpapacha said:

Τι ακριβώς εννοείς χωρίς μετατροπές; 

Συνήθως οι εστίες αυτές δεν περιέχουν καν λάστιχο και ρυθμιστή, οπότε θα πρέπει να τα προμηθευτείς ξεχωριστά. Αυτό που θα πρέπει να ρωτήσεις το κατάστημα είναι ένα πρόκειται για εστία χαμηλής ή υψηλής πίεσης. Προφανώς προτιμάς χαμηλής. Έπειτα θα πρέπει να ρωτήσεις τι ρυθμιστή χρειάζεται να προμηθευτείς. Τα χαρακτηριστικά του ρυθμιστή που αναφέρεις είναι 30mbar με ροή 1,3kg/h, εάν πχ η εστία που σε ενδιαφέρει χρειάζεται την ίδια πίεση αλλά ροή 2-3kg/h τότε η εστία θα υπολειτουργεί.

Οποτε λες, αφου τα πουλανε χωρις λαστικο και ρυθμιστρη, το παιρνεις οπως το αγοραζεις, και πρεπει να πας αναγκαστικά σε 'μαστορα'. Να σου βαλει τον καταλληλο ρυθμιστη. Καλα καταλαβα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν "πιανουν" τα χερια σου αγοραζεις τον ρυθμιστη για coral gaz παιρνεις αγκαλια την εστια και πας σε οποιοδηποτε μαγαζι της γειτονιας που ασχολειται με φιαλες και σου μονταρει ενα λαστιχο με τον ρυθμιστη και εσυ απλα θα κουμποωνεις την μπουκαλα σπιτι, ουτε 5 λεπτα υποθεση δεν ειναι dont worry

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mindreader είπε

Οποτε λες, αφου τα πουλανε χωρις λαστικο και ρυθμιστρη, το παιρνεις οπως το αγοραζεις, και πρεπει να πας αναγκαστικά σε 'μαστορα'. Να σου βαλει τον καταλληλο ρυθμιστη. Καλα καταλαβα;

 

Συνήθως τα μαγαζιά που πουλάνε τις εστίες έχουν και έτοιμο το κιτ με σωλήνα και ρυθμιστή που θα χρειαστείς. Αν ο ρυθμιστής που παίρνει η μπουκάλα σου είναι κουμπωτός και όχι με παξιμάδι όπως στις κλασικές μπουκάλες μπορείς να προμηθευτείς σχετικό λάστιχο και έξτρα ρυθμιστή από εκεί που θα πάρεις την μπουκάλα σε περίπτωση που δεν έχει το μαγαζί που θα αγοράσεις την εστία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mindreader said:

Το ζητημα ειναι, συνδεεται πανω αμεσα χωρις μετατροπες, η coral gas prime;

Ιδου ο ρυθμιστης

spacer.png

----

Με ενδιαφερει και χωρις τηγανι, μονο κατσαρολα.

το μαγαζι που θα ψωνισεις θα σου δωσει τον αναλογο ρυθμιστη και λαστιχο...με αυτο το ρυθμιστη που εχεις η δεσμευση ειναι στις φιαλες και οχι στο τι γκαζι θα ψωνισεις....οποτε μονο λαστιχο θα παρεις...και ολες οι εστιες αναγραφουν τι πιεση θελουν για να δουλεψουν....αυτο το καταλαβαινεις και απο το χρωμα της φλογας....αρκει να ειναι ρυθμιζομενος ο ρυθμιστης που εχεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, kostasbm said:

το μαγαζι που θα ψωνισεις θα σου δωσει τον αναλογο ρυθμιστη και λαστιχο...με αυτο το ρυθμιστη που εχεις η δεσμευση ειναι στις φιαλες και οχι στο τι γκαζι θα ψωνισεις....οποτε μονο λαστιχο θα παρεις...και ολες οι εστιες αναγραφουν τι πιεση θελουν για να δουλεψουν....αυτο το καταλαβαινεις και απο το χρωμα της φλογας....αρκει να ειναι ρυθμιζομενος ο ρυθμιστης που εχεις 

Ωραια το θετεις, οντως.

Βεβαια, ειπα να κανω οπως λεμε '2 σε 1', αφου εχω που εχω μπουκαλες συγκεκριμενες για θερμανση, να βρω κατι που να μπορει να μαγειρεψει με τις συγκεκριμενες μπουκαλες. Οχι φυσικα να υπολειτουργει.

Χαζο θα σας φανει, αλλα ακομη μπερδευομαι με αυτα.

Ρυθμιστης λεει. Μα εγω πχ στη σομπα, εγω απο τη σομπα διαλεγω ποια σκαλα θα παιξει. Οκ, μαλλον αν καταλαβαινω καλα, και το ενα και το αλλο ειναι για ξεχωριστες δουλειες, αλλα ειναι σαν να λεμε μαλλον, φτανει μια σωληνα με μεγαλη διαμετρο για υδρευση στο σπιτι, αλλα εγω με την μικρη κλασικη βρυση, αφηνω οσο θελω να εχει ροη-νερο να τρεξει.

----

Ακομη πληρως δεν ξεμπερδεψα το θεμα ρυθμιστη, αν και βαζω τις σκεψεις σε σειρα με οσα λετε.

Γιατι; Γιατι πρωτα αποφασισα οτι θελω coral gas prime. Και μετα οταν πηρα την σομπα, ειδα οτι ειχε μεν σωληνα και ρυθμιστη, αλλα δεν κουμπωνε στην coral gas prime. Οπα λεω, την κατσαμε. Θα μας μεινουν και οι μπουκαλες θα μου μεινει και η σομπα! Τελικα, με τη βοηθεια σας εδω, καταλαβα οτι δεν ειναι τοσο ...τραγικα τα πραγματα. Φωναξα κι ηρθε το παιδι απο το μαγαζι που πηρα της coral gas prime, και μου αλλαξε το ρυθμιστη της σομπας.

Απο τοτε...πηρα "φοβο" για μελλοντικες ασυμβατοτητες. Λεω αν χρειαστει και παρεις αλλη συσκευη με χρηση υγραεριου, μπορει να την ξαναπατησεις οπως με τη σομπα. Να μην κουμπωνει στην coral gas prime. Βεβαια οπως λετε, εν προκειμενω, για τις ψησταριες υγραεριου, δεν τιθεται καν θεμα, καθως δεν εχουν καν λαστιχο και ρυθμιστη, αρα το ζητας να το βαλουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαδικασία να συνδέσεις το λάστιχο και τον ρυθμιστή με την εστία/σόμπα/ψησταριά είναι σχετικά εύκολη.

Προφανώς με το που συνδεθούν μεταξύ τους, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να ελέγξεις για τυχόν διαρροή. Αυτό μπορεί να γίνει με λίγο σαπουνόνερο στις συνδέσεις, όπου εάν παρατηρήσεις φυσαλίδες τότε σημαίνει πως υπάρχει διαρροή. 

Από την στιγμή που επιθυμείς να χρησιμοποιήσεις τον ρυθμιστή της coral prime, με την αντίστοιχη φιάλη, τότε καλό είναι να το αναφέρεις στο κατάστημα που θα αγοράσεις την εστία ώστε να σου προτείνει το κατάλληλο μοντέλο που θα δουλεύει σωστά με τον ρυθμιστή.

Επειδή αρκετά καταστήματα που πουλάνε τέτοιες συσκευές έχουν και λάστιχα, ρυθμιστές κτλ,, λογικά θα μπορέσουν να το συνδέσουν αυτοί για εσένα και να το πάρεις έτοιμο. Ουσιαστικά θα τους δώσεις τον ρυθμιστή και θα κάνουν την σύνδεση με το λάστιχο  και την συσκευή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, mindreader said:

Ωραια το θετεις, οντως.

Βεβαια, ειπα να κανω οπως λεμε '2 σε 1', αφου εχω που εχω μπουκαλες συγκεκριμενες για θερμανση, να βρω κατι που να μπορει να μαγειρεψει με τις συγκεκριμενες μπουκαλες. Οχι φυσικα να υπολειτουργει.

Χαζο θα σας φανει, αλλα ακομη μπερδευομαι με αυτα.

Ρυθμιστης λεει. Μα εγω πχ στη σομπα, εγω απο τη σομπα διαλεγω ποια σκαλα θα παιξει. Οκ, μαλλον αν καταλαβαινω καλα, και το ενα και το αλλο ειναι για ξεχωριστες δουλειες, αλλα ειναι σαν να λεμε μαλλον, φτανει μια σωληνα με μεγαλη διαμετρο για υδρευση στο σπιτι, αλλα εγω με την μικρη κλασικη βρυση, αφηνω οσο θελω να εχει ροη-νερο να τρεξει.

----

Ακομη πληρως δεν ξεμπερδεψα το θεμα ρυθμιστη, αν και βαζω τις σκεψεις σε σειρα με οσα λετε.

Γιατι; Γιατι πρωτα αποφασισα οτι θελω coral gas prime. Και μετα οταν πηρα την σομπα, ειδα οτι ειχε μεν σωληνα και ρυθμιστη, αλλα δεν κουμπωνε στην coral gas prime. Οπα λεω, την κατσαμε. Θα μας μεινουν και οι μπουκαλες θα μου μεινει και η σομπα! Τελικα, με τη βοηθεια σας εδω, καταλαβα οτι δεν ειναι τοσο ...τραγικα τα πραγματα. Φωναξα κι ηρθε το παιδι απο το μαγαζι που πηρα της coral gas prime, και μου αλλαξε το ρυθμιστη της σομπας.

Απο τοτε...πηρα "φοβο" για μελλοντικες ασυμβατοτητες. Λεω αν χρειαστει και παρεις αλλη συσκευη με χρηση υγραεριου, μπορει να την ξαναπατησεις οπως με τη σομπα. Να μην κουμπωνει στην coral gas prime. Βεβαια οπως λετε, εν προκειμενω, για τις ψησταριες υγραεριου, δεν τιθεται καν θεμα, καθως δεν εχουν καν λαστιχο και ρυθμιστη, αρα το ζητας να το βαλουν.

 

  τι σομπα εχεις? αυτες με τα ροδακια που πανε οπου θελεις?? αν ναι παρε αλλη φιαλη για την εστια μαγειρεματος ....καλυτερα να ειναι ανεξαρτητα.....νομισα οτι εχεις επιτοιχιο καυστηρα αεριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostasbm said:

  τι σομπα εχεις? αυτες με τα ροδακια που πανε οπου θελεις?? αν ναι παρε αλλη φιαλη για την εστια μαγειρεματος ....καλυτερα να ειναι ανεξαρτητα.....νομισα οτι εχεις επιτοιχιο καυστηρα αεριου

Ναι αυτη με τα ροδακια!

Καλα, δεν ειπα οτι θα πηγαινω τη μπουκαλα περα δωθε!

Εχω δυο μπουκαλες παντα σπιτι, οποτε σκεφτηκα οτι η μια που καθεται, ως εφεδρεια, σε περιπτωση που παραστει αναγκη, θα μπορουσε να συνδεθει με την εστια μαγειρεματος. Να μην κρατω στοκ απο διαφορετικα ειδη, μονο coral gas prime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...