Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

21 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πετρογκαζ Τριανταφυλλου Γαλατσι 2102914185

Προπανιο 10κιλα στα 20.50€

Παρε μια παλετα να εχουμε :) , Εγω Δραπετσωνα 23 ακομα την βρισκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Tsino said:

Πολύ καλή τιμή. Εγώ κάτω απο 23 δεν τη βρίσκω . Μήπως να βάζαμε εδω πόσο τις παίρνουμε τις μπουκάλες και με πμ τα μαγαζια που έχουν καλές τιμές? 

Εγώ τελευταία φορά την πήρα 20€ και μου είπε ο τύπος ότι θα την πάει στα 21€ (Μεταμόρφωση). Ένας φίλος γεμίζει σε βενζινάδικο με 14 - 15€.

Επεξ/σία από magictoboggan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, magictoboggan said:

Εγώ τελευταία φορά την πήρα 20€ και μου είπε ο τύπος ότι θα την πάει στα 21€. Ένας φίλος γεμίζει σε βενζινάδικο με 14 - 15€.

Πες τον φίλο ότι παίζει τη ζωή του κορώνα γράμματα για να «γλιτώσει» ουσιαστικά 4€ στο γέμισμα. 

Αρχικά, άλλο μείγμα το lpg και άλλο αυτό των φιαλών για μαγείρεμα. Άκρως επικίνδυνη η αναπλήρωση αυτού του ειδους και παραβιάζει κανόνες ασφαλείας που μπήκαν λόγω ατυχημάτων που έχουν συμβεί στο παρελθόν, όχι τυχαία, ούτε γιατί το κράτος ή οι έμπορες θέλουν να σε κλέψουν.

Το lpg με βάση το ειδικό του βάρος, στο 1 kg μας δίνει περίπου 1,96lt. Που σημαινει ότι στη φιάλη χωρητικότητας 10kg, μπαίνουν περίπου 19,6lt. Με τιμή λίτρου 0.9€ πάμε κάπου στα 18€ και όχι 14-15 (όχι ότι έχει σημασία αλλά χάριν των γραφομένων).

Ακόμα δλδ κι αν χαλάς μια φιάλη το μήνα, ρισκάρεις εντέλει τη ζωή σου, της οικογένειάς σου και των γειτόνων για 50-60€ το χρόνο… Έλεος δηλαδή

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vins said:

Πες τον φίλο ότι παίζει τη ζωή του κορώνα γράμματα για να «γλιτώσει» ουσιαστικά 4€ στο γέμισμα. 

Αρχικά, άλλο μείγμα το lpg και άλλο αυτό των φιαλών για μαγείρεμα. Άκρως επικίνδυνη η αναπλήρωση αυτού του ειδους και παραβιάζει κανόνες ασφαλείας που μπήκαν λόγω ατυχημάτων που έχουν συμβεί στο παρελθόν, όχι τυχαία, ούτε γιατί το κράτος ή οι έμπορες θέλουν να σε κλέψουν.

Το lpg με βάση το ειδικό του βάρος, στο 1 kg μας δίνει περίπου 1,96lt. Που σημαινει ότι στη φιάλη χωρητικότητας 10kg, μπαίνουν περίπου 19,6lt. Με τιμή λίτρου 0.9€ πάμε κάπου στα 18€ και όχι 14-15 (όχι ότι έχει σημασία αλλά χάριν των γραφομένων).

Ακόμα δλδ κι αν χαλάς μια φιάλη το μήνα, ρισκάρεις εντέλει τη ζωή σου, της οικογένειάς σου και των γειτόνων για 50-60€ το χρόνο… Έλεος δηλαδή

 

Δεν μπορούμε να βάλουμε μυαλό σε όλους. Φαντάζομαι επειδή χρησιμοποιεί χρόνια υγραέριο θα τα γνωρίζει. Ο συγκεκριμένος χαλάει 2 - 3  μπουκάλες το μήνα γιατί όλο το σπίτι δουλεύει με υγραέριο. (Ψυγεία, φουρνάκι, μάτια κουζίνας κτλπ.).  Οπότε είναι γύρω στα 15€ το μήνα x 12 μήνες = 180€ το χρόνο που και πάλι δεν αξίζει να ρισκάρεις τη ζωή σου αλλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, magictoboggan είπε

 

Δεν μπορούμε να βάλουμε μυαλό σε όλους. Φαντάζομαι επειδή χρησιμοποιεί χρόνια υγραέριο θα τα γνωρίζει. Ο συγκεκριμένος χαλάει 2 - 3  μπουκάλες το μήνα γιατί όλο το σπίτι δουλεύει με υγραέριο. (Ψυγεία, φουρνάκι, μάτια κουζίνας κτλπ.).  Οπότε είναι γύρω στα 15€ το μήνα x 12 μήνες = 180€ το χρόνο που και πάλι δεν αξίζει να ρισκάρεις τη ζωή σου αλλά... 

Ακομα χειροτερο, γιατι σημαινει οτι χρησιμοποιει φουλ αεριο, οποτε αυξανονται οι πιθανοτητες για ατυχημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, magictoboggan said:

 

Δεν μπορούμε να βάλουμε μυαλό σε όλους. Φαντάζομαι επειδή χρησιμοποιεί χρόνια υγραέριο θα τα γνωρίζει. Ο συγκεκριμένος χαλάει 2 - 3  μπουκάλες το μήνα γιατί όλο το σπίτι δουλεύει με υγραέριο. (Ψυγεία, φουρνάκι, μάτια κουζίνας κτλπ.).  Οπότε είναι γύρω στα 15€ το μήνα x 12 μήνες = 180€ το χρόνο που και πάλι δεν αξίζει να ρισκάρεις τη ζωή σου αλλά... 

Μιλάμε για 0,50€ την ημέρα «κέρδος». Δεν πιστεύω να πίνει τίποτα εσπρεσο από έξω ή να καπνίζει… Γιατί έναν αντίστοιχο που ήξερα έδινε 10€ την ημέρα σε τσιγάρα/καφεδες και χαιρόταν που γλίτωνε 10€ το μήνα από το γέμισμα… 

 

20 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Ακομα χειροτερο, γιατι σημαινει οτι χρησιμοποιει φουλ αεριο, οποτε αυξανονται οι πιθανοτητες για ατυχημα.

Αυτό ακριβώς, είναι στατιστικώς πολύ πιθανότερο να την πάθει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vins

 

Όταν κάνεις κάτι επικίνδυνο για χρόνια χωρίς συνέπειες λαμβάνεις μια παραπλανητική αυτοεπιβεβαίωση και λες σε εμένα θα τύχει; Και όσο περνάει ο καιρός χωρίς προβλήματα τόσο μεγαλύτερη η αυτοπεποίθηση μέχρι που έρχεται η στιγμή που εφαρμόζεται ο νόμος του Murphy.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...