Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

26 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Χαχαχα!

Πρωτη φορα παντως πετυχαινω αυτη την ιδιαιτερη γευση του αγοραστου σουβλας.

για πες λεπτομερειες χρονους μαριναδες θερμοκρασιες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

για πες λεπτομερειες χρονους μαριναδες θερμοκρασιες κλπ

Αναψα τους 2 πλαινους καυστηρες μεχρι τη μεση σε ενταση, οποτε ειχα θερμοκρασια καπου 200C.

To κοτοπουλο ηταν 2.2κιλα και εβαλα:

1/2κγ αλατι (και λιγοτερο αν θες. Εγω εβαλα αρκετο γιατι το κοτοπουλο προοριζοταν να μπει σε κοτοπιτα και θελαμε αυτη την εξτρα γευση στην πετσουλα. Ηταν αλμυρο, οπως τα αγοραστα δλδ)
1/2κγ πιπερι
1/2κγ msg
1κγ μουσταρδα σκονη
1/4κγ σκορδο σκονη
1/4κγ μπεικον σκονη
1/2κγ θρουμπι

Γενικα εβαζα οτι βρηκα μπροστα μου εκεινη την ωρα και μου ταιριαζε.

Τα εβαλα σε ενα μπωλ και αφου τα ανακατεψα τα πηρα και τα ετριψα πανω στο κοτοπουλο και κρατησα και λιγο και εριξα μεσα στην κοιλια του.

Το σουβλισα και ψεκασα με λαδακι στην αρχη και αλλες 2-3 φορες ενδιαμεσα.

Συνολικα πηρε γυρω στη 1 ωρα και 15 λεπτα με μιση ωρα. Ειχα θερμομετρο οποτε δεν κοιταζα ωρες.

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Γενικα εβαζα οτι βρηκα μπροστα μου εκεινη την ωρα και μου ταιριαζε.

 

 

Λιγο χλωρινη, μισο ποτηρακι azax, 2 μπυρες... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμες παιδιά; Το πλαϊνό μάτι για κάποιον που δεν τηγανίζει αξίζει; Μπορεί να φανεί πουθενά άλλου χρήσιμο; Αναφέρομαι και σε αυτό με τις υπέρυθρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, temidefliou είπε

Γνώμες παιδιά; Το πλαϊνό μάτι για κάποιον που δεν τηγανίζει αξίζει; Μπορεί να φανεί πουθενά άλλου χρήσιμο; Αναφέρομαι και σε αυτό με τις υπέρυθρες. 

Αυτό με τις υπέρυθρες κάνει και για searing σε μπριζόλες. Τι κάνεις και μέσα, αλλά όχι τόσο καλά όπως λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, temidefliou είπε

Γνώμες παιδιά; Το πλαϊνό μάτι για κάποιον που δεν τηγανίζει αξίζει; Μπορεί να φανεί πουθενά άλλου χρήσιμο; Αναφέρομαι και σε αυτό με τις υπέρυθρες. 

Στο πλαϊνό μάτι infrared μπορείς να κάνεις τα πάντα

Έχω «ανεβάσει», κατα καιρούς, αρκετά ψησίματα χρησιμοποιώντας το πλαϊνό μάτι infrared. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβλεπα αγαπημενους μαστορες Μαλλιωραιους και μου εκανε εντυπωση οτι λεει σε καρβουνο βαζει τα μπιφτεκια σε κρυα σχαρα και μετρια φωτια, ενω σε υγραεριο με μαντεμι θελει δυνατη φωτια (προς το τελος του κλιπ που παει να τα ψησει)

Καλο τιπ επισης να τα κουνας στην αρχη ελαφρως δεξια-αριστερα για να αποφυγεις να κολλησουν

Βεβαια, εγω εχω παρει μια αντικολλητικη μεγαλη σχαρα διπλη και εχω ξενοιασει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Στο πλαϊνό μάτι infrared μπορείς να κάνεις τα πάντα

Έχω «ανεβάσει», κατα καιρούς, αρκετά ψησίματα χρησιμοποιώντας το πλαϊνό μάτι infrared. 

Ευχαριστώ για την απάντηση. 
 

Αυτο που σκέφτομαι είναι ότι με το τηγάνισμα έχεις πιτσιλιές και δυσάρεστες οσμές που όταν τις κάνεις στην ψησταριά κερδίζεις γιατί δεν βρωμίζει το σπιτι. Οι φασολάδες και τα ριζοτα-κριθαροτα γίνονται και στις εστίες της κουζίνας. Οποτε δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το ουσιαστικό κέρδος. Όταν μάλιστα έχεις επαγωγικές εστίες, άρα μεγαλύτερη οικονομία, αξίζουν τα 150-200 παραπάνω για εστία με υπέρυθρες; Ίσως μετά από αρκετά χρόνια και αν την χρησιμοποιείς συχνά να τα κάνεις απόσβεση. Αλλιώς δεν βρίσκω το νόημα. Ίσως να είχε νόημα σε κάποιο εξοχικό αν δεν έχεις εστίες. Δεν ξέρω ίσως σκέφτομαι λάθος αλλά νομίζω το ουσιαστικό όφελος είναι μόνο στο τηγάνι. Διαφωνείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, temidefliou είπε

Διαφωνείς; 

Ναι

Από εκεί και πέρα ο καθένας επιλέγει αναλόγως τα θέλω του, τις ανάγκες του κτλ. Από την στιγμή που είσαι «καλυμμένος» με τα «μάτια» της κουζίνας/ επαγωγικές εστίες, μια χαρά.

Προσωπικά μας έχει βολέψει πολύ και το χρησιμοποιούμε είτε για τηγάνισμα, είτε για μαγείρεμα, είτε για ψήσιμο/searing και στις 2 ψησταριές που έχουμε, στο μπαλκόνι του διαμερίσματος και στο εξοχικό.

5 ώρες πριν, tutuyo είπε

εβλεπα αγαπημενους μαστορες Μαλλιωραιους και μου εκανε εντυπωση οτι λεει σε καρβουνο βαζει τα μπιφτεκια σε κρυα σχαρα και μετρια φωτια, ενω σε υγραεριο με μαντεμι θελει δυνατη φωτια (προς το τελος του κλιπ που παει να τα ψησει)

Καλο τιπ επισης να τα κουνας στην αρχη ελαφρως δεξια-αριστερα για να αποφυγεις να κολλησουν

Βεβαια, εγω εχω παρει μια αντικολλητικη μεγαλη σχαρα διπλη και εχω ξενοιασει

 

 

Έχουμε ψήσει και με ζεστή σχάρα, με κρύα και χρησιμοποιώντας την κλασσική διπλή. Απλά προσαρμόσεις τον τρόπο ψησίματος αντίστοιχα πχ με περισσότερα γυρίσματα. Το κάρβουνο μπορεί να φτάσει πολύ υψηλές θερμοκρασίες και ουσιαστικά ψήνει υπέρυθρα, προφανώς διαφορετικά από τις ψησταριές υγραερίου.

Καλό θα ήταν να μην χρησιμοποείς σχάρες αντικολλητικές. Προτίμησε ανοξείδωτες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, sndev said:

SmartSelect_20230923_204037_Gallery.jpg.b28c525e8482c6c8cf1b549f2dfe608f.jpgSmartSelect_20230923_204059_Gallery.jpg.e5748739fdf081f117ae301bb6923362.jpg

SmartSelect_20230923_204137_Gallery.jpg

@vins που είσαι ψυχούλα 

Αυτά είναι! 

Πού να’μαι, με έχει φάει η δουλειά με το που επέστρεψα και δεν έχει ψησιματα/καπνισματα προς το παρόν… 

Ανεβαστε εσείς να σας χαίρομαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, vins said:

Πού να’μαι, με έχει φάει η δουλειά με το που επέστρεψα και δεν έχει ψησιματα/καπνισματα προς το παρόν… 

Ανεβαστε εσείς να σας χαίρομαι!

νομιζω μπορείς να μπαφιάζεις τη γειτονια με τη φουφού κ να εργάζεσαι. Δείξε μας το πραγματικό σου πρόσωπο κ απο το 2024 συμμορφώνεσαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, sndev said:

νομιζω μπορείς να μπαφιάζεις τη γειτονια με τη φουφού κ να εργάζεσαι. Δείξε μας το πραγματικό σου πρόσωπο κ απο το 2024 συμμορφώνεσαι 

Χαχαχαχαχαχ! Τα ‘χω όλα στο χωριό, δεν έχω τίποτα εδώ, με ένα παλιομαντέμι και ένα γκαζάκι είμαι σε μη ηλεκτρικά 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, vins said:

Χαχαχαχαχαχ! Τα ‘χω όλα στο χωριό, δεν έχω τίποτα εδώ, με ένα παλιομαντέμι και ένα γκαζάκι είμαι σε μη ηλεκτρικά 😂

Καπως ετσι ξεκινανε κ οι φασαρίες στις 17 Νοεμβρίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...