Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω οτι η ανάλυση εγινε σε οτι αφορά τις επαγγελματικές που ειναι να ψήνουν ποσότητα και άμεσα (βλέπε σουβλάκια) και άλλο οι ειδικές ψησταρίες με ρύθμιση ανα καυστήρα...

Το σημαντικό οπως στα πάντα ειναι η ποιότητα, η ασφάλεια (CE) και η χρήση που προορίζει ο καθείς να κάνει...

2 σημειώσεις

1. επειδη τρώγοντας έρχετε η όρεξη - όλοι για άμεσο ξεκινήσαμε και 90% έμμεσα ψήνουμε πλέον θα πρότεινα ενας ιδιώτης να πάρει μια με ρυθμιστή ανα καυστήρα στην καλύτερη ποιότητα που μπορεί βάση μπάτζετ

2. Οτι πάρει να εχει CE γιατί μονο έτσι μπορεί να είναι σιγουρος οτι δεν θα έχεις κανένα παρανάλωμα...γιατί στην αγορά κυκλοφορούν και "επαγγελματικές με τζακούζι στον κάδο" χωρίς CE... 

49 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σε ολα τα βιντεο αυτο λενε, οτι αποθηκευει περισσοτερη θερμοτητα και την διοχετευει καλυτερα στο φαγητο για περισσοτερη ωρα.

Δεν ξέρουν αυτοί...

https://www.bbq-experts.com/blog/cast-iron-vs-stainless-steel/

 

In short, here are the pros and cons of cast iron :

Pros:

  • Heat Retention
  • Searing Performances
  • Longevity
  • Affordability

Cons:

  • Heavy
  • Rusts easily if not maintained
  • Needs more cleaning after each cooking sessions

As with cast iron, here are the pros and cons of stainless steel:

Pros:

  • Durability
  • Low Maintenance
  • Reaches temperatures faster

Cons:

  • May distort if not 304-graded
  • Does not retain heat as much as cast iron
  • May blacken over time
Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν εχεις απεριοριστο μπατζετ παιρνεις stainless steel με πολυ μεγαλη μαζα και καθαρισες. Αλλα επειδη το 99.9% δεν εχει απεριοριστο μπατζετ, υπαρχει το cast iron που με λιγη φροντιδα θα κρατησει μια ζωη.

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/09/2023 at 14:03, ηνίοχος said:

 προφανώς και δεν θα έχεις δοκιμάσει  σε τέτοιου είδος ψησταριάς , με πολλαπλούς καυστήρες δλδ  . Στο πρώτο παράδειγμα  που λες απλά τοποθετείς το κομμάτι στην απέναντι πλευρά και ψήνεται μια χαρά και πολύ πολύ εύκολα  , και αυτό το λέω απο προσωπική εμπειρία   , 

στο δευτερο παραδειγμα  που αναφέρεις της σουβλας  συμφωνώ δεν μπορείς να ψησεις δυνατότερα   στα άκρα   , αν και στο ψήσιμο  εαν έχεις φαντασία μπορείς να  τα κάνεις όλα  ακόμη και  έμμεσο ψήσιμο με έναν πολλαπλό καυστήρα   που μπορώ να αναλύσω αλλά νομίζω δεν είναι της στιγμής , άλλωστε    δεν έχω λόγους να σε πείσω για κάτι  που έτσι και αλλιώς είναι εντελώς υποκειμενικό

Εντάξει δεν θέλω να σε πείσω αν έχω ψήσει ή όχι σε επαγγελματική ή όχι ψησταριά. Απλά πρακτικά να το πάρεις στο παράδειγμά μου με επιφάνεια 60 εκ τα 30 είναι καυστήρες και στα υπόλοιπα βάζεις το φαγητό. Σε αντίστοιχη με 3 καυστήρες με τους αντίστοιχους ρυθμιστές έχει διαθέσιμα τα 2/3 της επιφάνειας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρα τους αριστους βαθμους που ειχα στη Φυσικη γενικης και κατευθυνσης δεν θυμαμαι τπτ, οποιος θελει να διαβασει περισσοτερα εδω: https://eclass.duth.gr/modules/document/file.php/TMA287/θερμικές ιδιοτ.pdf

Αυτο που ξερω σιγουρα και το εγραψα πιο πριν αλλα το προσπερασες, θα πρεπει να μιλαμε για ιδια μαζα οταν κανουμε συγκρισεις με φυσικους τυπους (εκτος και αν η μαζα ειναι μεσα στον τυπο). Στην περιπτωση ομως μιας σχαρας ψησταριας που το μαντεμι ζυγιζει 5 κιλα ενω το ανοξειδωτο ζυγιζει 2 κιλα αλλαζουν τα πραγματα.

@ηνίοχος θελω βοηθεια! 

εχω μια μπριζολα 500γρ και θελω να την ψησω και να κανω καλο searing/grill marks κλπ.

Σε ποια απο τις δυο παρακατω σχαρες να την ψησω γιατι δεν βγαζω ακρη με τους τυπους. Σου ειπα τα εχω ξεχασει.

Η ανοξειδωτη ζυγιζει 1075γρ και η μαντεμενια 2453γρ και ειναι ακριβως το ιδιο μεγεθος.

image.jpeg.5213cb47fb62de245c0365ed3750f62a.jpeg

image.jpeg.99a266eaa2fa6b474bc0563afe7f9b0a.jpeg

image.jpeg.93ba6ce4eadbfac5c6cd3bf3860ca86e.jpeg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται, το πλαίσιο σήμερα έχει -20% σε μικρές και μεγάλες οικιακες συσκευές και συμπεριλαμβάνει τα bbq (κυρίως Broil King):

https://www.plaisio.gr/search?query=BBQ&page=1&refinementList[categories.lvl2][0]=Η Κουζίνα μου > Προετοιμασία φαγητού > BBQ

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 3.5 λεπτα γυρισμα. Ωραιες μαλακες οι γαλακτος, αλλα δεν εχουν γευση μοσχαρι.

WhatsApp Image 2023-09-19 at 16.38.32.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Στα 3.5 λεπτα γυρισμα. Ωραιες μαλακες οι γαλακτος, αλλα δεν εχουν γευση μοσχαρι.

WhatsApp Image 2023-09-19 at 16.38.32.jpg

Σουπερ ειναι 

Οι απλες μοσχαρισιες δεν τρωγονται με τιποτα 

Γαλακτος ελληνικες δε βρισκω μου λεει ο χασαπης οτι δεν υπαρχουν

Παραμυθια λεει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adi32 είπε

Σουπερ ειναι 

Οι απλες μοσχαρισιες δεν τρωγονται με τιποτα 

Γαλακτος ελληνικες δε βρισκω μου λεει ο χασαπης οτι δεν υπαρχουν

Παραμυθια λεει ? 

"Απλη" μοσχαρισια χωρις ενδομυικο λιπος δεν τρωγεται.

Οι γαλακτος ειναι Ολλανδιας.

Οι καλες μοσχαρισιες ειναι Αμερικης, Αυστραλιας, Αργεντινης, Ουρουγουαης και μετα αν δεν σε νοιαζει το κοστος υπαρχουν και Ιαπωνιας.

Καποιες καλες θα βρεις απο Ισπανια, Ιταλια, Γαλλια και τωρα τελευταια απο Ελλαδα αλλα ακριβες σε σχεση με τις "απλες".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, adi32 said:

 Γαλακτος ελληνικες δε βρισκω μου λεει ο χασαπης οτι δεν υπαρχουν

Παραμυθια λεει ? 

Υπάρχουν, κάποιοι που ασχολούνται με ελληνικά ζώα,.Screenshot_20230920_171302_Facebook.jpg.a933043d9ef6aead3749a62e801df121.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γαλακτος ειναι πιο μικρα:

https://www.gastronomos.gr/syntages/symvoules/moschari-gia-tin-katsarola/91176/#:~:text=Όταν λέμε μοσχαράκι γάλακτος%2C εννοούμε,βρίσκουμε πολύ σπάνια στην αγορά.

Υπάρχει ελληνικό μοσχαράκι γάλακτος;

Όταν λέμε μοσχαράκι γάλακτος, εννοούμε το ζώο ηλικίας 6 – 8 μηνών που έχει τραφεί αποκλειστικά με το γάλα της μάνας του. Ελληνικό μοσχαράκι γάλακτος βρίσκουμε πολύ σπάνια στην αγορά. Αυτό που βρίσκουμε προέρχεται κυρίως από την Ολλανδία. Εκεί η παραγωγή είναι βιομηχανοποιημένη κι έτσι τα μοσχαράκια αποκόβονται νωρίς από το θηλασμό και ταΐζονται με σκόνη γάλακτος. Είναι πολύ τρυφερό κρέας, όμως αρκετά πιο λιπαρό. Τα ελληνικά μοσχάρια έχουν έντονη κόκκινη σάρκα, ενώ τα εισαγωγής πιο ροζ. Το μοσχαράκι γάλακτος έχει χρώμα ανοιχτό ρόδινο, που θυμίζει χοιρινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό και στα χαρτιά δεν αναφέρεται έτσι. Προφανώς θα υπάρχουν κάποιοι που θα έχουν, σαν ελληνικά μοσχάρια το έστειλα εγώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τα γαλακτος ειναι πιο μικρα:

https://www.gastronomos.gr/syntages/symvoules/moschari-gia-tin-katsarola/91176/#:~:text=Όταν λέμε μοσχαράκι γάλακτος%2C εννοούμε,βρίσκουμε πολύ σπάνια στην αγορά.

Υπάρχει ελληνικό μοσχαράκι γάλακτος;

Όταν λέμε μοσχαράκι γάλακτος, εννοούμε το ζώο ηλικίας 6 – 8 μηνών που έχει τραφεί αποκλειστικά με το γάλα της μάνας του. Ελληνικό μοσχαράκι γάλακτος βρίσκουμε πολύ σπάνια στην αγορά. Αυτό που βρίσκουμε προέρχεται κυρίως από την Ολλανδία. Εκεί η παραγωγή είναι βιομηχανοποιημένη κι έτσι τα μοσχαράκια αποκόβονται νωρίς από το θηλασμό και ταΐζονται με σκόνη γάλακτος. Είναι πολύ τρυφερό κρέας, όμως αρκετά πιο λιπαρό. Τα ελληνικά μοσχάρια έχουν έντονη κόκκινη σάρκα, ενώ τα εισαγωγής πιο ροζ. Το μοσχαράκι γάλακτος έχει χρώμα ανοιχτό ρόδινο, που θυμίζει χοιρινό.

Δεν είμαι σίγουρος , νομίζω όμως ότι έχει αλλάξει προς τα πάνω το όριο ηλικίας σε ότι αφορά τον χαρακτηρισμό "μοσχάρι"

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Νομιζω αρχισε και η παραγωγη Wagyu

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να ξεκίνησε στη Δράμα πριν δύο τρία χρόνια , και μακάρι να ακολουθήσουν και άλλοι στη κρεατοπαραγωγή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, alimentas said:

Oι ελληνικες μοσχαρισιες πιο πολυ μοιαζουν με χοιρινο παρα με μοσχαρι.Πως γινεται αυτο βεβαια δεν εχω ιδεα.

 

Στην εμφάνιση, στη γεύση, τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...