Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, sndev said:

τουλαχιστον εχει CE η θα μπουρλωτιασεις το ομορφο τοπιο καποια στιγμή κ θα γίνεις εσυ το παλιό παϊδάκι?

Έχει CE, China Export 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2225

  • ilpapacha

    2013

  • sndev

    1098

  • ηνίοχος

    585

2 ώρες πριν, sndev είπε

 Κατσε γτ αυτη την αναγουλα δεν την ειχα ξανακούσει, δλδ εννοείς κοτόπουλο βουτηγμένο σε αλμη φετας;

Ακριβώς αυτό !! Μάλιστα επειδή είναι προϊόν ζύμωσης έχει καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα σε σχέση με το αλατόνερο 

Είναι μια τεχνική που έχει τις ρίζες στην αρχαία Ελλάδα , τότε βέβαια η άλμη (γάρος) γινόταν από παστά ψάρια και μέσα από μια διαδικασία σύνθλιψης των ψαριών και αποστράγγισης επερναν το γαρο και το οποίο χρησιμοποιούσαν στη μαγειρική , δεν ήταν υποπροϊόν αλλά παρασκευάζονταν από την αρχή για αυτό το σκοπό , σήμερα κάτι αντίστοιχο είναι η σάλτσα αντζούγιας που κάνουν στην Ιταλία 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, ηνίοχος said:

Ακριβώς αυτό !! Μάλιστα επειδή είναι προϊόν ζύμωσης έχει καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα σε σχέση με το αλατόνερο 

Είναι μια τεχνική που έχει τις ρίζες στην αρχαία Ελλάδα , τότε βέβαια η άλμη (γάρος) γινόταν από παστά ψάρια και μέσα από μια διαδικασία σύνθλιψης των ψαριών και αποστράγγισης επερναν το γαρο και το οποίο χρησιμοποιούσαν στη μαγειρική , δεν ήταν υποπροϊόν αλλά παρασκευάζονταν από την αρχή για αυτό το σκοπό , σήμερα κάτι αντίστοιχο είναι η σάλτσα αντζούγιας που κάνουν στην Ιταλία 

:)

Το κάνεις ολο κ χειρότερο... κότα σε ζουμί απο ψάρι..

*δε τρωω ψαρια εντωμεταξύ κ καταλαβαίνεις η εμετιλα γινετε εκθετική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sndev είπε

Το κάνεις ολο κ χειρότερο... κότα σε ζουμί απο ψάρι..

*δε τρωω ψαρια εντωμεταξύ κ καταλαβαίνεις η εμετιλα γινετε εκθετική...

Σε παρακαλώ δώσε λίγο προσοχή σ' αυτά που γράφω

*Κακώς που δεν τρως ψάρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, ηνίοχος said:

Σε παρακαλώ δώσε λίγο προσοχή σ' αυτά που γράφω

*Κακώς που δεν τρως ψάρι 

Εδωσα μεγαλη προσοχή, ήταν πολυ διδακτικό  , πραγματικα δε τα γνωριζα ολα αυτα ,μέχρι που πηγα στο πρακτικό του θέματος κ εκανα εικονα -μυρωδιά- γευση τη ψαριλα κ την αλμη φέτας , μπορω να πω οτι οριακα μου σκασε κ συνδυαστικά..

Κ ξερεις τι μου το προκάλεσε ; οι αντζούγιες 

Πρώτη σκέψη οτι δίνει τη γεύση ουμαμι , γαματο

Δευτερη σκεψη ψάρι 

Τριτη σκεψη φετιλα

 

Συγνώμη να πω ψέματα;  🤷‍♂️ 

*εχεις δικιο, αλλα τα απεχθάνομαι μου βρωμανε κ ειναι κ ασχημα νεκρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sndev είπε

Εδωσα μεγαλη προσοχή, ήταν πολυ διδακτικό  , πραγματικα δε τα γνωριζα ολα αυτα ,μέχρι που πηγα στο πρακτικό του θέματος κ εκανα εικονα -μυρωδιά- γευση τη ψαριλα κ την αλμη φέτας , μπορω να πω οτι οριακα μου σκασε κ συνδυαστικά..

Κ ξερεις τι μου το προκάλεσε ; οι αντζούγιες 

Πρώτη σκέψη οτι δίνει τη γεύση ουμαμι , γαματο

Δευτερη σκεψη ψάρι 

Τριτη σκεψη φετιλα

 

Συγνώμη να πω ψέματα;  🤷‍♂️ 

*εχεις δικιο, αλλα τα απεχθάνομαι μου βρωμανε κ ειναι κ ασχημα νεκρά 

Όπως νομίζεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλμη φέτας ίσως δώσει ωραία γεύση πλάκα πλάκα. Το butter milk που χρησιμοποιούν στο εξωτερικό για μαριναρισμα κοτόπουλου αν δεν κάνω λάθος είναι το αριανι/ξινόγαλο. Οπότε γιατί όχι και φέτα?

1 ώρα πριν, sndev είπε

Το κάνεις ολο κ χειρότερο... κότα σε ζουμί απο ψάρι..

*δε τρωω ψαρια εντωμεταξύ κ καταλαβαίνεις η εμετιλα γινετε εκθετική...

Surf and turf 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2023 στις 11:39 ΠΜ, kostaskontis είπε

λοιπον ειμαι σε δίλημμα,εχω την Kenton3b και θελω να ειναι ολη σχαρα (τωρα ειναι 37cm σχαρα και 24cm πλακα).Να κρατησω την 37cm και να δωσω αλλα 32ευρω να παρω απο το LEEROY 24cm σχαρα ή να φτιαξω μια μονοκοματη 61χ41.5 ινοξ απο το GMD Inox  με 8mm βεργες στα 90 ευρω μαζι με μεταφορικα?

spacer.png 

Γνώμη μου, όχι να μην πάρεις 90 ευρώ σχάρα. Δεν είναι επένδυση, είναι σπατάλη. Την εργοστασιακή την τρίβω μετά το ψήσιμο με την βούρτσα, αυτή τι θέλει μετά το ψήσιμο, πλύσιμο;

Να πάρεις την σχάρα από το Leroy, εγώ από την πρώτη στιγμή την πήρα στην 4b και δεν έτυχε ποτέ να βάλω την πλάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2023 στις 2:17 ΜΜ, protathlitis είπε

Για να μιλάμε συγκεκριμένα, εγώ έχω 2 χρόνια την Weber Spirit και δεν έχω λαδώσει ποτέ την μαντεμένια σχάρα, η οποία είναι σε άριστη κατάσταση.

Άλλωστε ούτε στις αναλυτικές οδηγίες χρήσης που έχω αναφέρεται κάτι τέτοιο.

Ίσως να οφείλεται ότι ψήνω αρκετά συχνά, ή ότι ψήνω και λιπαρά και όχι μόνο στεγνά, ή ότι καθαρίζω με την βούρτσα με τον τρόπο που είπαμε, ή ότι είναι ποιοτικό το μαντέμι της Weber, κλπ.

Την weber genesis εχω, ακριβως τα ιδια κανω και εγω, οπότε μαλλον δεν ειναι η ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην συγκρίνετε τις επαγγελματικές ψησταριές με 30 καυστήρες και 2 ρυθμιστές άντε 3. Αυτές έχουν τέτοια διαρρύθμιση για να ψήνουν ποσότητα. Ούτε low and slow, ούτε ειδικά κομμάτια με έμμεσο κλπ.

Αυτά που σου προσφέρουν οι ψησταριές με πολλούς καυστήρες και αντίστοιχους ρυθμιστές είναι η δυνατότητα ρύθμισης της θερμοκρασίας και όχι μόνο. Νομίζω είναι κατανοητά τα οφέλη και η ευελιξία τους στο ψήσιμο και την ποιότητα ψησίματος.

Όσον αφορά τις σχάρες, το μαντέμι κρατάει/ αποθηκεύει την θερμοκρασία σε σχέση με τις ανοξείδωτες που απλά ακουμπάς το κρέας. Σίγουρα είναι πιο εύκολες στο καθάρισμα αλλά αυτό δεν τις κάνει κάτι μοναδικό και premium.

Αυτό με την άλμη το έχω ακολουθεί σε μία συνταγή των αδελφών Μαλλιώρα σε χοιρινά σουβλάκια και ήταν απρόσμενο το αποτέλεσμα. Άλμη εννοώντας αλάτι και νερό. Σε γάρο ή σε ζουμί από παστό ψάρι κλπ (γιατί όχι και από ελιές άλμη) δεν έχω δοκιμάσει. Αν κάποιος έχει την διάθεση ας κάνει μια απόπειρα να μας πει εντυπώσεις ΑΝ και πιστεύω ότι γευστικά η παραγόμενη άλμη από τέτοιες διαδικασίες θα επηρεάζει γευστικά το τελικό αποτέλεσμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποιο βιντεο ειχα δει που ελεγε οτι το μαντεμι υπερεχει του ανοξειδωτου σε ψησταριες που δεν εχουν πολυ δυναμη, αφου αποθηκευει περισσοτερη θερμοκρασια πιο ευκολα, οποτε θα μπορεσεις να κανεις searing και σε πιο αδυναμες ψησταριες. Σε ψησταριες που εχουν αρκετη δυναμη, οσον αφορα το searing ειναι ισαξια τα δυο υλικα.

13 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Την weber genesis εχω, ακριβως τα ιδια κανω και εγω, οπότε μαλλον δεν ειναι η ποιοτητα

Εξαρταται και απο τη βουρτσα που χρησιμοποιεις ομως. Αλλη βουρτσα μπορει να εχεις εσυ και αλλη ο protathlitis. Και αναφερομαι συγκεκριμενα στη βουρτσα γιατι η weber βγαζει τις σχαρες με εμαγιε επιστρωση οπως λεει αν δεν κανω λαθος. ΑΝ εσυ με τη βουρτσα που χρησιμοποιεις την εχεις "βγαλει" την επιστρωση, τοτε θα χρειαζεσαι λαδωμα συχνα, εκτος και αν ψηνεις μονο πανσετες και λιπαρα κρεατα σε ολη την επιφανεια της σχαρας.Εγω πχ στη δικη μου genesis ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν υπαρχει πλεον αυτη η επιστρωση, αφου το μαντεμι φαινεται "στεγνο" αν δεν το λαδωσω.

Οποτε σου προτεινω να βαζεις λαδακι με τον τροπο που ειπαμε, κι ας μην εχει φυγει η εμαγιε επιστρωση. Μονο καλο θα κανει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλες παρακαλω για ψησιμο σουβλακιων καλαμακιων σε ψησταρια υγραεριου.θερμοκρασια χρονος γυρίσματος κλπ.κανονικο μέγεθος σουβλατζιδικου.χοιρινο κ κοτόπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, plasTOST είπε

Μην συγκρίνετε τις επαγγελματικές ψησταριές με 30 καυστήρες και 2 ρυθμιστές άντε 3. Αυτές έχουν τέτοια διαρρύθμιση για να ψήνουν ποσότητα. Ούτε low and slow, ούτε ειδικά κομμάτια με έμμεσο κλπ.

Αυτά που σου προσφέρουν οι ψησταριές με πολλούς καυστήρες και αντίστοιχους ρυθμιστές είναι η δυνατότητα ρύθμισης της θερμοκρασίας και όχι μόνο. Νομίζω είναι κατανοητά τα οφέλη και η ευελιξία τους στο ψήσιμο και την ποιότητα ψησίματος.

Όσον αφορά τις σχάρες, το μαντέμι κρατάει/ αποθηκεύει την θερμοκρασία σε σχέση με τις ανοξείδωτες που απλά ακουμπάς το κρέας. Σίγουρα είναι πιο εύκολες στο καθάρισμα αλλά αυτό δεν τις κάνει κάτι μοναδικό και premium.

Αυτό με την άλμη το έχω ακολουθεί σε μία συνταγή των αδελφών Μαλλιώρα σε χοιρινά σουβλάκια και ήταν απρόσμενο το αποτέλεσμα. Άλμη εννοώντας αλάτι και νερό. Σε γάρο ή σε ζουμί από παστό ψάρι κλπ (γιατί όχι και από ελιές άλμη) δεν έχω δοκιμάσει. Αν κάποιος έχει την διάθεση ας κάνει μια απόπειρα να μας πει εντυπώσεις ΑΝ και πιστεύω ότι γευστικά η παραγόμενη άλμη από τέτοιες διαδικασίες θα επηρεάζει γευστικά το τελικό αποτέλεσμα.

Μια χαρά ψήνουν  οι ψησταριές με πολλούς καυστήρες και άμεσα αλλά και έμμεσα αρκεί να υπάρχει κάποιο καπάκι , το λέω αυτό γιατί ψήνω εδώ και δύο χρόνια+ με κάτι αντίστοιχο.

Ρε παιδιά όμως  @plasTOST και @SagoniasSlutRos από που προκύπτει ότι  το μαντέμι έχει χειρότερη θερμοαγωγιμοτιτα από το ανοξείδωτο ;

ΑΚΑ το μαντέμι αποθηκεύει περισσότερη θερμότητα από το ανοξείδωτο .

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Ρε παιδιά όμως  @plasTOST και @SagoniasSlutRos από που προκύπτει ότι  το μαντέμι έχει χειρότερη θερμοαγωγιμοτιτα από το ανοξείδωτο ;

ΑΚΑ το μαντέμι αποθηκεύει περισσότερη θερμότητα από το ανοξείδωτο .

Αυτό γράφω αλλά ίσως δεν το αποτύπωσα σωστά. Το μαντέμι αποθηκεύει περισσότερη θερμότητα από το ανοξείδωτο, και την διαχέει ομοιόμορφα στο σκεύος.

Όσο για τους καυστήρες: η δουλειά των επαγγελματικών ψησταριών με πολλούς καυστήρες και λίγους ρυθμιστές  είναι να ψήνουν ποσότητες σε λιγότερο χρόνο. Δεν έχει να κάνει με καπάκι ή όχι. Δεν μπορείς να έχεις καλή διαχείριση στην επιφάνεια ψησίματος.

Τυχαίο παράδειγμα 1: Σε μια επαγγελματική με 60 εκ πλάτος, θες να βάλεις ένα κομμάτι κρέατος στο μέση. Σε κάποια επαγγελματική με 2 ρυθμιστές και 10 καυστήρες αυτό δεν μπορείς να το πετύχεις σε σχέση με κάποια που έχει 3 καυστήρες και 3 ρυθμιστές

Τυχαίο παράδειγμα 2 με τα παραπάνω δεδομένα: Ψήνεις με σούβλα και θες να έχεις δυνατότερο ψήσιμο στις άκρες. Με την επαγγελματική δεν μπορείς να το υλοποιήσεις.

12 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

Συμβουλες παρακαλω για ψησιμο σουβλακιων καλαμακιων σε ψησταρια υγραεριου.θερμοκρασια χρονος γυρίσματος κλπ.κανονικο μέγεθος σουβλατζιδικου.χοιρινο κ κοτόπουλο

150-200 βαθμούς, περιστροφή ανά 5 λεπτά. Πάνω κάτω δεξιά αριστερά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Μια χαρά ψήνουν  οι ψησταριές με πολλούς καυστήρες και άμεσα αλλά και έμμεσα αρκεί να υπάρχει κάποιο καπάκι , το λέω αυτό γιατί ψήνω εδώ και δύο χρόνια+ με κάτι αντίστοιχο.

Aν υπαρχει καπακι και διακοπτης σε καθε καυστηρα, τοτε ψηνεις οτι θες οπως το θες. Στο ανελυσε και ο @plasTOST ακριβως πιο πανω.

11 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

Ρε παιδιά όμως  @plasTOST και @SagoniasSlutRos από που προκύπτει ότι  το μαντέμι έχει χειρότερη θερμοαγωγιμοτιτα από το ανοξείδωτο ;

ΑΚΑ το μαντέμι αποθηκεύει περισσότερη θερμότητα από το ανοξείδωτο .

Σε ολα τα βιντεο αυτο λενε, οτι αποθηκευει περισσοτερη θερμοτητα και την διοχετευει καλυτερα στο φαγητο για περισσοτερη ωρα.

Πιστευω οτι αυτο εχει να κανει κυριως λογω κοστους των δυο υλικων. Συνηθως οι ανοξειδωτες σχαρες που βρισκεις σε ψησταριες. λογω αυξημενου κοστους, ειναι λεπτες και δεν εχουν μεγαλη μαζα, οποτε λογικο να μην αποθηκευουν πολυ θερμοτητα. Απο την αλλη το μαντεμι ως πιο φθηνο υλικο, συνηθως το συνανταμε σε πιο χοντρες σχαρες με πολυ μεγαλυτερη μαζα. Αν ηταν 1/1 οι μαζες των δυο σχαρων, φανταζομαι δεν θα υπηρχαν διαφορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...